Evleri yıkılma tehlikesi altında...

7 Mart 2018 Çarşamba 18:33

Ereğli Haber

Evleri yıkılma tehlikesi altında...

Zonguldak Karaelmas Mahallesinde ikamet eden 6 haneden oluşan evlerde yağmur sonrası yıkılma tehlikesi yaşanıyor. Yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya gelen mahalleli can güvenliklerinin tehlikede olması nedeniyle devletten yardım istedi.

Karaelmas Mahallesi İbrişim Sokak'ta oturan vatandaşlar geçen hafta etkili olan şiddetli yağışlardan sonra evlerinin yıkılması korkusunu yaşıyor. Yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya gelen can güvenliklerinin tehlikede olduğunu söyleyen mahalleli vatandaşlar yetkililerden yardım istedi. Mahalle sakinlerinden Mustafa Keçeci “Yukarıda bulunan ev benim burada bulunan evler komşularımın burası geçen yağan şiddetli yağışlarda kaydı. Biz AFAD ve belediye müracaatımızı yaptık. Ekipler gelip inceleme yapıp rapor tuttular. Özel iş diye naylon branda verdiler yaz ayında yapılacağını söylediler. Olayın hemen akabinde kapıların önleri de kaymaya başladı. Dün gece burası komple çöktü. Can güvenliğimiz tehlikede devletten yardım istiyoruz. Burada yaklaşık 6 hane var. Buralar hep tehlikede bazı arkadaşlarımız evlerini boşalttı. Biz kendi imkanlarımızla bir şey yapmaya çalıştık ama yeterli olmuyor can güvenliğimiz tehlikede devletten yardım bekliyoruz” dedi.
Gece yarısı evinin kenarında bulunan istinat duvarının çöktüğünü belirten mahalle sakini Orhan Barut “Geçen hafta meydana gelen aşırı yağışın ardından buradaki istinat duvarı komple çöktü. Büyük bir istinat duvarı evimin önüne doğru yıkıldı. Belediye ve valiliğe başvurduk herhangi bir cevap gelmedi. Yetkililerden destek bekliyoruz. Burası yıkılmadan kimse gelmeyecek can ve mal güvenliğimiz yok. Üstteki komşu taşınmaya başladı. Bende taşınacağım ama maddi gücüm yok yetkililerden acil yardım bekliyoruz. Önümüzdeki haftalarda şiddetli yağış bekleniyor. Evimiz hepten tehlikeye girecek acilen yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yalçın, Başkan Demirtaş'ın doğum gününü kutladı

7 Mart 2018 Çarşamba 17:26

Ereğli Haber

Yalçın, Başkan Demirtaş'ın doğum gününü kutladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Sertan Yalçın, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı makamında ziyaret ederek doğum gününü kutladı.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş'ı makamında ziyaret etti. Gülüç Belediye Başkanlığı makamında yapılan ziyarette, iki başkan baş başa görüşerek gündeme ilişkin, değerlendirmeler yaptı.
Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın, Gülüç'te yapılan güzel çalışmaları memnuniyetle izlediklerini ve başarılı çalışmalar yapıldığını belirterek, başarılı çalışmalarından dolayı başkanımız Demirtaş'a teşekkür etti.
Belediye Başkanı Demirtaş' ta yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirdi.
Ziyaret sırasında bu gün doğum günü olan Başkan Demirtaş’ın mutlu gününü kesilen pasta ile kutlayan Yalçın, kendisine başarılı, sağlıklı uzun ömür diledi.

Yorumlar

Uysal meclise bir bardak su içirdi

7 Mart 2018 Çarşamba 13:43

Ereğli Haber

Uysal meclise bir bardak su içirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Mart ayı meclis toplantısında, ay sonuna kadar tüm şehre memba suyu kalitesinde su verileceğini belirterek, tesisin ilk suyundan meclis üyelerine birer bardak ikram etti.

Kdz.Ereğli Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan toplantısı birinci oturumu AKM Nikah Salonunda Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
Başkan Hüseyin Uysal, gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce açıklamalarda bulundu. 7 Mart 1983 yılında TTK Armutçuk Şubesinde 103 madencimiz grizu faciasına maruz kalarak şehit olmasına değinen Başkan Uysal; “Bizlerde bugün sabah Armutçuk şubesinde işçi kardeşlerimizle beraber olduk, programa katıldık. Armutçuk şubesinde hayatını kaybeden 103 madencimiz ile bütün maden kazalarında hayatlarını kaybetmiş şehit madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kaza geçirenlere acil şifalar diliyorum. Bugün hayatta olan, yaşamlarını sürdüren madenci kardeşlerimize, emekli olanlara da sağlıklı afiyetli güzel günler geçirmelerini diliyorum” dedi.

“Ordumuz dünyanın en güçlü, donanımlı ordusu”
Türk Ordusunun Afrinde düzenlediği terör temizliğine ilişkin de açıklamalarda bulunan Başkan Uysal; “20 Ocak saat 17’de başlayan Afrin operasyonu başarıyla sürüyor. Buradan ülkemizin istiklali ve istikbali için mücadele eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Rabbimden ordumuzu koruması, onları muzaffer kılmasını niyaz ediyorum. Orada görev yapan silahlı güçlerimize, polisimize, jandarmamıza kolaylıklar diliyorum. Türkiye gerçekten güçlü bir devlet. Türkiye buradaki davasında haklı, bizlerde sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin bu kararını destekliyoruz, yanlarındayız. Yaklaşık 100 muhtar arkadaşımız bölgeye giderek ordumuza destek için orada dua ettiler. Kdz.Ereğli halkının selamlarını kendilerine ilettiler. Bizlerde Ereğli’den dualarımızı ediyoruz. 15 Temmuz sürecinden sonra ordumuz üzerinde azda olsa karalama kampanyaları başlamıştı. Ama bugünlerde herkeste onu görüyor ki ordumuz, dünyanın en güçlü ve donanımlı ordularından. Bizlerde onların yanlarındayız” dedi.

“En değerli ödül, ders kitaplarına girmemiz”
Başkan Uysal, göreve geldikleri günden itibaren çeşitli ödüller aldıklarını belirterek; “Göreve geldiğimizden bu yana bazı ödüller aldık. İlk yılımızda Bilim Şenliği ve Bilim ödülü aldık. Daha sonra şehre alt yapı üzerine ödül aldık. Daha sonra EMİTT fuarında en iyi stand düzenlemesi ödülü aldık. Belediye Başkanları Birliğinden ödül aldık. Benim için ödüllerin en güzeli, en büyüğü, kalıcı olan ders kitaplarına geçmemizdir. Bizler göreve gelirken gelecek nesiller için dedik. Belediyemizin başlattığı örnek bir proje olan elektronik atıkların toplanması projesi ile Türkiye genelinde 4. Sınıflarda okutturulan Hayat Bilgisi ders kitabına girdik. Benim için en kıymetli ödül bu” diye konuştu.

“Mart sonuna kadar tüm musluklardan arıtılmış su akacak”
Başkan Hüseyin Uysal, gündem dışı konuşmasında bir de müjde vererek, Delihakkı’da bulunan su arıtma tesisinden ilçeye verilecek memba kalitesindeki su için çalışmaların son aşamaya geldiğini belirterek, Mart ayı sonuna kadar tüm musluklardan arıtılmış suyun akacağını söyledi.
Başkan Uysal, şunları söyledi; “Şehrimizin heyecanla beklediği, hasretle beklediği memba kalitesindeki su, önümüzdeki günlerde bütün şehrimize verilecek, tüm musluklardan akacak. Önümüzdeki hafta Kepez bölgesi, Solak yol ayrımına kadar, ardından yazılım programı gerçekleştirildikten sonra ufak tefek gecikmeler olsa bile Mart sonuna kadar tüm şehrimize vereceğiz.
Biyolojik ve fiziki uygulamalardan geçiyor. Bazı bölgelerde mesala yediğiniz, içtiğinize göre bazı hastalıklar fazla olur. Ancak bizim suyumuz iyot miktarına kadar ölçülü, memba kalitesinde bir su. Tüm analizler yapıldığı için dışarıdan alabileceğiniz, yada herhangi bir yerden içtiğiniz tüm sulardan daha kontrollü, daha emniyetli bir su. Hep birlikte güvenle içebilirsiniz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Orman Su İşleri Bakanımız Sayın Prof.Dr.Veysel Eroğlu, DSİ Genel müdürü ve bölge müdürleri, sayın bölge milletvekillerimiz, unuttuklarımda varsa emeği geçen herkese halkım adına teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Uysal, bu açıklamaların ardından arıtılmış sudan ilk kendisi tadarak tüm meclis üyelerine ve meclis toplantısını takip edenlere ikram etti.
1 ay içerisinde tüm şehirde içilecek olan arıtılmış sudan tadan AK Parti Grup Sözcüsü İhsan Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada; “Az önce bütün arkadaşlarla suyu içtik. Gerçekten bu bakkallardan ve marketlerden kalitede bir içme suyu. Su insanoğlu için çok hayati bir ihtiyaç. Büyük bir eksikliği giderecek şehrimiz adına. Grubumuz adına emeği geçenlerin hepsine çok teşekkür ediyoruz” dedi.
CHP Grup Sözcüsü Özkan Özyağcı’da yaptığı açıklamada; “Allah razı olsun herkesten, yapanlardan, emeği geçenlerden” dedi.
Meclis toplantısında ayrıca Kdz. Ereğli İçme Suyu Arıtma tesisinden halka ulaşacak içme suyuyla ilgili video tanıtımı gerçekleştirildi.
Mart ayı Meclis toplantısının ilk oturumunda gündemdeki maddelerin bazıları görüşülerek karara bağlandı. 2. Oturum yarın aynı saat ve yerde gerçekleştirilecek.

Yorumlar
  • afiyet olsun
    9 Mart 2018 Cuma 09:20

    siz sadece su için

"Cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmelidir"

7 Mart 2018 Çarşamba 13:09

"Cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmelidir"

Zonguldak Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle basın açıklaması düzenlendi.

Zonguldak Barosunda düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Zonguldak Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Goncagül Avcı, "8 Mart Dünya Kadınlarının taleplerini birlikte daha gür haykırdıkları, kendilerini toplumda eşit bir birey olarak yok sayan çağdışı zihniyetlere karşı çıktığı, kadını sömüren, aşağılayan, yok eden sistem ve zihniyetlere karşı omuz omuza mücadele verdiği gündür" dedi.
Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Goncagül Avcı, "Kadına yönelik ayrımcılığı, dünyada, sömürünün, şiddetin, eşitsizliğin, yoksulluğun artmasına neden olan sistemden ayrı düşünmek mümkün değildir. Bu nedenle temel olarak bu sistemin değişmesi sağlanmadan kadın sorunlarına çözüm bulmak mümkün olmayacaktır. Cinsiyet ayrımının ortadan kaldırılmasıyla özgür, eşit bir birey ve toplum oluşumu sağlanabilir. Ülkemizde toplumsal cinsiyet ayrımcılığı; aile içinde başlayarak, toplumun her alanında var olmaya devam etmektedir. Tarihsel, kültürel ve dinsel bir takım gerekçeler üretilerek kadınlar eğitimden, iş hayatından ve toplum yaşantısından uzaklaştırılmaktadır. Nüfusumuzun yarısını teşkil eden kadınlarımız; yaşamın her alanında varken; karar alma organlarında, istihdamda, eğitimde, politikada aynı oranda temsil edilememektedir. Bunun yanında kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar sistematik bir şekilde artmaktadır. Kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarın artmasının; görünürlüğün ve farkındalığın artmasıyla açıklanmasını kabul etmiyoruz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği problemi; ekonomik ve toplumsal hayatın eşitlik ilkesi kapsamında düzenlenmesiyle mümkündür. Kadınları toplumsal hayat dışına itmeye çalışan, cinsiyetçi ve ayrımcı politikalardan ve uygulamalardan vazgeçilmelidir. Laik eğitim sistemi her türlü toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kaldırılması için bir zorunluluktur. Yine 12 yıl kesintisiz zorunlu eğitim kız çocuklarının birey olmasını sağlayacak önemli bir olgudur. Aile kavramı kullanılarak; kadına yönelik şiddette ve aile mahkemesinin görevli olduğu alanlarda ve davalarda arabuluculuk ve uzlaştırma yöntemleri kabul edilmemelidir. Kadını sadece ailenin bir parçası gören politik, kültürel anlayış değiştirilerek, kadının eşit ve özgür birey olduğu kabul edilmelidir. Bizler; Zonguldak Barosu ve Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) üyesi olarak; kadınlarımızın cumhuriyet devrimleri kazanımlarından ödün vermeyeceğimizi; kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının birey olarak var olduğu, özgürlüklerinin kısıtlanmadığı, şiddettin ve istismarın önlendiği, barışın sağlandığı bir Türkiye ve dünya istediğimizi bunun için çalışmaya devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz" şeklinde konuştu.

Etiketler:

zonguldak barosu , avukatlar , 8 mart , kadın hukuku ,

Yorumlar

O faciada ölen 103 madenci dualarla anıldı...

7 Mart 2018 Çarşamba 12:05

O faciada ölen 103 madenci dualarla anıldı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi'nde Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında 7 Mart 1983 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren 103 madenci, facianın 35’üncü yıldönümünde dualarla anıldı.

TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü’nde sabah düzenlenen anma törenine Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK Yöneticileri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile madenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, ekonomik amborgaların gündeme geldiği günümüzde taş kömürünün öneminin bir kez daha öne çıktığını belirterek, TTK’nın tarihinin en düşük işçi sayısı ile en düşük üretimini gerçekleştirdiğini, bunun önüne geçilmesi içinde işçi açıklarının bir an önce giderilmesini istedi. Demirci, mecliste alt komisyonda görüşülen ve daha önce Soma ve Ermenek’te meydana gelen maden kazasında haytını kaybedenlerin yakınlarından bir kişinin kamuda istihdam edilmesine yönelik çıkarılan yasanın kapsamının genişletilerek tüm zamanları içerisine alması gerektiğini vurguladı. TSK’nın Afrin’e yönelik düzenlediği operasyonlara madenciler olarak destek verdiklerinin altını çizen Demirci, bu kapsamda kendilerinden Afrin operasyonunda kullanılmak üzere talep edilen aracın temin edildiğini ve bu gün Hatay'a gönderileceğini söyledi. Demirci, bu güne kadar madenlerde hayatlarını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet diledi.
Törende konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu’da madenlerde kazaların ve üzücü durumların bir daha yaşanmamasını dileyerek 35 yıl önceki faciada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.
GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez törende Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın kendilerine sahil bandında madenci evi yapılması yönünde söz verdiğini ve madenci evi ihalesinin bu hafta sonu gerçekleştirileceğini belirtti.
Tören Kur’an-ı Kerim okunması ve dua yapılması ile sona erdi.

Etiketler:

Grizu , facia , 103 madenci , maden , şehit , yıldönümü ,

Yorumlar