Esnaf Uysal’ı Uğur Mumcu’ya bekliyor

8 Kasım 2018 Perşembe 16:31

Ereğli Haber

Esnaf Uysal’ı Uğur Mumcu’ya bekliyor

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Müftü Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi üzerinde bulunan 10’larca esnaf seçildiği günden bu yana bir kez bile yanlarına gelmeyen Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a çağrıda bulunarak caddeye davet etti.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli’nin Müftü Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi üzerindeki esnaflar yaklaşık 20 yıldır yenilenmeyen kaldırımların artık kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Uğur Mumcu Caddesi’nin ilçe ticaretinin döndüğü önemli merkezlerin başında geldiğini anlatan esnaflar kaldırımlardaki taşların kırık, dökük, birçok yerinde çukurlar oluştuğunu ve özellikle yağmurlu havalarda ciddi olumsuzluklar yaşandığını söyledi. Bazı noktalarda kaldırımlar çok dar, bazı noktalarda oluşan çukurlar nedeniyle yürünmeyecek hale geldiğini anlatan esnaflar, kaldırımların yenilenmesini talep etti. Yağmurlu havalarda su birikintilerinden çamur oluştuğunu ve kırık olan kaldırım taşlarının oynaması nedeniyle insanların üzerinin çamur olduğunu anlatan Uğur Mumcu Caddesi esnafları, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a da sitem etti. Başkan Uysal’ın seçildiği günden bu yana bir kez bile Uğur Mumcu Caddesi’ne gelmediğini aktaran esnaflar, kendisini Uğur Mumcu Caddesi’ne davet ettiklerini dile getirdi.


“TSO VE ESNAF ODALARININ YÖNETİMLERİ BURALARI GÖRSÜN”
Ticaret ve Sanayi Odası ile diğer esnaf odalarının görevinin sadece üyelerden aidat toplamak olmadığını belirten esnaflar “Uğur Mumcu Caddesi Ereğli ticaretinin en büyük merkezlerinden bir tanesi. Cadde üzerinde 4 tane iş merkezi ve 50’nin üzerinde dükkan bulunmakta. Bu güne kadar ne belediye başkanı, ne TSO yönetimi nede diğer esnaf odası temsilcileri gelip derdimizi dinlemedi. Uğur Mumcu Caddesi’ne bir gelsinler, dertlerimizi dinlesinler” diye konuştu.

Yorumlar

Emekliler Derneği’ne yer tahsisi meclisten geçmedi

8 Kasım 2018 Perşembe 16:09

Emekliler Derneği’ne yer tahsisi meclisten geçmedi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi’nin Kasım ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda ele alınan Türkiye Emekliler Derneği’ne yer tahsisi yapılması maddesi reddedildi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi’nin 2018 yılı Kasım ayı toplantılarının ikinci birleşimi AKM Nikah salonunda yapıldı.
Meclis toplantısında, gündem maddesinde yer alan Süleymanlar Mahallesi İstasyon Caddesi’nde zabıta noktası olarak yapılan yerin Türkiye Emekliler Derneği Kdz. Ereğli Şubesi’ne tahsis edilmesini öngören madde hukuk işleri komisyonunun da kabul edilmeyince meclisten de geçmedi. Meclis gündeminde yer alan resmi kurumların imar tadilat taleplerini içeren madde CHP’li üyelerin komisyonda kendilerine iletilmediği yönündeki itirazı üzerine bir sonraki gün görüşülmesine karar verildi. Meclis gündeminde yer alan diğer maddeler 9 Kasım 2018 günü saat 10.00’da yapılacak olan meclis toplantısında ele alınacak.

Yorumlar

Bağımlılık ile mücadele il koordinasyon toplantısı yapıldı

8 Kasım 2018 Perşembe 15:29

Bağımlılık ile mücadele il koordinasyon toplantısı yapıldı

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında Bağımlılık ile Mücadele İl koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Yöneticileri ile Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda Zonguldak’ta Uyuşturucuyla Mücadeleye Yönelik Yürütülen faaliyet, çalışmalar ile alınan önlemlerin ve Zonguldak Uyuşturucu ile mücadele yerel eylem planının değerlendirildi. 

Yorumlar

BEÜ, yeni kütüphane binası inşaatını incelediler

8 Kasım 2018 Perşembe 15:22

BEÜ, yeni kütüphane binası inşaatını incelediler

Bülent Ecevit Üniversitesi Kütüphane Yönetimi kısa süre içinde faaliyete geçecek olan yeni kütüphane binasını gezerek, yapılacak işlerle ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Osman Demir ve Yapı İşleri Daire Başkanlığı teknik personelleri kısa süre içinde açılacak olan kütüphane binası hakkında yetkililerden bilgi aldılar. 5 bin m2 alana sahip ve 3 kattan oluşacak yeni kütüphane binası hakkında konuşan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Osman Demir; 170 bin kitap koleksiyonuna ev sahipliği yapacak ve 638 kişilik oturma kapasiteli olacak kütüphane binasının kullanıcılar için her türlü ergonomik yapısı düşünülerek hareket edildiğini ifade etti. Demir, "Bunun için bizler de kütüphane yönetimi olarak sürekli olarak incelemelerde bulunuyoruz. Yeni binamızda 7 gün 24 saat açık olup, çorba, bookeye, kitap yıkama makinesi, selfCheck gibi birçok hizmetimiz aynı şekilde devam edecek. Kütüphane binamız sinema odası, konferans ve fuaye alanı, güçlü teknolojik altyapısı ile farklı hizmetlerle daha da öne çıkacak" diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorumlar

Kömürün bulunuşu kutlandı

8 Kasım 2018 Perşembe 14:21

Kömürün bulunuşu kutlandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür’ün Bulunuş Günü” nedeniyle tören düzenlendi. Kestaneci Mahallesi’nde bulunan Uzun Mehmet Anıtı önünde düzenlenen tören anıta çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Törende ilk olarak söz alan Türkiye Taş Kömürleri Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürü Ali Hekim, kömürün Türkiye ekonomisi üzerindeki önemi ve Türkiye ve Zonguldak’ taki kömür üretimi hakkında bilgiler verdi.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ise TTK’da yıllık üretimin 1 milyon tonun altına düştüğünü belirterek, kurumun işçi açıklarının giderilmesi için öncelikle söz verilen bin 500 işçi alımının gerçekleşmesini istedi. Bölgedeki demir çelik fabrikaları ile elektrik santrallerinin ithal kömür kullandığını vurgulayan Demirci konuşmasında “Bugün Türkiye ekonomisi cari açık ve dış borç sorunları ile boğuşuyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) en az sayıdaki işçiyle en düşük üretimini yapıyor. Bölgedeki Kardemir, Erdemir ve enerji santralleri ithal kömür kullanıyor. Türkiye’nin yılda 35 milyon ton taşkömürüne ihtiyacı var. Türkiye taş kömürü ithalatı için yılda 4-5 milyar dolar harcıyor. Oysa havzamızda üretilmeyi bekleyen 1 milyar 500 milyon ton taş kömürü rezervi var. Biz üretmek istiyoruz. Üreteceğimiz kömürün alıcısı var, işsiz insanlarımız var. En azından bu bölgede kurulmuş Kardemir ve Erdemir için koklaşabilir taş kömürü üretme sorumluluğumuz var. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Enerji Bakanımız kuruma bin 500 işçi alınacağını açıkladılar. İşçi alımı çalışmalarının sürdüğü ifade ediliyor. Bizde bu çalışmanın bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz. Bu ocaklarda alın teri dökerken can veren maden şehitlerimiz var. Maden şehitlerimizin yakınları için kuruma işçi alımlarında öncelik tanınmasını istiyoruz” dedi.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise Uzun Mehmet’e olan ahde vafa için Kestaneci Mahallesi’nde bulunan Uzun Mehmet Anıtı’nı yenilediklerini, sahil bandına madenci evi yaptıklarını belirterek, bundan sonraki süreçte ise Kestaneci Mahallesi’ne Uzun Mehmet’in evini ve kömürün bulunduğu alanın düzenlenerek turizme açılmasını sağlayacaklarını söyledi.
Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’da konuşmasında enerjiye sahip olmanın öneminin son 10 yılda Türkiye’nin yaşadıkları ile daha fazla anlaşıldığını ifade etti. Çorumluoğlu, TTK’ya işçi alımı konusunda hükümetin gerekli çalışmaları yaptığını belirterek, kendisinin de konuyu yakından takip ettiğini söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler törende günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okudu. Tören 8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür’ün Bulunuş Günü” nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Yorumlar