Ereğli Türkiye’ye rezil oluyor

26 Ağustos 2019 Pazartesi 13:36

Ereğli Türkiye’ye rezil oluyor

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Kdz. Ereğli ilçesinde ki fakülte ve yüksekokullara da kayıtlar başladı.


Basından ‘Avrupa Kenti’ diye okudukları Kdz. Ereğli ilçesine kayıt için gelen aileler ile üniversite öğrencileri gördükleri manzara karşısında adeta şok oluyor. Özellikle Kepez Mahallesi yerleşkesinde bulunan Denizcilik Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Turizm Fakültesi ve eğitim fakültesi bölümlerine kayıt için gelen öğrenciler ve aileleri şaşkınlık içerisinde kalıyor. Üniversite’ye ait binaların yanında Kdz. Ereğli Belediyesi tarafında yapılan piknik alanında dinlenmek isteyen aileler bakımsız ve adeta çöp deryası olan alandan hızla uzaklaşmak zorunda kalıyor. Piknik alanı dışında bulunan tuvalet ve lavabolar bakımsız ve atıl halde duruyor. Piknik alanının tabelasına bakıldığında bile durumun vahameti daha içeri girmeden anlaşılıyor.
Fakülte ve yüksekokul binalarına giden yol ise adeta patates tarlasına dönmüş vaziyette. Yolun bir çok noktasında açılan çukurlar öğrencilere ve aileleri zor durumda bırakıyor.
Üniversite yetkilileri ise durumu kayıtlar başlamadan yetkili mercilere bildirdiklerini ancak ne belediyeden nede diğer yetkililerden kimsenin gelip durumu düzeltmek için çalışma yapmadığını söyledi. Kepez Mahallesi sakinleri ise Ereğli’ye Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce kişinin gördükleri manzara karşısında “Bu mu sizin Avrupa kentiniz?” diye sorduklarını ve hiçbir cevap veremediklerini söyledi.

Etiketler:

Kepez , Kdz.Ereğli , Zonguldak , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 88. yıl dönümü kutlandı

26 Ağustos 2019 Pazartesi 12:51

Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 88. yıl dönümü kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Zonguldak’a ayak basışının 88. yıl dönümü törenle kutlandı.


Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 88. yıl dönümü nedeniyle Valilik binası önünde tören düzenlendi. Çelenk sunma törenine Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şube Başkanı Yüzbaşı Ayhan Kafalı, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, ZBEÜ Rektörü Prof Dr. Mustafa Çufalı, siyasi parti temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı. 
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu törende Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Alan, “Bugün, Cumhuriyet'imizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize teşriflerinin 88’inci yıl dönümü dolayısıyla sizlerle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Cumhuriyet'in ilanından sonra Zonguldak ve çevresinde bulunan zengin maden ve kömür yatakları nedeniyle ilimiz, ülkemizin maden endüstri başkenti olarak kabul edilmiştir. Zonguldak'ı Türkiye'nin ilk vilayeti olarak ilan etmekle, bize tarihi bir onur kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 26 ağustos 1931 yılı çarşamba günü Ertuğrul yatıyla ilimize gelmiş ve halkımızın büyük bir coşkusu ile karşılanmıştır. 26 ağustos 1931 Yılı'nda şehrimize teşrif eden gazi Mustafa kemal Atatürk, maden ocaklarının işleyişini ve çalışmalarını yerinde incelemek üzere üzülmez bölgesini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretin ardından, havzanın mevcut yapısında büyük değişikliklere yol açan gelişmeler olmuş, ilk işçi haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gibi yapılan bir dizi yeniliğin ardından, yabancıların havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız tamamen millileştirilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize verdiği değeri şu söylemi ile de ifade etmiştir: “Zonguldak'ın derin toprakları altındaki maden servet-i ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak'ta o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir.” Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna canını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve maden şehitlerimizi en derin minnet şükran ve rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi. 
Törende günün anlam ve önemine değinen şiir okundu. Anma töreni Maden Mühendisleri Lokali’nin bulunduğu alandaki iskelede devam etti. 
Vali Erdoğan Bektaş, ve beraberindeki protokol üyeleri Atatürk’ün ayak bastığı iskeleden denize karanfil bıraktı. TCSG 86 Bot Komutanlığı’na bağlı askerler bot ile getirdikleri Türk Bayrağı’nı Vali Bektaş'a teslim etti. 
Tören, bayrağı öpen Erdoğan Bektaş ve beraberindekiler Türk Bayrağı’nı açarak poz vermesi ile sona erdi. 

Etiketler:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk , Kemal Atatürk , tören , Zonguldak , Kdz Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

'Oturulamaz' Raporu verilen evde 12 kişi kalıyor

26 Ağustos 2019 Pazartesi 12:40

'Oturulamaz' Raporu verilen evde 12 kişi kalıyor

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde yaşadığı sıkıntılar yüzünden baba evine ailesi ile geri dönmek zorunda kalan Gürol Kuyucu ve ailesi, harabeye dönen ve 'oturulamaz' raporu verilen evde geceleri nöbetleşerek uyuyor.


Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde damadı ile aynı evde yaşayan Gürol Kuyucu çaresizliğini anlatarak yardım istedi. 1978 yılında yapılan baba evine geri dönmek zorunda kalan Kuyucu, “Ben önceden Bakacakkadı’da yaşıyordum. Kaldığım kira evinde sıkıntılar yaşadım ve baba evine geri dönmek zorunda kaldım. 1978 yapımı eski evimizin temeli olmadığı için kayma yapıyordu, şu an harabe olmuş duruma geldi. Evin duvarlarında çatlaklar oluşmaya başladı ve kayması ile baskı oluştu. Pencereleri, kapıları sökmek zorunda kaldım. Bu gidişle evsiz kalacağız. AFAD ekibi de evimi incelemeye geldi. Tuttukları raporda bu evin oturulamaz olduğunu ve güçlendirilmesi gerektiğini söylediler. Ama evim her geçen gün basıyor, bastıkça da kasıyor. Devletimden bana bir çare üretilmesini istiyorum” dedi. 

“Geceleri korkudan uyuyamıyoruz” 
Babasından kalan iki katlı evde kardeşi ile yaşadığını söyleyen Gürol Kuyucu, “Küçük kardeşimle ben bu evde yaşıyoruz. Kardeşimin ailesi 7 kişi, benim ailem 5 kişi, 12 kişi bu iki katlı evde yaşıyoruz. Geceleri korkudan uyuyamıyoruz. Evin ne zaman kayacağından, yıkılma noktasına geleceğinden nöbetleşe yatıyoruz. Ailecek sokaklarda sabahlıyoruz anca sabah olduğunda uyuyoruz. Evimin bir kısım eşyasını belediyenin bana gösterdiği depoya koydum. Buraya da geçici olarak 3 ve 5 günlüğüne izin verdiler. Daha sonrasına izin vermiyorlar. Kendim denetimli serbestlik kapsamında olduğum için elimden bir şey gelmiyor, şu anda çalışamıyorum. Ben devletimden maddi bir yardım beklemiyorum. İstediğim bir iş sadece. Kiraya çıktığımda aileme bakabilecek, geçindirebilecek bir maaşım olsa bize yeter. Yakında sokakta kalacağız. Bundan sonrası ne yapacağımızı bilmiyorum. Parkta iki aile kalırız artık” diyerek duyarlı vatandaşlardan yardım istedi. 

Etiketler:

harabe ev , Gökçebey , Zonguldak , Kdz Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Selin vurduğu Güneşli'yi kimse görmüyor...

26 Ağustos 2019 Pazartesi 12:19

Ereğli Haber

Selin vurduğu Güneşli'yi kimse görmüyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde geçtiğimiz hafta yaşanan selden zarar gören Güneşli Köyü’nde ki bir cami ve iki ev zarar gördü. Köy sakinleri selin zararlarını ortadan kaldırmak için çalışıyor. Dernek Başkanı Kayacan yaşadıkları mağduriyetin görülmemesi ve hiç bir yardımda bulunulmamasına sitem etti.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Güneşli Köyü’nde geçtiğimiz hafta yaşanan selde köyün camisi ve Dursun Sevim ile Sultan Kayacan’a ait iki ev kullanılamaz hale geldi. Selden dolayı kapanan Güneşli Köyü yolu il özel idaresine bağlı ekipleri tarafından yapılan çalışma ile yeniden trafiğe açıldı. AFAD ekipleri köye gelerek zarar tespiti yaparken, köye şu ana kadar hiçbir yardımın ulaşmadığı öğrenildi.
Selden zarar gören Güneşli Köyü Camisi’nin temizliği Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldı. Selde zarar gören cami halen kullanılamazken köy sakinleri kendi imkanları ile eksikleri tamamlamaya çalışıyor. Güneşli Köyü’nde selden evleri zarar gören Dursun Sevim ile Sultan Kayacan ise bir haftadır komşularında yada akrabalarında kalıyor. Evlerinin içerisi tamamen çamur dolan iki aile ise yetkililerden gelecek yardımı bekliyor. Çaylıoğlu ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fikri Kayacan, Güneşli Köyü’nde selden dolayı yaşanan mağduriyetlerin görülmesini ve gerekli adımların atılmasını istedi. Kayacan yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz hafta yaşanan selde Çaylıoğlu ve özellikle Güneşli Köyü’nde ciddi zararlar meydana geldi. 3 tane evin alt katını su bastı ve iki ev tamamen kullanılamaz hale geldi. Ahırlar, kümesler ve arı kovanlarında ciddi zararlar meydana geldi. Fındık tarlaları sele gitti. Köyümüzün camisi de yine aynı şekilde sel suları altında kaldı ve kullanılamaz hale geldi. Selden sonra AK Parti Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Rıfkı Gültekin, CHP Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Şanver Aktağ, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır dışında kimse köyümüze gelip halimizi görmedi. Çaylıoğlu ve Güneşli Köyü’nde çok büyük mağduriyetler yaşanıyor. Selden dolayı gelen hayvan leşleri ve çöpler havaların ısınması ile birlikte kokuya neden oluyor. Kokudan köye girilmiyor ve budu durum ciddi hastalıklara sebep olabilir. Bizler bölge halkı olarak milletvekillerini, valimizi, kaymakamımızı, müftümüzden yaşadığımız felaketi görmelerini istiyoruz. Gelsinler bir baksınlar ne halde olduğumuza. Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için çalışma yapmalarını istiyoruz” dedi.

Yorumlar

Dağlık alanda yürüyüş yaparken mahsur kaldılar

26 Ağustos 2019 Pazartesi 10:26

Dağlık alanda yürüyüş yaparken mahsur kaldılar

Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli Bacaklı Yayla’da dağlık alanda yürüyüş yaparken mahsur kalan 6 kişi, AFAD ekiplerince 10 saat sonra kurtarıldı.


Ankara'dan geldikleri öğrenilen 2'si kadın 6 kişi, Gümeli beldesi Bacaklı Yaylası'ndaki ormanlık alanda birlikte gezmek için 4 bin 114 yaşındaki porsuk ağacını görmek için gezi düzenlediklerini söylediler. Grup halinde birlikte Bacaklı Yayla mevkiindeki dağlık alan bölgesinde doğada gezinti yapan 6 kişi yollarını kaybetti. Gezinti sırasında kayalıklarda mahsur kaldıklarını ve bulundukları yerden kendi imkanlarıyla inemeyeceklerini anlayan grup üyelerinden biri AFAD'ı aradı. Yardım istenmesinin ardından olay yerine AFAD ile jandarma ekipleri sevk edildi. Kayalık bölgede mahsur kalan 6 kişi, 10 saatlik çalışmanın ardından AFAD ekiplerince bulundukları yerden kurtarıldı. 6 kişi olay yerine gelen sağlık ekiplerince kontrol edildi. 

Etiketler:

Zonguldak , , Alaplı , Gümeli , Bacaklı Yayla , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar