Facianın üzerinden tam 26 yıl geçti ama acılar halen taze...

5 Mart 2018 Pazartesi 11:48

Facianın üzerinden tam 26 yıl geçti ama acılar halen taze...

3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde meydana gelen grizu faciasında hayatlarını kaybeden 263 maden şehidi facianın 26. yıl dönümünde törenle anıldı.

Facianın meydana geldiği Kozlu Müessesesinde Uzunmehmet kuyu başında düzenlenen anma törenine Vali Yardımcısı Vekili ve Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile maden şehitlerinin aileleri ve maden işçileri katıldı.
GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, grizu şehitlerinin 26. yıldönümünde yaptığı konuşmada “Zonguldak Maden Havzası’nın 170 yıllık üretim tarihinin en büyük faciasını bundan 26 yıl önce 3 Mart 1992 tarihinde burada, TTK Kozlu Müessesemizde yaşadık. Faciada 263 madenci kardeşimiz şehit oldu. Başta 3 Mart şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve madenci kardeşlerimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekanları Cennet olsun. Yaradan Mevlam bir daha bizlere maden kazaları yaşatmasın. Bildiğiniz gibi Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sınır ötesi operasyonları Afrin bölgesinde sürüyor. Operasyonların başka bölgelerde de devam etmesi bekleniyor. Bizler de Genel Maden İşçileri Sendikası olarak tüm halkımız gibi ilk günden bu yana maddi ve manevi olarak ordumuzun ve devletimizin yanındayız. Maden İşçileri ve sendika personelimizle birlikte bu mücadeleye maddi olarak mütevazı bir katkıda bulunduk. Katkıda bulunan tüm madenci kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Allah ordumuza ve kahraman askerlerimize yardım etsin. Bu mücadelede şehit düşen asker ve sivil tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Biz terör örgütlerine ve arkasındaki karanlık güçlere karşı verilen bu mücadelede her zaman devletimizin ve ordumuzun yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.
Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım Eroğlu, ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“3 Mart sadece Türkiye madenciliğinin değil dünya madenciliğinin en büyük travmalarından biridir. Dolayısıyla 3mart 1992 yılında hayatını kaybeden maden işçilerine tekrar saygıyla ve minnetle anıyorum. Aramızda onları çocukları olanlar var, torunları olanlar var en yakınlarına tekrar başsağlığı diliyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar mevcut şuanda sınırda devam eden operasyonda şehit düşen bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Zonguldak Vali Yardımcısı ve Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya da grizu şehitlerini anma töreninde yaptığı konuşmada şöyle konuştu: Bundan tam 26 yıl önce ekmek parası için yerin yüzlerce metre altında bu elim kaza neticesinde hayatını kaybeden ve şehit olan madencilerimize tekrar rahmetle anıyorum. Allah mekanlarını cennet eylesin. Konuşulacak çok şey var. Bizler her birimiz, dünyaya gelen her bir insan evladı kendisi için, ailesi için, ülkesi için bir mücadele içine giriyor. Bu mücadelenin en zorunu siz madenci kardeşlerimiz yapıyorsunuz. Yerin yüzlerce metre altında bu çabayı sarf etmek kolay bir şey değil. Allah’ım sizleri kazadan beladan saklasın. Yine ekmeğini zor şartlarda kazanan askerimiz ve polisimiz var. Onlarda aynı şekilde ölümü göze alarak vatanı milleti için sınır ötesinde çeşitli operasyonlar yapıp ezan dinmesin bayrak inmesin canlarını siper ediyorlar. Onlara da buradan muzafferiyetler diliyorum Allah’ım korusun” dedi.
Program, yapılan dualar ile son buldu.

Etiketler:

Grizu , facia , 263 madenci , maden , şehit , yıldönümü ,

Yorumlar
  • ZAFER
    7 Mart 2018 Çarşamba 20:11

    RABBİM ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANLARI CENNET OLSUN İNŞALLAH AMİN

Kahraman gazimiz babocağına getirildi

4 Mart 2018 Pazar 23:52

Kahraman gazimiz babocağına getirildi

iye'nin Afrin kırsalındaki Kel Tepe'de güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma da yaralanan Jandarma Komando Astsubay Üstçavuş Uğur Günaydın tedavisinin ardından memleketi Zonguldak’ın Ereğli ilçesine getirildi.

Afrin'deki terör odaklarına yönelik Zeytin Dalı Harekatı sürerken geçtiğimiz hafta Kel Tepe'de güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışmada Kdz. Ereğlili Jandarma Komando Astsubay Üstçavuş Uğur Günaydın’da terör örgütü militanları ile girdiği çatışmada yaralandı. Hatay Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Günaydın tedavisinin ardından bu gün memleketi Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Süleymanbeyler Köyü’ndeki baba ocağına getirildi. Süleymanbeyler Köyü eski muhtarı İsmail Günaydın’ın oğlu Gazi Jandarma Komando Astsubay Üstçavuş Uğur Günaydın’ı ziyaret eden yakınları geçmiş olsun dileklerini ileterek moral verdi.

Yorumlar

'Kent Meydanı projesi' Uysal'a ödül getirdi

4 Mart 2018 Pazar 19:01

Ereğli Haber

'Kent Meydanı projesi' Uysal'a ödül getirdi

Belediye Başkanları Birliği tarafından düzenlenen ‘1. Geleneksel Belediye Başkanları Ödülleri' töreni Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Kent Meydanı projesi ile onur ödülü aldı.

Belediye Başkanları Birliği 1. Geleneksel Belediye Başkanları Ödülleri töreni, Ankara’daki MEB Şura Salonu'nda yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı törende 61 belediye başkanı ödüle layık görüldü.
Yerel Yönetimler arası dayanışmayı güçlendirmek için Belediye Başkanları Birliği tarafından Ankara MEB Şura Salonu’nda ki ‘En Beğenilen Belediye Başkanları’ ödül töreninde ‘Kent Meydanı, Cami ve Katlı Otopark Projesi’ nedeni Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da jüri onur ödülüne layık görüldü. Başkan Uysal ödülünü Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi’den aldı.

Yorumlar

Ereğlili komutan Afrin’de yaralandı

2 Mart 2018 Cuma 15:29

Ereğlili komutan Afrin’de yaralandı

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Süleymanbeyler Köyü’nün eski muhtarı İsmail Günaydın’ın oğlu Jandarma Komando Astsubay Üstçavuş Uğur Günaydın teröristlerle girdiği çatışmada yaralandı.

Ereğli Haber- Suriye'nin Afrin kırsalındaki Kel Tepe'de güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıktı.
Afrin'deki terör odaklarına yönelik Zeytin Dalı Harekatı sürerken bölgeden sıcak bilgiler de geliyor. Bölgeden aktarılanlara göre Kel Tepe'de güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışmada Kdz. Ereğlili Jandarma Komando Astsubay Üstçavuş Uğur Günaydın’da terör örgütü militanları ile girdiği çatışmada yaralandı. Hatay Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Günaydın’ın hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Süleymanbeyler Köyü eski muhtarı İsmail Günaydın yaralanan oğlu için Hatay’a gitmek için yola çıktı.

Etiketler:

Kdz. Ereğli , Gazi , Afrin , yaralandı ,

Yorumlar

Başkan Demirtaş, Kuyu'ya başarılar diledi

2 Mart 2018 Cuma 15:26

Başkan Demirtaş, Kuyu'ya başarılar diledi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, göreve yeni başlayan Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu’yu ziyaret etti.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, meclis üyesi Mustafa Sarı ile birlikte kısa süre önce Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Ferdi Kuyu’yu makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Kuyu’ya hayırlı olsun temennisinde bulunarak görevinde başarılar diledi. Başkan Demirtaş ziyarette Gülüç Belediyesi’ndeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Kuyu’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ilçe halkının huzur ve güveni için emniyet teşkilatı olarak zaman kavramı olmaksızın üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışacaklarını söyledi.

Yorumlar