Ereğli’de TSO seçimlerine yoğun katılım

15 Nisan 2018 Pazar 15:05

Ereğli’de TSO seçimlerine yoğun katılım

Kdz. Ereğli TSO’da 7 meslek komitesi için oy kullanma işlemi sabah saatlerinde başladı. Başkan adaylarından Sertan Yalçın ile Arslan Keleş son değerlendirmelerini Kdz. Ereğli Haber’e yaptı. İki adayda sonuçlar için iddialı konuştu.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda 7 meslek komitesinde üyelerin belirlenmesi için oy kullanma işlemi saat 10.00’da başladı. Kdz. Ereğli İlçe Seçim Kurulu ekipleri salonda sandıkları kurarken, salon içinde ve dışında çok sayıda polis ekibi de güvenlik önlemi aldı. Salon dışına Sertan Yalçın oy pusulasının rengi olan mavi, Niyazi Özcan beyaz ve Arslan Keleş’te sarı renkte çadır kurdu. Çadırlarda görevlendirilen ekipler oy kullanmaya gelen üyelere yardımcı olurken komite üyeliğine aday olan isimlerde üyeleri kapıda tek tek karşılayıp sandık başına kadar götürdü.
Kdz. Ereğli TSO Başkan Adayı Sertan Yalçın Ereğli Haber’e yaptığı değerlendirmede 8 aydır devam eden çalışmaların sonuna geldiklerini belirterek güzel bir seçim atmosferi geçirdiklerini söyledi. Yalçın seçimlerin herkese hayırlı olmasını dileyen Yalçın “Kazanan Ereğli olsun” dedi.
Kdz. Ereğli TSO Başkan Adayı Arslan Keleş’te uzun süren bir seçim maratonu yaşadıklarını belirterek, 20 meclis üyesinden çoğunluğu elde edeceklerine inandıklarını vurguladı. Keleş huzur içerisinde bir seçim geçirdiklerini belirterek “Bu saatten sonra kimin kazandığı önemli değil. Kazanan şehrimiz olsun” dedi.
Seçimlerin yapıldığı salona gelerek adaylarla tek tek görüşüp başarılar dileyen AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, TSO’nun Ereğli ekonomisine yön veren önemli bir kuruluş olduğunu söyledi. Çakır konuşmasında “Bütün adaylarımıza, Ereğli’miz ve Zonguldak’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Üyelerimizin takdiri neyse o olacaktır.”

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol’da ilçenin ekonomi ve sanayisine yön veren TSO’da tüm adaylara başarılar dilediğini ifade etti.
Kdz. Ereğli TSO’nun Onursal Başkanı Yaşar Tetiker’in oğlu Serkan Tetiker ise bu seçimlerin kendisi için ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Tetiker konuşmasında “Biz babamın emanetine en çok saygı duyan Sertan Yalçın ve ekibi. O yüzden Sertan Yalçın ve ekibiyle hareket ediyoruz. Kim kazanırsa kazansın inşallah o çizgiyi devam ettirirler.
İşadamları Mehmet Morcu, Eyüp Bayram, Tahsin Tanyıldız ve İrfan Yazıcıoğlu ise güzel bir seçim atmosferi geçirdiklerini belirterek, güzel bir sonuç beklediklerini ifade ettiler.

Etiketler:

KDZ. Ereğli , TSO , Seçim , Zonguldak , Sertan Yalçın , Arslan Keleş ,

Yorumlar

Emniyet Müdürü Kuyu özel öğrencileri sevindirdi

13 Nisan 2018 Cuma 18:52

Ereğli Haber

Emniyet Müdürü Kuyu özel öğrencileri sevindirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül Özel Eğitim İş Uygulama ve Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek öğrencileri yunus ekipleri ile buluşturdu. Yunusların motosikletine binip siren çalan öğrenciler büyük mutluluk yaşadı.

Polis haftası kutlamaları çerçevesinde Kdz. Ereğli Özel Eğitim İş Uygulama ve Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki öğrenciler İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek yunuslarla buluşup polis haftasını kutlamak istedi. Öğrencilerin yorulmasını istemeyen Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, yunus ve trafik ekiplerini de yanına alarak Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül ile birlikte öğrencileri eğitim gördükleri okulda ziyaret etti. Motosikletli yunus timlerinin okul bahçesine girmesi ile birlikte büyük bir mutluluk yaşayan engelli öğrenciler, polislerle sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.
Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında “Özel Eğitim çocukları yunusları çok seviyor, ziyaret edelim demişsiniz. ‘Onlar bize kadar yorulmasın, biz onları size getirelim’ dedik. Sizlere yunus abilerinizi ve trafikçi abilerinizi getirdik” dedi. Emniyet Müdürü Kuyu’nun “Bizden bir isteğiniz var mı?” şeklindeki sorusuna Özel eğitimli öğrenciler “Hız yapanlara ceza yazılmasını istiyoruz” diye yanıt verdi.
Daha öncede özel eğitim gören gençlerle tanıştığını ve kendilerinin her zaman yanlarında olduklarını dile getiren Emniyet Müdürü Kuyu, “Sizleri çok seviyoruz. Her türlü derdiniz yada sıkıntınız olduğunda kapımız sizlere açık. Ama siz gelmeyin. Müdürlerinize, hocalarınıza iletin biz gelelim. Biz sizi yormayalım” dedi.
Okul Müdürü Ziya Babal İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül, yunus ve trafik ekiplerine yaptıkları ziyaretten dolayı teşekkür etti.
Yunus timlerinin motosikletlerine binip siren çalan öğrenciler, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar

BAKKA'da katı atık bertaraf toplantısı yapıldı

13 Nisan 2018 Cuma 17:04

 BAKKA'da katı atık bertaraf toplantısı yapıldı

Batı Karadeniz Bölgesi katı atıkları yakma tesisinde bertarafı için kapanış toplantısı yapıldı.

Coğrafyasının yaklaşık yüzde 65'i ormanlarla kaplı TR81 Batı Karadeniz Bölgesinde (Zonguldak, Karabük, Bartın) katı atık depolama alanları oluşturulması ve bu alanların yönetilmesi süreçlerinde önemli sıkıntılarla karşılaşılıyor. Bölgenin en önemli sorunlarının başında gelen katı atık depolama sorununu kalıcı olarak ortadan kaldıracak olan ve en etkin bertaraf yöntemlerinden biri olarak kabul edilen katı atıkların yakılarak biyokütle enerjisi üretilmesi kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu tarafından bir çalışma yaptırılması kararlaştırıldı.
Bu doğrultuda atığın içeriği, miktarı ve kalorifik değerleri, taşıma mesafeleri ile bunların maliyetleri, ayrıca bertaraf sonucunda ortaya çıkacak elektrik ve buhar enerjisinin miktarlarını tespit edebilmek amacıyla bir araştırma raporu hazırlatılması için çalışma başlatıldı. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı (TÜBİTAK MAM) arasında "Batı Karadeniz Bölgesi Katı Atıklarının Yakma Tesisinde Bertarafı İçin Ön Fizibilite Raporunun Hazırlanması" projesi adıyla bir sözleşme imzalandı.
Bu kapsamda yaklaşık bir yıldır yürütülen araştırma ve çalışmalar tamamlanarak taslak rapor ilgili paydaşlarla paylaşıldı. Taslak rapora ilişkin teknik detayların görüşülmesi amacıyla BAKKA ve TÜBİTAK MAM ekibinin koordinasyonunda 5 Nisan 2018 Perşembe günü Zonguldak, 6 Nisan 2018 Cuma günü Bartın ve Karabük’te katı atıkla ilgili kilit aktörlerle taslak rapora ilişkin ön görüşme ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu’na rapor sunumu yapıldı, ardından da raporun tüm ilgili taraflara, paydaşlara ve kamuoyuna aktarılması amacıyla Safranbolu Hilton Garden Inn Otel’de bir kapanış toplantısı organize edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve TÜBİTAK MAM temsilcilerinin de katılım sağladığı toplantıya Zonguldak, Karabük ve Bartın ili üniversiteleri, il ve ilçe belediyeleri, Çevre Şehircilik Müdürlükleri, İl Özel İdareleri, Çevre Birlikleri, İSTAÇ, İZAYDAŞ, Bartın Çimento gibi kurumların temsilcileri ve atık yönetim sektöründe faaliyet gösteren firmalardan katılım sağlandı.
Proje kapanış toplantısı, BAKKA Strateji Geliştirme ve Programlama Birim Başkanı Mehmet Çetinkaya'nın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından TÜBİTAK MAM temsilcilerinden Dr. Özgür Doğan, Yüksek Mühendis Volkan Pelitli ve ve Dr. Mehmet Ünsal'ın sunumları ile devam etti.
Sunumlarda bölgeye ilişkin katı atıkların nitelikleri ve tüm araştırma sonuçları kısaca aktarıldı ve söz konusu tesisin kurulduğu takdirde hangi maliyetlerin ortaya çıkacağı, yatırım tutarı ve geri dönüş süresi, projenin pozitif ve negatif etkileri de görüşüldü. Proje raporunun sadece yakma tesisi şeklinde algılanmaması gerektiği, bu kapsamda yapılan analiz ve araştırmalar ile raporda geçen bilgilerin herhangi bir atık yönetim sistemi için de bölge için büyük önem taşıdığı belirtildi. Toplantıda atıkların bir kısmının kompostlaştırılması veya bölgedeki bir çimento fabrikasında atıktan türetilmiş yakıt formunda yakılması hususları da görüşülen alternatif metotlar olarak görüşüldü.
Toplantının kapanış kısmında yeni bir yakma tesisi yapılması yerine bölgede mevcut bulunan çimento tesisinde atıkların yakılması alternatifi üzerinde daha detaylı çalışılması gerektiği, atık konusunda bölgesel işbirliği ve ortak çalışmaların önemi vurgulandı. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Sıfır Atık Projesine bir an önce başlanması ve tüm ülkede yaygınlaştırılmasının gerekliliğinin üzerinde duruldu. Atık getirme merkezleri, ikili ayrıştırma gibi yöntemlerle kaynağında azaltma ve ayrıştırmanın başlatılmasıyla katı atıkların daha yönetilebilir bir duruma geleceği de tüm paydaşlarca ifade edildi.
Toplantıya katılım sağlayan bakanlık yetkilileri ve katılımcıların Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi ile ilgili görüşleri alınarak, Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde kurulması planlanan tesisin olumlu/olumsuz yönleri ele alındı ve toplantıya son verildi.

Yorumlar

Çaycuma'da "Birlikte Üretim Projesi " toplantısı düzenlendi

13 Nisan 2018 Cuma 17:02

 Çaycuma'da "Birlikte Üretim Projesi " toplantısı düzenlendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Türkiye 'de 250 köyde uygulaması başlatılan "Birlikte Üretim Projesi" kapsamında Çaycuma ilçesinde seçilen Adaköy -Şeyhler büyükbaş hayvancılık "Birlikte Üretim Projesi" ile ilgili uygulama hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Hasan Akçaalan, Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Bilgison Yılmaz, Çaycuma İlçe Müdürü Coşkun Ulutaş ile Köy Muhtarı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Sut Üreticileri birliği yetkilileri ile üreticiler katıldı. Birlikte üretimin üreticilere sağlayacağı faydalar, uygulama esasları, yapılacaklar hakkında bilgiler verildi.
Üreticilerin görüş ve soruları alındı. Soru cevap ile toplantı sona erdi.

Yorumlar

UMKE, maden ocağında göçük tatbikatı yaptı

13 Nisan 2018 Cuma 16:43

UMKE, maden ocağında göçük tatbikatı yaptı

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimine bağlı Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekibine Temel İlkyardım, Olay yeri yönetimi, Tiraj, Hasta taşıma teknikleri, Ezilme sendromuna müdahale, Travmalı hastaya yaklaşım ve değişik konuları içeren temel eğitim düzenlendi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Eğitim Merkezinde düzenlenen ve İl Sağlık Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde görev yapan 23 personelin beş gün aldıkları eğitim sonrasında düzenlenen tatbikatta senaryo gereği (TTK) Eğitim ocağında göçük meydana geldi, UMKE ekiplerinin olay yerine gelerek yaralılara müdahale edip ocak azında bekleyen ambulanslara taşınıp hastanelere sevkleri sağlandı.
Düzenlenen ikinci tatbikatta ise, trafik kazası sonrasında araçta sıkışan bir yaralı ve araçtan fırlayan yaralıya gerekli müdahaleler yapılıp zorlu arazi şartlarında tatbikat gereği ambulans helikopterin inebileceği yere taşınması sağlandı.
Düzenlenen tatbikatın başarılı geçtiğini belirten İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner ise, “UMKE personeli olmak gönüllük esasına dayanır. Geçen günlerde Zeytin dalı harekâtı kapsamında altı personelimizi Kilis sınır bölgesine yolcu ettik. Yaptığımız işin ne kadar kutsal olduğunu bir kere daha hatırlattı. Bu vesile ile gerek eğitimimizin sağlanmasında, gerekse düzenlemiş olduğumuz tatbikat ve uygulamalarımıza bizlere eğitim salonlarını açan başta TTK Genel Müdürümüze, Eğitim Dairesi Başkanlığı ve çalışanlarına, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü UMKE Eğitmenlerine ve tatbikatta görev alıp emeği geçen tüm personellerimize teşekkür etmek istiyorum “ dedi.

Yorumlar