Gazilere Milli Mücadele Madalyası ve Beratı...

28 Mayıs 2019 Salı 00:45

Ereğli Haber

Gazilere Milli Mücadele Madalyası ve Beratı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 115 Kıbrıs Gazisi ve yakınlarına Milli Mücadele Madalyası ve Beratı düzenlenen törenle verildi.

Karadeniz Bölge Komutanlığı’na bağlı Ordu Evi’nde Kıbrıs Gazisi ve ailelerine Milli Mücadele Madalyası ve Beratı verilmesi için tören düzenlendi. 115 Gazi ve yakınlarının katıldığı programda konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın Türk ordusu ve milletinin en başarılı destansı harekâtlarından biri olduğunu ifade etti. Türkiye’nin sadece devlet ve askeri olarak değil her türlü kurum ve kuruluşlarıyla güçlü olması gerektiğinin altını çizen Çorumluoğlu “1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilerimize bu gün yine aynı görev verilmiş olsa ben inanıyorum ki yine görevlerinin başına gidip paraşütle atlayacaklardır” dedi. Çorumluoğlu konuşmasının sonunda dün olduğu gibi bu gün ve yarında Türkiye’yi bölmek isteyenlere karşı gerekli cevabın verileceğini söylerken, vatanın bölünmez bütünlüğü için şehit olanlara, hayatını kaybeden gazilere Allah’tan rahmet, hayatta olan gazileri şükranla yâd ettiğini dile getirdi.
Kdz. Ereğli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Temel Şahin ise konuşmasında Kıbrıs Barış Harekatı’na 37 bin 500 silah arkadaşı ile birlikte her türlü görevi tam başarı ile yerine getirerek, üstün bir cesaret ve kahramanlıkla geri döndüklerini vurguladı.
Konuşmaların ardından 115 gazi ve yakınına madalya ve beratları Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından verildi. Törene ilçe protokolünün yanı sıra Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, Tat Metal Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tatoğlu, şehit aileleri, gaziler ve yakınları katıldı. Tören sonrası Karadeniz Bölge Komutanlığı Ordu Evi’nde şehit yakınları, gaziler ve ailelerine iftar verildi.

Yorumlar

12 yıldır bekliyordu... İstanbul'a getiriliyor...

28 Mayıs 2019 Salı 00:39

Ereğli Haber

12 yıldır bekliyordu... İstanbul'a getiriliyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 12 yıldır tarafların anlaşmazlığı nedeniyle kızakta bekleyen gemilerden ikincisi de bu gün denize indirildi.

Kdz. Ereğli ilçesinde uzun yıllardır tersanecilik faaliyeti gösteren Madenci Gemi Sanayii, 2007 yılında Alman bir firma ile 50 bin DWT’lik iki gemi için anlaşma yaptı. İki geminin yapımı yüzde 55 seviyesine ulaştığında ise Alman firma siparişi iptal edince tersane krize girdi. 12 yıldır kızakta bekleyen iki gemi geçtiğimiz yıl icra yoluyla Lider Gemi Limitet Şirketi tarafından satın alındı. 136 metre 12 santimetre uzunluğunda, 18 metre 41 santimetre genişliğinde, 10 metre maksimum drafta haiz 7 bin 393 Grostonluk “Lider Perihan” ismi verilen geminin denize indirme işleminde yaklaşık 30 personel görev aldı. Geminin denize indirilişi ve limandan çıkışı sırasında ise Erdemir’in iki römorkörü görev aldı. İki geminin İstanbul Tuzla Tersanesi’nde yapımının tamamlanacağı öğrenildi.

Yorumlar

CHP’li başkan yumruğunu garibanlara vuruyor

27 Mayıs 2019 Pazartesi 19:17

Ereğli Haber

CHP’li başkan yumruğunu garibanlara vuruyor

CHP’li Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ilk yumruğu garibanlara attı. Posbıyık sahil bandı ile ilçe merkezinin çeşitli noktalarında bulunan balıkçı, köfteci ve mısırcı tezgahlarını toplayarak Ramazan ayında yüzlerce kişiyi ekmeksiz bıraktı.

 

Ereğli Haber- CHP’li Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık göreve gelir gelmez ilk darbeyi gariban taşeron işçileri ile seyyar satıcılara vurdu. Kdz. Ereğli’de milyonlarca TL haksız rant elde edenler bir tarafta dururken CHP’li Halil Posbıyık tüm zabıta ekiplerine talimat verip seyyar satıcıların üzerine gönderdi. Posbıyık şu ana kadar 100’e yakın seyyar satıcının tezgahını kaldırarak Ramazan ayında ekmeksiz bıraktı.
CHP’li Başkan Posbıyık son olarak bu sabah terminal arkasında bulunan ve geçimini köfte satarak sağlayan Sedat Sezgin’in tezgahını kaldırdı. 5-6 senedir işgaliye parasını ödediğini ve kendisine tebligat yapılınca belediye başkanı ile görüşmek istediğini ancak kabul görmediğini anlatan Sezgin, “Bütün belediye meclis üyelerine, başkan yardımcılarına hepsine gittik, hiç biri korkusundan gidip bir şey diyemiyor başkana” dedi.
Zabıtaların yaklaşık 47 bin TL masraf yaptığı minibüs ve tezgahını parçalayarak götürdüğünü anlatan Sezgin “Bana tebligat gönderdiler ama yer göstermediler. Bu günde yıkmaya gelmişler. Beni arkadaşlarım aradı “5 dakikaya geliyorum, zarar vermeyin” dedim ama benim üzerimi giyip oraya gidene kadar parçalamışlar. Ben oraya 47 bin TL masraf yaptım. Tüm malzemeleri parçaladılar. Belediyenin hurdalığına götürdüler” diye konuştu.
Çalışarak alın teri ile evine ekmek götürdüğünü ve kimseden yardım dilenmediğini belirten Sezgin, Ramazan ayı gibi kutsal bir ayda bu yapılanın Ereğli halkı tarafından değerlendirilmesini istediğini söyledi. Belediyeye takım elbiseyle gidenlerin ayakta karşılandığını, garibanların ise kabul edilmediğini vurgulayan Sezgin “Başkan bey seçim öncesinde hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayacağını, esnafa sahip çıkacağını söylüyordu. Seçim bitti, sözler unutuldu. En ağır darbeyi de garibanlara vuruyor. Seyyar demek gariban demek. Gelir gelmez balıkçıları, mısırcıları ve köftecileri kaldırdı. Bu da 90-100 kişi ediyor. Aileleri ile birlikte hesapladığınızda 500 kişi mağdur edilmiş durumda” dedi.

Yorumlar
 • ereğlülü
  28 Mayıs 2019 Salı 11:51

  hemen üstündede dürümcü var hadi kaldırında göreyim garibanla uğraşır anca pisbıyık

 • VATANDAŞ
  28 Mayıs 2019 Salı 10:14

  CHP zihniyeti aclık ne diye bilmezler. Vatandaş nasıl bayram cıkaracak düşünmezler. Acaba kendileri nereye tatile gidecek. Allah inş bunları onların yanına koymaz. Festival hazlıgı derdimi Yemen hazır. Şiddetle kınıyorum.

 • Vatandaş
  28 Mayıs 2019 Salı 01:11

  Bu günler iyi günler daha neler olacak Olan yine garibana olacak

 • adınız hüseyin karabulut
  28 Mayıs 2019 Salı 01:02

  bendedim posbıyık intikam almaya gelecek eşi chp millet vekili olamadı nededi posbıyık eşimi chp den mv olmazsa burnunuzdan getiririm daha neler yapacak festivalde hangi sancılar geliyor dikkat ediniz ey ereğli halkı murat boza öyle yapınızki birdaha ereğliye gelmeyi deyil aklından geçiremesin yazık yazıklar olsun

 • EMİN korkusuz
  28 Mayıs 2019 Salı 00:14

  Garibana vurmak daha kolay zengin cep dolduruyor

 • Mustafa
  27 Mayıs 2019 Pazartesi 22:35

  Festival için stand yeri satabilmek için garibanın ekmeğiyle oynanıyor.

Kızılcapınar Barajı’nda su seviyesi yüzde 100’e ulaştı

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:31

Kızılcapınar Barajı’nda su seviyesi yüzde 100’e ulaştı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1993 yılında yapımı tamamlanan Kızılcapınar Barajı’nda su en yüksek seviyeye ulaştı. Barajın su ile dolması sonucu ortaya muhteşem bir doğal güzellik çıktı.

Kdz. Ereğli ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin 1993 yılında ortaklaşa yaptığı Kızılcapınar Barajı’nda su seviyesi yüzde 100’e ulaştı. Bazı noktalarda derinliği 109 metreyi bulan barajın tam doluluk oranına ulaşması ile ortaya eşsiz bir manzara çıktı. Kızılcapınar ve Ova Köyü etrafında kurulan barajın oluşturduğu doğal güzellik dışarıdan gelen insanları cezbederken, köylüler ise manzaradan ziyade suyun altında kalan evleri ve arazilerine üzülüyor.


Barajın yapılması ile birlikte 80 dönüm arazisi ve üç evini kaybettiğini dile getiren köy sakinlerinden 85 yaşındaki Sabri Sevim, işleyebilecekleri hiçbir tarım arazisi kalmadığını söyledi. Baraj yapılmadan önceki günleri çok özlediklerini dile getiren Sabri Sevim;" Baraj yapılmadan önce benim arazim vardı buralarda 80 dönümlük arazim 3 tane evim vardı. Hep gittiler. Suyun altında şimdi okul var aşağı yukarı da 40-45 tane de ev var suyun altında. Bu barajın yapımı 1989’da başladı 1993’te bitti. Araziler hep gitti. Kırsal kesimler kaldı. Fındıkçılık yok artık. Fındık tarlalarımızda gitti. Biz 1-2 ton fındık çıkartıyorduk. Geçimimizi fındıktan sağlıyorduk, yemişlerimiz her şeyimiz gitti barajın altında kaldı. Eskileri özlüyoruz tabi ama çoktan yıkıldı hep. Makinelerin hepsi yıktı evleri. Birkaç ev kaldı yıkılmayan, makinelerde oralara giremedi zaten. Baraj yüzünden tarımda hep geri kaldık” diye konuştu.
Şu anda barajda doluluk seviyesinin en üst noktaya ulaştığını belirten köy sakinlerinden Ayhan Sevim ise yazın sular çekildiğinde eski evlerinin ortaya çıktığını ve nostalji yaşadıklarını ifade etti. Baraj sularının altında 1 okul, 2 lojman, 50’ye yakın ev ve köyün mezarlıklarının bulunduğunu belirten Sevim şunları söyledi; “Şu güzelim köyümüzde yaşantımız bozuldu. Baraj gelince herkes seviniyor güzel manzara diye ama biz sevinmiyoruz. Çünkü geçim kaynağını hep buradan sağlıyorduk. 3 tane evimiz gitti suyun altına. Genelde mahalle olarak 50’ye yakın ev var şu an suyun altında. Şu an 50 ev, 1 okul 2 tane de lojman var. Diğer alanlar ise hep dikim arazisi idi. Herkes çalışıyordu geçim kaynağı olarak tarlalardan elde ediyordu. Herkesin geçim kaynağı gitti. Vatandaşın şu an geçinecek bir tarlası yok. Tabi ki burası devletimiz ve Ereğli için büyük bir kazanç içme suyu için. Büyüklerimiz böyle layık görmüş bu şekilde değerlendirdiler. Şuan su en yüksek seviyede. Fakat yazın kuraklıktan dolayı sular çekilince hafif bir nostalji yaşıyoruz, eski evlerimizi ortaya çıkınca. Çünkü bizim çocukluğumuz hep buralarda geçti. O eski günleri hatırlıyoruz, yaşamaya çalışıyoruz. Ne de olsa köy bizim köyümüz. Buralarda feci olaylar oldu tabi köyümüzde patpat kazası oldu. 3 tane gencimiz gitti. Yani baya kazalar yaşandı. Ama şu an güvenlik açısından baya tedbir alındı yani herhangi bir sıkıntımız yok. Köyümüzün havası temiz, suyu var doğal manzarası, her şeyiyle güzel köyümüz. Ama tabi ki gene köyümüze sahip çıkılması gerekir. Mesela arkadaşlarımız gelip oturuyorlar burada, şu görüntü kirliliği olmasa çöpler olmasa çok güzel bir görüntü var değil mi? “
Emekli maden işçisi Mehmet Karaduman ise 1993 yılında yapımı tamamlanan barajın aniden dolması ile mezarlıkların birçoğunu kurtaramadıklarını belirtti. Karaduman konuşmasında “Barajın altında mezarlarımız var. Tabi ki çıkartabildiklerimizi çıkardık ama çıkaramadıklarımız kaldı. Büyüklerimizin kemiklerini aldık. Su aniden doluverdi, alabilen aldı, alınamayanlar suyun altında kaldı” dedi.
Yaşanan ölümlü kazalar nedeniyle barajın etrafı tel örgülerle çevrilirken, baraja girişler ise tamamen yasaklandı. Kızılcapınar barajı halen Kdz. Ereğli ve Gülüç başta olmak üzere yaklaşık 150 bin nüfusun içme suyu ihtiyacını karşılıyor.

Yorumlar

Zayıflamak için spora başladı, dünya şampiyonu oldu

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:24

Zayıflamak için spora başladı, dünya şampiyonu oldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki Ahmet Mirza Toptaş, 3 yıl önce zayıflamak için başladığı sporda yaptığı çalışmalarla Ukrayna’da düzenlenen 29. WPA Powerlifting Şampiyonası’nda 2 dünya rekoru kırdı ve toplamda 656 kilo kaldırarak dünya şampiyonluğu elde etti.

Kdz. Ereğli ilçesinde yaşayan endüstriyel projelerde kalite kontrol müdürlüğü yapan Emir ile estetik ve güzellik uzmanı Seçil Toptaş çiftinin oğulları 17 yaşındaki Ahmet Mirza Toptaş, 3 yıl önce hem zayıflamak hem de vücut geliştirmek için spora başladı. Yaklaşık 1,5 yıldır Powerlifting sporu yapmaya başlayan lise öğrencisi Ahmet Mirza Toptaş önce Türkiye, ardından Asya ve Avrupa şampiyonu oldu. Genç sporcu son olarak Ukrayna’da düzenlenen 29. WPA Powerlifting Şampiyonası’nda Squat’ta 251 kilo, Dedlift’te ise 265 olmak üzere 2 kategoride kaldırdığı ağırlıklarla dünya rekoru elde ederken, toplamda 656 kilo kaldırıp dünya şampiyonu oldu.

Disiplinli çalışma dünya şampiyonluğuna taşıdı
Haftada 3 kez World GYM Spor salonuna gelerek 2 ila 5 saat arasında antrenman yapan genç sporcu elde ettiği başarısının disiplinli çalışma sonucu geldiğini söyledi. Bir ağabeyinin kendisini yönlendirmesi ile bu spora başladığını anlatan Toptaş, “Lise öğrencisiyim. 1,5 senedir Powerlifting ile uğraşıyorum. Spora bir abimin tavsiyesi üzerine başladım. Eskiden kendisi de Powerlifting yapıyordu, beni yönlendirdi, o abimin sayesinde başladım. İlk olarak 2 sene önce spor salonuna hem zayıflamak hem de vücut geliştirmek için başlamıştım. Daha sonra Powerlifting sporunun hoşuma gitmesi ile bu spora başladım. Haftada 3 gün antrenmana geliyorum, programa göre bazen 4 veya 5 gün olabiliyor yaptığım programın yoğunluğu ve seviyesine göre. Benim bir antrenmanım 2 veya 5 saat sürüyor, bazen 5 saati bile geçebiliyor. Yanımda bir antrenörüm yok. Kendi disiplinimi kendim sağlıyorum. Disiplinli olmak hoşuma gidiyor. Amacım ve hedeflerim doğrultusunda kendi disiplinimi sağlıyorum. 2018 Ocak ayında Türkiye Şampiyonası'na katıldım onda sadece Dedlift yapmıştım. Dedlift en yüksek kiloyu ben çekmiştim kendi kategorimde. Daha sonra Mayıs ayında hem Squat hem dedlift bunlarda da en yüksek toplam ağırlıkları ben kaldırdım. Son olarak Ukrayna yarışmalarına katılarak bu yarışmayı da kazandım. Ukrayna’da 1.’liği elde ettim. Fullmeet kategorisinde bütün hareketlerin yapıldığında toplamda 656 kilo ağırlığı kaldırarak 1. oldum” dedi.

Bayram: “Dünya şampiyonluğunu bekliyorduk”
Ahmet Mirza Toptaş’a spor salonunun kapısını açan Vücut Geliştirme ve Fitness Antrenörü Mert Bayram, disiplinli çalışmasından dolayı kendisinden böyle bir başarıyı beklediklerini söyledi. Bayram, “Mirza buraya ilk geldiğinde normalde Powerlifting düşünmüyordu. Spor salonunu kullanıyordu. Ondan sonra Powerlifting’e başladı. Bayağı bir hırslı, istekli, arzuluydu, bunu burada gösteriyordu bize. Sonunda başardı, bizi gururlandırdı, dünya şampiyonu oldu. Gerekli kiloyu kaldırdı, burada da zaten gerekli kiloyu kaldırıyordu. Bayağı iyiydi, kendisini tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Baba Toptaş “Oğlumuzla gurur duyuyoruz”
Ahmet Mirza Toptaş’ın Babası Emir Toptaş ise oğlunun elde ettiği başarı ile gurur duyduğunu dile getirdi. Baba Toptaş, oğluna her zaman aile olarak destek verdiklerini belirterek, “Mirza ilk olarak spora tabi ki zayıflamak, formunu tutabilmek için başladı. Daha sonra burada karşılaştığı abileri ve hocaları sayesinde Powerlifting sporunun ona daha uygun olduğunu söylediler. Mirza da bu sporu çok sevdi. Bu sporda sonuna kadar gidebilmek için azim ve hırs ile çalıştı. Şu anda kendisi ile gurur duyuyorum. Dünya Şampiyonu oldu, gelebileceği en yüksek noktaya kadar geldi. Ukrayna’daki turnuvada 656 kilo kaldırarak dünya birincisi oldu. Katılmış olduğu Fullmeet kategorisinde hem squatta hem de dedliftte 2 farklı dünya rekorunu elde etti. Gurur duyuyoruz kendisiyle, destekliyoruz kendisini ailesi olarak. Bazen yaşının küçük olmasından dolayı gelişim sürecini tamamlamamış olması kendisinin bu kadar çok ağırlıklar kaldırması bizi endişelendiriyor. Bunu da kendisi ile paylaşıyoruz ama disiplinli bir şekilde bu işi yürütüyor olması bizi bu endişelerden uzak tutuyor. Beslenmesine çok dikkat ediyor. Normal bir öğrenci sabah erkenden çantasını, harçlığını alır okula gider ama Mirza sabah erken saatlerde kalkıyor okula gitmeden önce kendi besinini yiyeceğini hazırlayıp pişirip beslenme çantasına koyup okula gidiyor. Başından sonuna kadar disiplinli” açıklamasını yaptı.

Yorumlar