Gerçeğini aratmayan tatbikat

10 Ekim 2019 Perşembe 15:10

Gerçeğini aratmayan tatbikat

Zonguldak'ta Atatürk Devlet Hastanesi'nde yangın ve grip vak'ası tatbikatı gerçekleştirildi.

 İtfaiyenin 5. kattan merdivenle yangında mahsur kalanları kurtarma anlarını izleyen bazı vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. 
Edinilen bilgiye göre Sağlık Bakanlığı'nın talimatı gereği Zonguldak'taki Atatürk Devlet Hastanesi'nde yangın ve grip vak'ası tatbikatı gerçekleştirildi. Hastane yönetimince oluşturulan ekip önce senaryo gereği 100 kişinin başvurduğu grip vak'asına müdahale etti. Ardından da hastanenin 5. katındaki yoğun bakım bölümünde çıkan yangında mahsur kalanlar itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Bazı hastalar 3. kata taşındı. UMKE ekipleri de ihbar üzerine kısa sürede olay yerine gelerek itfaiye ekiplerince kurtarılan yaralılara müdahale etti. 
Bu sırada hastane bahçesinde oturan bazı vatandaşlar ise yaşananları şaşkınlıkla izledi. Olayın tatbikat olduğunun farkına varamayan bazı vatandaşlar ise o anları cep telefonlarına kaydetti. Senaryo gereği mahsur kalan bazı kişiler de panik içerisinde kurtarılmayı bekledi. Başarıyla sonlanan tatbikat sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan hastane başhekimi Hasan Tosun, "Bugün Sağlık Bakanlığının uygulamamızı istediği ölçüde tatbikat gerçekleştirdik. Aynı anda iki tatbikat gerçekleştirdik. Bir tanesi hastanemize başvuran 100'ün üzerinde infulanza salgını dediğimiz grip vak'alarıydı. Bunların acil afet planına göre uygulamasını yaptık. 2. katı boşalttık. 35 hastayı acilen oraya aldık. Senaryo gereği maalesef bir hastayı gripten dolayı kaybettik. Hastaneyi acil bir şekilde müdahale ettik. İkinci olayda 5. kat yoğun bakımda yangın çıktı. Hemen gerekli tedbiri aldık. Yoğun bakımdaki hastaları 3. kattaki yoğun bakıma tahliye ettik. Oradan da bazı kalanları itfaiyenin merdiveniyle tahliyesini gerçekleştirdik. Tahliyemiz başarıyla sonuçlanmıştır. Allah böyle bir şey yaşatmasın" dedi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , yangın tatbikatı

Yorumlar

Rektör Çufalı'dan Sağlık Bakanı'na ziyaret

10 Ekim 2019 Perşembe 14:57

Rektör Çufalı'dan Sağlık Bakanı'na ziyaret

BEÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı makamında ziyaret etti.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap’ın da eşlik ettiği ziyarette, Rektör Çufalı, Bakan Koca’ya, BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin mevcut durumu, faaliyetleri ve yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Ziyaret kapsamında, sağlık kampüsünün bölge ve Zonguldak'taki hizmetleri, projeleri, eğitim, araştırma ve sağlık hizmeti sunumu için insan gücü, mali kaynak, fiziki donanım, bina, tıbbi cihaz ve diğer kaynakların kullanımı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin sağlık alanındaki yenilikleri ve atılımlarına ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.
Ziyarete ilişkin açıklamada bulunan Rektör Çufalı, Batı Karadeniz Bölgesi ve Zonguldak genelinde büyük bir nüfusa nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti sunan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin, gerek sağlıkta gerekse eğitim ve bilim alanında bulunduğu noktadan daha ileriye taşımayı önemsediklerini belirterek, “Gerçekleştirdiğimiz bu ziyarette, ilimizdeki ve üniversite hastanemizdeki sağlık hizmetlerini Bakanımız ile paylaştık. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak; ülkemizin, bölgemizin, Zonguldak’ımızın ihtiyacı olan hizmetleri bilimsel olarak sunmanın ve gerçekleştirmenin gayreti ve amacı içindeyiz” diye konuştu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Beü ,

Yorumlar

Süt toplama sorunu masaya yatırıldı

10 Ekim 2019 Perşembe 14:30

Süt toplama sorunu masaya yatırıldı

Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı çiğ süt toplayıcıları ile toplantı yaptı.

Çaycuma ilçesinde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Süt Üreticileri Birliği, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Başkanı ve yöneticileri ile süt toplayıcısı esnafın katılımı ile çiğ süt üretimi, toplanması ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunların görüşüldüğü toplantı düzenlendi. Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı ile Çaycuma İlçe Tarım ve Orman Müdürü Coşkun Ulutaş toplanan ‘Ulusal Süt Konseyi’ tarafından alınan kararlar ve Bakanlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Toplantıda konuşan İl Müdürü Çataklı, "Süt üretimi ve pazarlanması hayvancılığın en önemli unsurlarından birisidir. İlimiz genelinde üreticilerimiz küçük ölçekli işletmelerde hayvancılık yapmaktadır. Bunun sonucu olarak siz süt toplayıcısı esnafın muhatap olduğu kişi sayısı oldukça fazladır. Bu durumun da sütün kalitesi ve miktarı başta olmak üzere birçok konuda sorun oluşturduğu bir gerçektir. Geçmiş yıllardan bu tarafa süre gelen başta hayvancılıkta kaba yem üretimi gibi bir kısım sorunlar, ekim alanlarının yem bitkisine yönlendirilmesi ve kurumumuzca sertifikalı tohum dağıtımı ile azaltılmıştır. Çözümler için çalışmalar yürütülmektedir. Süre gelen diğer sorunların çözümü için neler yapılabilir bunu irdeleyeceğiz. Sorunları azaltmak için çaba harcayacağız. Bu vesile ile toplantıyı organize eden birlik yöneticilerine ve sizlere teşekkür ediyorum" dedi.
Toplantıya katılanların görüş ve önerilerini aktarmaları, sorulan sorulara cevaplar verilmesi ile toplantı sona erdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Çığ , Süt , Toplayıcıları

Yorumlar

Zonguldak'ın kanaryaları Portekiz'de yarışacak

10 Ekim 2019 Perşembe 14:00

Zonguldak'ın kanaryaları Portekiz'de yarışacak

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu Başkanı Yılmaz Çakmak, Zonguldak Kuş Üreticileri Derneği'ni ziyaret etti.

 Zonguldak Kuş Üreticileri Derneği Başkanı Kadir Karakaş, çok az üye sayısı ile kısa zamanda güzel başarılara imza atıldığına dikkat çekti. Ziyarette ildeki çalışmalar hakkında bilgiler veren Karakaş, Kdz Ereğli ve Çaycuma'daki ilçe derneklerinin kesinlikle Zonguldak derneği ile tek bir çatı altında toplanması gerektiğini vurguladı. Zonguldak'taki kanarya üreticilerinden Portekiz’de yapılacak olan dünya şampiyonasında derece yapacak kapasitede kanaryacıların olduğunu söyleyen Kadir Karakaş “İlimizde çok güzel işler yapıyoruz. TKKKF hakemi kurucu üyemiz Ertan Açıkgöz'ün bugünlere gelmemizde büyük emeği var. Onun tecrübeleri sayesinde bugünlere geldik. Kanarya yarışmaları spor müsabakası gibi ilimizin tanıtımında çok büyük bir avantajdır. Bütün maddi imkansızlıklara rağmen ilimizi en iyi şekilde temsil ediyoruz ve dünya şampiyonasında da üyelerimizin başarılı olacağına inanıyorum“ dedi. 
Ziyarette Yılmaz Çakmak'a Zonguldak'ın simgesi olan madenci heykeli takdim edildi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu , Ziyaret

Yorumlar

10 yıldır bir gün bile kullanılmadı

10 Ekim 2019 Perşembe 13:50

10 yıldır bir gün bile kullanılmadı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde şehirler arası otobüs terminali arkasındaki alt geçidin tinercilerin meskeni haline geldiği için halk, ne gündüz ne de gece kullanmaya cesaret edemiyor.

 Alaplı Şehirlerarası Otobüs Terminal arkasında bulunan ve dolgu sahasına giden alt geçidin işler acısı hali birçok vatandaşın tepkisini çekiyor. Aydınlatma sisteminin tinerciler tarafından hasar gördüğü alt geçidin, Çöplük ve çamur ile dolan alt geçidi kullanmak isteyen vatandaşlar, gördükleri manzara karşısında şaşkına dönüyor. Çevre esnafından alınan bilgiye göre, alt geçidin içerisi karanlık ve bakımsız olduğu için halk tarafından kullanılmıyor. Yağmur yağdığı zaman içerisi su doluyor. Buralarda başka üst geçit ve yaya geçidi olmadığı için halk Otobüse binmek için yoldan karşıya tel örgülerden atlayarak geçen vatandaşlar, "Alt geçidin bir an önce temizlenerek hizmete açılmasını istiyoruz” dedi. 
Yıllardır alt geçidin çöplük ve çamurla dolu olduğu için kullanılmadığını belirten Mehmet Ay ise, “Karayolu tel örgüyle kapandığı için otobüse binmek için yolun karşısına geçerken yalı kavşağına kadar yürümek sorunda kalıyoruz. Buraya bir alt geçit yapılmış, ama içinin hali içler acısı akşamcıların mekanı olmuş, içi çöplük ve çamur dolu yolun karşısına geçerken bazen tel örgülerden atlıyoruz. Alt geçidin sağlıklı kullanılması için temizlenerek ışıklandırılmasını istiyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Alaplı , alt geçit

Yorumlar