Gazeteciler sordu… Uysal, tüm iddialara yanıt verdi…

8 Şubat 2019 Cuma 14:44

Gazeteciler sordu… Uysal, tüm iddialara yanıt verdi…

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve Büyük Birlik Partisi Belediye Başkan Adayı Hüseyin Uysal, Değişim Radyo’da yayınlanan Şenol Azman’ın sunduğu Kara Tren Programında İhlas Haber Ajansı Muhabiri Vedat Kılıç ve Gazeteci Mehmet Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

Uysal, Değişim Radyo’da yayınlanan ve Şenol Azman tarafından hazırlanıp sunulan Kara Tren Programından siyaset ve Ereğli gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uysal’ın konuk olduğu programa sorularıyla İHA Muhabiri Vedat Kılıç ve Gazeteci Mehmet Öztürk’te katıldı.
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, 5 Mayıs 1960’ta doğduğunu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olduğunu, bölgede çeşitli sağlık kurumlarında uzman olarak görev yaptığını söyledi. AK parti’den 2014’te belediye başkanı seçildiğini ifade eden Uysal, şu anda BBP’den belediye başkanı olarak 2019 yılındaki yerel seçimlere girdiğini söyledi.
Uysal, AK Parti’den neden aday yapılmadığına ve BBP’ye geçiş sürecine ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:
“2014 yılında aday adayı olarak AK Parti’ye geçtim. Aday olacağım şartı yoktu ama Allah nasip etti aday oldum. Mart ayında yapılan seçimleri 420 oy farkla kazandım. Dönemimde Ereğli’de seller afetler yaşandı, iki genel seçim, iki referandum, sonra hain darbe girişimi yaşadık. Demokratik yapısı olan bir Ereğli’den kırk yıl sonra seçim aldık. Altı seçimde AK Parti’nin oylarını arttırdık. 15 Temmuz’da duruşumuz belliydi. Tüm acılara rağmen belediye hizmetlerini aksatmadan, şehrin sorunlarına yöneldik” dedi.
Cumhurbaşkanının tarif ettiği tüm özellikleri taşıyan, tüm çalışmaları yapan bir belediye başkanı olduğum için aday olması konusunda hiçbir engeli olmadığını savunan Uysal, aday yapılmamasının nedenini bilemediğini söyledi.
Uysal şöyle konuştu:
“Niye yapılmadığı ile ilgili bir yazı yok. Sadece düşünce bazında şeyler var bunları konuşmak yanlış. İki arkadaş gibi İl Başkanı Zeki Tosun Bey ile görüştük. Düğün salonunda karşılıklı çay içtik. Üzüntülerini belirtti. Ben de üzüntülerimi belirttim. Zonguldak’a iki kez başbakanımız geldi, salonları Ereğli belediye olarak biz doldurduk. Cumhurbaşkanımız geldiğinde, Ereğli Belediyesi olarak bizler de olduk. Onun için biz İl başkanımıza seçimde de her konuda destek verdik. Benim şaşırdığım bu. Bir sebep olur, parti açısından bakınca, kendimi yüzde yüz aday olarak görüyordum. Yüzde doksan dokuz dedim ama yarına çıkacağımızın garantisi yok diye bekliyordum.”
Uysal, BBP’ye geçişinin kızgınlıkla yapılmış bir şey değil, düşünerek taşınarak yapılmış bir şey olduğunu belirterek, “Kızgınlıkla olsaydı hemen istifa ederdim” dedi.
“ONUN GURURU BANA YETER”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ereğli’ye gelişinin kendisi için gurur kaynağı olduğunu ifade eden Uysal şöyle dedi:
“Ben Cumhurbaşkanımızı Ereğli’de en fazla seven insanım. Ereğli’ye gelişinde bir hafta önceden çalışmaya başladık. Cumhurbaşkanımızın güvenlik ekibiyle en iyi ortamı sağlamaya çalıştık. Bizim o hazırlıklarda neler çektiğimizi bilenler biliyor. Son gece alan için bayrak bulamıyoruz. Bolu’da başbakan Binali Yıldırım’ın mitinginden gidin alın dedim. Bulamadık dediler, İstanbul’a gidin dedim. O gece yirmi bin insanın toplanması için elimden geleni yaptım. Altı bin kişiye yemek verdim. Yeter ki etkinliğimiz eksiklik olsun. Cumhurbaşkanımız ilk kez geliyor, ilçelere hiç gelmiyor. Ereğli tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı makamı bir miting yapmıştır. Onun gurur bana yeter.”
Uysal “Şuna yüzde yüz eminim. Saygıdeğer cumhurbaşkanımız benim genel cerrah olmamdan ötürü, ‘bu arkadaşımızın güzel bir mesleği var. Burada kazandığı paradan daha çok kazanabilir. Belediye başkanlığından ben 9 bin 300 lira alıyorum. Mesleğinde daha fazla para kazanabilir. Ailesinin de buna ihtiyacı olabilir’ demiş olabilir. Cumhurbaşkanımızın benim tarafımdan böyle bir teklif geldiğinin iletilmiş olabileceğini düşünüyorum. Ben böyle bir şey demedim elbette. Sonuç olarak ben Cumhurbaşkanımızın Hüseyin Uysal olmasın diye önüne bir kriter konulduğunu düşünüyorum. Bunları duyum veya bilgiyle konuşmuyorum. Hak ettiğimi düşünüyorum. Kriterlerde eksiğim varsa, yerel yönetimler genel başkan yardımcılarımla da konuşabilirdik. Bana ‘Çok seçim yaşadın sen doktorluğunu yap’ diyebilirlerdi. Bakıyorum belediye başkanlarına, herkes Ankara’da ilişkiler peşinde. Ben ilişkilerle yükselmek yerine, çalışmak suretiyle, hak etmek suretiyle görevler talep eden biriyim.” dedi.
“TALİMATLA HABER YAPTIRMADIM
Siyasetin genetiğinin değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Uysal “Ankara’da işi bitir anlayışı yanlış. Buradaki sivil toplum kuruluşlarıyla, buranın halkıyla iç içe ol. Burada işler iyi ama Ankara’yı sağlam tut. Niye Ankara’yı sağlam tutayım?” dedi.
Uysal, Cumhurbaşkanı Danışmanı Saadet Oruç ile arasında herhangi bir soğukluğu olmadığını, her zaman kendisiyle görüşebileceğini belirterek şunları söyledi:
“Beni tanıyorsunuz, işimin haricinde, işimde başarılı olmam haricinde hiçbir şeye takmam. Belediye başkanı olarak yapacağım işi düşünürüm. Benim Saadet hanım konusunda benim talimatımla bir şey yazıldığına dair bir kişi bir şey söylesin, ben gereğini yapacak dürüstlüğe sahibim. Kendisine görev çıkartmak isteyenler olabilir. Bütün basın camiasında kim varsa hepsine ‘Biz kendi işimize bakacağız, karşı tarafı karalamak sizin işiniz değil. Bana katkı vermek isteyen benim yaptığım hizmetleri anlatın’ demişimdir.” Dedi.
RÜŞVET İDDİALARINA NE CEVAP VERDİ?
“Belediyede tek rüşvet almayan belediye başkanının kendisidir” diye bir izleyici yorumunu değerlendiren Uysal, “Ereğli belediyesinin yapması gereken bir iş olduğu halde rüşvet için bir bardak su veren varsa, ailem dahil, akrabalarım, müdürlerim, çalışanlarım da olsa buraya radyoya çıkarım, gereğini yaparım. Cebime konacak bir talebim varsa ben kendimi de bitiririm” ifadelerini kullandı.
Uysal şöyle konuştu:
“Örneğin, Karadeniz Ereğli’de yaşamayan vatandaşın bir problemi var. Diyor ki birisi ‘Belediye para istiyor.’ O hanımefendi de bunu rüşvet olarak algılıyor. Oysa o hizmetin oraya gelebilmesi için belediyeye kanun çerçevesinde makbuzlu para yatırması lazım. Fakat aracı, şehir dışında yaşadığından, takip eden Ereğli’de yaşadığından, hanımefendi bunu rüşvet olarak algılıyor. Açtım telefonu, ‘Bu belediyeye yatırmanız gereken makbuzlu bir paradır, herkesten bunu alıyoruz’ dedim. Bayan benden özür diledi. ‘Ben bunu müdür veya çalışanlar tarafından talep ediliyor zannettim’ dedi.”
“HER ŞEYİN EN İYİSİNİ BİLİYORUM DEMEM”
Yusuf Kalay’ın belediye meclisinde paylaştığı ve ‘kuruluşundan beri en büyük projelere imza atılmış’ demesini bir itiraf olarak değerlendiren Uysal şöyle devam etti:
“Dosyayı bana veren arkadaşlar, cumhuriyet savcılığına da götürürler. Bunlar takip ediliyor. Ben de takip ediyorum. Belediye başkanına anlatıldığında yol vermiş mi, vermemiş mi önemli olan budur. O konuda tavrım, ilk yıl kurulan festival konusunda benim neler yaptığımı, Nazım Erdoğan, İsmail Başel görmüşlerdir. Giden emniyet müdürümüz görmüştür. Bir belediye başkanı olarak halkın huzurunda özür dilemişimdir. O zaman şunu söyledim, şehre estetik duygusundan yoksun belediye başkanı çok zarar verir. Her şeyi biliyorum demem, bazı mesleklere saygısızlık olur. Liyakat diyorsam, eğitimli insan diyorsam ve karşılığında her şeyin en iyisini ben biliyorum dersem kendimden de şüphe ederim. Her şeyi bilmem ama her şeyi analiz edebilmem gerekir. Bu da bende var.”
24 Haziran seçimlerinde sadece Karadeniz Ereğli’den, Alaplı Bölgesinden milletvekili adayı konulmadığını ifade eden Uysal şöyle dedi:
“Aradan bir hafta geçti, Ankara’da bir büyüğüm ‘Başkan bunu yorumlar mısın’ dedi. Ben ‘Sayın başkanım, konmadı diye kendimizi denize mi atalım, benim görevim konmadıysa genel merkezimize saygı göstermektir. Bizim çalışmamız lazım’ dedim. Adayların belli olmasından önce bana sorulup da koymasanız da olur demedim. Tam tersine liste belli oldu, aradan bir hafta sonra Ankara’da ‘Ne olur’ dediler. Ben, ‘Ben onu bilmem, ben konulursa görevimi yaparım’ dedim. Ben her yerde üç vekil çıkarsa görevimizi yapmış oluruz. Dört olursa başarılı olmuş oluruz’ dedim. Ben bu dönemde görevimi yapmanın onurunu yaşıyorum. Son güne kadar çalıştım. Birileri bu konuda kara propaganda yaptılar. Ben o zaman 24 Haziran seçimlerinin önemli olduğunu söyledim. Cumhurbaşkanımızın görüşünün arkasında herkes durmak zorunda dedim.
BELEDİYENİN PERSONEL DURUMU…
Belediye personelinin göreve geldiğinde bin civarında personel olduğunu, şu anda bin 150 olduğunu belirten Uysal, “Kara propaganda var. Çıkardığımız insan var ama en fazla on kişidir. Diğerlerinin hepsi, ikramiye, maaş gibi şeyleri geciktirmediği için insanlar emekliliğe heves ediyor. Görev süremde, 4,5 milyon lira emekli ikramiyesi ödedik. Bir de kendini kovdurmak için gayret gösterenler var. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza hakaret edeni çıkartın dedim. Hangi belediye başkanı olursa olsun, cumhurbaşkanına kimse hakaret edemez. Milletvekilleri, belediye başkanları hesap soracağız dedi. Ben de sorsunlar dedim. Aynı arkadaş kovulduğu zaman sekiz on maaş alacağım diye kendini kovdurmuş. Oysa önceden İzmit’te iş bulmuş. Ama ne yaptı, Ereğli’de belediye başkanı beni işten attı diye yaygara yaptı” dedi.
“KİMSEYE GRUP KURALIM DEMEDİM”
Ayrılış sürecinde belediye meclisinden kimsenin ona destek vermemesini değerlendiren Uysal şunları kaydetti:
“Kimseyle grup kuralım, beş altı kişi ayrılalım demedim. Bir kişiyle konuşup partiden rahatsızım, ayrılacağım, benimle gelir misiniz demedim. Bu ahlaktır, etiktir. Etik kurallar diyoruz. Bunun mücadelesini veriyorum. Her fert ayakları üstünde durmalı, kendi kararlarını almalı. Ben bir kişiyi koparmamak istiyorum. Gelen arkadaş benle gelebilir dedim ama gelin demedim. Kimse benim istifa edeceğimi düşünmedim.
Festivaller; 2014 yılında göreve gelince Soma faciası yaşandı. Türkiye’nin her yerinde festival olabilir ama benim Zonguldak’ım, Ereğlim madenci şehridir. Hiç kimse kusura bakmasın, böyle bir maden faciası olur, Soma’da facia olduğunda Zonguldak’ta yaşayan herkesin evlerine ateş düştü. Empati kurdular. O gün ülkemin başka yerinde üzüntü varken, gözyaşı varken, Ereğli’de festival yapmamı kimse beklemesin. Arkasından şehitler oldu, 15 Temmuz oldu. Festival yapmaz mıyım. Osmanlı çileği şenlikleri yaptık. Ben şuna karşıyım dedim. Ereğli’de festival yaptık, şarkıcı türkücü çağırdık. Belediye bütçesiyle yaptık. Bir tane esnaf, ramazan ayında, festivalde belediyelerden biri bize geldi, festival için katkı istiyoruz diyen birini gördüyse benim yanıma gelsin. Bir gecede dört önemli sanatçı çıkarıp iki yüz bin liralar verip de, bir sanatçı Çınaraltı’nda 199 bin 500 lira almış. Kültür merkezi yok, Kent meydanı yok, sahil güncellenecek. Bunlar varken ben şahsım olarak böyle bir kararı verirsem vicdan azabı çekerim.
Esnaf arkadaşım diyor ki, biz festival zamanı sattığımız, üç günde sattığımızı bir günde satıyoruz diyordu. Esnafın lokantasına giren para belli. Ne kadar gayret ederse etsin, on saatte sattığını o zaman belki iki saatte satıyor. Üç günü bölelim, bir ayda Ereğli esnafının derdi bitiyorsa ben hazırım. Personelimle konuştum. Aralık ayında festival başlıyor. Bir ay boyunca alert durumda hazırlıklar yapıyoruz. Festivalde hata olmasın, izinler kaldırılıyor. Belediyede tüm müdürler katılması şartıyla izinler kaldırılıyor. Ben böyle festival istemiyorum. Hiçbir zaman personelime dayatmacı olmadım. 15 Temmuz haricinde, onda bile gece katılmak zorundasınız demedim. Bizim bir tek felsefemiz var. Çalışacağız. O makama oturan çalışacak, terleyecek, çalışmaya kendisini adayacak. Kendisinin siyaseten hangi noktaya geldiği değil, halkın hizmetlerini karşılamak için gelmesi lazım. Kendi menfaatleri için, bir hedefe koşmak için gelmemesi lazım. “
“FESTİVALDE ORGANİZATÖR KAZANIR!”
“ Festival yapmam demiyorum. Halktan çıkacaksa karşıyım. Adamın iskansız yeri var, bizi idare et, festivalde destek verelim diyor. Buna karşıyım. Staja gelen öğrencilerimiz var. Seksen öğrenciye staj veriyoruz. 150 kişiye evinde yardım ediyoruz. Cazcı getirecekmiş. Ben de getiririm ama kimi getiririm. BEÜ’nün caz grubu var, onu getiririm. Sanatçı, burada da bir sürü güzel sanatçımız var. Onlara destek olalım. Sanat festivali yapalım. Osman Zeki Oral festivali yapalım, Uzun Mehmet festivali yapalım, düzenli yapalım. 1 Ocak’ta ilan edelim, 30 Aralık’a kadar düzenli olsun. İstanbul’da yaşayan bir kişi programları bilecek. Karadeniz Ereğli’mizde yüzme havuzumuz yok, ben festival yapacağım. Bu olmaz.
Buradan halka sesleniyorum. Festivallerde organizasyon firmaları kazanır. Organizatörler kazanır. 11. Ayda 15 bin lira olan sanatçılara yazın 150 bin lira yazarlar. Ben yerlilerle, millilerle devam edeceğim. Festival sadece şarkıcı, türkücü getirmek değildir. Bunun para oyunlarını da düşünsünler. 180 bin doları ben niye vereyim. Giderim fakire fukaraya dağıtırım. Festival konusunu ayrı bir programda konuşabiliriz. İki aday da festival diyor. Biri sevgi barış dostluk festivali diyor.”
BELEDİYENİN ŞİRKET ÇALIŞANLARI NE KADAR ZAM ALACAK?
Belediye işçilerinin özlük haklarıyla ilgili bir konuyu değerlendiren Uysal, “Tüm personelim kendilerinin haklarını ödeyeceğimi bilir. Memurlara en iyisini verdim. Bugün Ereğli’de ve Zonguldak’ta sorsalar biz Ereğli belediyesinde memur olmak isteriz derler. Bizim daimi işçilerimiz var. O konuşuluyor bu günlerde. Onlara da en iyisini verdik, bugünlerde onlara da vereceğiz. Geriye eskiden belediye şirket çalışanları kalıyor. Göreve geldiğim zaman, bunlar 850 kişi civarında. Göreve geldiğimde, 2014 yılında 830 lira alıyorlardı. Şu an işçimizin eline geçen para 2 bin 100 lira. Hiçbir şey yapmadığımız halde. Büyükşehirlerin ve il belediyelerinin daha önceden şirketleri vardı. Bizim gibi daha önce belediye şirketi olmayanlar kanun hükmünde kararname ile kurulan şirketlerimiz var. Yeni kurulduk. Toplumun karıştırdığı, İstanbul, İzmir, Antep gibi daha önceden şirketi olanlarla karıştırıyorlar. Bizim şirketimiz KHK ile kurulan bir şirket.
Arkadaşlar şu an çalışıyorlar. KHK ile kurulan bir şirketin ne tür yapma yetkisi varsa, hukuk dairesi içinde. Kafama göre şu zammı verdim diyemem. Şahsımdan geri alınır. Bana geldiği zaman KHK ile kurulan şirketin belediye işçilerimize şöyle bir zam yetkisi var denildiğinde belediyenin sürdürülebilirliği dahilinde en yüksek zammı vereceğiz. Herkes ağustos aylarından başlayarak şunu söylüyordu. Belediye personeli fazla. Üç yüz, dört yüz fazla var diyorlardı. Ben kimseyi çıkartmam dedim. Ben işçi hakkı yemem.
AKRABALARINI İŞE ALDIĞI İDDİASI…
Uysal, “Eşi veya kendi akrabalarından kaç kişiyi işe soktuğuna” ilişkin bir soruya ise şu cevabı verdi:
“ Başkası sokmamış mı? Bire bir kan bağım olan iki kişi, üç kişidir. Ben zaten yerliyim diye seçim kazandım. Kan bağım olan insan sayısı çok azdır. Bazı belediye meclis üyeleri benden fazla işçi sokmuştur. Aracı kullanıp kendi arkadaşlarını sokan düşünmüyor. Ben hepsini biliyorum ama adres ve zarf başkalarından geliyor. Belediyede fazlalık yok. Hepsine iş buluruz. Belediye bütçesini de zorlamıyor. Üç yüz arkadaşımın orada ekmek yemesi sosyal bir proje değil mi. Onlar sayesinde sosyal patlama olmuyor. Bunların evine ekmek götürmesinin ne zararı var. Ben bunları çıkarmayacağım. Ama şunu yapacağım. Diyeceğim ki seni burada çalıştırıyoruz ama senin başka bir sanatın varmış, seni buradan alıp şuraya koyacağım. Ben bin 300 arkadaşımın, beraber çalıştığım arkadaşımın en verimli çalıştığı yer neresiyse o sistemi kuracağım. Israrla, kırmızı kart isteyenler var. Hadi atsana beni diye kaşıyan varsa onu kaşırım, onu da söyleyeyim.”
ÇARPICI SORULAR, NET CEVAPLAR..
Uysal, 5 yılda 12 bin genç seçmene verilen mesajın festival yapılması olduğunu, bunun yanlış olduğunu dile getirerek şöyle dedi:
“93 köyümüzün tamamında, mahallelerimizde özellikle spor yapmaları için destekleyeceğim. Bilgi çağındayız. Onları bilgiyle buluşturmak için mücadele edeceğiz. 12 bin genç oyu festivalle almak istiyorlar. Gençler benden spor alanları, kültür alanları istesin. Sahil gençlerle, yetişkinlerle beraber, onların da mutlu olacağı alanlar yaratacağız. Bilgi, Eğitim, Spor ve Kültürü onlara aktaracak, aidiyet duygularını anlatacağız.
Genel Maden İşçileri Sendikası’nın toplantısında söylediğim şeyler var. Zafer öldürdüklerinle değil, korkuttuklarınla kazanılır diye bir arap atasözüdür. Ben diyorum ki, hiçbir vatandaşımız herhangi bir korkuya kapılmasın. Hüseyin Uysal bir tarafta, diğer tarafta diğer adaylar. Bunu halkımız değerlendirir. Onu söylemek istedim. Ben hayatımda korkmadım. Balat’ta büyüdüm. Mücadele, kavga yeridir. Biz tahta kılıçlarla kavga ederdik mahalleler arasında. Futbol maçları yapardık. Balat’ta Vefa Erkek lisesi arasındaki mesafeyi sabah akşam yürüdüm.
Beş yılda hiçbir şey yapmadı diyorlar. Her ortamda beş yılın tartışmasını istedikleri belediye başkan adayıyla, en başarılı görülenlerle, 20 yıl belediye başkanlığı yapanlarla bunu tartışırım. Neyi eksik yaptık? Her kilometrede bir eserimiz var. Görmüyorlar. 2009 yılında Kıyıcak yolunu yaptırdık diyorlar. Alaplı’dan dönüyordu basit bir şeydi yaptık. Atatürk anıtını yeniledik. Bize Atatürkçü değil diyenlere kapak olsun. Asıl Atatürkçü biziz. Milli bayramlarda oralarda dururken oraların durumunu görmediniz mi? Su ürünlerini, Sahil Kafeyi, Çilek Kafeyi hizmete açtık. Gökme köprüsünde her sene on oniki ölümlü kaza olurdu. Köseağzı yolunu Kandilli’ye bağladık. Uzunmehmet anıtını yeniledik. Altyapıda yüzeli kilometre içme suyu hatlarını yeniledik. Elektrik kesintilerinin önüne geçtik. Doğalgaz yetmiyordu önüne geçtik. Belediye binasını taşıdık. Dönemimizde temeli atılmış garajı taşıdık. 150 bin metrekare yeşil alan 350 bin metrekare oldu. Sosyal belediyecilik yaptık. Gıda bankası, giyim bankası. Altyapıda 170 belediyede birinci olduk. Çevreci belediye olduk. Her yıl yedi ton pil topluyoruz. Elektronik eşyaları geri dönüşüme gönderiyoruz. Yağları topluyoruz. Gönül köprüsü kuran kaç belediye var Filistinli kardeşlerimizle. Savaş engelli kardeşlerimizi davet ettik. Kudüs konusunda, Bayırbucak Türkmenleri konusunda hassasiyet gösterdik. Yıllardır kamp tesisleri var belediye başkanı, müdürler, çalışanlar oturuyor. Hemen karşı tarafında ismi verilmiş Halil Posbıyık caddesi denmiş. Oralarda dere ıslahını kim yaptı. Kimse görmüyor. İşte Hüseyin Uysal yaptı. Dereler varken bizler sivrisinekle mücadele edemeyiz, menfez yapmadan selden kurtulamayız. Daha önce havadaki sineği öldürüyorduk. Sakindere bin metrelik bir alan. Buradaki sivrisinekler, larvalar Karadeniz Ereğli’ye yayılıyordu. Bağlık’taki, Dombay Deresi dediğimiz alanın sivrisineği tüm Ereğli’ye yeter. Çarşıyı sel basıyordu. Menfezlerle, derelerle, her şeyle uğraştık. Altı seçim, 15 Temmuz Darbe girişimi yaşadık. Bugüne kadar tüm taşınmaz mirasımıza sahip çıktık. Belediyeyi ve Ereğli’yi koruduk. Ereğli’deki vatandaşlarımızın hepsini bizler kollarız. Bundan sonra da kentimizi birlik beraberlik içinde yürüteceğiz.
Bir başkan yardımcımız ayrılmış, pişman mısınız? Ayrılandan pişman olmam. Ayrıldıysa kendi tercihidir. Kendimi ihanete uğramış hissetmem, böyle şeyleri söylemem. Bunlar bana ders verdi, belki bunlardan hayatımın en büyük derslerini aldım. Çıraklıkla başladım, beş yıl içinde kalfalık ve ustalık dönemini de atlattım. Onun için pişmanlık falan duymuyorum. Herkes kendi tercihini kullanır.
Ercan Candan döneminde görev zararına ilişkin davalar açıldı mı? Böyle bir dosya açılmadı. Milletvekili yok, iktidar partisinden değilim. Sandığa giden, oy atan, sade vatandaş, Ereğli halkı bizleri dinleyecek, basın dinleyecek, sizler de yazıp çizeceksiniz, adaylardan hangisini tercih ederlerse bu belediye daha iyi yürür? Kimsenin sizi ifade etmesine gerek yok. Şuna inanıyorum. Halkımız sağduyuludur, kimi tercih edeceğini bilir. Biz kendimizi anlatacağız, onlar kararlarını verecek.”
“EN UFAK BİR YANLIŞ VARSA EN GADDAR CEZAYA RAZIYIM”
Uysal, mal kaçırmak amacıyla üstündeki varlıkları yakınlarına devrettiğine ilişkin iddialara ise “Eşimle 1996’dan beri ortak cüzdanımız var. 2014 yılından sonra bankalar orada. Hesabıma herhangi bir giriş varsa, açıklayamayacaksam görevi bırakırım. Ben köyde 13 tane fındık tarlamı sattım. Kadıtarlasında bir dairem vardı onu sattım. Onun haricinde tapuda herhangi bir mal varlığım varsa, bir yere kaçırma, Hüseyin Uysal’ın adı üzerinde, bıraktım mal kaçırmayı, o bankadan o bankaya transferimi görürlerse ne isterlerse yaparım. Adaylıktan çekil derlerse çekilirim. Kendini öldür derlerse onu da yaparım. Bankalarda hareketim varsa, herhangi bir hareketim varsa diyorum. Tüm mal varlığımda eşimle benim adım yazar. O hesaplarda en ufak bir oynama varsa, Ereğli halkının vereceği en gaddar cezaya razıyım. Benim için en önemli şey ahlaktır. Siyasete ahlaki kurallar girmezse, siyasetin bir adım atması mümkün değildir. Erdemli insanlar siyasete girmeden insanlar bir yere gidemez. İnsanlar bir yerlere gider ama Ereğli halkı bir yere gidemez. Vatandaş şunu düşünsün. Adaylar ortada, kimin gitmek istediği yerler var, bunu düşünsünler” cevabını verdi.
POSBIYIK’A ELEŞTİRİLER…
Yerli grubundan bazı kişilerin Hamdi Uçar’a telefon ettiğini belirten Uysal, “Yerli olmazsa biz yokuz demişler, sonra da “Madem genel merkez Erol beyi uygun buldu, biz arkasındayız” demişler. Bunda abes bir şey görmüyorum” dedi.
Uysal, ‘Her iki aday ordulu olduğunu gururla söylüyor, Hüseyin Uysal Alaplılı diye siyaset yapıyor’ şeklinde bir yorumu değerlendirirken, “ Nerelerde doğduğun önemli değil. Önemli olan insanın niteliği. Ben Uysal olarak bir Kayserili olabilirdim. Bu çok nitelikli derse toplum, belediye başkan adayı yapabilirdi. Posbıyık ben pazaryeri çocuğuyum diyor. Tarafsız olarak sormak istiyorum. Pazaryerinde üşüdüğünü ifade eden, annesiyle yeşillik sattığını söyleyen Halil Posbıyık mı pazaryerine sahip çıkmış, Hüseyin Uysal mı çıkmış. Tuvaleti yeniledik ücretsiz yaptık. Bir liraydı ücreti. İnsanlar iki marul satacak tuvalete gidecek. Dört defa tuvalete gitse sattığı marul oraya gidiyor. İnsanlara, pazaryerine gelenlere, hem oradaki bin insana kadın –erkek mescidi, bebek emzirme odaları yaptık. Odalarını yeniledik 36 yeni kamera aldık. Pazaryeri izleniyor. Son model. Zabıtamızda da kameralar var. Pazaryerine Hüseyin Uysal mı değer kattı. Belediyenin kazanması gereken mahkemeyi kaybettirdim. Görev zararı çıkarsa onu da öderim. Köyünden çitiyle sepetiyle yük götüren pazarcılarıma da hakkımı helal ediyorum. Onlar için o seksen bin liralık avukat parasını da ödeyeceğim
Seçimi biz alacağız, kimse oy matematiği yapmasın. Sandık, siyaset, seçmen değişebilir. Hiçbir seçmen apartmanda oturduğumuz, beraber yaşadığımız ailemizin oyuna bile hükmedemeyiz. Biz başkanımızdan memnunuz, hizmetlerinden memnunuz diyebilirler. Gelecek yönünde sıkıntısı olan insanlar Ereğli’nin geleceğine yönelik plan yapamazlar. Benim geleceğe ait hayallerim var. Bu yoksa en kolayı kavgadır” ifadelerini kullandı.
Uysal, Ereğli Belediyesi’nin şu an itibarıyla 28 milyon borcu olduğunu belirterek “Ben süs havuzu yapmadım. Su ürünleri süs havuzundan daha iyi. Geriden gelen borçlar da var. 2014 yılında özel bankaya kısa vadeli borç yapılmış. Bunları bitirdik. Borç yapılır. Belediye sürekliliktir. Özel bankadan 7 milyon borç alınmış. Kırk yere bir şeyler yapılmış. Küçük bir halı saha, bir basket potası gibi. Bu mudur? Borç yedi milyon da alınır, yetmiş milyon da alınır ama seçim yatırımı gibi aldığın borcu kırk parçaya ayırıp oraya onu yaptım, buraya bunu yaptım derse bu olmaz. Sakindere için alıyorum, AKM için alıyorum dersin. Kırk yere ayırırsan olmaz” dedi.
“SİYASETTE BİLİMSEL SINIR…”
Bir izleyici sorusu üzerine, dünyanın en büyük profesörlerinin bile 67 yaşında görevden ayrıldığını ifade eden Uysal, “Siyasi makamlarda yetmiş yaşından sonra olmayacağım. Sohbetlere katılabilirim. 67 Yaş bilimsel sınırdır. 66 yaşında belediye başkanı olursam 71 yaşında biter. Hemen ayrılırım. Ereğli Alaplı tercihlerini yapan anket firmalarında biz samancı olmuşuz, son gelene samancı derler. Anketlerde samancı olduğumuzdan aday gösterilmemişiz. Ama ben buradan ilan ediyorum. Benim, anketlerde en sonda çıkmam, buradan su bardağının içinden tavşan çıkartır mısın deseler denerim, çıkartırım. Fakat sonuncu gelmem mümkün değil” dedi.
Nimet Hoca’nın kimliğini millet parkında anlattıklarını ifade eden Uysal, “Karadeniz Ereğli’ye hizmet eden herkesin tarihte yerini alması gerekir. Bugün Halil Posbıyık’ı eleştirebiliriz. Ne kadar eleştirirsek eleştirelim, 20 yıl kendi imkanları dahilinde en iyisini yapmaya çalışmıştır. Kendisini eleştiriyorum ama bunu göz ardı etmem. Bir döneminde çok başarılıdır, bir dönemi başkadır. Ereğli’ye kim katkı sağladıysa biyografilerini kitap olarak yazmak isterim” şeklinde konuştu.
KÖSE’DEN UYSAL’A DESTEK
Programda AK Parti Kurucu İlçe Başkanı Muhammet Köse de bir mesajla, “Hüseyin Uysal’a itibar suikasti yapıldığını, bunda sorumlu olan İl başkanı hata yaptığını açıklamadığı sürece kurucu ilçe başkanı olduğu partinin hiçbir etkinliğe katılmayacağını” bildirdi.
Uysal, Köse’nin mesajına, “Ben Muhammet Başkan gibi insanlarla beraber, nereli olursa olsun yürürüm” dedi.
Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ereğli’de yükseköğretim ve fakülte konusunu tüm adaylarla bir programda tartışabileceğini söyledi.

Yorumlar

Rektör Çufalı, Teknokent törenine katıldı

8 Şubat 2019 Cuma 12:51

Rektör Çufalı, Teknokent törenine katıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı, ODTÜ Teknokent açılışına katıldı.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar, YÖK Başkanı M. A. Yekta Saraç, rektörler ve davetliler katıldı.
Teknokent açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite sanayi işbirliğinin daha üst seviyelere taşınması gerektiğini belirterek şöyle dedi:
“Veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitim, bilişim teknolojilerinden yapay zekâya kadar her alanda kendi ayaklarımızın üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. Şayet biz bunu beceremezsek zorunlu olarak ipin ucu başka birilerinin eline geçecektir. Nasıl topraklarımıza hükmetmeden bağımsız olamazsak teknolojiye hâkim olmadan da bağımsızlığımızı sürdüremeyiz. Üniversitelerimizle birlikte yapacak çok işimiz bulunuyor. Bu alanda daha kapsamlı adımlar atmakta kararlıyız. YÖK'ün attığı adımları bu reformların bir öncüsü olarak kabul ediyorum. Tıp, mühendislik ve hukuk gibi temel alanlarda eğitim kalitesinin yükseltilmesine ilişkin reformlarımız çok daha acildir. Teknoloji çok hızlı gelişiyorsa bizim daha hızlı hareket etmemiz şart. Madem çocuklarımız dijital bir dünyaya gözlerini açıyor, biz de buna göre hazırlık yapacağız. Üniversitelerimiz eğitim-öğretim faaliyetleriyle bu sürecin öncüsü olmalıdır. Üniversitelerimizi en yetkin şekilde kullanmalıyız.”
Konuşmaların ardından ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi açılış kurdelesi Cumhurbaşkanı tarafından kesilerek hizmete açıldı.

Yorumlar

7 ilde FETÖ/PDY operasyonu

8 Şubat 2019 Cuma 12:01

7 ilde FETÖ/PDY operasyonu

Zonguldak merkezli 7 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik düzenlenen kripto FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 6 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından Zonguldak Adliyesine sevk edildi.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'ardışık arama' ve 'kripto şifreleme' yöntemlerini kullanarak haberleştiği öne sürülen Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ/PDY üyelerine yönelik soruşturma başlatıldı. Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Zonguldak merkezli İstanbul, Bursa, Sakarya, Eskişehir, Düzce, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta 3 gün önce eş zamanlı operasyon düzenlemişti. Düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilen 7 şüpheliden teğmen M.D., astsubaylar O.A. ve M.A.A. ve mahrem imamlar M.Ö., E.C. ve S.Ş. gözaltına alınarak Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğüne götürülmüştü. 
Sabah saatlerinde emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar, sağlık kontrolünün ardından Zonguldak Adliyesine sevk edildi. Şahısların adliyedeki sorgusu sürüyor. 

Yorumlar

"Kin, kavga, kaos amacımız yok"

7 Şubat 2019 Perşembe 19:11

"Kin, kavga, kaos amacımız yok"

AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin Türk Metal Sendikası Ereğli Şubesini ziyaret etti.

AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır ve partililer Kdz. Ereğli Türk Metal Sendikasını ziyaret etti. Şahin ziyarette yaptığı konuşmasında sendikanın yürüttüğü toplu sözleşme sürecini yakından takip ettiklerini, idari maddelerde anlaşılmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirterek konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Bizim kimseden hesap sorma, kin gütme, kavga etme, kaos yaratma amacımız yok. Biz bunun için gelmiyoruz. Biz kucaklamaya, birlikte olmaya, ötekileştirmemeye, kardeş olmaya geliyoruz. Ereğli’yi geliştirmeye geliyoruz. Toplu sözleşme süreci başarıyla yürüyor. İş barışının, huzurunun devam etmesi lazım. Erdemir çalışanlarının refahı, huzuru için bize düşen nasıl bir görev varsa bu kardeşiniz hepsinin emrinde. Ben bir Erdemir çalışanının evladıyım. Babamız Erdemir’de kazandığı paralarla bizi okuttu, bugünlere getirdi. Erdemir’i çok önemsiyoruz, Erdemir’in büyümesine, yatırım yapmasına yönelik ne varsa Ereğli belediyesi olarak destekçisi olacağız. Ereğli belediyesi Erdemir ve sanayi kuruluşlarının yeni yatırımlar yaratmasında, hele yeni iş alanları yaratılırken burada çalışacak kişilerin Ereğli’nin evladı olmasına katkı sağlayacağız. Kandilli’de ki Hema ocaklarını Ereğli Demir Çelik aldı. Son teknoloji, dünyaya örnek bir maden işletmesine dönüşecek. Şu anda çalışmalarını yapıyorlar, orada da iş ve istihdam alanı yaratacak. Ereğli’nin her köyünden çocuklarımız orada iş başı yapacak. Onun tamamlanması için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Ereğli Belediyesi, Erdemir, Türk Metal, etle tırnak gibi birbirinden ayrılmaz kısımlardır. Ereğli’yi birlikte büyüteceğiz, bu duygularla geliyoruz. Bizim kimseden hesap sorma, kin gütme, kavga etme, Kaos yaratma amacımız yok. Biz bunun için gelmiyoruz. Bazıları bunun için gelebilir. Biz kucaklamaya, birlikte olmaya, ötekileştirmemeye, kardeş olmaya geliyoruz. Ereğli’yi geliştirmeye geliyoruz. Bizim yapımız bu. Hayat felsefemiz bu. Ereğli çok büyük bir alan. İnsan gücümüz, limanımız, eğitimli insanımız, katma değerimiz çok fazla, bugüne kadar bunu harekete geçirmekte hep sıkıntı yaşamışız. Ereğli bugüne kadar kavgayla, dedikoduyla zaman kaybetmiş. İnşallah bu dönem böyle olmaz. Bugün hala sıkıntılarımız varsa, 40 yıldan, 50 yıldan beri Ereğli’yi yönetenlerin kusurudur. Bunu hep beraber çözeceğiz. Ben belediye başkanı olduğum takdirde Ankara’ya giderken yanımda sizi görmek istiyorum, yanımda kaymakam beyi görmek istiyorum. CHP, MHP ilçe başkanlarını TSO’yu yanımda görmek istiyorum. Ereğli halkı bizi belediye başkanı seçerse tüm Ereğli’deki tarafları aynı otobüse bindirmeyi taahhüt ediyorum.” Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan ise ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek şunları söyledi: “Bir toplu sözleşme sürecindeyiz. Bu toplu sözleşme süreci öncekilerden biriydi bizim için. Daha önce altı oturum yaptık. Beşinci oturumu uyuşmazlıkla kapattık. Amacımız masa başında bitirmek. Süreç bizi nereye kadar götürecek, biraz ülkenin şartları var, gerekse Erdemir işleyişinden, gerekse bizim taleplerimizden dolayı. Diğer toplu sözleşmelerden tek farkı vardı. Hiçbir zaman karamsarlığa düşürmedi bizi, 54 maddeyle uyuşmazlık tutuldu. Bu dönem idari maddelerde çok baskın bir taraf sergiledi Erdemir yönetimi. Genel başkanımızın katıldığı son toplantıda tüm idari maddeleri geçtik. Ücret ve ücrete bağlı sosyal haklarla ilgili işverenini teklifini ortaya koymasını bekleyeceğiz. Toplu sözleşmeden sonra da birinci amacımız Erdemir çalışanının huzuru ve refahını sağlamak olacak. İçinde yaşadığımız topluma baktığımız zaman, ilçemizin yeni yatırımlara, Erdemir’in yeni yatırımlar yapmasına ihtiyaç var. Bir sendikanın görevi sadece masa başında bir toplu sözleşmeyi bitirmek değil, ilçedeki ekonomik şartları dengelemek de olmalıdır. Bu anlamda çıktığınız yolda başarılar diliyorum.”

Yorumlar

Müjdeli haberleri peş peşe verdi...

7 Şubat 2019 Perşembe 17:14

Ereğli Haber

Müjdeli haberleri peş peşe verdi...

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, beldede faaliyet gösteren fındık kırma fabrikasının kapasitesini artırarak yüzde 35 daha fazla istihdam sağlayacağını açıkladı. Başol ayrıca maden ocaklarına da Ormanlı’dan önemli ölçüde alım yapılacağını belirtti.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, belde de istihdamın artırılmasına yönelik yaptıkları çalışmalarda önemli sonuçlar elde ettiklerini belirterek, yeni istihdam alanları ile ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi.

Fındık fabrikası Ormanlı’da kalacak
2014 yerel seçimleri ile birlikte Ormanlı Belediye Başkanı olarak görev yapmaya başladığı andan itibaren beldenin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmesi için gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade eden Başol “Yaptığımız uğraşlar sonucu Ormanlı’ya çok güzel hizmetler kazandırdık. Özellikle istihdamın artırılması yönünde yaptığımız çalışmaların sonuç vermesi bizi son derece memnun etmektedir. Bu günde Ormanlı halkımıza özellikle istihdamın artırılması yönünde yapılan çalışmalarımızın bir kısmını açıklamaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Ormanlı Beldemizde bulunan fındık kırma fabrikası yöneticilerinin mevcut yatırımlarını büyütmek için belediyemize yaptıkları kapasite artırım ve istihdamın artırılması planı ilgili birimlerimizce tamamlandı ve belediye meclisimize sunuldu. Ormanlı Belediyesi Meclis olarak fındık kırma fabrikasının kapasite ve istihdamın yüzde 35 artırılmasına yönelik yatırım talebi oy birliği ile kabul edilmiştir. Fındık fabrikamızın başka yere taşınacağına yönelik dedikodular bu yatırım ile birlikte çürütülmüştür. Ormanlı’da ki fındık fabrikası bırakın kapanması, yatırımını daha da artırmak ve daha fazla istihdam sağlamak için çalışma yapmaktadır. Bizde Ormanlı Belediyesi olarak bu noktada her türlü desteği kendilerine veriyoruz” dedi.

Madenlere ve belediyeye alım yapılacak
TTK tarafından özelleştirilen ve Erdemir tarafından işletilecek olan maden sahasında Ormanlı’dan 100 kişinin istihdam edilmesine yönelik anlaşma sağladıklarını dile getiren Başol sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bir diğer müjdemiz ise Kandilli’de TTK tarafından özelleştirilen ve Erdemir tarafından işletilecek olan Alacaağzı kömür işletmesine alınacak işçilerle ilgilidir. Yaptığımız girişimler neticesinde Ormanlımıza 100 kişilik kontenjan verilmesi karara bağlanmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından sözü verilen ve yakın zamanda müracaatları başlayacak olan TTK’ya 1000 işçi alımında da Ormanlı bölgemizden önemli miktarda işçi alımı yapılacaktır. Yukarıda bahsettiğim istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalarımız Ormanlımıza hayırlı uğurlu olsun.
Bizim amacımız Ormanlı’nın daha fazla gelişmesi, hemşerilerimizin refahı ve mutluğunu sağlamak. Bunun içinde göreve geldiğimiz günden bu yana güzel çalışmalar yaptık ve bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz.
Yine Zonguldak İş Kur Müdürlüğü tarafından Toplum Yararı Projesi kapsamında Mart ayında istihdam edilmek üzere tarafımıza 10 personel verilmiş ve bu sayının daha da artırılması için çalışmalarımız devam etmektedir. Sayının arttırılması için girişimler devam etmekte.”
Başol yeni istihdam alanlarının Ormanlılılara hayırlı olmasını diledi.

Yorumlar