Fındık eğitimi alan çiftçilere sertifikaları verildi

15 Kasım 2018 Perşembe 10:19

Fındık eğitimi alan çiftçilere sertifikaları verildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün BAKKA ile ortaklaşa düzenlediği ''Fındık Yetiştiriciliğinde Yenilikçi Yöntemler'' projesi kapsamında eğitim alan çiftçilere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Ereğli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ile BAKKA’nın ortaklaşa yaptığı ''Fındık Yetiştiriciliğinde Yenilikçi Yöntemler'' isimli proje kapsamında Ormanlı Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 5 günlük eğitim sonunda katılımcılara sertifika verildi.
Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Kdz. Ereğli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Doğan Kale’nin yanı sıra fındık üreticileri katıldı.
Ormanlı Beldesi başta olmak üzere ilçedeki fındık üreticilerinin yanı sıra tarım müdürlüğünde görev yapan personelin katıldığı eğitim semineri beş gün sürdü.
Bölgeyi çok iyi tanıyan ve fındık konusunda uzman olan Prof. Dr. Turan Karadeniz, Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen ve Prof. Dr. Faik Ekmel Tekintaş katılımcılara teorik ve uygulamalı eğitim verdi.
Prof Dr. Seyit Mehmet Şen törende yaptığı konuşmasında hiçbir ağacın açlıktan ölmeyeceğini ancak susuzluktan ölebileceğini ifade etti. Prof. Dr. Şen konuşmasında “Hiçbir ağaç açlıktan ölmez ama susuzluktan ölür. Sert kabuklu meyvelerde hasata kadar suya ihtiyaç duyar. Yumuşak meyvelerde elma, armut gibi belli dönemlerde su eksikliği, belli dönemlerde su fazlalıları açığı kapatır. Ama sert kabuklu meyvelerde gün dönümüne kadar su yeterli olmazsa, yağış yeterli olmazsa sert kabuğu oluştuktan sonra istediğin kadar sula, istediğin kadar yağmur yağsın, fındık dirileşmez” dedi.
Sertifika töreninde konuşan Kdz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ilçede tarımsal üretimi artırırken organik tarıma geçilmesi gerektiğini belirterek, tarım konusunda birim alandan en yüksek verimi almak için çalışmalar yapılacağı müjdesini verdi. Çorumluoğlu konuşmasında şu sözleri sarf etti; “Kaymakamlık olarak biz ne yapacağız? Fındık alanlarında farklı gelir getirici organik başka tarım olabilir mi, organik başka bir üretim olabilir mi? Bu konularda destek vereceğiz. Buradaki çiftçi kardeşlerimiz için bal üretimi konusunda bir desteğimiz olabilir. Sosyal yardımlaşma vakfından gelen paramızın çoğunu, fakir fukaraya şüphesiz ki dağıtacağız ama sizlere gelir getirici projeler anlamında projeler yapacağız. Her bölgemize, köyümüze mutlaka bu projeleri yapacağız. Çünkü sizin yüzünüzün gülmesi demek, bizim yüzümüzün gülmesi demek.”
Çorumluoğlu, tarıma yatırım yapan ve bu alanda çalışan herkesin her zaman kazançlı çıkacağını söyledi.
Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ise konuşmasında fındık için en uygun arazilerin Ormanlı’da bulunduğunu dile getirdi. Başol konuşmasında “Fındık benim, sattım, paramı aldım böyle bir mantık olmamalı. Çünkü Türkiye’ye baktığımızda milli tarım ürünü nedir denildiği zaman bizim önümüze fındık çıkıyor. Ülkemize katma değeri yüksek olan fındık çıkıyor. Bakın Ereğli’de ilk fındık semineri Ormanlı’da düzenlendi. Müdürümüzün de dediği gibi, neden Ormanlı çünkü arazi dekarına baktığınız zaman, fındığın coğrafi yapısına en uygun yer Ormanlı’da. Ben burada emeği geçen başta sayın kaymakamım, ilçe tarım müdürümüz, özellikle bize 5 gündür hizmet veren değerli profesör hocalarımıza, katılımcılara, özellikle desteklerini esirgemeyen muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
Kdz. Ereğli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Doğan Kale’de ülke olarak fındık yetiştiriciliğinde birinci sırada olduklarını ancak daha bilinçli üretim ile verimi artırabileceklerini söyledi. Kale, Ormanlı Beldesi’nde eğitim veren hocalara, katılımcılara ve kendilerine yer tahsis eden Belediye Başkanı Bayram Başol’a teşekkür etti.
AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı ve Ereğli Eski İlçe Tarım Müdürü Ahmet Fikri Kızmaz, Ormanlı’nın komple fındıkçılığa geçirilmesi gerektiğini belirtti. Kızmaz törende yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Burada eksiğimiz bir fındık eğitimiydi. Bizim zamanımızda BAKKA destekleri yoktu. O olunca ilçe müdürümüz ile görüştük neler yapabiliriz anlamında. Fındık eğitimini yaptık. Bu sırada daha eksiklerimiz, fındıkta budama ve Ormanlı’yı komple fındıkçılığa geçirme çalışmalarımız olacak. Bunu da inşallah halefim yerine getiririz, biz destekçisiyiz.”

Yorumlar

Başkan Keleş'ten, Demirtaş'a 'Hayırlı olsun' ziyareti

14 Kasım 2018 Çarşamba 19:41

Başkan Keleş'ten, Demirtaş'a 'Hayırlı olsun' ziyareti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.

CHP’den istifa ederek AK Parti’ye geçen Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’a destek ziyaretleri sürüyor. Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Ereğli’nin önde gelen işadamlarından Turgut Tanyıldız, Engin Aygün ve Kürşat Yağız ile birlikte Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı ziyaret etti. Başkan Demirtaş’a ve Gülüç halkına hayırlı olmasını dileyen Keleş “Gökhan Başkanımız Gülüç’te çok başarılı. Buraya belediyenin imkanları doğrultusunda güzel hizmetler yaptı. Bundan sonra da daha güzel hizmetler yapacağına inanıyoruz” dedi.
Ziyaret için Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş ve beraberindeki işadamlarına teşekkür eden Demirtaş, Gülüç’ün daha fazla hizmet alması ve gelişmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Yorumlar

14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi

14 Kasım 2018 Çarşamba 17:00

14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi

AK Parti Zonguldak İl Kadın Kolları üyeleri tarafından, 14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Valilik önünden başlayan yürüyüş Diyabetliler Derneği önünde son buldu. Yürüyüşe; AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, İl Kadın Kolları Başkanı Züleyha Yazıcı Arıman, Diyabetliler Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, STK Temsilcileri katıldı. 
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Züleyha Yazıcı Arıman yaptığı açıklamasında şunları söyledi: "Diyabet, zamanında bir iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluk yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı tip iki diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Uluslararası diyabet federasyonu verilerine göre dünyada 425 milyon diye bitti yetişkin vardır, bu demektir ki her 11 kişiden biri diyabet hastasıdır. Diyabet açısından risk grupları birliğini hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta başta kalp krizi, bebek etmez, göz sorunları, ayak yaraları ve Ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir. Bu vesileyle diye bütün verdiği zararların neler neler olduğunu mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalık artırmak için bu etkinlikte gerekli birinci oluşturmasını diliyoruz." 

Yorumlar

Vali Bektaş, 69 ambarlarındaki inşaatları inceledi

14 Kasım 2018 Çarşamba 16:57

Vali Bektaş, 69 ambarlarındaki inşaatları inceledi

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, 69 ambarlarındaki inşaatlarda incelemelerde bulundu.

Vali Erdoğan Bektaş, Çınartepe Mahallesi 69 Ambarları mevkiinde Kamu ve kamu kuruluşlarına ait olan ve yapımı devam eden inşaatları inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. 
Vali Bektaş’ın incelemelerinde Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağsöz, AFAD Müdürü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, İl Özel İdare Genel Sekreteri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, TÜİK ve İl Milli Eğitim Müdürü de hazır bulundu. 

Yorumlar

Salonda sobayla uğraşırken üzerine kamyon uçtu

14 Kasım 2018 Çarşamba 16:16

Salonda sobayla uğraşırken üzerine kamyon uçtu

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde park halindeyken freni boşalan kamyonet bir evin duvarına çarptı. Kaza sırasında evin salonunda bulunan kadın yaralandı.

Olay, Çatalağzı beldesine bağlı Kırımsa Mahallesi Karaelmas Sokak'ta meydana geldi. 67 ED 825 plakalı kamyonet, rampada park halindeyken freninin boşalması sonucu hızla yokuş aşağı ilerlemeye başladı. Hızla ilerleyen kamyonet, sokağın altındaki İsmail Altunay'a ait evin salonunun duvarına çarparak durabildi. Kaza sırasında evde soba ile uğraşan 45 yaşındaki Nuran Altunay, duvarın altında kaldı. Uyuduğu sırada gürültüyü duyarak yataktan kalkan İsmail Altunay, eşini duvarın altında görünce şok yaşadı. Eşini duvarın altından çıkaran Altunay, özel araçla eşini komşularının yardımıyla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırdı. Nuran Altunay'ın durumunun iyi olduğu öğrenildi. 
Uyuduğu sırada gürültüyü duyarak kalktığını söyleyen İsmail Altunay, "Ben odada yatıyordum. Hanım sobaya kömür atıyordu. Bana 'Çay koyayım mı diye?' sorduğu sırada bir gürültü, bir ses yaptı. Bir fırladım geldim baktım eşim duvarın altında kalmış. Sağ veya sol ayağında bir sıkıntı var galiba eşimin" dedi. 

Yorumlar