Evinde ölü bulundu, düğününe 3 ay kalmıştı...

25 Nisan 2017 Salı 20:23

Evinde ölü bulundu, düğününe 3 ay kalmıştı...

Zonguldak'ta öğretmen baba ve hemşire emeklisi annenin iki çocuğundan biri olan 31 yaşındaki Çağrı Yavuz, düğününe 3 ay kala hayatını kaybetti. Nişanlısı Ceren Çetin ise cenaze töreninde ayakta durmakta zorlandı.

Zonguldak'ta sınıf öğretmenliği yapan Necati Yavuz ile hemşire emeklisi Münevver Yavuz'un iki çocuğundan büyüğü olan 31 yaşındaki Çağrı Yavuz, Ankara'da yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu. Geçen 23 Nisan günü nişanlısı Çağrı Yavuz'dan haber alamayan Ceren Çetin, babası ile birlikte Yavuz'un yalnız yaşadığı Ankara'nın Keçiören ilçesindeki evine gitti. Yavuz'un yaşadığı dairenin kapısı polis eşliğinde açıldı. Yavuz'un yerde baygın halde yattığını fark eden nişanlısı Ceren Çetin ve beraberindekiler durumu 112'ye haber verdi.
Olay yerine gelen sağlık ekipleri Çağrı Yavuz'un yaşamını yitirdiğini belirledi. Çağrı Yavuz'un cenazesi otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı. Talihsiz gencin cenazesi otopsi işlemlerinin ardından memleketi Zonguldak'a gönderildi. Çağrı Yavuz'un Ankara'da özel bir firmada çalıştığı öğrenildi. Yavuz'un kesin ölüm sebebi ise otopsi sonucunun ardından belli olacak.

Düğününe üç ay vardı
Baba Necati Yavuz, cenaze namazının kılındığı Kozlu Aziziye Camii önünde taziyeleri kabul etti. Öğretmen arkadaşları da baba Necati Yavuz'u acı gününde yalnız bırakmadı. Oğlu Çağrı ve nişanlısı Ceren'in düğün hazırlıkları içerisinde olduğunu anlatan baba Necati Yavuz, düğün tarihini bile aldıklarını ifade etti.
23 Temmuz 2017 günü yapılması planlanan düğün öncesi yaşanan büyük acı nişanlı Ceren Çetin'i derinden yaraladı. Çetin, cenaze töreninde güçlükle ayakta durabildi. Ceren Çetin cenaze aracına konulan nişanlısının tabutuna son kez dokundu.
Çağrı Yavuz'un cenazesi öğlen namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Etiketler:

cenaze , necati yavuz , çağrı yavuz ,

Yorumlar

Balıkları yemesinler diye yunusları vurdular

25 Nisan 2017 Salı 20:13

Balıkları yemesinler diye yunusları vurdular

Zonguldak'ta kuş türleriyle ilgili çalışma yapan BEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, Çaycuma'nın Filyos beldesinde sahilde silahla vurulan 6 yunus balığını fark etti.

Balıkları vurduğu iddia edilen balıkçıları; ellerindeki silahlarla fotoğraflarını çeken Sözen, durumu Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü'ne ihbar etti. Fotoğrafları inceleyen ekipler konu hakkında soruşturma başlattı.
Prof. Dr. Mustafa Sözen, kuş cenneti olarak bilinen Çaycuma'nın Filyos beldesinde kuş fotoğrafları çekerken sahilden gelen silah seslerini fark etti. Bunun üzerine sahile giden Sözen ve arkadaşları silahla vurulmuş yunus balıklarını fark etti. Önce ölü yunus balıklarının fotoğraflarını çeken Sözen, ardından balıkları vurduğu ileri sürülen balıkçıların da ellerindeki silahlarla birlikte fotoğraflarını çekti.
Sözen, çektiği fotoğrafları da Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'ne götürerek ihbarda bulundu. Bunun üzerine müdürlük yetkilileri fotoğrafları incelemeye aldı. Balıkları vurduğu iddia edilen kişiler hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtildi.
Yaşananları anlatan Prof. Dr. Mustafa Sözen, "Balıklar bu dönemde kıyılara çok yaklaşıyor. Filyos'ta fotoğraf çekerken silah sesleri geliyordu. Daha sonra baktığımızda balıkçıların teknelerden silahlarla indiklerini fark ettik. O sırada sahile vurmuş ölü yunus balıkları tespit ettik" dedi.

Etiketler:

filyos , balık , dr. , Mustafa Sözen ,

Yorumlar

Başkan Tekin'den, Yavuz'a ders niteliğinde cevap...

25 Nisan 2017 Salı 20:03

Başkan Tekin'den, Yavuz'a ders niteliğinde cevap...

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin kendisini "spor salonu ve gençlik merkezi için arsa göstermemek" le eleştiren AK Parti Alaplı İlçe Başkanı Mustafa Yavuz'a ders niteliğinde bir yanıt verdi. Belediye olarak hem gençlik merkezi hemde kapalı spor salonu için alternatif bir çok arsa sunduğunu anlatan Tekin, Yavuz'un konuları geriden takip ettiğini ancak geçte olsa gündeme getirdiği için kendisine teşekkür ettiğini söyledi.

AK Parti Alaplı İlçe Başkanı Mustafa Yavuz'un düzenlediği basın toplantısını hatırlatan Başkan Nuri Tekin, "Bizim göreve geldiğimiz 2014 yılından beri ilçemize yapımı için uğraş verdiğimiz ve 3 yıldır ısrarlı bir şekilde takibini yaptığımız Gençlik Merkezi, Kapalı Spor Salonu gibi sorunlara ilgi duymaya başlaması bizleri oldukça memnun etmiştir. Kendisine, bu duyarlılığından ve konuyla ilgili kamuoyunu aydınlatma fırsatı vermesinden dolayı teşekkür ediyoruz. Sayın Yavuz, yapımı merkezi idarenin uhdesinde olan Kapalı Spor Salonu ve Gençlik Merkezi’ne Belediyemizin yer göstermediğini ve bu iki hizmetin yapımının bundan dolayı geciktiğini iddia etmektedir.
İlçemize Kapalı Spor Salonunun yapımıyla ilgili çalışmalarımız, görevi devir aldığımız 2014 yılında başlamış ve yapılan etüt çalışmaları neticesinde 2015 yılında bölgemiz Milletvekili Sayın Faruk Çaturoğlu’na ve ilgili makamlara, yapılan çalışmaları kapsayan bir dosya sunulmuştur. Bununla da yetinilmemiş, Belediyemizce, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne 24 Mayıs 2016 tarihinde gönderilen resmi yazıyla, “Mevcut kapalı spor salonunun çok eski yıllardan beri ilçeye hizmet verdiği ve kapasite olarak artık yetersiz duruma geldiği, ekonomik ömrünü tamamlamış olup kısmen harabe haline geldiği, ulaşım güzergahları üzerinde kaldığından aynı bölgeye yeniden kapalı spor salonu yapma imkanı olmadığı ve yerinin değişmesi gerektiği, Belediyemizce kapalı spor salonu ile ilgili olarak nasıl daha iyi hizmet vereceği ve hangi konumda etkin bir kazanım sağlayacağı konusunda etüt çalışmaları yapıldığı ve Yeni Siteler Mahallesi Şehir Stadyumu yanında 6308 m² alanın kapalı spor salonu için yeterli alana sahip olduğu“ ifade edilmiş, Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü de aynı gün Spor Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanlığı’na yazdığı yazıyla, “İlimiz Alaplı ilçesi Belediye Başkanlığı ekli yazılarında belirtilen gerekçeleriyle ilçelerine yeni bir spor salonu ihtiyacı olduğu ve bunun için belediyelerine ait yeterli arsalarının bulunduğunu belirtmektedir. “ demiştir. Yazışmalardan da anlaşılacağı gibi, ilçemize kapalı spor salonu yapılması talebimiz, yerini de göstermek suretiyle Spor Genel Müdürlüğü’ne ulaştırılmıştır. 8 Ağustos 2015 tarihinde yaptığım ve basında yayınlanan açıklamamla “Yeni Siteler Şehir Stadyumunun yanındaki belediyemize ait arsayı kapalı spor salonu olarak tahsis edebileceğimizi” ifade ederek, bu talebimizi kamuoyuyla da paylaşmıştık" ifadelerine yer verdi.
Spor salonunun yer tahsisine ilişkin süreci de açıklayan Başkan Nuri Tekin, "Kapalı Spor Salonuna yer tahsisiyle ilgili böyle bir süreç yaşanmış ve yaklaşık bir yıldan bu yana arsa teklifimizle ilgili Spor Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanlığının cevabı beklenmektedir. Gelelim, Gençlik Merkezi’ne. Gençlik Merkezi de Belediyemizce sıkı takibi yapılan bir konudur. 2015 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığınca ilçemize yapımı için ihale süreci tamamlanan Gençlik Merkezi’ne, Merkez Mahallesi Okullar Caddesi üzerinde yer tahsisi yapılmış ancak “Belediyemiz ve Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından yapılan aplikasyon çalışmalarında ve Bakanlık personelince yapılan incelemelerde binanın tahsis yapılan arsaya sığmadığı, arka cepheden komşu parsele, ön cepheden de yola taştığı” tespit edilerek, bu durum 08.03.2016 tarihli resmi yazıyla Kaymakamlık Makamına bildirilmiş ve “Diğer arsa alternatiflerinin değerlendirilmesinin uygun olacağı” ifade edilmiştir. Yine Bölge Milletvekilimiz aracılığıyla Gençlik ve Spor Bakanlığına sunulan dosya ile Yeni Siteler Mahallesi Şehir Stadyumu yakınındaki arsanın yanı sıra Karşıyaka Mahallesi’ndeki 3 bin 600 metrekare arsamız da krokileriyle birlikte Gençlik Merkezi’ne alternatif alan olarak teklif edilmiştir. Kaymakamlık makamının 09 Mart 2016 tarihli Gençlik Merkezi için alternatif arsalarla ilgili yazısına 10.03.2016 tarihinde cevap verilerek alternatif arsalar krokileriyle birlikte iletilmiştir. Bu konuda da Gençlik ve Spor Bakanlığından cevap beklenmektedir. Alaplı Belediyesi olarak, teklifini de yaptığımız üzere, Kapalı Spor Salonu ve Gençlik Merkezi’nin Yeni Siteler Şehir Stadyumu yanındaki 6 bin metrekare arsaya yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz ve ilgili makamların vereceği cevabı bekliyoruz. Nitekim, iktidar partisi milletvekilimiz Sayın Faruk Çaturoğlu da bu düşüncemiz ve önerimizle ilgili bilgi sahibidir. Kendisinin bu noktadaki girişimleri de büyük bir önem taşımaktadır. Yazışmalardan ve şifai görüşmelerden de anlaşılacağı gibi, Alaplı Belediyesi’nin bu iki hizmetin yapımı için herhangi bir kusuru bulunmamaktadır. Yerler, alternatifleriyle birlikte gösterilmiştir. Biz Sayın Yavuz’a da bu yazışmalarla ilgili bir dosya göndereceğiz. Belediyemizi haksız yere eleştirse de, gönderdiğimiz dosyayı okuyarak, geç de olsa konu hakkında bilgi sahibi olacağını umut ettiğimiz Sayın Yavuz’a, kronikleşen bir sorunu gündeme getirdiği için yine de teşekkür ediyoruz. İnşallah, bu açıklaması, bu iki hizmetin yerine getirilmesine vesile olur. Biz Alaplı Belediyesi olarak, sorunun çözümü için ısrarlı takibimizi sürdürüyoruz" dedi.

Etiketler:

alaplı , nuri tekin , spor salonu ,

Yorumlar

Kdz. Ereğli HEM ile Türk Loydu anlaştı

25 Nisan 2017 Salı 14:07

Kdz. Ereğli HEM ile Türk Loydu anlaştı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Halk Eğitim Merkezi ile ulusal uygunluk değerlendirme kuruluşu Türk Loydu arasında, Mesleki Yeterlilik Kurumu sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere işbirliği protokolü imzalandı.

Kdz. Ereğli HEM ile Türk Loydu arasında Mesleki Yeterlilik Kurumu sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere yapılan protokol için Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, HEM Müdürü Zuhal Efe ve Türk Loydu yetkilileri Murat Devrez ve Kemal Gürel ile bir araya geldi. Protokolün imzalanmasının ardından bilgilendirme yapan Türk Loydu firma yetkilisi Murat Devrez, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca 5544 Sayılı Kanun kapsamında belirtilen tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfındaki mesleklerde, belgesiz kişiler çalıştırılamamakta ve bu kişilerin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından sınav ve belgelendirilme faaliyetlerinin yapılması gerektiğini ifade etti. Evrez açıklamasında “Bu amaçla MYK tarafından yetkili ulusal uygunluk değerlendirme kuruluşu olan Türk Loydu ile Karadeniz Ereğli Halk Eğitim Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalanarak, belgelendirmeye ilişkin sınavların Karadeniz Ereğli Halk Eğitim Merkezi atölyesinde yapılabilmesi sağlanacaktır. Protokol çerçevesinde Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi atölyesinde Çelik Kaynakçısı, Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı, Alüminyum Kaynakçısı, İskele Kurulum Elemanı işkollarına ait sınavlar gerçekleştirilecektir. Adaylar sınavlardan başarılı oldukları takdirde sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında iade edilecektir. Türk Loydu; 1962 yılında TMMOB Gemi Mühendisleri Odası tarafından kurulmuş, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Deniz Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Armatörler Birliği, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği, Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği gibi birçok değerli paydaşa sahip klaslama, muayene ve belgelendirme hizmetlerini sağlayan bir “Klaslama ve Uygunluk Değerlendirme Kuruluşudur” dedi.
Belge ve sınav başvuruları için Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi ile irtibata geçilmesi gerektiği belirtildi.

Etiketler:

HEM , Türk Loydu , işsizlik fonu , mesleki yeterlilik belgesi , başvuru ,

Yorumlar

Cezaevinde öğrendiği el sanatı geçim kaynağı oldu

24 Nisan 2017 Pazartesi 18:26

Cezaevinde öğrendiği el sanatı geçim kaynağı oldu

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Nevzat Kurt, bir suçtan girdiği cezaevinde öğrendiği dokuma işiyle ailesini geçindiriyor.

Bir suçtan dolayı hapis cezasına çarptırılan 45 yaşındaki Nevzat Kurt, 6 yılını cezaevinin el sanatları atölyesinde çalışarak geçirdi. Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki atölyede dokuma işi öğrenen Kurt, öğrendikleri sayesinde meslek sahibi oldu. Kurt, cezaevinden çıktıktan sonra ailesini geçimine katkı sunmak için dokuma işi yapıyor. Evin bir odasına kurduğu mini atölyesinde günde bir şal örerek kazancını artırmayı hedeflediğini belirten Kurt, geçim derdinin çok zor olduğunu kaydetti.
Yaşadığı süreci anlatan Nevzat Kurt, “Ben cezaevindeyken iş atölyesinde el örgüsü örüyordum. Cezaevinden çıktıktan sonra el örgüsü yaparak ailemi geçindiriyorum. Bu yüzden ek bir iş yapma ihtiyacı duydum. Cezaevinde öğrendiğim örgücülük işini burada icra etmeye çalışıyorum. Piyasada 70-80 liraya satılan şalları 20 TL’ye satıyorum. Müşteri bulmakta sıkıntı çekmiyorum. Çünkü genellikle sipariş üzeri çalışıyorum. Günde iki şal örerek boş zamanlarımı değerlendiriyorum" dedi.

Etiketler:

cezaevi , sanat ,

Yorumlar