Erol Şahin sokak köpeklerini yalnız bırakmadı

30 Eylül 2018 Pazar 20:40

Erol Şahin sokak köpeklerini yalnız bırakmadı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde iki aile 120 sokak köpeğine yuva oldu. Hayvansever AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan aday adayı Erol Şahin de, sokak köpeklerine veteriner arkadaşı ile hem sağlık hizmeti verdi hem de mama yardımında bulundu.

Kdz. Ereğli ilçesinde yaşayan 49 yaşındaki Güler Özenç ile komşusu, terk edilmiş 120 sokak köpeğine yuva oldu. Geçimini Rusça ve İngilizce dillerinde tercümanlık yaparak sağlayan Özenç, yaralı köpekleri tedavi ederek hayata döndürüyor. İşin bu noktaya gelmesini planlamadığını, 1-2 köpekle başladığını ve sayının 40’ı geçtiğini anlatan Özenç, en büyük sıkıntısının bulunduğu alana ulaşım olmaması olduğunu söyledi. Yaralanan köpekleri ve köpeklerin 30 kiloluk mamalarını sırtında 3-4 kilometre patika yolda taşıyarak getirip götürdüğünü belirten Özenç, kendisine yardıma gelen hayvansever Erol Şahin’e teşekkür etti. Özenç, “Köpekler araziyle birlikte geldi bonus olarak. Araziyi satın alıp kendi çapımda zaten kurtarma etkinliklerim vardı. Kurulu düzen diye buraya yerleştik. Fakat tabii bazı zorlukları var. Örneğin, yol olmaması bizi çok zorluyor. Dolayısıyla her şeyi sırtımızda taşıyoruz. Buraya gelecek kendi gıdalarımızı, ihtiyaçlarımızı, bazen mobilyamızı, hayvanların mamalarını, günde 3 torba mama düşünün, o kadar mama iki kişinin sırtında götürülüyor getiriliyor buraya. Bizim yolumuzun en kısa zamanda kış gelmeden yapılması bizim önümüzü çok açacak. Ondan sonra zaten kendi aracımızla gidip gelerek ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz. 120 köpeğimiz var, günde 3 torba mama tüketiyorlar. Biz bazen makarna pişirerek yapıyoruz, çok emek isteyen bir şey zaten. Erol Bey çok örnek bir davranış sergiledi. O kadar örnek bir davranış beklemiyordum, çünkü biz burada yalnızız biraz. Kendimizi yalnız hissediyoruz. Erol Bey’in gelmiş olması, bir şekilde bizi desteklemesi, veteriner de getirmiş olması bize enerji verdi. Yaptığımızdan daha fazla gurur duyuyoruz şimdi. Erol Bey’e çok teşekkür ederiz. Yani ne kadar teşekkür etsem az” dedi.

Erol Şahin sokak köpeklerini yalnız bırakmadı
AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan aday adayı Erol Şahin, sokak köpeklerine sağlık hizmeti için veteriner arkadaşı Kaan Sarı ile bölgeye giderek, 10 çuval da mama yardımında bulundu. Güler Özenç’in yaptığının takdire şayan olduğunu ve herkesin onlara destek vermesi gerektiğini ifade eden Şahin, “Ben buraya geldim çok mutlu oldum, Güler Hanım’ın burada tek başına başardıklarını çok insan başaramaz. Tebrik etmek lazım, bu güzel harekete de destek vermek lazım. Tüm dostlarımızın, arkadaşlarımızın destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün biz tabii böyle bir ortamda böyle bir faaliyette bulunulduğunu, 120’ye yakın köpeğe Güler Hanım’ın ve komşusunun baktığını öğrenince mutlaka yardıma ihtiyaçları olabileceğini düşündük. Bu manada veteriner arkadaşımıza rica ettik, o da geldi. Birlikte mamalarımızı getirdik. Sık sık bunu yapmamız gerekiyor tabii ki ama bu ne Güler Hanım’ın ne de bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir faaliyet değil. Ve ayrıca Güler Hanım’ı bir kez daha tebrik etmek istiyorum. O sebepte şu; tabii hayvanlara insan olarak bizlerin yardımcı olup bakması ve kollaması gerekiyor. Bu kadar 120 adet köpeğin bizlerin bakmasından, bizlerin bakma mesuliyetini aldı ve kendisi bunu üstlendi. Büyük bir özveri diye düşünüyorum. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Güler Hanım ve Gülay Hanım gibilerin ellerinden öpmek gerek diye düşünüyorum, sağ olsunlar” diye konuştu.
Veteriner Hekim Kaan Sarı, Güler Özenç’in baktığı hasta ve yaralı olan köpeklerin muayenesini yaparak ilaç yardımında bulundu. Köpeklerle yakından ilgilenen Erol Şahin, Özenç’in her zaman yanında olacaklarını ve kendisini yalnız bırakmayacaklarını ifade etti.

Yorumlar

"Bu ağaç hala 200 kilogram arasında meyve veriyor"

30 Eylül 2018 Pazar 20:33

"Bu ağaç hala 200 kilogram arasında meyve veriyor"

Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli Eren köyünde 5 asırlık olduğu belirtilen kestane ağacı koruma altına alınmayı bekliyor.

Gümeli Eren köyü Karagöl Mahallesi'nde bulunan 5 asırlık kestane ağacı, yılda yaklaşık 200 kilogram meyve veriyor. Mahalle sakinlerinden 51 yaşındaki Mefa Yalçın, ağacın korunmaya alınarak tekrar yaşatılabileceğini söyledi. Ağacın 500 yıllık olduğunu tahmin ettiklerini ifade eden Yalçın, "Bu asırlık kestane ağacının rüzgar, yağmur, kar gibi etkenlerle gövdesi ikiye ayrılmış. Yıllar önce ağaca yıldırım düşmesi sonucu 10 metreden yukarısı yok. Ağacın şuanda hala canlı dalları var. Bu ağaç hala 200 kilogram arasında meyve veriyor" dedi.
Ağacın 2 metre çap ve 10 metre yüksekliğe sahip olduğunu belirten Yalçın, köye dışarıdan gelen ziyaretçilerin ağacın önünde fotoğraf çektirdiklerini ifade etti. Ağacın korumaya alınarak çürümeye başlayan yerlerinin temizlenmesiyle dimdik ayakta kalabileceğini belirten Yalçın, ağacın dip kısmının hala sağlam olduğunu kaydetti. Büyük dedesinin 1980 yılında vefat ettiğini anlatan Yalçın, "Dedemin bile bu ağacın kaç yıllık olduğu hakkında bilgisi yoktu. Kimse tam olarak yaşını bilmiyor ama 500 yıllık olduğu söyleniyor. Benim yaşım 51, kendimi bildim bileli böyle ağacın yıllara meydan okuduğunu söyleyebilirim. Bu gibi ağaçları elimizden geldiğince korumaya özen gösteriyoruz" diye konuştu.

Yorumlar

Motosiklet denize uçtu

30 Eylül 2018 Pazar 20:26

Motosiklet denize uçtu

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde motosikleti ile sahil bandında gezen genç 7-8 metreden denize uçtu.

Kaza, Alaplı sahil bandında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Serkan T. (32) motosikletiyle denize yakın mesafede gezinti yaptığı sırada dengesini kaybederek yaklaşık 7-8 metreden denize uçtu. Yaralı genci kaza sonrası olay yerine gelen arkadaşı Alaplı Devlet Hastanesine kaldırdı. Serkan T.’nin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorumlar

Halk pazarında fiyatlar cep yakıyor

29 Eylül 2018 Cumartesi 22:51

Halk pazarında fiyatlar cep yakıyor

Zonguldak semt pazarında sebze ve meyve fiyatları cep yaktı.

Zonguldak’ta Çarşamba ve Cumartesi günleri kurulan semt pazarında fiyatlar vatandaşın cebini yaktı. Tezgahlarda satışa sunulan ürünlerin almak isteyen vatandaşlar fiyatların pahalı olmasından yakındı. Halk pazarında yapılan araştırmalara göre fiyatlar şöyle sıralandı:
Soğan 2.5 TL Patates 2.5 TL, domates 5 TL, salatalık 4 TL, Biber 4 TL’den kabak 3 TL, patlıcan 4 TL alıcı bulurken meyvelerde ise mandalina 3 TL, Elma 2.5 TL, üzüm 4 TL'den alıcı buldu.

Yorumlar

Okullarda istihdam edilecek 60 personel için kuralar çekildi

29 Eylül 2018 Cumartesi 12:52

Okullarda istihdam edilecek 60 personel için kuralar çekildi

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği ile Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında okullarda çalıştırılacak olan 60 personel için noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

Çaycuma Kültür Merkezinde yapılan kura çekimine Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Şube Müdürü Nusret Parlak, Çaycuma Noteri Fatih Topçu, İŞKUR temsilcisi Belkıs Akın’ın katıldı.
Okullarda çalıştırılmak için alınacak olan 60 kişilik personel için 630 kişi başvuru yaptı.

Yorumlar