Genç sosyolog; köy çocuklarına ışık olacak

4 Temmuz 2019 Perşembe 16:36

Genç sosyolog; köy çocuklarına ışık olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Zonguldak İl Müdürlüğünde Aile Sosyal Destek Personelliğinde Sosyolog olarak çalışan Pelin Deniz, köylerde görev yaptığı sırada okullardaki kütüphanelerdeki kitapların eksik olduğunu görünce, "Sende bir çocuğa ışık ol" kampanyası adı altında bir haftadır kitap toplamaya başladı.

Ailesi ve iş arkadaşları ile birlikte bir haftadır kapı kapı dolaşarak kitap toplamaya başlayan Deniz; "Kitap toplama kampanyasına başlamama sebebim oğlum oldu. Oğlum 13 yaşında ortaokul öğrencisi ben ona istediği kitabı alabiliyorum. Fakat biliyorsunuz ki köy okullarında çocukların ailelerinin ekonomik yetersizlikleri nedeniyle aileler çocuklarına yeterince kitap alamıyorlar. Bende gözlemledim ve böyle bir kampanya başlatmak istedim. Kampanyamızın adı 'Sende bir çocuğa ışık ol' Bütün herkesten de kampanyamıza destek olmalarını istiyoruz" dedi.
Köylerde okuyan ilkokul ve ortaokul öğrencileri için bir haftadır iş arkadaşları, anne ve babası ile birlikte kapı kapı gezerek hikaye kitapları ve atasözleri deyimlerden oluşan yaklaşık 400'e yakın kitap toplayan Sosyolog 35 yaşındaki Pelin Deniz, okullar açılana kadar kampanyanın süreceğini belirtti.
Özellik ile annesi ve babasının kendisine çok destek olduğu belirten Pelin Deniz; "Kitap toplama kampanyasına başlamama sebebim oğlum oldu. Oğlum 13 yaşında ortaokul öğrencisi ben ona istediği kitabı alabiliyorum. Öğretmenlerinin tavsiye ettiği kitapları alabiliyoruz. Fakat biliyorsunuz ki köy okullarındaki çocukların ailelerinin ekonomik yetersizlikleri nedeniyle aileler çocuklarına yeteri kitap alamıyorlar bende iş gereği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Zonguldak İl Müdürlüğünde Aile Sosyal Destek Personelliğinde Sosyolog olarak çalışmaktayım. Daha önceden 1 buçuk yıl Çaycuma İlçesinde yaklaşık 7 aydır da Devrek İlçesinde köyleri gezip ihtiyacı olan aileleri belirlemeye çalışıyoruz. Köyleri gezdiğimiz zamanda köy okullarındaki kütüphanelerde yeterince kitap yok ve yetersiz. Bunun için bende gözlemledim ve böyle bir kampanya başlatmak istedim. Kampanyamızın adı "Sende bir çocuğa ışık ol". Şuana kadar 300 geçti kitabımız. Tabi bir haftalık kampanya bu bir haftada ancak bu kadar toplaya bildik. Devamını sosyolog arkadaşlarım ile birlikte toplamaya çalışıyoruz. Bütün herkesten de kampanyamıza destek olmalarını istiyoruz. Topladığımız kitapları ilkokul ve ortaokul olmak üzere iki aşamaya ayırdım. Genellikle hikaye kitapları ve atasözleri deyimlerden oluşuyor. Çocukların ufkunu genişlesin bilgi hazinelerini genişlesin diye birçok tarzda okuma kitabı topluyoruz. Genellikle ilkokul kitaplarına daha çok ağırlık veriyoruz. Bu kampanya okullar açılına kadar bu kampanyanın devam etmesini istiyorum. Okullar açıldıktan sonra Milli Eğitim Müdürümüzün de önerisini alaraktan ihtiyacı olan okulların kütüphanelerin eksiklik varsa ona göre belirleyip ihtiyaçları anlaşılsın istiyorum. Oğlum, annem, babam ve çalışma arkadaşlarım hepimiz dört bir elden sarıldık kampanyamıza özellik ile annem ve babamda bana bu konuda çok destek oldular" dedi.

Yorumlar

Suçluya takılan kelepçe bozuldu imdada AFAD yetişti

4 Temmuz 2019 Perşembe 13:24

 Suçluya takılan kelepçe bozuldu imdada AFAD yetişti

Zonguldak'ta, polis ekipleri tarafından gözaltına alınan şüpheliye takılan kelepçenin kilidi bozuldu. AFAD ekipleri yarım saatlik çalışmada kelepçeyi keserek, çıkardı.

Edinilen bilgiye göre Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, işlediği suç nedeniyle gözaltına alınan şüpheli merkeze getirildi. Polis merkezine götürülen şüphelideki kelepçe, kilidi bozulunca çıkarılamadı. Polis ekipleri uzun uğraşlar sonucu kelepçeyi çıkartamayınca AFAD ekiplerinden yardım istedi. Polis merkezine gelen AFAD görevlileri, yarım saatlik çalışmada kelepçeyi keserek, şüpheliden çıkardı.

Yorumlar

Çiftçilere bilgilendirme toplantısı düzenlendi

3 Temmuz 2019 Çarşamba 16:00

Çiftçilere bilgilendirme toplantısı düzenlendi

Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Zonguldak’ın Devrek İlçesinde faaliyetlerini sürdüren İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından özellikle köylerde meyve ve sebze üretip pazarlarda tüketicilere satan vatandaşlar için bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 
Devrek Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleştirilen Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Antalya'nın Manavgat ilçesinden çeşitli inceleme ve bilgili alışverişi için Devrek'te bulunan uzmanların katıldığı bilgilendirme toplantısı vatandaşların yoğun ilgisi ile hayata geçirildi. 
Düzenlenen bilgilendirme toplantısında davetlilere; Ziraat Mühendisi Ramazan Gürbüz, Ziraat Mühendisi Hakan Kapaklı ve Ziraat Mühendisi Osman Utanır tarafından slayt gösterisi eşliğinde çiftçilere teknik bilgiler aktarılırken, serada sebze yetiştiriciliği, sebze hastalık ve zararlılarının ayrıntıları hakkında bilgi sunumunda bulunuldu. Vatandaşlar tarafından sorulan sorular teknik ekip tarafından cevaplandırılarak yetiştirilecek ürünlerde en doğru verimin alınması için teknik ve teorik bilgilerle sorulara cevaplar arandı. 
Organize edilen toplantıya; Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, İl Müdür Yardımcısı Hasan Akçaalan, Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Verim, Manavgat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömür Ozan Çakal, Ziraat Odası Başkanı Satılmış Ayvacı ile yönetim kurulu üyeleri, İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri katıldı. 
Proje kapsamında birinci yıl itibarı ile karşılıklı ziyaretler tamamlanarak Kasım ayı içerisinde Devrek’ ten 50 çiftçinin daha bilgi ve birikimlerine katkı sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacı ile Antalya iline gezi yapılması kararlaştırıldı. 

Yorumlar

Çorumluoğlu Osmanlı Çileği aromalı ürünlere sahip çıkacak

3 Temmuz 2019 Çarşamba 13:58

Çorumluoğlu Osmanlı Çileği aromalı ürünlere sahip çıkacak

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu kendisini ziyarete gelen İş Adamı Vahap Akbulut’a ürettiği Osmanlı Çileği aromalı kozmetik ürünlerin tanıtımına ve üretimine destek olacağı sözünü verdi. Kaymakam Çorumluoğlu İşadamı Akbulut’tan Ereğli’de üretim tesisi açma sözü aldı.

Kdz. Ereğli’nin girişimci işadamlarından Vahap Akbulut, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nu makamında ziyaret etti. Akbulut ziyarette Kaymakam Çorumluoğlu’na kendisinin ürettiği Osmanlı Çileği aromalı şampuan, kolonya, sabun ve kremden oluşan kozmetik ürünlerden oluşan ve Ereğli’nin tanıtımını amaçlayan hediye paketini takdim etti.

Akbulut: “Üretmeyi seviyorum”
İşadamı Akbulut, amacının Kdz. Ereğli’nin daha fazla tanınmasına katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Ürünlerle ilgili olarak bilgi aktaran Akbulut "Doğma büyüme Ereğliliyim. Baharatçılıktan gelen bir ailenin çocuğuyum. Doğal ürünler ve doğal kozmetik ürünleri üretimi, satışı ve aynı zamanda Türkiye çapında pazarlamasını yapmaktayız. Öncelikli hedefimiz, Kdz Ereğli kömürüyle ve çeliği ile öne çıkmış şirin bir ilçemizdir. Osmanlı Çileği ise sadece Türkiye'de yetişen aroması, tadı ve kokusuyla öne çıkan mükemmel bir meyve. Günümüzde önem verilip Osmanlı çileğimizin üretimi biraz daha arttı. Bizde Osmanlı Çileği ile alakalı ilçemiz, Ereğli'mizin tanıtımı ile alakalı ile neler yapabiliriz diye bir düşünceye kapıldık ve Osmanlı çileği ile kozmetik ürünleri üretmeye karar verdik ve bunu başardık. Dışarıdan gelen misafirlerimiz olsun, Ereğli özlemi çeken gurbetçimiz olsun artık geldiklerinde sadece Osmanlı Çileği reçeline bağlı kalmaksızın, Ereğli'den hatıra kalması şeklinde içinde Osmanlı Çileği şampuanı, kremi, kolonyası ve sabun şeklinde güzel bir ürün konsepti yaptık. Bu ürünler şimdi mesela kremimiz soft ve doğal bir kremdir. Hiçbir yan etkisi olmayan nemlendirici ve Osmanlı Çileği aromasına sahip bir krem. Şampuanımız yine saç bakımında kullanılan dökülme, kırılma ve benzeri sorunlar için ve Osmanlı çileği özü içeren hoş bir şampuan. Sabunumuz yine Hindistan cevizi esaslı kimyasal olmayan Osmanlı çileği kokusuyla özdeşleşmiş bir sabun. Kolonyamız ise keza Osmanlı Çileği ekstraktı kullanılarak Ereğli havası teneffüs ettiren, Ereğli'yi Türkiye'ye dünyaya tanıtmayı amaçlayan kozmetik ürünlerimiz. Ürünle alakalı maddi bir beklentimiz yok. Bu seti 49.00 TL'ye satıyoruz. Ereğli'miz tanınsın yani Ereğli tanınırsa bizler tanınırız. Ereğli göç almaya başlarsa, üretim olursa burada ki refah seviyesi yükselir, hep beraber mutlu oluruz. Şuanda bizim bir ticari kaygımız yok. Sizlerde hak verirsiniz ki bu setin fiyatı zaten maliyet fiyatıdır" dedi.

Kaymakam Çorumluoğlu üretim tesisi sözü aldı
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ise düşüncesinden dolayı Vahap Akbulut’u kutlayarak, üretilen bu setin Ereğli’nin tanıtımına ciddi katkıda bulunacağına inandığını ve Kaymakamlık olarak ürünün tanıtımı için ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Kdz. Ereğli’nin ekonomik, sosyal ve kültürel her türlü projeye destek vereceklerini ve sahip çıkacaklarını söyleyen Çorumluoğlu, Vahap Akbulut’tan Ereğli’ye üretim tesisi kurmasını istedi. Vahap Akbulut’tan Ereğli’ye yatırım sözü alan Kaymakam Çorumluoğlu, Akbulut’un üretim için gerek duyduğu 2 bin metrekare alanın bulunması için elinden geleni yapacağını söyledi ve Ereğli’ye düşünülen orta ölçekli yeni sanayi sitesinden yer tahsisi yapabileceklerini belirtti.
Ziyaret yapılan sohbet ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorumlar

TTK ve MTA TİS’te 60 günlük grev süreci başladı

3 Temmuz 2019 Çarşamba 12:40

TTK ve MTA TİS’te 60 günlük grev süreci başladı

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasını kapsayacak ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) arasında sürdürülen Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan işçileri ilgilendiren 28. Dönem, Maden Tetkik Arama Kurumu’nda (MTA) çalışan işçileri ilgilendiren 18. Dönem Toplu İş Sözleşmelerinde, arabulucu sürecinin sona ermesinin ardından 60 günlük grev süreci başladı.

Arabulucu Tutanağının tebliğ edildiği, TTK Toplu İş Sözleşmesi’nde 27 Haziran 2019 tarihinden, MTA Toplu İş Sözleşmesi’nde ise 28 Haziran 2019 tarihinden itibaren 60 günlük yasal grev süreci başlamış oldu. Bu süreç içinde alınan grev kararı en az 6 iş günü önceden işverene bildirimde bulunularak uygulamaya konulabiliyor. TTK ve MTA toplu iş sözleşmelerinde ücretlerle ilgili maddeler ile ücretlere bağlı maddeler dışındaki maddelerde anlaşma sağlanmıştı. Ücretlerle ilgili olarak TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu taleplerini 19 Haziran 2019 tarihinde Hükumet’i temsilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na iletmişti.
TÜRK-İŞ, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, en düşük ücretin 3.500 TL olması, ilk altı ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü altı aylar için enflasyon+3 puan refah payı talep etmişti. Toplu İş Sözleşmelerinde, Hükumet ile TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu arasında hazırlanacak çerçeve protokolünün ardından Kamu-İş ile görüşmeler sürdürülecek.
TTK 28’inci Dönem TİS 84 asıl, MTA 18’nci Dönem TİS 79 asıl maddeden oluşuyor.

Yorumlar