GMİS Yönetim Kurulu Öğretmenler Günü’nü kutladı

24 Kasım 2017 Cuma 11:37

GMİS Yönetim Kurulu Öğretmenler Günü’nü kutladı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu bir mesaj yayınlayarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

GMİS Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“24 Kasım 1928 tarihi Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bu nedenle 24 Kasım günü, ülkemizde her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tüm öğretmenlerimize sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Öğretmenlik; gece gündüz demeden günün 24 saati hayatın her alanında insana görev ve sorumluluk yükleyen, mesai sınırlarını aşan, emeklilikte bile topluma örnek olmayı gerektiren dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır” sözündeki gibi öğretmenlerimiz, geleceğimiz için umut ışığıdır. Ülkemizin geleceği, öğretmenlerimizin taşıdığı eğitim ateşi ile daha da aydınlık olacaktır. Öğretmenlerimiz, dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceklerdir. Ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendiren öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, onların daha sağlıklı şartlarda ve daha iyi koşullarda görev yapmalarını sağlamak zorundayız. Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak değerli öğretmenlerimizin sendikal mücadelelerine her zaman destek olduk, olmaya da devam edeceğiz. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz.”

Yorumlar

Kaymakam ve Belediye Başkanı elele verdi…

23 Kasım 2017 Perşembe 16:19

Kaymakam ve Belediye Başkanı elele verdi…

Düzce’nin Yığılca ilçesinde Kaymakam Muhammet İkbal Yelek ve Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit ilçenin sorunları için bir araya geldi.

Yığılca'ya yeni atanan Kaymakam İkbal Yelek ve Başkan Yiğit uyum içerisinde çalışıyor. Çalışmaları kapsamında Hoşafoğlu grup suyundaki yedi köyü ilgilendiren su hattı için İSKİ ile işbirliği yapmak ve su sıkıntısını çözme konusunda çalışmaları başlattılar. Yığılca için elele verdiklerini söyleyen İkbal ve Yiğit, Yığılca’yı bir bütün olarak kucaklayacaklarını, sorunların çözümü noktasında bir araya geleceklerini belirttiler.

Etiketler:

Yığılca , cadde , sokak , Muzaffer Yiğit , Kaymakam Muhammet İkbal ,

Yorumlar

Tersaneler bölgesi için Bakan Canikli'den destek istedi

23 Kasım 2017 Perşembe 16:05

 Tersaneler bölgesi için Bakan Canikli'den destek istedi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Savunma Bakanlığının Bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alarak “Tersaneler bölgesini, zırh çeliği ve nitelikli çeliğin üretilmesini” gündeme getirdi ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’den destek istedi.

Heyeti selamlayarak konuşmasına başlayan Milletvekili Çaturoğlu sözlerine özetle şöyle devam etti; “Son yıllarda, özellikle on beş yıllık dönem içerisinde ülkemizin savunma sanayisinde almış olduğu yol hiç küçümsenemeyecek bir seviyededir. Bundan dolayı da Sayın Bakanım, sizin nezdinizde bütün çalışma arkadaşlarınızı ben tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Ama burada üzerinde durmamız gereken konu şudur: Biz tabii tank geliştiriyoruz, helikopter geliştiriyoruz, obüslerimizi yapıyoruz fakat bunların birtakım teknik aksamları konusunda, özellikle motor konusunda, motor teknolojisi konusunda sıkıntılarımız var. Mesela –Bakanım siz bahsettiniz- obüslerde kullanılan MTU motorları, işte Almanya menşeili. Dışarıya satılmasına izin vermediklerini ifade ettiniz. Yine aynı şekilde tank motorlarının geliştirilmesinde sıkıntılarımız var, helikopter motorunun geliştirilmesinde birtakım sıkıntılarımız var. Yerli uçak yapacağız; hem yolcu uçağı hem savaş uçağı. Onlarda da bu tip sıkıntılar çıkması muhtemel. Nasıl ki millî ve yerli otomobilde babayiğitler çıkmışsa ve bunlar da devletimiz tarafından, Hükûmetimiz tarafından, Bakanlığımız tarafından sonuna kadar destekleniyorsa, bu teknik motorlar konusunda da mutlaka bu tür çalışmaların yapılması lazım. Yani, bunları üretecek babayiğitler bulup onların da arkasında durmak, desteklemek lazım. Diğer taraftan, Ülkemizde nitelikli çeliklerin üretilmesine acilen ihtiyaç var. Mesela bu konuda bir zırh çeliği üretemiyoruz. En son Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Erdemir bu konuda Yönetim Kurulu kararı aldı zırh çeliği üreteceklerine dair ancak, o konuda da yani süreç olarak ne zaman üretecekleri belli değil. Bunu biraz çabuklaştırmak lazım. Sadece zırh çeliği değil, nitelikli çelik dediğimiz ve özellikle savunma sanayisinde kullanılan çeliklerin de Türkiye’de üretilmesi lazım. Bu altyapı, bu kapasite bizde var, bunun harekete geçirilmesi lazım çünkü diğer her konuda olduğu gibi, dışa bağımlılık noktasında gelecekteki sıkıntıları bertaraf etmek için ve ülkemizin cari açığını kapatmak için bu konuları ele almakta çok önemli fayda var.

Bir diğer konu, ben bunu daha önce de gündeme getirmiştim. Zonguldak ilimizin Karadeniz Ereğli bölgesinde bir tersaneler bölgesi var. Bizim dönemimizde açıldı ama 2008 krizini hâlen atlatamadı. 5-6 bin kişi çalışıyordu. Şu anda bütün lambaları kapkaranlık, sönmüş vaziyette ve atıl durumda. Çalışanların sayısı 300-400 kişiye kadar düştü. Burada bizim bir sürü gemi projelerimiz var. Bunlardan birkaçını ne olur burada üretelim ve bu tersaneler bölgemize bir can simidi atalım. Orası da eski günlerine tam dönemese bile mutlaka yine istihdam sağlayacak durumda faaliyetlerine devam etsin diyorum.”

Milli Savunma Bakanlığının 2018 yılı Bütçesinin hayırlı olması dilek ve temennilerinde bulunan Çaturoğlu; şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz diyerek konuşmasını tamamladı.

Etiketler:

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu , tersaneler , plan ve bütçe komisyonu ,

Yorumlar

En fazla traktör ve pulluk Manisa’da

23 Kasım 2017 Perşembe 13:39

 En fazla traktör ve pulluk Manisa’da

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, 2016 verilerine göre Türkiye’deki en fazla traktörün 74 bin 810 adetle Manisa’da olduğunu belirtti. En fazla traktöre sahip olan Manisa’yı Konya, Bursa, Samsun ve Balıkesir takip ederken, Rize 11 adet traktörle son sırada yer aldı.

TÜİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, 2016 yılı traktör ve tarım araçları istatistiklerini paylaştı. Manisa’nın her zaman olduğu gibi traktör sayısı bakımından ilk sıradaki yerini koruduğunu anlatan Akyol, “2016 yılı geçici verilerine bakıldığında Türkiye’de 2015 yılında traktör sayısı 1 milyon 260 bin 358 iken, yüzde 1,0 artış göstererek 1 milyon 273 bin 531 olmuştur. Aynı şekilde 2015 yılında 442 bin 607 olan ekim makinesi sayısı 2016 yılında yüzde 1,7 artış göstererek 449 bin 996, 15 bin 998 olan biçerdöver sayısı yüzde 1,6 artış göstererek 16 bin 246, 2015 yılında 1 milyon 360 bin 830 olan pulluk sayısı yüzde 0,4 artış göstererek 1 milyon 366 bin 723 olmuştur. 2016 yılı geçici verilerine göre traktör sayısı en yüksek olan 5 il sırasıyla 74 bin 810 adetle Manisa, 70 bin 243 adetle Konya, 49 bin 547 adetle Bursa, 42 bin 84 adetle Samsun ve 40 bin 16 adetle Balıkesir’dir. Traktör sayısı en düşük olan 5 il ise sırasıyla 11 adetle Rize, 496 adetle Hakkari, 923 adetle Trabzon, bin 51 adetle Tunceli ve bin 445 adetle Bingöl’dür” dedi.

Manisa pulluk sayısında da birinci
2016 yılı geçici verilerine göre pulluk sayısı en fazla olan ilin 79 bin 420 pulluk ile Manisa olduğunu kaydeden Akyol şunları söyledi:
“71 bin 240 pulluk ile Konya ikinci, 56 bin 934 pulluk ile Bursa üçüncü, 45 bin 749 pulluk ile İzmir dördüncü ve 42 bin 272 pulluk ile Samsun ve Balıkesir 5. sırada yer almaktadır. Pulluk sayısı en düşük olan 5 il ise sırasıyla, 34 adetle Trabzon, 496 adetle Hakkari, 910 adetle Artvin, 916 adetle Bingöl ve bin 66 adetle Ordu’dur. Rize ilinde ise pulluk bulunmamaktadır. 2016 yılı geçici verilerine göre en fazla biçerdöver bin 834 adetle Konya ilinde mevcut iken Kars, Bartın, Bitlis, Iğdır, Bayburt ve Artvin illerinde birer biçerdöver mevcuttur. Muş, Ardahan, Zonguldak, Düzce, Giresun, Ordu, Bingöl, Hakkari, Trabzon ve Rize illerinde ise biçerdöver bulunmamaktadır. 2016 yılı geçici verilerine göre en fazla ekim makinesi 43 bin 318 adetle Konya, 29 bin 172 adetle Tekirdağ ikinci, Ankara 25 bin 745 ile üçüncü, Edirne 22 bin 657 ile dördüncü ve Yozgat ise 17 bin 538 ile beşinci sırada yer almaktadır. En az ekim makinesine sahip olan iller ise 4 adetle Artvin, 6 adetle Bartın, 6 adetle Giresun, 7 adetle Hakkari ve 9 adetle Zonguldak oldu. Ordu, Trabzon ve Giresun illerinde ise ekim makinesi bulunmamaktadır.”
Akyol, 2016 yılında Manisa ilinin traktör sayısının bir önceki yıla göre yüzde 1,6 artış göstererek 74 bin 810’a, pulluk sayısının yüzde 0,6 azalış göstererek 79 bin 420’ye düştüğünü belirterek, 2016 yılında Manisa’da 18 biçerdöver ve 6 bin 517 ekim makinesinin bulunduğunu söyledi. Manisa’nın Türkiye’deki traktörlerin yüzde 5,9’una, pullukların yüzde 5,8’ine, biçerdöverlerin yüzde 0,1’ine ve ekim makinelerinin yüzde 1,4’üne sahip olduğunu kaydeden Akyol, Manisa’nın en fazla traktör ve pulluk sayısına sahip il olduğunu, en fazla biçerdövere sahip 53’üncü, en fazla ekim makinesi sayısına sahip 25’inci il konumunda olduğunu açıkladı.

Yorumlar

BEÜ'de kök hücre bilgilendirme ve bağış etkinliği

23 Kasım 2017 Perşembe 13:02

BEÜ'de kök hücre bilgilendirme ve bağış etkinliği

"Kampüsün Kanında Hayat Var"adlı büyük kan bağışı etkinliği ile dikkatleri toplayan Bülent Ecevit Üniversitesi Kızılay Gençlik Topluluğunca "Bir Hayatı Kökten Değiştir" adlı kök hücre bilgilendirme ve bağış etkinliği düzenlendi.

Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ahmet Zengin Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte, kök hücre bağışının hayati önemini anlatan bilgilendirme seanslarına geniş kapsamlı katılım sağlandı. Sağlık Bilimleri Fakültesi akademisyenleri ve hemşirelik 2.sınıf öğrencilerinin destekleriyle gerçekleştirilen kök hücre bağışı ile öğrenci ve akademisyenlerde farkındalık oluşturuldu.
Etkinlikle birlikte, kan bağışı konusundaki önemli katkılardan sonra BEÜ'de kök hücre bağışı alanında da önemli adımlar atıldı. Türkiye genelindeki 544 kişide 1 kişi olan kök hücre bağış oranı bu etkinlikle birlikte Bülent Ecevit Üniversitesi’nde 7 kişide 1 kişi oranına yükseltildi.

Yorumlar