Fındık dolar bazında geriledi

12 Eylül 2018 Çarşamba 15:22

Fındık dolar bazında geriledi

Batı Karadeniz'de fındık hasat sezonunun tamamlanmasının ardından pazara 11 liradan inen kabuklu fındığın kilogramı, 2 lira artış göstererek 13 liraya yükseldi.

Alaplı’da fındık tüccarlığı yapan Mehmet Koçak, fındık fiyatının Alaplı serbest piyasasında uzun zaman sonra tekrar hareketlendiğini söyledi. Fındık fiyatının dolar bazında gerilediğine dikkat çeken Koçak, “2014 yılında yaklaşık 6 dolardan işlem gören bir kilogram fındık şu anda 2,2 dolardan işlem görüyor. Son 4 yılda fındık fiyatı 3 dolar kayıp yaşadı. Dolar kuru yükselirken fındık fiyatları ise hala yerinde saymaktadır” dedi.
Sezonu 11 liradan açtıklarını hatırlatan Koçak, şöyle konuştu: "Bu artışın önümüzdeki günlerde devam edeceğini tahmin ediyoruz. Şu anda piyasada fındık yok. Depolarımızda fındık azaldı. Manav ve tüccarlar yeniden depolarını doldurmak için fındık almak durumundalar. Bu da fiyatlara yansımaya başladı. Sezonu açmamızla fiyatlar da yükselmeye başladı. 50 randımanlı fındığın kilogram fiyatı 13 liraya çıktı. İlk günlerde gurbetçi ürününü pazara indirdi. Onun dışında şu anda üretici ürününü pazara indirmiyor. Üretici fındığını satmayınca arz talep durumuna göre fiyatlar da yükselişe geçti. Üretici fiyatın daha da artmasını bekliyor. Bazı üreticiler 'fiyat 20 lira olmadan satmam' diyor. Üreticilerimiz bu konuda haklı. Elindeki az miktarda fındığın değer kazanmasını bekliyor. Bizlerin de tahminleri, önümüzdeki ay içerisinde fındık fiyatının daha da artacağı yönünde. Çünkü fabrikalarda fındık yok. Fabrikalara acil fındık lazım. Avrupalı alıcılar fındık bekliyor."

Yorumlar

Başkan Tekin, sokak hayvanlarına özel tim kurdu

12 Eylül 2018 Çarşamba 15:18

Başkan Tekin, sokak hayvanlarına özel tim kurdu

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili tim kurduklarını belirtti. Tekin, "Onlara bakan kimse olmadığı için sağlık sorunlarıyla boğuşup acı bir şekilde hayatlarını kaybetmekteler" diye konuştu.

Alaplı Belediyesi, başıboş köpekleri için tim kurdu. Timin kurulmasının ardından veteriner gözetimindeki ekip, başıboş gezen çok sayıda köpeği, köpek toplama merkezinde bakıma aldı. Sokak hayvanları konusunda yürüttükleri çalışmalardan bahseden Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, "Başıboş köpekleri toplamak için bir ekip kurduk. Ekibimiz sokaklardaki köpekleri toplarken, aynı zamanda vatandaşlardan gelen ihbarları da değerlendirmektedir. Sokaklarda başıboş gezen köpekleri insanlara zarar vermemeleri için topluyoruz. Hem toplumumuzu huzursuz etmekte hem de onlara bakan kimse olmadığı için sağlık sorunlarıyla boğuşup acı bir şekilde hayatlarını kaybetmekteler” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Şehit babasından Başkan Uysal'a ziyaret...

12 Eylül 2018 Çarşamba 14:39

Şehit babasından Başkan Uysal'a ziyaret...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı, Batman’da Şehit düşen Uzman Onbaşı Recep Turan’ın babası Ercan Turan ziyaret etti.

Batman’da teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen 23 yaşındaki Uzman Onbaşı Recep Turan’ın babası Ercan Turan Musabeyli Köyü Muhtarı Cengiz Duman ve beraberindekiler, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı makamında ziyaret etti.
Şehit Uzman Onbaşı Recep Turan’ın adının yaşatılacağını söyleyen Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Uysal konuşmasında, “ Şehidimiz Recep Turan'ın değerli babası Ercan Turan, Musabeyli Köyü Muhtarı Cengiz Duman ve beraberindekilere nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Batman'da teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Uzman Onbaşı Recep Turan'ın Musabeyli köyünde isminin verileceği alanda çalışmalarımız el birliğiyle sürüyor” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Açılıyor... Et severler burada buluşacak...

12 Eylül 2018 Çarşamba 14:14

Açılıyor... Et severler burada buluşacak...

Kdz. Ereğli’de hizmet veren, Ereğli’nin sevilen kasaplarından Subaşı Kasabı Sucukları sahibi Yüksel Başkan ve Bayram Başkan yeni bir lezzet durağını hizmete açtı.

Ereğli’nin köklü kasaplarından birisi olan Subaşı Kasabı Sucukları, Ereğli’ye yeni bir mekân ile hizmet vermeye devam ediyor. Ereğli’de nitelikli kasap etini ve ızgarayı aynı mekanda buluşturan Yüksel ve Bayram Başkan Subaşı Kasap Izgara ile et severleri yeni lezzet durağına bekliyor. Subaşı Kasap Izgara’nın açılışı 14 Eylül Cuma günü, saat 14.00’da gerçekleştirilecek. Subaşı Kasap Izgara, Müftü Mahallesi, Şehit Kader Acar Caddesi, Falım Pide yanında.

Yorumlar
  • ibo gemici
    13 Eylül 2018 Perşembe 13:12

    sucuk,larından alıyorum. tam kasap sucuğu, güzel. ekonomik olursa ızgarasınıda yeriz.AFYON da dönerini bile yapıyorlar,

Tarzan'a özendi, şovu kısa sürdü...

11 Eylül 2018 Salı 17:31

Tarzan'a özendi, şovu kısa sürdü...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan Kayalıdere Şelaleleri’ne ailesi ile birlikte gezmeye giden Nihat Sevim film kahramanı Tarzan’a özenip metrelerce uzunluğundaki sarmaşıkla şov yapmaya başladı. Sarmaşığın kopması ile suya düşen Sevim’in şovu kısa sürdü.

Alaplı ilçesinde yaşayan 60 yaşındaki Nihat Sevim ailesi ile birlikte Ereğli ilçesinde bulunan Kayalıdere Şelaleleri’ne gezmeye gitti. Sevim, burada gördüğü metrelerce uzunluğundaki sarmaşıkla Tarzan’a özenip şov yapmaya başladı. Sarmaşığın kopması ile aniden suya düşen Sevim’in şovu kısa sürdü.
Güzel bir macera yaşadığını söyleyen Sevim, sarmaşığın kopması ile suya düştüğünü ve macerasının kısa sürdüğünü ifade etti.
Videonun sosyal medyada yayınlanması ile birlikte binlerce beğeni aldı.

Yorumlar