Ereğli’de sokak ve caddeler köpüklü su ile yıkanıyor

18 Nisan 2020 Cumartesi 17:11

Ereğli’de sokak ve caddeler köpüklü su ile yıkanıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde hafta sonunda ikinci kez uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle caddeler ve sokaklar sessizliğe bürünürken Kdz. Ereğli Belediyesi ekipleri çalışmalarını yollar, caddeler köpük ile yıkandı, dezenfekte çalışmalarına devam etti.

 

Hafta sonu ikinci kez uygulanan sokağa çıkma yasağı uygulanırken Kdz. Ereğli belediyesi çalışmalarını hızlandırdı. İhtiyaç sahiplerine sefer taslarıyla sıcak yemek taşındı, erzak kolileri dağıtıldı. Evden çıkamayanların temel ihtiyaçları için ekipler seferber oldu. Maske üretim atölyesinde üretim devam etti. Müzik aracı sokak sokak dolaşıp canlı müzik yayını yaptı. Sokak hayvanları yine unutulmadı. Hayvan besleme noktaları artırıldı. Şehrin 94 noktasına sokak hayvanları için yiyecekler, mamalar bırakıldı.

 Kdz Ereğli Belediyesi, hafta sonu sokağa çıkma yasağı süresince çalışmalarını daha da yoğunlaştırarak bütün ekiplerini seferber etti. Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla ilgili müdürlükler hafta sonunda faaliyetlerini hızlandırdı.

Temizlik İşleri Müdürlüğü, Devrim Bulvarı’nı, Erdemir, Uğur Mumcu caddelerini, Yazar İlhami Soysal, Hasan Arslan sokaklarını ve Japon Pazarı yolunu köpük köpük yıkadı. Yıkama çalışmaları gece vardiyasında da devam edecek şekilde planlandı. Orhan Gazi caddesi, Kaneri ağzı, Atatürk bulvarı, çarşı içi, İnönü Parkı, Atatürk Anıtı çevresi, Meydan Başı caddesi ve Un pazarı, yıkanarak dezenfekte edilecek yerler listesinde yer aldı.

İşletme İştirakler Müdürlüğü ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri de bu süreçte aktif çalıştı. 4 araç ve 15 personelle sıcak yemek hizmetine devam edilirken, 5 personel de 2 araçla gıda kolisi dağıtmayı sürdürdü.

Veteriner İşleri Müdürlüğü, sokağa çıkma yasağı nedeniyle açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecek sokak hayvanları için çalışmaya devam etti. 15 besleme noktası dahil toplam 94 noktaya yiyecek ve su bırakıldı. Ayrıca, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi  6 bakımevi personeli ve 1 veteriner hekimle hizmetlerine devam etti.

Zabıta Müdürlüğü, evden çıkamayan ihtiyaç sahibi vatandaşların hizmetine koşmaya devam etti.

Kültür Müdürlüğü’nün organize ettiği müzik aracı sokak sokak dolaşarak canlı müzik yayını yaptı ve masal kahramanları kostümlü sanatçılar, pencereden bakan çocuklara minik gösteriler yaptılar.

Cumhuriyet Halk Evleri’ndeki maske üretim atölyesinde gönüllülerle birlikte maske üretimi devam etti.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , ereğli sokakları yıkanıyor , kdz ereğli belediyesi

Yorumlar
 • rıfkı
  21 Nisan 2020 Salı 20:25

  kullanılan kimyasal maddeler, çevrede varolan faydalı bakterilerin de ölmesine sebep oluyor, ekolojik dengeyi bozuyor. temizlik saf su ile yapılmalı kimyasal kullanılmamalı.

Zonguldak Valiliğinden 'özür' açıklaması...

18 Nisan 2020 Cumartesi 15:42

Zonguldak Valiliğinden 'özür' açıklaması...

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'ın 'Sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar" açıklamasının ardından Zonguldak Valiliği kamuoyuna 'özür' açıklamasında bulundu.

 Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, beraberinde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Güner ve Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan ile birlikte dün basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Vali Bektaş, "Bütün rakamımız 567 iken. Bu rakamın içerisinde maalesef 137 sağlıkçımız var. Sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Baştan bu tarafa herkes üzerinde duruyor. Her türlü tedbir alınmasına rağmen, sağlıkçılarımız hastalarla olan diyalogları korudular. Ama birbirlerinin diyaloglarında kendilerini korumadılar. Bu konuda da bugün en yüksek perdeden bütün yetkili arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran olaydır. Normalde sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı belki de biz bu gün geri dönüşü konuşacaktık. Bu da gerçekten zor oldu. Sağlıkçılarımızı misafirhanelerde misafir ettik. Devletimiz oturdu düşündü ücret almadı. Yemeklerinden de ücret almadı. Servisleri de sağladık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya soktular. Hem de bizi sıkıntıya soktular. Artık herkesin bu işi öğrenmiş olmasını varsayıyoruz. Aslında sağlıkçılarımız bizim kahramanlarımız. Ön cephede savaşanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyuyorlar" diye açıkladı. 
Açıklamanın ardından kamuoyunda bazı tepkiler yaşandı. Bunun üzerine Valilik tarafından 'kamuoyuna duyuru' şeklinde bir açıklamada bulunuldu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
"17 Mart tarihinde valilikte düzenlenen basın toplantısında ilimizle ilgili Pandemi konuları konuşulmuş, olayın geldiği aşama, alınması gerekli önlemler, yapılan çalışmalar, aksayan hususlar, olayın kökenleri ve etkenler konuşulmuş, kamuoyundaki tereddütler giderilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede sağlık çalışanlarımızın kendilerini koruyamamalarından kaynaklı husus da gündeme gelmiş bu konunun çözümü için de yapılacaklar açıklanmıştır. Konuşmanın basına yansımasıyla konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır. Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her seye rağmen bu sıkıntılı günlere de sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz açıktır. İlimizin de bu tabloyu çok şiddetli yaşadığı ortadadır. Pandemide ülke geneli ölüm oranının, yoğun bakımdaki hasta sayısının üç katı rakamlarla ilimizde karşı karşıya kaldık. Buna rağmen bütün kamuyu seferber ederek, vatandaşımızı ciddi sınırlamalara zorlamışken, sayın sağlık bakanımızın açık beyanına da yansıdığı şekliyle izolasyonda yüzde 99'luk bir başarıyı yakalayarak tabloyu neredeyse olumluya döndürmüşken, sağlık çalışanlarımızın özellikle son dönemde kendilerini koruyamamaları nedeniyle, tabloda istenen iyileşmenin sağlanamaması ile yaşanan hayal kırıklığı maalesef sözlerimize yansımıştır. Konunu bu çerçevede değerlendirilmesini ilgililerden bekliyor, bu mücadeleyi sırtlayan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kamu görevlisi arkadaşlarıma ve STK temsilcilerimize, basın mensuplarımıza, yoksunluklara sabreden vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Biraz gecikmeli de olsa bu işi başaracağımıza umudumuz tamdır" 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

Kasap Hasan'dan kamuoyuna açıklama

18 Nisan 2020 Cumartesi 15:27

Ereğli Haber

Kasap Hasan'dan kamuoyuna açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde ürünlerinde at eti kullandığı açıklanan “Kasap Hasan” firması kamuoyuna açıklama yaptı.

"Kasap Hasan sucukları" markası ile faaliyet gösteren 3S firmasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;  "19 yıl önce Hasan Durgut adına kurulan şahıs firmamız 2015 yılında limitet şirketi olarak 3S Pazarlama ismiyle ve yine Eregli’de marka olan “Kasap Hasan Sucukları” patenti ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ekipleri 23.01.2019 tarihinde Kışla Sanayi sitesindeki imalatımızdan numune almış yapılan incelemenin sonucu 14.02.2019 tarihinde sucuk numunelerinin olumsuz, köfte harcı ise olumlu gelmiştir. Bu arada depomuzdaki etler yediemine alınmış olup Firmamız tarafından numune sonuçlarına itirazımız sonucu yediemine alınan ve bahsi geçen sucuklarda kullanılan bu yediemindeki etlerin hakim ve bilirkişi nezaretinde yeniden 27.02.2019 tarihinde numuneleri alınmış ve 12.03.2019 tarihinde bu kez sonuçlar olumlu gelmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere aynı etlerden 2 farklı tarihte alınan numunelerin sonuçları sebebini bilmediğimiz şekilde farklı gelmiştir. 19 yıldır “Kasap Hasan Sucukları” markası ile hizmet veren firmamızın sucuk yada diğer ürünlerin içerisine at eti katması söz konusu dahi olamaz.
Ayrıca bakanlığın yaptığı duyurunun ardından 3S Firmamızda sucuk üretimi yapıp mağazalarında satışını yapan Bütçem Market yetkililerinin bazı yayın kuruluşlarına yaptıkları açıklamalardaki söylemleri tamamen gerçeğe aykırıdır. Bütçem Market ile 3S firması arasında yapılan sözleşme maddelerinde de açıkça belirtildiği üzere Bütçem Market 3S firmasına fason üretim yaptırmakta ve imalathanesini kullanmaktadır. Sözleşme maddelerinde de belirtildiği üzere üretilen sucuklardaki etlerin temini 3S firması tarafından değil Bütçem Market’in kendisi tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla açıklamada belirtildiği üzere etlerini temin etmediği 3S firmasının bu olaydan kar etmesi mümkün değildir. Kaldı ki Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ekipleri söz konusu numuneleri ilgili tarihte Bütçem Market’ten almış ve alınan numunelerdeki sucukların üzerinde “Bütçem Market sucukları” etiketi yer almaktadır. Bütçem Market, 3S firmasıyla yaptığı fason anlaşma kurallarına uymamıştır. Bahsi geçen olayla ilgili Bütçem Market’de yakalanan sucukların o tarihte üretici 3S firmasına fason üretim yaptırdığını ispatlayan herhangi bir evrak bulunmamaktadır. Söz konusu yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yasal süreç devam ederken Bütçem Market’in yanlış isnatlar ve gerçek dışı beyanlarla suçu 3S firması üzerine atıp, kendisini masummuş gibi göstermesini kabul etmemiz mümkün değildir.
3S firması bu güne kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda üretimine ilişkin öngördüğü şartları harfiyen uygulamış ve kaliteden asla ödün vermemiştir. Yasal süreci takip edip kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyururuz."

Yorumlar
 • Memleketli
  18 Nisan 2020 Cumartesi 17:49

  Atın topu birbirinize nasılsa cezası yok..

Zonguldak'ta sokaklar boş kaldı

18 Nisan 2020 Cumartesi 14:12

Zonguldak'ta sokaklar boş kaldı

Zonguldak'ta gece saatlerinden itibaren başlayan sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte sokaklar boş kaldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

 Gece 00.00 itibariyle başlayan kısıtlamanın ardından Zonguldak halkı sokaktan çekildi. Halkın kısıtlamayla birlikte evlerinde kalmasının ardından kent merkezi adeta sessizliğe büründü. 
Kentin en işlek caddesi olan Gazipaşa Caddesi ve Madenci Anıtı da kısıtlama ile boş kaldı. Sokak hayvanlarının dolaştığı caddede belediye ekipleri dezenfeksiyon çalışmalarına başladı. 
Kepenkleri kapanan işyerlerinin önleri başta olmak üzere caddeyi boydan boya dezenfekte eden ekiplerin çalışması gün boyu sürecek. 
Öte yandan kısıtlama dolayısıyla vatandaşların ekmek ve tüpgaz ihtiyaçları ilgililer tarafından karşılanacak. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , sokak yasağı ikinci emir

Yorumlar
 • Baba asim
  19 Nisan 2020 Pazar 18:14

  Baskanimtrafigide halletseniyiolur

İyileşen hastayla karşılıklı oynadılar...

18 Nisan 2020 Cumartesi 14:03

İyileşen hastayla karşılıklı oynadılar...

Zonguldak'ta sağlık çalışanları taburcu olan hastayı oynayarak yolcu etti.

 BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bir süredir tedavi olan Meliha Kulakçı tedavisinin ardından sağlığına kavuştu. Yeni tip korona virüs testi pozitif çıkan 62 yaşındaki Meliha Kulakçı, 9 gün boyunca Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi gördü. 
Sağlığına kavuşan Meliha Kulakçı, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde tedavi gördüğü odadan çıktı. İyileşen hastalarını alkışlayan sağlık çalışanları ardından Kulakçı ile birlikte oyun havası oynadı. Kulakçı bir süre oynadıktan sonra hastaneden ayrıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar