Fotoğraflarla Ereğli'yi anlattılar

7 Nisan 2017 Cuma 21:22

Ereğli Haber

Fotoğraflarla Ereğli'yi anlattılar

Kdz. Ereğli Denizcilik Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu’nun birlikte yürüttüğü “Yaşadığım Şehri Seviyorum” (I Love My Town) sloganı ile yürütülen E Twenning projesi kapsamında Kdz. Ereğli’yi anlatan resim sergisi açıldı.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Hatice Erdem Denizcilik Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu Müdürlükleri tarafından ortaklaşa yürütülen I Love My Town sloganı ile yürütülen E Twenning projesi kapsamında Atatürk Kültür Merkezi Osman Zeki Oral Sergi Salonu’ndaki resim sergisi açılışı gerçekleştirildi.


Serginin açılışını Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İl Milli eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Sarıhan, İlçe Milli eğitim Müdürü Numan Korkmaz ile Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak birlikte yaptı.
Madenoğlu Türkçe’sinide istedi.


Açılışta konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu İngilizce yazılan I Love My Town sloganının Türkçesi “Yaşadığım Şehri Seviyorum’un da en üste yazılmasını istedi. Madenoğlu sergide emeği geçenlere teşekkür ederken, böylesine güzelliklerin her zaman paylaşılması gerektiğini savundu.

Korkmaz’dan projelere tam destek
E Twenning projesinin Kdz. Ereğli’de yapılmasının kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Kdz. Ereğli İlçe milli eğitim Müdürü Numan Korkmaz bu tür projelere desteklerinin artarak devam edeceğini söyledi. Korkmaz konuşmasında öğrenci ve öğretmenlerin bilgi düzeylerini artıran ulusal ve uluslararası projelerde Kdz. Ereğli’nin önemli bir yerde olduğunu ifade etti. Korkmaz “Modernleşme ve şehirleşme süreçlerini yaşıyoruz. Yavaş yavaş geleneklerimizi kaybetmekle yüz yüze kalıyoruz. Bizim köylerimizde söylenen türkülerimiz ve manilerimiz vardı. Ninelerimizin söylediği türküler halen kulağımızdadır. Bunları tekrar hatırlatması ve kültürümüze sahip çıkması açısından bu projeler çok önemli. Kültürümüzü yaşatmak ve şehrimizi tanıtmak için öğretmenlerimizin çok değerli çalışmalarını izliyoruz. Bu güzel projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Arslan konuşması ile Ereğli’yi özetledi
Kdz. Ereğli Hatice Erdem Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Hüseyin Arslan ise 28’i yabancı, 7’si Türk olmak üzere 35 ortaklı projede Hatice Erdem Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu olarak yer aldıklarını dile getirdi. Arslan konuşmasında “Bu anlamlı ve güzel projenin her safhasında büyük emekler harcayan gerçekleşmesinde Hatice Erdem Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Güzide Turan ve Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu Öğretmenlerinden Sultan Çivici’ye bizlere bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca sergi için bizlere büyük katkılar sağlayan Fehmi Karaman, Gürdal Özçakır, Çiğdem Kaya, Emine Özlem Bakkaloğlu öğretmenlerimize ve projenin en önemli unsurları öğrencilerimize şükranlarımı sunarım. Eflatun’un öğrencisi olup dünyanın ilk döndüğünü söyleyen filozof Heraklides’i yetiştiren, devrinin en ünlü pandomimcisi Krispos’u konuk eden, bilgi ve kültür zenginliği ile dolu Kdz. Ereğli; 4000 yıllık tarihi, mitolojik ve arkeolojik eserleriyle açık hava müzesini andıran görünümü, masmavi denizi, yem yeşil doğası, Fatih’in ulu çınarları, Cehennemağzı mağaraları, Osmanlı Çileği, Erdemir’i, kömür ocakları… Kdz. Ereğli’yi ne ben anlatmakla bitirebilirim nede siz dinlemek ile. Çünkü daha malay gibi kendine özgü yemeklerinden türkülere konu olmuş Kaptaş’ından, doğası ile cazibe merkezi haline gelmiş Güneşli Şelaleleri’nden, Elpek Bezi gibi daha birçok meselelerinden bahsetmedik. Bunları da öğrenci ve öğretmenlerimizin büyük emekleri ile hazırlanmış sergimizde bulabilirsiniz.”

Açılışın ardından çok sayıda davetli sergiyi gezdi. Büyük beğeni toplayan serginin yarın akşamada kadar ( 08 Nisan 2017 Cumartesi) açık kalacağı belirtildi.

Yorumlar

Çini sanatı sergisi açılıyor

6 Nisan 2017 Perşembe 18:09

Ereğli Haber

Çini sanatı sergisi açılıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Kaşi Seramik atölyesi bünyesinde üretilen Çini eserleri düzenlenecek sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Kaşi Seramik Eğitmeni ve Çini Sanatçısı Sümeyra Bilgin Gündoğdu, Kaşi Seramik olarak Batı Karadeniz Bölgesi’nde çini sanatını yaygınlaştırmak için çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda değişik türlerde çini üretiminin yanı sıra çini sanatını öğrenmek isteyenlere de eğitim verdiklerini belirten Gündüğdu, “Çininin hayatımızdaki kullanım alanlarını görsel bir şovla insanların beğenisine sunacağız. Benim ve kursiyerlerimin değişik türlerde çalışmalarını sergileyeceğiz” dedi.
Seramit sanatçısı Gündoğdu, tüm Ereğli ve bölgesindeki sanatseverleri 10 Nisan Pazartesi günü Saat 10.00’da Atatürk Kültür Merkezi Osman Sergi Salonu’nda açılışı yapılacak ve bir hafta süreyle açık kalacak olan sergiye davet etti.

Yorumlar

El emeği ürünleri sergilediler

6 Nisan 2017 Perşembe 12:19

Ereğli Haber

El emeği ürünleri sergilediler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, nakış ve iğne oyası kursuna katılan kursiyerler Kurtlar İlkokulu ve Ortacı Ortaokulu’nda sergi açtı.

Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından Kurtlar Köyü İlk ve Ortaokulu’nda Okul Müdürü Cem Akbaş ve Müdür Yardımcısı Gültekin Tepecik’in ev sahipliğinde düzenlenen kursa katılan kursiyerler sergi açtı. Serginin açılışına Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ünal Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, okul müdürleri ve müdür yardımcıları, muhtarlar, usta öğreticiler, kursiyerler ve davetliler katıldı.
Kursiyerleri yaptıkları el işlerinden dolayı tebrik eden Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, kursun düzenlenmesinde ve serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
El emeği nakış ve iğne oyaları sergisi sergiyi gezenlerin büyük beğenisini topladı.

Yorumlar

Annesinin hastalık dönemini kitap haline getirdi

5 Nisan 2017 Çarşamba 18:51

Annesinin hastalık dönemini kitap haline getirdi

Zonguldak Türkiye Taş Kömürü Kurumundan Emekli Şükran Belekoğlu Yamak, 94 yaşındaki yaşlılık hastası olan annesinin hastalık dönemindeki komik hikayelerini kitap haline getirdi.

Zonguldak Türkiye Taş Kömürü Kurumundan Emekli Şükran Belekoğlu Yamak, (Of'li Balekoğun Arife) anlatımlarından yola çıkarak 94 yaşındaki yaşlılık hastası olan annesinin günlük hayatta kullandığı komik hikayeleri kitap haline getirdi. "Kurdar beni daa!" isimli kitabı için Atatürk Kültür Merkezi salonunda imza günü düzenleyen Yamak, sevenlerinin karşısına çıktı. Sevenlerinin büyük ilgisi ile karşılaşan Şükran Yamak, sevenlerine ilk kitabını imzaladı.
Yaşlılık hastası olan annesinin hastalık döneminde yaşadığı komik hikayeleri kitap haline getirdiğini ifade eden Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndan emekli Şükran Yamak, “Bu kitap benim 94 yaşındaki annemin yaşlılık hastası annemle ilgili annemin hastalık dönemini anlattım. Çok büyük duygu değişiklikleri oldu. Çok tatlı dilli çok zarif bir kadındı. Ama yemek yerken biraz aksi oluyor. Onunla ilgili komik hikayelerimiz var. Aslında kitap yazmak düşüncem yoktu. Yaşantımın genelinde not alırım unutulmasın diye o notları sosyal medya hesaplarında paylaşırdım annem bugün şunu dedi falan diye çok beğeni aldı devam ettik. İlla kitap olsun diyenler oldu. Sonunda kitap oldu. Bu ilk kitabım ilgi çok iyi bundan sonra başka bir proje ile sevenlerimin karşısına çıkacağım” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Alaplı tarihi bir kitapta toplandı

9 Mart 2017 Perşembe 17:44

Ereğli Haber

Alaplı tarihi bir kitapta toplandı

İMKB Alaplı Endüstri Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Burhan Akbaş, Alaplı tarihine ışık tutacak belgeleri derleyip kitaplaştırdığı “Alaplı Tarihi” isimli ilk kitabını imzalayarak Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’e hediye etti.

Okul Müdürü Ayhan Türkoğlu, Emekli Öğretmen Ressam Aydın Yılmaz’la birlikte Belediye Başkanı Nuri Tekin’i ziyaret eden Öğretmen Burhan Akbaş, “Alaplı’da büyüyen, Alaplı’yı büyüten büyük Başkanım Nuri Tekin’e sevgi ve saygılarımla” yazarak imzaladığı kitabını Başkan Tekin’e hediye etmekten onur ve gurur duyduğunu ifade etti. Tekin, “43 yıldır Alaplı’da yaşıyorum. Ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz Alaplı’ya olan borcumuzu bu şekilde eserlerle ödemek istiyorum. Hepimiz gelip geçiciğiz ama bu eserler kalıcı olacak, gelecek nesillere ışık tutacak. Bu tür eserlerin ortaya çıkmasına verdiğiniz destekten dolayı size ayrıca teşekkür ediyorum" dedi. Öğretmen Burhan Akbaş, Alaplı'nın her geçen gün daha yaşanabilir bir kente dönüşmesinden de büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “İlçemize hizmetlerinizden dolayı bir kez daha size teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum“ dedi.
Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin de, Tarih Öğretmeni Burhan Akbaş’ı bu çalışmasından dolayı tebrik ederek, “Aylarca yıllarca emek verdiğiniz bir çalışmanın sonucunu kitaba dönüştürerek, ilçemize böyle bir eser kazandırdığınızdan dolayı sizi tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi ilçemiz de bu eserler kalıcı olacak ve ilçemizin geçmiş tarihine ışık tutacak. Biz de bu tür eserlerin çoğaltılmasına elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz" dedi.

Yorumlar