Gazi babası tarihe ışık tutuyor

16 Ekim 2021 Cumartesi 13:44

Gazi babası tarihe ışık tutuyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Akif Afşar, eskileri yaşatmak ve genç nesile tanıtmak için topladığı eserleri evinin önünde sergiliyor.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kepez Mahallesinde ikamet eden Akif Afşar (61), küçük yaştan beri merakı olduğu tarihi eserleri emekli olduktan sonra hobi olarak koleksiyon yapmaya başladı. Diyarbakır’da oğlunun gazi olduğunu ifade eden 3 çocuk babası Afşar, Demir Çelik fabrikasından emekli olduktan sonra tarihi eserleri toplayarak eskileri yaşatmak istediğini ifade etti. Bir süre köyde biriktirdiği ürünleri daha sonra evinin önüne yaptırdığı atölyede sergilemeye başladı. Ahşap tarım ürünlerinden gaz lambalarına, eski saatlerden, bakır aletlere kadar yüzlerce ürünü burada sergiliyor. Mahalle halkının da ilgisini çeken bu atölyede vatandaşlar fotoğraf çekmek için uğruyor.

Afşar, “Vatandaşlarımızın tarihimizi tanıması lazım”

Biriktirdiği eserleri gençlere tanıtmak istediğini belirten Akif Afşar, “Eskilerin yaşantısında neler kullandıklarını göstermek istiyorum” dedi. Emekli olduktan sonra hobi yapmanın daha kolay olduğunu söyleyen Afşar şunları söyledi:

“Zamanında nasıl yaşamışız, nasıl bu hale gelmişiz. Neler yapmışız, neler geçirmişiz, bunları göstermek için topluyorum, buraya asıyorum, koleksiyon yapıyorum. Burada 3 tane öküz arabası var. Bez tezgahı, mısır değmeni, çukurluklar, keten dövme aleti, taraklar var. Yabalar, diğrenler, düvenler var. Genellikle topluyorum, gördüğüm yerde almak istiyorum. Parayla da olsa almak istiyorum. Allah’a şükür bu eskilerin hastasıyım. En değerli kap, kacağımız var. Elimden geldiğince büyüteceğim, Allah fırsat verdikçe genişleteceğim."

"Gençler tarihimizi tanıması lazım"

"Gelen komşular, dışarıdan gelen vatandaşlar hep fotoğraf çekiyorlar, bakıyorlar. Ben servis ediyorum herkesin görmesi için. Çünkü bizim tarihimizi tanıması lazım vatandaşlarımızın. Eskilerin nasıl yaşandığını görmesi lazım. 3 seneden beri burası var. Küçüklüğümden merakım vardı ancak bazı imkanlar el vermedi. Eskiden çalışma şartlarımız vardı, şimdi emekliyiz. Emekli olduğumuz için hobi yapmak kolay. İstediğin gibi gidiyorsun, duyduğunu alabiliyorsun. Uğraşmayı seviyorum, uğraşmak kendi açından da iyi bir şey. Kendi el emeğim olarak arabaları yaptım, odun arabalarım var. Daha da genişleteceğim, Allah’ın izniyle daha iyi şeyler getireceğiz.”

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , tarih , akif afşar , koleksiyon , gazi , hobi , tarih

Yorumlar

Minik arkeologlar amforalara ulaştı

12 Ekim 2021 Salı 15:29

Minik arkeologlar amforalara ulaştı

Kdz. Ereğli Belediyesi Oyuncak Evi’nde arkeoloji atölyesine katılan 15 çocuk, Akheron Vadisi’nde kendileri için oluşturulan kazı bölgesinde çalışmalara katıldı. Çocuklar ellerinde kazı aletleri, başlarında kasklarla toprağı kazdılar, amfora parçalarına ulaştılar.

Kdz. Ereğli Belediyesi Oyuncak Evi “Minik Arkeologlar Kazı Yapıyor” Atölyesi büyük ilgi gördü. 15 çocuk, önce Oyuncak Evi’nde kısa bir eğitimden geçti. Çizgi karakterlerin de yardımıyla arkeolojik kazılarla ilgili bilgi edinen çocuklar, sunumu büyük bir heyecanla izlediler ve sorularıyla katıldılar. Daha sonra Belediye’nin tahsis ettiği araçlarla Akheron Vadisi’ne ulaştılar. Akheron Vadisi kazı çalışmalarını yürüten Dr. Güzin Bilir, Oyuncak Evi’ndeki sunumunun ardından minik arkeologlara, nasıl kazı yaptıklarını, bulunan eserlerin hangi çalışmalar ardından müzelere kadar ulaştığını, ne anlam ifade ettiklerini anlattı. Güzin Bilir’e Master Arkeolog Ferdi Doğan ve Oyuncak Evi ekibi de eşlik etti. 

Atölye kapsamında, çocuklar bölgeye ulaşmadan önce Akheron Vadisi’nde kazı yapılan bölgede temsili bir kazı alanı oluşturuldu. Kenarlarına usulüne uygun olarak şeritler çekildi ve içine toprak döküldü. Bu alana, amfora parçaları gömülerek yerleştirildi. Bölgeye ulaşan çocuklar, kazılarda kullanılan araç ve gereçleri ellerine alarak arkeologların denetiminde bir kazı çalışması deneyimi yaşadı. 

Çocuklar buldukları parçaları topladılar, torbalara yerleştirdiler ve Ereğli Müzesi’ne doğru yola çıkıldı.  Arkeolojik eserlerin sergilendiği müzeyi gezen çocuklar, parçaların nasıl birleştirildiği ve sergilenme aşamasına geçildiği konusunda bilgi alırken, müzede sergilenen Ereğli’ye özgü amforaları ve özelliklerini öğrendi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , ereğli belediyesi , amfora , kazı , müze , arkeolog

Yorumlar

Oyuncak Evi, öğretmen adaylarıyla buluştu

11 Ekim 2021 Pazartesi 18:17

Oyuncak Evi, öğretmen adaylarıyla buluştu

Kdz. Ereğli Belediyesi Oyuncak Evi, “Okul Öncesi Öğretmen Adayları Oyuncak Müzeleriyle Buluşuyor” konulu TÜBİTAK destekli projeye ev sahipliği yapıyor. Kdz. Ereğli Belediyesi ile Bülent Ecevit Üniversitesi’nin işbirliğiyle gerçekleşecek projenin açılışı yapıldı.

“Okul Öncesi Öğretmen Adayları Oyuncak Müzeleriyle Buluşuyor” konulu TÜBİTAK destekli projenin açılışına Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Soner Yavuz, Proje yürütücüsü Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Doç.Dr. Sadiye Keleş, Oyuncak Evi Koordinatörleri Nergis Bozkurt, Nart Bozkurt, Kültür Müdürü Muhammet Ali Ateş, Özel Kalem Müdürü Faruk Deniz, ilgili yöneticiler, farklı üniversitelerden öğretim üyeleri ve okul öncesi öğretmen adayları katıldı.

Posbıyık: Oyuncak Evi, bölgemizden yoğun ilgi görüyor

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, açılışta yaptığı konuşmada 11-16 Ekim tarihleri arasında Oyuncak Evi’nin mekanlarını bu proje için açmaktan mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

“Kdz. Ereğli Belediyesi olarak bu çalışmaların, çabaların paydaşı olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Çok değerli arkadaşlarımız Oyuncak Evi’ni bir ilçede hayata geçirdiler. Vilayetlerde ancak böyle şeyler oluyor. Kdz. Ereğli Belediyesi proje koordinatörleri Nart ve Nergis Bozkurt önderliğinde bu proje Ereğli’de hayata geçirildi. Ama sadece binaların yapılması çok önemli bir şey değil orada eğitim ve öğretimin yapılması çok önemli. Bunun olması için de sadece miniklerin oyuncaklarla oynaması değil aynı zamanda öğrenci ve akademisyenlerle bilimsel çalışmaların yapılması son derece önemli. İşte bugün bu çabaların mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projelerin daha da büyütülmesi için her türlü çabayı göstereceğiz ve destek vereceğiz.

Oyuncak Evi, 3 ay gibi çok kısa bir süredir faaliyetlerine başlamış olmasına rağmen, inanılmaz ilgi gördü. Burası özellikle hafta sonu etkinlikleriyle, atölye çalışmalarıyla cıvıl cıvıl bir merkez oldu. Aileler yalnızca Ereğli’den değil, çevreden de çocuklarını buraya getiriyorlar. Ritimden, arkeolojiye, tahta oyuncak yapımından, animasyona kadar pek çok konuda çalışmalar planlanıyor. Bu faaliyetlerin, çocukların gelişimine büyük katkısı olduğuna inanıyorum.

Buradaki oyuncak koleksiyonu da büyüklerle küçükler arasında kültürel bir köprü oluşturuyor. 

Bunun bir başlangıç olduğunu biliyorum. Önümüzdeki dönemde de Oyuncak Evi’nin koleksiyonunun güçlenmesi ve çalışmaların geliştirilmesi için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

Bu çalışmalarımız sırasında üniversitelerimizle, okullarla, eğitimcilerimizle, sanatçılarımızla yaptığımız işbirliği bizleri güçlendiriyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi’ne de atölye çalışmaları konusunda verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum.

Bugün Belediyemizin de katkılarıyla burada bir TÜBİTAK Projesi’nin hayata geçirilmesi için bir araya geldik. Oyuncak Evi, bir hafta süreyle, “Okul Öncesi Öğretmen Adayları Oyuncak Müzeleriyle Buluşuyor” konulu TÜBİTAK destekli projeye ev sahipliği yapacak. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Bu projenin, okul-öğretmen-müze işbirliği konusunda çalışmalarımıza güç katacağına inanıyorum. 

Projenin yürütücüsü Doç. Dr. Sadiye Keleş’i, projeyi destekleyen bütün eğitimcileri, katılan öğretmen adaylarını kutluyorum, başarılar diliyorum.”

Yavuz: “9 üniversitenin desteğiyle projeyi Ereğli’de yapıyoruz”

ZBEÜ Kdz. Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz da projeye Batı Karadeniz bölgesindeki üniversitelerin katkılarının olduğunu söyledi. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a ev sahipliği için teşekkür eden Yavuz, şunları söyledi:

“TÜBİTAK 2237A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Destek programı kapsamında lisans, ön lisans, lisansüstü öğrencilerin ve akademisyenlerin alanlarında eğitim yapmalarını teşvik etmek, araştırmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenecek projeler desteklenmektedir. Bu kapsamda desteklenmeye değer bulan projemizde, ZBEÜ proje sahibi ve Kdz. Ereğli Belediyesi proje ortağı olarak yer almaktadır. Batı Karadeniz bölgesindeki üniversitelerde Okul Öncesi Öğretmenliği programına devam eden öğretmen adaylarının oyuncak müzeleri ve oyuncak evlerine yönelik deneyim kazanmaları projemizin temel amacıdır. Bu amaçla 6 gün sürecek etkinlikler sonunda öğretmen adaylarına oyuncak müzelerinin, tarihsel, kültürel ve toplumsal değeri hakkında farkındalık oluşturularak dünyadaki ve Türkiye’deki oyuncak müzelerindeki uygulamaları hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır. 

Projemiz fakültemizin Temel Eğitim Bölüm Başkanı Doç.Dr. Sadiye Keleş’in yürütücülüğünde 9 farklı kurumun desteğiyle tamamlanacaktır.”

Keleş: “Küresel salgın pratiklerimizi yeniden gözden geçirtti”

Proje yürütücüsü Kdz. Ereğli Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Doç.Dr. Sadiye Keleş, küresel salgının pratikleri yeniden gözden geçirmeye ittiğini belirterek, açılışı yapılan projenin önemini vurguladı. Keleş, şunları söyledi:

“Küresel salgının yaşam pratiklerimizi yeniden gözden geçirmemizi hatırlattırdığı bir dönemden geçiyoruz. En temel 2 alanda biz gündelik pratiklerimizi yeniden eleştiriyoruz, gözden geçiriyoruz. Bu alanlardan bir tanesi çevre politikalarımız, bir diğeri ise eğitim politikalarımız. Küresel salgın aslında bize öğrenmenin mekansız olduğunu, yani mekandan bağımsız olduğunu, mekanlara sıkıştırılamaz olduğunu öğretti ve okul dışı öğrenme ortamlarının oluşturduğu avantajları bize deneyimleyerek kazandırdı. Okul dışı öğrenme ortamlarının bekli de en önemli kategorilerinden biri ziyaretçilerine sağladığı görsel anlatı zenginliği açısından elbette ki müzelerdir. Çok fazla görsel anlatı zenginliği sağlıyor müzeler. Görsel anlatılar, insanların derin kavrayışlar geliştirmesini sağlayan önemli araçlardır. Oyuncaklar bir kültürün çocuklarına verdiği değerin en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Sadece bugünü değil tarihsel çizgide çocuklarımıza verdiğimiz değeri bizlere yeniden gösteriyor. Oyuncak müzeleri sadece bir fotoğraf çekmiyor, tarihsel çizgide çocuğa verdiğimiz değer üzerine gelecekte çocuklarımıza vereceğimiz değerin de nasıl inşa edilmesi gerektiğine ilişkin bir projeksiyon sunuyor. Gelecek yıllardaki eğitim politikalarımızı da aydınlatan bir alan oyuncak müzeleri. Umarım ve dilerim ki TÜBİTAK tarafından desteklenen Ereğli Eğitim Fakültesi ve Ereğli Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Okul öncesi öğretmen adayları oyuncak müzeleriyle buluşuyor’ projesi Türkiye Cumhuriyeti çocuklarının hak ettiği eğitimi onlara sağlayacak olan duvara bir tuğla daha ekleyecektir.”

Başkan Posbıyık açılış sonrası öğretmen adayları ve öğretim görevlileriyle bir süre sohbet etti.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , oyuncak evi , öğretmen , halil posbıyık , soner yavuz

Yorumlar

Mağarada gizemli bir not bulundu

9 Ekim 2021 Cumartesi 13:29

Mağarada gizemli bir not bulundu

Unesco Dünya Mirası listesindeki Tarihi evleriyle ünlü Safranbolu’da bulunan Türkiye’nin 4'üncü büyük mağarası olan Bulak'ın (Mencilis) 2 bin 150’nci metresinde gizemli bir not bulundu. 1845 tarihli Arap harfleri ile yazılan notta, “İkiniz orada mısınız? Biz burada (sizi) arıyoruz” yazdığı öğrenildi.

Doğa araştırmacılarından oluşan 4 kişilik ekip, Safranbolu’da bulunan Türkiye’nin 4'üncü büyük mağarası olan Bulak'ta (Mencilis) araştırma ve inceleme yaptı. İnceleme yapan ekibin içerisinde doğa araştırmacıları Cemil Belder, Cemal Özbek, Ümit Çolakoğlu ve Bahadır Öztürk bulunuyordu. Yeraltının gizemli dünyasını araştırmak ve doğal güzellikleri gün yüzüne çıkarmak için araştırma yapan ekip, kask kameraları ile 10 saat süren yolculuğu saniye saniye kayıt etti. Yolculuk sırasında yer yüzeyinden ortalama 650 metre aşağıda 3 bin metrekarelik zorlu ilerleyiş yapıldı. Mağara içinde ortalama sıcaklığın 15 derece olduğu ve nem yüzeyinin yüzde 70 seviyelerinde olduğu keşif sırasında belirlendi. Kimi zaman yürüyerek kimi zaman tırmanarak ilerledikleri zorlu parkurda tırmanış ve inişlerde yaşanan güçlükler kameraya yansıdı. Cemil Belder, mağarada inceleme yaparken mağaranın 2 bin 150’nci metresinde duvarda Arap harfleri ile yazılmış bir not gördü. Gördüğü notu fotoğraflayıp kayıt altına aldı. Hattat yardımıyla Türkçeye çevrilen 1261 (1845 Miladi) tarihli notta, “İkiniz orada mısınız? Biz burada (sizi) arıyoruz. Feyzi - İzzet” yazdığı öğrenildi.

“Notta yazanı öğrenince şok yaşadım”

Bulak (Mencilis) Mağarasında esrarengiz bir not bulan Doğa Araştırmacısı Cemil Belder, “Yaptığım mağara araştırmasında en dikkat çeken detay 2 bin 150’nci metrede mağaranın sağ duvarına yazılan Osmanlıca harfler oldu. Yazıları gördüğümde ilk bakışta ne olduğunu anlayamadım. Daha sonra notta ne yazdığını araştırmak için fotoğrafladım. Safranbolu Tarihi çarşıda bulunan Türbealtı Cami görevlisi Hattat Usame Yakışır'ın okuma ve tercüme kısmında yeterli bilgiye sahip olduğu için kendisinden destek istedim. Notta ‘1261 (1845 Miladi) İkiniz orada mısınız? Biz burada (sizi) arıyoruz. Feyzi - İzzet.’ yazdığını söyledi. Hattattan aldığım tercüme karşısında kısa süreli şok yaşadım. Açıkçası sadece isim ve yıl tercümesi beklerken bir mesaj içeren yazı ile karşılaştım ve bunu beklemiyordum. Zaten bu duvarda eski yazılar görmek bile oldukça şaşırtıcı. Çünkü bu noktaya kadar bizler günümüzde yüksek pil kapasitesine sahip fenerler ile ancak ulaşabiliyoruz. O tarihte buraya kadar nasıl ulaşabildiler şaşırmamak mümkün değil” diye konuştu.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , bulak mağarası , safranbolu , not , mencilis

Yorumlar

200 yıldır çalışıyor

4 Ekim 2021 Pazartesi 12:14

200 yıldır çalışıyor

Zonguldak Alaplı'da bulunan ve 200 yıllık geçmişe sahip olan taş değirmeni hala mısır ve buğday öğütmeye devam ediyor.

Alaplı ilçesine bağlı Mollabey Köyünde kurulan ve yıllara meydan okuyan tarihi kadar eski olan taş değirmeni, günümüzün teknolojik modern un fabrikalarına direnmeye devam ediyor. Taş değirmeninin sahibi 74 yaşındaki İbrahim Karaca ilerlemiş yaşına rağmen iki asırlık değirmenini ayakta tutmak için mücadele ediyor. Üç göbek boyunca Alaplılılara hizmet veren taş değirmeninde ortaya çıkan ekmek mücadelesi, görenlerin ilgisini çekiyor. Taş değirmenlerin tarihi hakkında bilgi veren Karaca, köyde dedesinin başladığı mesleği babasından sonra kendisinin devraldığını, tarihi değirmenin 200 yıldır çalıştığını söyledi.

Baba mesleğini yaşatmaktan mutluluk duyduğunu ve köy sakinlerinin tarlalarında ürettiği mısır, buğday ve arpayı öğütme işinde taş değirmeni tercih ettiğini anlatan Karaca, şöyle konuştu:

"200 yıllık bu Değirmeni 3 kuşaktır çalıştırıyoruz. Babamdan öğrendiğim mesleği 12 yaşından beri devam ettiriyorum. İki oğlum değirmencilik yapmak istemedi. Değirmencilik mesleği ne yazık ki yok olmak üzere. Bu bölgede değirmen kalmadı. Benden sonra kimse yapmaz, burası ziyan olup gider. Ben devam etmeyeceği için üzülürüm. Ben babama yapacağım diye söz verdim, gözü arkada gitmedi. Ama benden sonra kimse yapmaz. Yapacak kimse yok. Son değirmenci biziz.”

"Bu değirmenin çok güzel unu çıkıyor"

Bu değirmenin Zonguldak’da aktif olan tek Taş değirmeni olduğunu kaydeden Karaca, "Bu değirmen bu bölgede çalışan tek taş değirmen. Cumhuriyet tarihinden önce kurulan bir değirmen. Eskiden burada 5-6 değirmen vardı. Zamanla hepsi kapandı ve zamanla elektrikli değirmenler yer aldı. 1 saatte 5 torba buğday öğütebiliyor. Biraz ağır devirde çalıştığı için unu daha güzel öğütüyor. Buğdayı yakma oranı az olduğu için insanlar mısırlarını öğütmek için sıraya giriyor. Köylülerin ilgisi sayesinde bu değirmeni yaşatmaya çalışıyorum. Ayrıca, 200 yıllık değirmeni uzak yerlerden görmek için gelenler de oluyor. Burada hatıra fotoğrafı çektiriyorlar" dedi.

Mollabey Köy Muhtarı Savaş Karaca da tarihi değirmenin Alaplı için ayrı bir önemi olduğunu, burada öğütülen buğday ve mısırın özünü kaybetmediğini, yapılan ekmeklerin de daha lezzetli olduğunu bildirdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , değirmen , taş değirmeni

Yorumlar