Fabrikaların hafriyatı mahalleliyi mağdur etti

7 Temmuz 2017 Cuma 14:00

Fabrikaların hafriyatı mahalleliyi mağdur etti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) fabrikaların hafriyat döktüğü alanda heyelan meydana geldi.

Tarım arazileri toprak ve sular altında kalan Hamzafakıhlı Mahallesi sakinleri yetkililerin önlem almasını istedi.
Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Hamzafakıhlı Mahallesi mevkiindeki Kdz. Ereğli OSB’de faaliyet gösteren fabrikaların hafriyat döküm alanında geçtiğimiz hafta yağan yağmurlar sonrası heyelan oluştu.
Ağaçlar devrildi, toprak ve su fındık tarlalarını kapladı.

Mahallenin tarlaları toprak ve sular altında kaldı
Heyelanda çok sayıda ağaç devrilirken, kayan toprak fındık tarlalarının üzerini kapladı. Dereye yatağına kayan toprak ise büyük havuzların oluşmasına neden oldu. Dere yatağında oluşan su havuzlarının taşması nedeniyle yaklaşık 7 ailenin fındık, çilek ve seraları ise sular altında kaldı. OSB’de ki fabrikaların döktükleri hafriyat yüzünden mağdur olduklarını dile getiren mahalle sakinlerinden Asım Çimen, fındık tarlasının büyük kısmının toprak ve su altında kaldığını söyledi. Çimen yetkililerden mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

“Heyelan sırasında canımızı zor kurtardık”
Heyelan sırasında tarlada çalıştıklarını ve çok korktuklarını anlatan mahalle sakinlerinden Ayhan Çimen ise canlarını zor kurtardıklarını söyledi. Fındık tarlalarının toprak ve su altında kaldığını, ağaçların devrildiğini belirten Çimen, devlet yetkililerinden önlem almalarını istedi. Çimen ayrıca dereye akan suyun zehirli olduğunu ve sudan içen hayvanlarının telef olduğunu iddia etti.

“Hayatımız tehlikede”
Geçimini tarlasında ve seralarında yetiştirdiği ürünleri pazarda satarak sağladığını belirten Havva Ak’da, şimdi ne yapacağını bilemediğini söyledi. Suların giderek yükseldiğini ve hayatlarının tehlikede olduğunu vurgulayan Ak, böyle bir şeyi ömründe görmediğini dile getirdi.

“İki yetim çocuğumu okutuyordum”
17 yıl önce eşini kaybeden Nezahat Çimen tarlasından yılda 2 ton fındık ile iki yetim çocuğunu okuttuğunu dile getirdi. Oluşan zarar nedeniyle bu yıl tarlasından en fazla 150-200 kilo fındık alabileceğini anlatan Nezahat Çimen mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.


OSB’de ki hafriyat sahasında meydana gelen heyelan nedeniyle bölgede yaklaşık 20 dönüm arazi toprak ve su altında kalırken, dere yatağını kapatan toprak nedeniyle sularda giderek yükseliyor. Mahalle sakinleri suların daha da yükselmesi durumunda can güvenliklerinin daha da tehlikeye gireceğini belirtti.
Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu hafriyat sahasının OSB sahası içerisinde kaldığını ve izinli olduğunu belirtirken, oluşan zarar nedeniyle tespit yapılması için Devlet Su İşleri yetkililerinin bölgeye gelerek inceleme yapacağını söyledi.

Etiketler:

OSB , kdz. ereğli , heyelan , fındık ,

Yorumlar

Demirtaş Kur-an öğrenen çocuklara hediyeler verdi

7 Temmuz 2017 Cuma 12:54

Demirtaş Kur-an öğrenen çocuklara hediyeler verdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Gülüç Beldesi’nde yaz Kur-an Kursu açıldı.

Gülüç Belediye Başkanlığı tarafından her yaz düzenlenen yaz Kur-an Kursu bugün Gülüç Site Cami önünde düzenlenen törenle açıldı. Törene Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Belediye Meclis üyeleri Ahmet Yalçın, Çetin Demirci ve Mustafa Sarı, mahalle muhtarları Çağlar Özcan ve İhsan Arslan, Gülüç Vesile Dikmen İlköğretim Müdürü Sadrettin Anar, cami imamları ve vatandaşlar katıldı.
Cami açılışında yaklaşık üç yüz öğrenciye üzerinde'' Camiye koşuyorum, Kuran Öğreniyorum '' yazan tişört ve şal hediye eden Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş çocuklara Ahlaklı olmanın önemini vurguladı. Demirtaş konuşmasında, “Sevgili çocuklar dün açılışı yaptığımız Yaz Spor Okulunun açılışında ne demiştim önce ahlak, bugünde Yaz dönemi Cami Kur'an kursları açılışında önce ''Maneviyat ve Ahlak'' diyorum. Maneviyattan ve güzel ahlaktan mahrum olan milletler yok olmaya mahkûmdur. Kim ne derse desin, hangi görüşten olursak olalım, Cumhuriyet, Laiklik, Dinimiz ve ahlaki manevi değerlerimiz bizim bir gerçeğimizdir. Bunlardan asla vazgeçemeyiz, taviz veremeyiz. Bunlardan vazgeçtiğimiz takdirde millette bizden vazgeçer ve yok olur gideriz. Millet olarak yok olmamak, kaybolmamak için bu saydığım değerlerimize sımsıkı sarılmalı önem vermeliyiz. Ne Cumhuriyet ve Laiklikle din, ahlak ve maneviyat yıkılır nede din, ahlak ve maneviyatla Cumhuriyet ve Laiklik yıkılır '' dedi.

Konuşmasının ardından Demirtaş çocuklara pide ve ayran dağıttı.

Etiketler:

gülüç belediyesi , gökhan demirtaş , Yaz Kuran Kursu ,

Yorumlar

Çakır Armutçuk'da ziyaretlerde bulundu

7 Temmuz 2017 Cuma 11:57

Çakır Armutçuk'da ziyaretlerde bulundu

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, bugün İlçeye bağlı Kandilli Beldesinde bir dizi ziyarette bulundu.

Beraberinde Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, partisinin Kandilli Belde Başkanı Yusuf Ziya Eryiğit, Ormanlı Belde Başkanı İsmail Üstün ve Ereğli İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte ilk olarak TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğüne getirilen Ali Hekim’i makamında ziyaret eden Çakır; yeni Müdür Hekim’e ‘hayırlı olsun’ diyerek görevinde başarılar diledi.
Ziyarette TTK ile ilgili görüş alışverişine bulunulurken, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır ile TTK Armutçuk Müessese Müdürü Ali Hekim, TTK’nın daha iyi noktalara gelmesi için sürekli olarak istişare içerisinde olacaklarını ifade ettiler.
TTK Armutçuk Müessese Müdürü Ali Hekim, kendisine ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunan AK Parti heyetine nazik ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti.
İKİNCİ ZİYARET GMİS ŞUBESİNE
AK Parti heyeti, Kandilli beldesindeki ikinci ziyaretini Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şubesine gerçekleştirdi. Sendika ziyaretinde, Çakır ve beraberindeki heyet ile GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez ve Yönetim Kurulu Üyeleri, HEMA ve Toplu İş Sözleşmesi konularında değerlendirmelerde bulundular.
GMİS Şube Başkanı Eşitmez, Yönetim Kurulu Üyeleri ve madenciler adına, ziyaretlerinden dolayı AK Parti heyetine teşekkür etti.

Etiketler:

Armutçuk , Fatih Çakır , AK Parti ,

Yorumlar

Başol, Ormanlı’dan 50 kişiyi Çanakkale’ye götürdü

6 Temmuz 2017 Perşembe 19:17

 Başol, Ormanlı’dan 50 kişiyi Çanakkale’ye götürdü

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol 50 kişiyi 2 günlük Çanakkale gezisine götürdü.

Ormanlı Belediyesi Başkanı Başol düzenlediği Kültür gezisinde 50 kişi ile 2 gün boyunca Çanakkale Şehitliği’ni ve Çanakkale’de tarihi mekanları ziyaret etti.
Ormanlı Beldesi halkı için alt yapı ve sosyal hizmetlerin yanı sıra bu tür kültürel etkinliklere de önem verdiklerini anlatan Başol, geziye katılanların memnuniyetinin kendisini de mutlu ettiğini söyledi. Başol geziye ilişkin olarak “Çanakkale’nin tarihi, önemi ve özellikle oradaki manevi atmosferi anlatmaya gerek yok. Türk tarihinin en büyük destanlarından biri olan Çanakkale destanının nasıl yazıldığını, orada neler yaşandığını yaptığımız bu geziler ile vatandaşlarımıza daha iyi anlatma fırsatı buluyoruz. Belediyeciliğin sadece alt yapı hizmetleri, yol yapmak yada temizlik yapmaktan geçmediğini en iyi bilenlerdenim. Bunlar zaten bizim yapmamız gereken asli görevlerimiz. Gezimize katılan vatandaşlarımızla beraber Çanakkale ruhunu adeta yeniden yaşadık. Çanakkale’de yatan şehitlerimizin mezarlarını ziyaret ettik. Seyit Onbaşı’nın dediği gibi “Bu vatan için birilerinin bir şeyler yapması lazım.” Bizlerde bu vatan için elimizden gelenleri yapmaya çalışıyoruz. Düzenlediğimiz Kültür gezimize katılan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde Çanakkale gezimizi tekrarını yapacağız” dedi.

Etiketler:

ormanlı , belediyesi , bayram başol , çanakkale ,

Yorumlar

Tekin, Vali Çınar'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu

6 Temmuz 2017 Perşembe 18:55

Tekin, Vali Çınar'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Belediye Meclisi üyeleriyle birlikte Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ı ziyaret etti.

Belediye Başkanı Nuri Tekin ve Belediye Meclisi üyeleri, hafta başında Zonguldak’taki görevine başlayan Vali Ahmet Çınar’a “hayırlı olsun” temennisinde bulunarak başarılar dilediler. Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’in Alaplı ilçesiyle ilgili kısa bilgiler verdiği ziyarette, bölgenin ekonomik ve sosyal durumuyla ilgili olarak da karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Vali Ahmet Çınar, en kısa süre içerisinde Alaplı ilçesini de ziyaret edeceğini belirterek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirip teşekkür etti.
Ziyarette, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Vali Ahmet Çınar’a yöresel ürünlerden oluşan ve Alaplı’yı simgeleyen hediyeler verdi.

Etiketler:

Alaplı Belediyesi , Nuri Tekin , Vali Ahmet Çınar ,

Yorumlar