Fidanlar toprakla buluştu

11 Kasım 2019 Pazartesi 15:33

Fidanlar toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan "Geleceğe Nefes" projesi kapsamında 11 Kasım 2019’da saat 11.11’de fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi. Fidan dikim alanlarından bir tanesi de Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi oldu.

 İlçenin Kahvecioğlu Köyü’nde gerçekleşen fidan dikimine 7'den 70’e çok sayıda davetli katıldı. Maden işçileri ve gaziler projenin en çok dikkat çeken grubu oldu. Orman Bölge Müdür Yardımcısı Gültekin Aksan proje hakkında bilgi vererek; "Ekonomik, çevreyle ilgili ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarını korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek için milletimizin desteği ile her yıl 11 Kasım gününün ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak kutlanması uygun görülmüştür. Dünya rekorunu hedefleyen bu etkinliğe 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın gönüllü olarak her türlü desteği vermiş olması bizi ayrıca duygulandırıyor. Bugün Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta 32 dikim noktasında saat 11.11’den itibaren 3 saat içinde 150 bin adet fidanı toprakla buluşturacağız. Çaycuma’da 5 ayrı noktada 40 bin adet dişbudak fidanı toprakla buluşacak. Bu anlamlı çevre seferberliğine katılım sağlayan tüm katılımcılara teşekkürü bir borç biliriz" dedi. 
Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşkun “Dünya ve yaşam için vazgeçilmez, insanlarımız için hayati önem sahip ormanlarımız bizim en doğal nefes kaynağımız ve şehrin akciğerleridir. Odun ve odun dışı ekonomik değerlerin yanında erozyonun önlenmesi, havayı temizlemesi, oksijen kaynağı olması, bazı canlılar için barınak görevi görmesi, karbon yataklarının olması, su kaynaklarını düzenlemesi gibi yararlar ile insan yaşamında hayati bir öneme sahiptir. Gelecek nesillere doğal miras olarak bırakacağımız, ormanlarımızı korumak, geliştirmek ve yeni ormanlar oluşturarak gelecek nesillere ağaç ve orman sevgisini aşılamak hepimizin görev ve sorumluluğudur. Etkinliğimizi ilimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, katılımın yoğunluğuna dikkat çekerek "Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Orman Genel Müdürlüğü’nün organizasyonu ile 11 Kasımda saat 11.11’de 11 milyon fidanı coğrafyamızda buluşturacağız. Aslında ilimize baktığımızda ağacı ve yeşili olan bir bölgeyiz. Öyle ki fidan dikmek için yer bulmakta zorlanıyoruz. Ağacın yeşilin kıymetini biliyoruz ama bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Çevre bilincimizi, çevre hassasiyetimizi ağaçları büyütmek ve çoğaltmak için sergiliyoruz. Ama çevre temizliği ile aynı hassasiyeti göstermiyoruz. Çevremizi temiz tutma için hassasiyet gösterirsek yol kenarlarımızda, köprü altlarımızda, piknik alanlarımızda, cadde ve sokaklarımızda çöp olur mu? Ama maalesef çevremizi temiz tutmuyoruz. Biraz hassasiyet Zonguldak’ı pırıl pırıl yapmaya yetmez mi? Peki neden yetmiyor? Dikeceğimiz fidandan çok insan var. Bu kadar insan buraya geliyorsa çevreciyiz demektir. O zaman sizlerden bir nebze olsa hassasiyet göstererek çevremizi temiz tutmamızı istiyorum. Öncelikle en ince, en ucuz, en basit ve kolay çevre temizliği nedir biliyoruz değil mi? Kirletmemek, atmamak, bu kadar basit. Bunu başardığımız da başka bir şeye ihtiyaç kalmayacak. Zonguldak'a geldiğim günden bu tarafa bir alarm halinde bu konuyla uğraşıyorum. Bu konuda emek veriyoruz ve buradaki herkesten bir şey istiyorum. Çevremizi temiz tutmak konusunda hassasiyet istiyorum. Atmayacağız, kirletmeyeceğiz, kirletenleri uyaracağız. Varsa atılmış çöpleri de her birimiz gücümüz nispetinde bertaraf etmeye, temizlemeye çalışacağız. Bugün burada ormancılık ve ağaç dikimi konusunda konuşmamız gerekiyordu. Ama görüyorum ki çevremizde çok şükür böyle bir eksiğimiz, böyle bir ihtiyacımız yok. Anlayışımız, bilincimiz yerinde. Herkese bu konuda teşekkür ediyorum. Bu nedenle bende sıkıntımı belirttim. Umarım mazur görürsünüz. Bu etkinliğimiz hayırlı olsun. Her 11 Kasım'da Orman Bölge Müdürlüğü bu etkinliği tekrarlayacak. Ağaçlarımızı dikeceğiz, koruyacağız, geliştirip onlardan en iyi şekilde yararlanacağız. Dünyada ki, tabiatta ki, doğada ki her şey kim için! İnsan ve insan sağlığı için. Biz bu kadar değerliyiz, önemliyiz. Bizde ne yapıyoruz, doğayı çalışamaz hale getiriyoruz, kirletiyoruz, zarar veriyoruz. Bunu yapmayacağız. Şimdi sesimi duyan herkesten bir söz istiyorum. Bu çevre kirliliği konusunda aynı hassasiyeti gösterecek miyiz? Buradaki herkes çevre elçisi olacak mı? Söz veriyor musunuz? Bende bu sözü senet kabul ediyorum ve hepinize teşekkür ediyorum" dedi. 
Konuşmaların ardından törene katılan binlerce kişi, çeşitli noktalarda fidan dikerek etkinliğe sahip çıktı. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Geleceğe Nefes , proje , fidan dikme etkinliği , Kahvecioğlu Köyü

Yorumlar

Mutluluğa ilk adımı attılar...

11 Kasım 2019 Pazartesi 13:17

Mutluluğa ilk adımı attılar...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Yazıcıoğlu’nun kızı Sena Yazıcıoğlu ile Alaplı'nın tanınmış ailelerinden Metin Gül'ün oğlu Enes Gül nişanlandı.

 Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Yazıcıoğlu'nun kızı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi ve Kdz. Ereğli Belediyespor 2. Başkanı İhsan Yazıcıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İslam Yazıcıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi ve Olay67 Haber Portalı Sahibi İsmet Yazıcıoğlu’nun yeğeni, Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Yazıcıoğlu’nun kardeşi ve Reklam Müdürümüz Ali Yazıcıoğlu’nun kuzeni Sena Yazıcıoğlu; Alaplı’nın sevilen ailelerinden Metin Gül'ün oğlu Enes Gül ile bir süre önce sözlenmişti. Genç çiftin nişan töreni ise Cumartesi akşamı gerçekleştirildi.

İlçedeki Fabrika Düğün ve Toplantı Salonu’nda düzenlenen nişan törenine Yazıcıoğlu ve Gül aileleri, yakınları ve genç çiftin arkadaşlarının yanı sıra Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Zonguldak önceki Milletvekillerinden Prof. Dr. Ercan Candan, Kdz. Ereğli Vergi Dairesi Müdürü Muharrem Gövce, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Türk, iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Nişan yüzükleri takılmadan önce birer konuşma yapan Sena Yazıcıoğlu’nun dedesi, Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Onursal Başkanı ve Türk Hava Kurumu Alaplı Şube Başkanı İsmail Yazıcıoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Posbıyık, Alaplı Belediye Başkanı Tekin, önceki Milletvekillerinden Candan, Vergi Dairesi Müdürü Gövce ve Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Türk, Yazıcıoğlu ile Gül ailelerine ‘hayırlı olsun’ temennilerinde bulunup Sena ile Enes çiftine de mutluluklar dilediler.

Genç çiftin dansı ile başlayan gecede davetliler gönüllerince eğlenirken, Yazıcıoğlu ve Gül ailelerinin büyükleri de gece boyunca konuklarıyla yakından ilgilendiler.

İzmedya ailesi olarak Yazıcıoğlu ve Gül ailelerine ‘hayırlı olsun’ diyor, Sena ile Enes çiftine de mutluluklar diliyoruz.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Yazıcıoğlu Şirketler , kızı , nişan

Yorumlar

Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı

9 Kasım 2019 Cumartesi 17:17

Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı

Zonguldak’ta 94 yaşındaki Kore Gazisi Mehmet Dikmen düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

 Zonguldak’ta 94 yaşındaki Kore Gazisi Mehmet Dikmen, uzun süredir organ yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde hayatını kaybetti. Kore Gazisi Mehmet Dikmen için Hz Ali Caminde tören düzenlendi. 
Törene, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ayhan Kafalı, Gaziler Derneği ZonguldakŞubesi Başkanı Recep Başar, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürü Kemal Gümrükçü ve Askeri Erkan katıldı. 
Kore Gazisi Mehmet Dikmen, öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından defin edilmek üzere Devrek Müfettişler Köyüne getirildi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Kore Gazisi , Mehmet Dikmen , tören , BEÜ

Yorumlar

Bölücek toza dumana boğuluyor!..

9 Kasım 2019 Cumartesi 15:28

Bölücek toza dumana boğuluyor!..

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Bölücek Mahallesi'nde faaliyet gösteren cüruf eleme tesisinden çıkan toz ve duman kütleleri mahalleliye nefes aldırmıyor.

 Mahalle sakinleri özellikle son günkerde artan yoğun toz dumandan dolayı nefes alamaz hale geldiklerini söyledi. Evlerinin kapı ve pencerelerini açıklarında içeriye toz ve duman dolduğunu anlatan mahalle sakinleri Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin bu duruma karşı önlem almasını istedi.

Mahalle içerisinde böyle bir tesisin kurulmasının çok yanlış olduğunu aktaran mahalle sakinleri önlem alınmadığı takdirde tesis önünde eylem yapmaya başlayacaklarını dile getirdiler.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Bölücek , cüruf eleme tesisi , toz , duman , çevre

Yorumlar

Kendi kızının nikahını kıydı

9 Kasım 2019 Cumartesi 12:21

Kendi kızının nikahını kıydı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Üveyikli Köyü Muhtarı Yaşar Özcan, kendi kızının nikahını kıydı.

2019 yılı Mart ayında yapılan yerel seçimlerinde Üveyikli Köyü Muhtarı seçilen Yaşar Özcan, kendi kızı Büşra ve damadı Burak Yiğitoğlu’nun nikahlarını kıyarak çifte mutluluk yaşadı. Muhtar Özcan, çok duygusal anlar yaşadığı törende kızı Büşra’ya evlilik cüzdanını teslim etti. Nikah töreninde konuşan muhtar Özcan, “Hayırlısıyla kızım Büşra ve damadım Burak Yigitoğlu’nun resmi nikahlarını kıymış bulunmaktayım. Kızım komşu köyümüz Artıklar köyü Kayıklar Mahallesi’ne gelin gitti. Yıllarca düşünsem kızımın nikahını kıymak aklıma gelmezdi. Güzel bir duygu, kızıma ve damadıma ömür boyu mutluluklar diliyorum. Mevla’m mutluluğunuzu daim etsin inşallah. Özcan ve Yigitoğlu her iki aileye de hayırlı olsun” dedi.

Yorumlar