Ereğli'ye yapılacak Fakülteler Kampüsü'nde son durum ne?

19 Kasım 2021 Cuma 14:52

Ereğli'ye yapılacak Fakülteler Kampüsü'nde son durum ne?

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya düzenlediği basın toplantısında Ereğli Fakülteler Kampüsü’nde gelinen son durum da soruldu. Çufalı, son olarak belediyeye ruhsat başvurusunda bulunduklarını belirtti ve yakın zamanda temel atılmasını beklediklerini dile getirdi. Çufalı, orada yeni bir fakültenin kurulması ile ilgili kararın YÖK’te olduğunu ifade ederek, yeni bir fakültenin kurulmasının kendilerini de memnun edeceğini söyledi.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, basın toplantısı düzenleyerek üniversitede yapılan çalışmalar ve elde edilen başarılar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

BEÜ Konuk Evi’nde gerçekleşen kahvaltılı toplantıya Rektör Çufalı’nın yanı sıra Rektör Yardımcıları Kemal Büyükgüzel, Veysel Haktan Özaçmak, Seyfullah Kara ve BEÜ Genel Sekreteri Hayri Bulazar katıldı. 

“BELEDİYEYE RUHSAT BAŞVURUSUNDA BULUNDUK”

Rektör Çufalı, kahvaltı sonrasında yaptığı konuşmada gazetecilerin sorusu üzerine Ereğli Fakülteler Kampüsü’nde gelinen son durum hakkında da bilgi verdi. Çufalı, son olarak belediyeye ruhsat başvurusunda bulunduklarını belirtti ve “Ruhsattan sonra gerekli işlemler yapılacak. Yakın zamanda orada temel atılmasını bekliyoruz. Bizle ilgili bir çalışma vardı, incelemeleri için projeleri gönderildi, biz tamamladık ve ruhsat başvurusunu yaptık belediyeye. Oradan gelecek duruma göre; işte kaymakamlık, belediye, eğitim vakfı ile ortaklaşa bir şeyler yapacağız.”dedi. 

“YENİ BİR FAKÜLTENİN KURULMASI BİZİ MEMNUN EDER”

Çufalı, kampüste hangi fakültelerin olacağı ile ilgili de; “şu anda kesin değil ama bizim öncelimiz şu; Denizcilik Fakültesi, Turizm Fakültesi orada olsun. Bu iki fakültede şu andaki mevcut durumda öğrenci sayılarımız düşüyor ne yazık ki, mevcut kampüste. Onları rahatlatmak istiyoruz. Bina sayısına göre diğer fakülteleri de taşıyabiliriz. Yeni fakülte talebinde de bulunulabilir. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ama bizim için öncelik orada kampüs inşaatının başlaması. Fakülte kurmak biz talep ederiz ama kabul bizimle ilgili değil. YÖK bunu kabul edecek. İkincisi hangi fakülte kurulacak ona da YÖK karar verir, yine biz talep ederiz ama hangi fakülte kurulması ile ilgili yine YÖK kadar verir. Biz bunun görüşmelerini yapıyoruz ilgili kişilerle. Mesela daha önceki dönemde Alaplı’ya bir fakülte talebi olmuş ama YÖK kabul etmemiş. Hangi fakülte olabilir konusunda bizim görüşmelerimiz hem ilçedeki ilgili kişilerle hem de YÖK’le görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni bir fakültenin kurulması bizi memnun eder.”diye konuştu. 

“SÜREÇ UZUN SÜRDÜ”

Son yıllarda yatırım bütçelerinin kısıtlandığına dile getiren Çufalı, “biz Ereğli kampüsü ile ilgili de taleplerimizi bütçeye sunuyoruz. Orada daha çok şuna bakıyorlar; başlamış bir inşaatınız var mı, ikincisi de sağlığa bu dönemde biraz daha önem veriyorlar bu konularda yani bina konusunda. Başlamış bir bina inşaatı yok, dolayısıyla o yardımı alamıyoruz. Sağlıkla ilgili de değil, o nedenle öteleniyor. Ama bu arada Ereğlimiz de biz kendi binamızı kendimiz yapacağız dediği için biz o konuda da her türlü diyaloğa açığız. Öyle başladı zaten bu. Ama orada biraz gecikmesinin nedeni askeriyenin şerhi vardı, onun kaldırılması biraz gecikti zaten. Hayırseverlerin katkısıyla yapılacak binalar, onlar da üzerine düşen görevi yapıyorlar. Ama bu süreç uzun sürdü. Tabi her şey pandemi ile ilişkilendiriliyor artık. Yoksa biz geçen yıl bekliyorduk, keşke her şey yoldunda devam etseydi geçen yıl temelini atardık.”ifadelerine yer verdi. 

“AŞAMA AŞAMA YAPILACAK"

Çufalı, kampüs binalarının şu aşamada sadece bağışçıların katkısı ile yapılacağını kaydederek, “merkezi bütçeden şu aşamada bir destek olmayacak. Ama ileriki aşamalarda biz talep etmeye devam edeceğiz. Kampüs aşama aşama yapılacak zaten. Şu anda bir aşamaya izin verildi. İkinci aşama ile ilgili askeriyenin yine o konuda yeniden yazın dendi. Birinci, hatta ikinci aşama ile ilgili bildiğim kadarıyla taahhütler oraya yeterli geliyor. Ama diğer aşamalarla ilgili henüz bir şey söylemek mümkün değil. Biz her yıl talebimize orayla ilgili devam edeceğiz merkezi bütçeye.”dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , mustafa çufalı , rektör , fakülteler , kampüs

Yorumlar
  • EREĞLİ ÜVEY EVLAT
    19 Kasım 2021 Cuma 18:06

    Söz konusu Ereğli ise yapılacak yatırımlara set konur iptal edilir

3 okul o projeye katıldı

17 Kasım 2021 Çarşamba 14:24

3 okul o projeye katıldı

Kdz. Ereğli Bahçelievler İlkokulu, Kavaklık İlkokulu ve Erdemir İlkokulu’nda oluşturulan kütüphaneler için Vali Mustafa Tutulmaz’ın da katılımıyla açılış töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesi kapsamında Kdz. Ereğli’de Bahçelievler İlkokulu, Kavaklık İlkokulu ve Erdemir İlkokulu’nda kütüphane oluşturuldu. 

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, üç okuldaki kütüphanelerin açılışını gerçekleştirmek üzere Kdz. Ereğli ilçesine geldi. Vali Tutulmaz’a Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı ve ilçe protokolü de eşlik etti.

Vali Tutulmaz, açılışlarda yaptığı konuşmada; kalkınmanın, gelişmenin, refaha ulaşmanın çok okumak ve çok çalışmakla mümkün olduğuna vurgu yaparak öğrencilere bol bol kitap okumalarını tavsiye etti.

Öğrencilerle birlikte kitap okuyan Vali Tutulmaz, öğretmenlerle bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , erdemir ilkokulu , bahçelievler ilkokulu , kavaklık ilkokulu

Yorumlar

Anadolu Lisesi'nin ismi değişti

17 Kasım 2021 Çarşamba 10:15

Anadolu Lisesi'nin ismi değişti

Kdz. Ereğli ilçesinde eğitim veren Ereğli İMKB Atatürk Anadolu Lisesi’nin ismi değişti.

Ereğli İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Atatürk Anadolu Lisesi’nin ismi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın olurları ile değişti. Okul Müdürü Hüseyin Arslan, konu ile ilgili yazının kendilerine ulaştığını belirterek yaptığı açıklamada,

“İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) isminin 5 Nisan 2013 tarihinde ‘Borsa İstanbul’ olarak değiştirilmesinin ardından, Ereğli İMKB Atatürk Anadolu Lisesi’nin ismi, Ereğli Borsa İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi olarak değiştirildiği Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın olurları ile bildirilmiştir. Kamuoyuna duyurulur.” İfadelerine yer verdi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , ereğli imkb anadolu lisesi , ereğli borsa istanbul

Yorumlar

Öğrencilerin huzur ve güvenliği için

15 Kasım 2021 Pazartesi 17:03

Öğrencilerin huzur ve güvenliği için

Kdz. Ereğli'de çocuk ve gençlerin huzur ve güven ortamı içerisinde eğitim öğretim faaliyetlerine devam edebilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.

Kdz.Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı başkanlığında ilçe genelinde çocuk ve gençlerin huzur ve güven ortamı içerisinde eğitim öğretim faaliyetlerine devam edebilmesi amacıyla ‘Okul Aile Birliği Değerlendirme ve İstişare Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Toplantıya, İlçe Emniyet Müdür Vekili İlkay Akdeniz, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ali Akca, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, İlçe Yazı İşleri Müdürü Erdal Uyar, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sezer Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Okul Müdürleri, Okul Aile Birliği Başkanları ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantıda sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , kaymakam , öğrenci

Yorumlar

TSO, 700 öğrencinin yüzünü güldürdü

5 Kasım 2021 Cuma 15:42

İlyas Akın

TSO, 700 öğrencinin yüzünü güldürdü

Kdz. Ereğli ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belirlemiş olduğu ihtiyaç sahibi 700 öğrenciye bot yardımı yapıldı.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik ‘Bot Yardım Töreni’ düzenlendi.TSO binasında düzenlenen törene, Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı,Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş,Kdz. Ereğli Gençlik Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş, Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu üyeleri ile okul yöneticileri katıldı.

Yardım töreni ile ilgili bilgiler veren İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, ilçedeki bazı okullara kütüphane yapılması konusunda TSO’dan talepte bulunacaklarını ifade etti. Aksoy açıklamasında, “Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası her yıl olduğu gibi bu yılda, ilçemizde ihtiyaç sahibi olan 700 öğrenciye bot yardımı yapmıştır, geçmiş yıllarda da bu yardımı yaptı. Pandemi döneminde uzaktan eğitimde sorun yaşayan çocuklarımıza tablet, bilgisayar yardımının yanında yine çocuklarımızın okuması için kitap yardımı da her sene rutin olarak yapılıyor. Eğitimin her alanında, yaptığı bu yardımından dolayı başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’mızın belirlemiş olduğu; ‘Her okulda kütüphane olacak’ projesi kapsamında da inşallah başkanımızdan en azından 3-4 okulumuza kütüphaneler yapılması yönünde yardımlarını talep edeceğiz.” Dedi.

Keleş, “En keyif aldığımız eğitim yardımlarıdır”

Düzenlenen bot yardım töreninde konuşan Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, eğitim için yaptıkları yardımlardan keyif aldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Geçen yıl pandemi sebebi ile yaklaşık 150 öğrencimize İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla tablet alarak yardımda bulunmuştuk. 23 Nisan’da çok keyif alarak yaptığımız bir uyguladığımız var. İlkokul çağındaki her çocuğumuza ikişer, üçer kitap hediye ediyoruz, öğretmenlerimiz vasıtasıyla evlerine kadar ulaşma imkanına vesile olduk. Bizi de onurlandırıyor bu işler. Aynı zamanda üniversite sınavında ilk bine giren 6 öğrencimizi de burada ödüllendirdik. Hem özel okullarımızın hem de devlet okullarımızın gücünü ve Ereğli’mizin dinamizmini ortaya koymuş olduk. Bugün de yine kış sezonu yaklaşıyor, 700 tane öğrenci kardeşimize bot yardımında bulunmak istedik. Umarım Ereğli’de eğitim öğretim hayatı kazasız belasız sekteye uğramadan aynen bu şekilde çocuklar yetiştiririz.”

Kaymakam Mehmet Yapıcı ise yaptığı konuşmada Dünya’daki ihtiyaçların değiştiğine vurgu yaptı. Yardımlarda emeği geçenlere teşekkür eden Kaymakam Yapıcı konuşmasında, “Sanayi ve Ticaret Odamızın bu hayır işinde burada olmaktan dolayı memnunum. Dünya değişiyor, dünyada ihtiyaçlar değişiyor. Eğitim şekli değiştiriyor, eğitimin ihtiyaçları değişiyor. Dolayısıyla devletin bütçesi ile her ihtiyacı karşılamak, her şeye yetişmek mümkün değil. Bu

anlamda odalarımızın bizim yetişemediğimiz yerlere yetişmesi bizi sevindiriyor. Özellikle fakir çocuklara yapılan bu yardımı çok önemsiyorum. Katkısı olanlara çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından protokol tarafından, okul idarecilerine temin edilen botlar teslim edildi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , TSO , ismail aksoy , öğrenci , yardım töreni , sanayi odası , serkan keleş , ticaret ve sanayi odası , mehmet yapıcı

Yorumlar