Fındık üreticilerinden milletvekillerine mesaj

7 Eylül 2019 Cumartesi 12:31

Fındık üreticilerinden milletvekillerine mesaj

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde 5 STK temsilcisi ile biraya gelerek, fındığın sorunlarını dile getirerek milletvekillerine çağrıda bulundu.


Ziraat Odaları temsilcileri, üreticilere serbest piyasa fındık fiyatlarıyla ilgili uyarılarda bulundu. Üreticiler, devletin serbest piyasadaki fındık fiyatının düşüşünün önüne geçilmesi için önlem alınması istiyor. Alaplı STK adına konuşan Ziraat Oda Başkanı Türkoğlu, fındığın devlet tarafından yasal bir çerçeveye alınması gerektiğini belirtti.
Üreticilerden Mehmet Yıldız, serbest piyasadaki fiyat düşüşlerine karşı milletvekillerinin devreye girmesi gerektiğini belirterek, "Okullar açılıyor. Herkes bir şeyler satmak zorunda. Paraya ihtiyacı var vatandaşın. Piyasada da nakit para sıkıntısı var. Bundan dolayı fındık ticareti ile uğraşan kişiler bunu kendilerine fırsat olarak gördüklerinden dolayı, fındık fiyatlarını indirebildikleri kadar indirmeye çalışıyorlar. Arz-talep denen bir şey var. Fındık fiyatlarının belirlenmesinde bu da doğrudan etkili ama ben fiyatların bilerek düşürüldüğünü zannediyorum” şeklinde konuştu.
Fiyatın düşme nedeninin üreticinin pazara fındık indirmeye başlamasına bağlı olduğunu ifade eden fındık alıcıları, fiyatların daha da düşme ihtimalinin olabileceğini belirttiler.
Zonguldak Alaplı'da fındık tüccarlarından Mehmet Koçak, "İlk hafta fındık pazara yoğun olarak inmeye başlamadığı için fiyatlar 16 ile 16,2 aralığında işlem görüyordu. Ağustos ayının son günlerinde 16 lira bandında olan fiyat, anlam veremediğimiz bir nedenden dolayı hızla düşmeye başladı.Bugün itibarıyla da serbest piyasada fındık fiyatları 14,2 liraya geriledi. Yaklaşık 15 gün içerisindeki fiyat kaybı 2 lira oldu. Piyasaya fındık inişi tamamen durmuşken pazarda hiçbir hareketlilik yaşanmamasına rağmen fiyat hızla düşüşünü sürdürüyor. Buna gerçekten anlam veremiyoruz.
Koçak, "Oluşan panik havasının dalgasına kapılmasınlar. Fiyatlar yükselene kadar direnmeye devam etsinler. Mutlaka fiyat yükselişe geçecektir. Beklesinler ve göreceklerdir ki kazanan kendileri olacaktır" dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , tetanoz , sondakika , üreticiler konuştu

Yorumlar

BRL Motors dualarla hizmete açıldı

6 Eylül 2019 Cuma 21:20

Ereğli Haber

BRL Motors dualarla hizmete açıldı

Kdz. Ereğlili İşadamı Yavuz Beşikçi BRL Motors adı altında oto alım satım galerisi açtı. Dualarla hizmete açılan BRL Motors’un açılış kurdelesini Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, İşadamı Engin Aygün ve İşadamı Bülent Yılmaz birlikte yaptılar.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğlili İşadamı Yavuz Beşikçi, Birol Eroğlu ve Tekin Beşikçi ile birlikte BRL Motors oto alım satım galerisi açtı.
Kepez Mahallesi’nde bu gün saat 15.00’de BRL Motors’un açılışı için tören düzenlendi. Açılışta Kur’an-ı Kerim okunması ve yapılan dualar okundu. Yapılan duanın ardından ise Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Ahos Otel Yönetim Kurulu Başkanı Engin Aygün, İşadamı Bülent Yılmaz açılış kurdelesini birlikte kesti.
Gülüç Belediye Başkanı açılışta yaptığı konuşmada İşadamı Yavuz Beşikçi’ye ekonomik krizde böyle bir iş yerini açma cesareti gösterdiği için tebrik ve teşekkür etti.
Açılışa Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın yanı sıra AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Numan Korkmaz, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Özdemir, Ahos Otel Yönetim Kurulu Başkanı Engin Aygün, Alaplılı İşadamı Bülent Yılmaz, Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan, işadamları, esnaflar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorumlar

ERDEMİR’in yeni yatırımlarının ÇED toplantısı yapıldı

5 Eylül 2019 Perşembe 18:41

 ERDEMİR’in yeni yatırımlarının ÇED toplantısı yapıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) 2. Yüksek Fırın’ın yeniden kurulumu ve modernizasyonu ile 4. Kok Bataryası ve Tali Mahsuller Tesisi’nin kapasite artırımı için Çecresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısını gerçekleştirdi.


Zonguldak İl Çevre Müdürlüğü, Erdemir tarafından 2. Yüksek Fırının yeniden kurulumu ve modernizasyonu ile 4. Kok Bataryası ve Tali Mahsuller Tesisi’nin kapasite artırımı için Erdemir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda AKCA şirketinin yöneticisi Çevre Yüksek Mühendisi Dilara Akca tarafından projenin tanımı ve özellikleri ile projenin inşaat ve işletme aşamasında çevresel etkileri ve alınacak önlemlerin anlatıldığı teknik bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda Zonguldak İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri vatandaşlardan gelen talep ve görüşleri not aldı.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , ERDEMİR ,

Yorumlar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısından ziyaret

29 Ağustos 2019 Perşembe 16:32

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısından ziyaret

Zonguldak’ta ziyaretlerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, “2023 hedeflerinde madencilik sektörünün ekonomimizin içindeki payının, GSYİH içindeki payının yüzde 4’lere, 5’lere çıkartılmasını istiyoruz” diye konuştu.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, bir dizi ziyaret, toplantı ve inceleme için geldiği Zonguldak’ta Genel Maden İşçileri Sendikası’nı (GMİS) ziyaret ederek Genel Başkan Hakan Yeşil ile görüştü. Bakan Yardımcısı Kalaycı’nın ziyaretine AK Parti milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Ömer Bayrak da katıldı. Ziyarette GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Armutçuk, Üzülmez, Amasra, merkez servisleri şubelerinin başkan ve yöneticileri de hazır bulundu. 

“73 yıllık tarihe sahip büyük bir sendikayız” 
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı’nın ziyaretinden memnuniyet duyduklarını belirterek, “Bu nazik ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz gibi 73 yıllık bir tarihe sahip büyük bir sendikayız. Zonguldak bir maden şehri, madencilikle özdeşleşmiş bir şehir. Daha önce sizi ziyaret etmiştik. Her konuda bize yardımcı olacağınızı dile getirmiştiniz. Bundan sonraki süreçte de birlikte her türlü sorunun üstesinden geleceğimize inanıyoruz” dedi. 

“2023 hedefinde madencilik sektörünün payının yüzde 4’lere çıkartılmasını istiyoruz” 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı da şöyle konuştu: 
Zonguldak hakikaten bir maden şehri. Ve şunu istiyoruz biz; ekonomimizin içinde, yani gayri safi yurt içi hasılamızın (GSYİH) içinde madencilik sektörünün payı yüzde 1’ler civarında, yüzde 1.02 gibi gerçekten küçük bir rakam. Bunu artırmak istiyoruz. 2023 hedeflerinde madencilik sektörünün ekonomimizin içindeki payının, GSYİH içindeki payının yüzde 4’lere, 5’lere çıkartılmasını istiyoruz. Bu bağlamda bu sektörde yapılacak daha çok iş var. İşçilerimiz de bizim en önemli paydaşlarımız. Ankara’da beni ziyaret etmişlerdi. Birtakım talepleri vardı. Taleplerini dile getirmişlerdi. O taleplerinin bir kısmı karşılandı, bir kısmı inşallah 2020 yılında daha detaylı bir çalışma yapılarak karşılanacak. Ben ümitle bakıyorum. İşçilerimiz, ekonomimizin çok önemli aktörleri, baş tacımız. TTK için de bu böyle, diğer sektörler için de bu böyle. Onun için sendikamızı ziyaret edip hasbihâl etmekten gayet memnunum.” 

“İşçiye her zaman ihtiyacımız olacak” 
Bakan Yardımcısı Kalaycı, gazetecilerin de sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine Kalaycı, “Üretim artışına paralel olarak işçi artışı da yeni elemanların işe alınması da doğal bir süreç. Biz üretimi artırmak istiyoruz. Böyle giderse biz bin yıl daha Zonguldak’taki maden rezervlerini, yeraltı zenginliğimizi yer üstüne çıkaramıyoruz. Dolayısıyla tabii ki mekanize gideceğiz, yarı mekanize gideceğiz ama işçiye her zaman ihtiyacımız olacak. Üretimi artırmak istiyorsak paralelinde işçi sayısını da artırmamız gerekiyor. Ama kısa vadede böyle bir öngörümüz yok” dedi. 
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı’ya üzerinde kömür vagonu ve madenci figürü bulunan bir heykel hediye etti. 
Etiketler:

enerji ve tabi kaynaklar , Zonguldak , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

İhracat ve ithalatta geriye gidiyoruz...

29 Ağustos 2019 Perşembe 14:29

İhracat ve ithalatta geriye gidiyoruz...

TÜİK'in dış ticaret istatistiklerine göre Zonguldak'ta ihracat ve ithalat 2019 yılı Temmuz ayında 2018 yılının aynı ayına göre azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü 2019 yılı Temmuz ayı ayında 2018 yılının aynı ayına göre Türkiye'de ihracatın yüzde 7,9 artarak 15.2 milyar dolar, ithalatın ise yüzde 8.5 azalarak 18.4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Zonguldak'ta ise ihracat 2019 yılı Temmuz ayında 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 36,4 azalarak 39,2 milyon dolar, ithalat yüzde 5,3 azalarak 111,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Karabük'te ihracat 2019 yılı Temmuz ayında 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 4,4 azalarak 33,3 milyon dolar, ithalat yüzde 29,7 azalarak 64,0 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bartın'da ihracat 2019 yılı Temmuz ayında 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 15,2 azalarak 2,4 milyon dolar, ithalat yüzde 23,0 azalarak 0,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , İthalat , İhracat ,

Yorumlar