Gaziler günü törenle kutlandı

21 Eylül 2020 Pazartesi 16:26

Gaziler günü törenle kutlandı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.

Kdz. Ereğli’de 19 Eylül Gaziler Günü anıt önünde düzenlenen törenle kutlandı. Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Taner Gün, Kdz. Ereğli Belediye Başkan Vekili Tarkan Atik, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Temel Şahin, Sosyal Hizmet Merkezi Müdür V. Deniz Peker, gaziler, gazi yakınları, protokol üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, anıt önüne çelenk sunulmasıyla başlayan tören Muharip Gaziler Derneği Başkanı Temel Şahin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Ardından Şehitler anıtına karanfil bırakan protokol üyeleri, şehit kabirlerini ve Gazi Ailelerini ziyaret etti.

Yorumlar

Örnek esnaf, fiyatları düşürdü...

21 Eylül 2020 Pazartesi 12:17

Örnek esnaf, fiyatları düşürdü...

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde esnaflık yapan İlyas Memiş, pandemi dolayısıyla zor günler yaşayan vatandaşlara destek olmak için her ayın bir günü halk günü ilan etti. Fiyatları da düşüren ve iş yeri önünde kuyruk oluşan Memiş, "Her şey para değil. Bu zor günlerde insanlara destek olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Çatalağzı beldesinde 38 yıldır berberlik yapan 50 yaşındaki İlyas Memiş, pandemi dolayısıyla vatandaşlara destek olmak amacıyla her ayın bir gününü halk günü ilan etti. Beldede esnafların 25 ila 30 TL arasında tıraş yaptığını anlatan Memiş, kendisinin ise bu fiyatları 10 ila 15 TL'ye çektiğini söyledi. Diğer günlerde de indirimli fiyattan tıraş yaptığını söyleyen Memiş, "Uygun fiyata hizmet veriyoruz ancak hijyen koşullarının tamamını yerine getiriyorum" dedi.

Ucuza ve hijyenik tıraş için sırada bekliyorlar
Pandemi süreci dolayısıyla uyguna ve hijyen koşullarına uyularak tıraş için adeta kuyruk oluşturan vatandaşlar, tıraş olabilmek için sıra bekliyor. Yoğunluğun oluştuğu iş yeri önünde de sosyal mesafe kurallarına uyuluyor. Maske ve hijyen kurallarına uyulduğu iş yerinde, makineler ve taraklar da gün boyu steril makinede dezenfekte ediliyor.

"İnsanların cebinden az para çıksın istiyorum"
38 yıllık meslek hayatında Çatalağzı beldesi sayesinde geçindiğini söyleyen Memiş, şöyle devam etti:
"Biraz daha yardım amaçlı maddi sömürge olmamak kaydıyla fiyatları geri çektik. Halk günü ilan ettik. Her ayın 20'sinde Allah nasip ederse böyle devam edeceğiz. Bugün de pazar gününe denk geldi. Bundan sonra da gelenek haline getirip vatandaşımızın maddi açıdan yardım olsun, desteğimiz olsun istedik. Pandemi döneminde insanları biraz daha güldürebiliyorsak, insanların cebinden çok para değil de az para çıkıp bunları destek olabiliyorsak ne mutlu bize. 38 senedir bu mesleği yapıyorum. Arkadaşlar sağolsun beni yalnız bırakmıyor. Bugün de uyguna hizmet veriyoruz. Tarifeye göre saç tıraşları 25-30 TL arasında. Bana çok tuhaf geliyor. Maliyeti olmayan meslekteyiz. İnsanların da problemi var. Çalışanı var, çalışmayanı var. Yazık günah değil mi? Katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu. Bu mesleği 5-10 sene daha sürdüreceğim. Herkese maddi açıdan destek vermeye devam edeceğim. Bundan sonraki gidişatım fiyatları yükseltmek değil terazide böyle devam ettirmek istiyorum. Fiyatlar uygun olunca vatandaşlar kapıda kuyruk oluşturuyor. 10 liraya 15 liraya tıraş kalmadı. Ben gerçekten mutluyum."

"Makineler gün boyu sterilizasyon makinesinde"
Her tıraş sonrasında tarakları ve makineleri dezenfekte ettiğini ve sterilizasyon makinesinde beklettiğini aktaran İlyas Memiş'in davranışı vatandaşlardan da büyük takdir topluyor. Diğer esnaflara da örnek olan Memiş, sözlerini şöyle tamamladı:
"Burası küçük belde. Çatalağzı çok şeye imza attı. Her şey para değil. Burada santraller kurulu, insanlar santrallerde çalışıyor. Ancak tutup da 25-30 lira yapmanın anlamı yok. Meslekteki diğer arkadaşlarıma da Allah bol kazançlar versin. Çatalağzı gerçekten her şeye layık. Ben ne kazandıysam Çatalağzı sayesinde sahip oldum. Bu saatten sonra da yine onların hizmetine adayım. Sadece tıraşla kalmayayım. Ucuz tıraş yapıyorum diye aynı makineyi devamlı kullanmıyoruz. Bütün el aletlerimiz gün boyu ultraviyole ışığının bulunduğu steril makinesinde bekliyor. Onunla da bitirmiyorum. Malzememiz gerçekten çok kaliteli. Taraklarımızı, makinelerimizi her tıraştan sonra ilaçlı suda bekletiyorum. Gerçek anlamda steril ve hijyen koşullarına uyuyorum. Gerçekten zor bir dönemdeyiz. Meslekteki arkadaşlarıma da söylüyorum. Lütfen bu şekilde davranın, her şey para değil."

Yorumlar

TYP kurası çekildi

19 Eylül 2020 Cumartesi 15:04

TYP kurası çekildi

Zonguldak İŞKUR Toplum Yararına Programı kapsamında kura çekimi gerçekleştirildi.

Zonguldak’ta İŞKUR Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında okullarda 9 ay süreye çalıştırılmak üzere görevlendirilecek temizlik görevlileri ve özel güvenlik görevlileri noter huzurunda gerçekleşen kurayla belli oldu.
Zonguldak Şubesi İŞKUR Müdürü Gönül Demirsu yapılan kura çekimi öncesinde yaptığı açıklamada, yeterli katılımın sağlandığını belirtti. Demirsu, “Toplum Yararı ve Kapsamında ilimiz ve ilçelerde alınacak 500 temizlik ve 234 güvenlik görevlisi ile ilgili bugün çekiliş yapılacak. Tabi ki pandemi nedeniyle bu çekilişe dışarıdan katılımcı almıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ve noter yetkilileri burada bulunmakta. Şunu açıklamakta fayda görüyorum iki listemiz var elimizde. Birinci listemizde engellilerimiz, eski hükümlülerimiz, kadınlarımız ve 35 yaş üstü erkeklerimiz var. İkinci listede de 35 yaş altı erkeklerimiz var. Birinci listemizde yeterli katılım olmadığı takdirde ikinci listemizden noter kura çekilecek. Başvurulara baktığımızda birinci listemiz yeterli görünüyor. Yeteri kadar başvurumuz var. Noter çekilişine müteakiben daha sonra GBT sorgulama Emniyet Müdürlüğü'nce yapılacak. Ardından gelir sorgulama yapılacak. Şunu söylemek istiyorum; noterden çıkan bugünkü katılımcılarımız, illa hemen başlayacak diye bir şey yok çünkü bildiğiniz gibi son düzenlemeye göre asgari ücreti 1 buçuk katı oranında evine gelir girenler, bu programa katılamayacaklar. Bu da 3 bin 480 liraya tekabül ediyor. Noter çekilişinden sonra gelir taramaları yapıldıktan sonra, bu sayıyı aşanlar listeden çıkarılacak. Onların yerine yedekler devreye girecek. Bugün burada Ereğli, Çaycuma ve Gökçebey yok. Diğer ilçelerimizin tamamı merkez ile birlikte burada çekilecek” dedi.
Zonguldak Merkez ve merkeze bağlı köy ve beldelerdeki okullarda görevlendirilecek personellerin kura çekimi Zonguldak Endüstri ve Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi. Korona virüs tedbirleri nedeniyle katılımların alınmadığı kura noter huzurunda gerçekleşti. İlk kurayı basın mensupları çekti.
Zonguldak Merkez ve köylerde görevlendirilecek temizlik görevlisi için 150, Kozlu için 29, Kilimli için 25, Devrek için 31 ve Alaplı için ise 45 kişi için kura çekildi. Güvenlik görevlisi için ise Merkez'de 60, Kozlu'da 14, Kilimli'de 17, Devrek'te 19, Alaplı'da ise 19 kişi için kura çekildi.
Okullarda görevlendirilecek 500 temizlik görevlisi ile 234 güvenlik görevlisi olmak üzere toplamda 734 kişi kurayla belirlendi.

Yorumlar

Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül 2020 Cumartesi 14:57

Gaziler Günü kutlandı

Zonguldak Valiliği önünde 19 Eylül Gaziler Günü Anma programı kapsamında tören düzenlendi.

19 Eylül Gaziler Günü Anma programı çerçevesinde Valilik binası önünde düzenlenen programa, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Milletvekili Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Recep Başar, daire başkanları, şube müdürleri, gaziler, emniyet personeli, askerler katıldı.
Törende saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okunarak çelenk sunuldu. Muharip Gaziler Derneği Başkanı Recep Başar; " 19 Eylül Gaziler Günü Türk kahramanlığının en büyük gazisi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında başlandığı bir gündür. 19 Eylül Gaziler Günü bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğruna canlarını adayanların gurur ve şerefle anıldığı bir gündür. 19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi lider yapısı ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerinin şeref günüdür" dedi.

Yorumlar

İŞKUR typ kura çekimi yapıldı

19 Eylül 2020 Cumartesi 14:44

İŞKUR typ kura çekimi yapıldı

İşkur İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri arasında imzalanan sözleşme gereği Toplum Yararına Program kapsamında temizlik personeli ve özel güvenlik alımı gerçekleşti.

Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi'nde okullarda çalıştırılmak üzere 66 temizlik personeli ve 38 güvenlik personeli kura belirlendi. Temizlik personeli için 559, güvenlik personeli için de 196 başvuru yapıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, kura öncesi yaptığı açıklamada, "Okullarımızda istihdam etmek üzere temizlik ve güvenlik alanında bizlere destek olacak arkadaşlarımızı seçmek için burada toplandık. Hem sizlere, hem ilçemize, hem okullarımıza 2020-2021 Eğitim öğretim yılında yapacağımız güzel çalışmaların habercisi olduğu için hepimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
Çaycuma 1.Noteri Sami Güngör ve ekibi kura ve katılım sayısı hakkında bilgi verirken Milli Eğitim bünyesinde 9 ay boyunca çalışacak isimleri İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş ve Şube Müdürü Nusret Parlak ile birlikte belirledi.

Yorumlar