Ereğli Milli Eğitim Korkmaz’la altın çağını yaşıyor...

30 Temmuz 2018 Pazartesi 19:08

Ereğli Milli Eğitim Korkmaz’la altın çağını yaşıyor...

Kdz. Ereğli İlçe Milli eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan okullardaki başarı oranı son 4 yılda tavan yaptı. İlçede Korkmaz’ın göreve gelmesi ile birlikte 20 yeni okul ve 296 derslik yapılırken, 11 okul ve 240 derslik inşaatı ise devam ediyor.


Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde Numan Korkmaz’ın Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlamasının ardından okul ve derslik sayıları hızla artmaya başladı. Kdz. Ereğli ilçesine son 4 yıl içerisinde modern bir kültür merkezinin yanı sıra 20 okulda 296 derslik yapıldı. Zonguldak genelinde çiftli eğitimin yapıldığı tek ilçe olan Ereğli’de 11 okul da toplam 240 derslik daha yapılması çalışmaları ise devam ediyor. Kdz. Ereğli ilçesinde 11 okulun yapımının tamamlanması ile birlikte 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde tekli eğitime geçilmesi hedefleniyor. Kdz. Ereğli ilçesinde 2 bin 615 okul öncesi, 9 bin 830’u ilkokul, 11 bin 81’i ortaokul, 10 bin 391’i lise ve 177’si özel eğitim olmak üzere toplam 33 bin 917 öğrenci eğitim öğrenim görürken, 135 okulda 2 bin 36 öğretmen eğitim-öğretim veriyor.

4 yılda başarı grafiği zirve yaptı
Kdz. Ereğli ilçesinde okul ve derslik sayılarının artmasının yanı sıra son yıllarda eğitimde ki başarı da her alanda artmaya başladı. Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim’in TEOG’da 2014 yılında başarı oranı yüzde 60,48 iken bu oran 2017’de 72,41’e yükseldi. Zonguldak’ta fiziki yetersizliklere rağmen eğitim-öğretimde en başarılı ilçe olan Kdz. Ereğli’de elde edilen başarıda Ereğli İlçe Milli eğitim bünyesinde oluşturulan Akademik Başarıyı Artırma ekibinin etkisinin büyük olduğu ifade ediliyor.

Ekip çalışması her alanda başarıyı getiriyor
Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal projelerde ‘Darbeden Demokrasi’ye’ ve ‘İiyi dersler şoför amca’ konulu resim yarışmasında Türkiye birinciliği elde ederken, bir çok sosyal proje yarışmasında da ilk üç sırada yerini aldı. Sadece 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde 10 okul Erasmus+ programı çerçevesinde yurt dışı eğitimlerine katılarak ilçedeki eğitim-öğretim düzeyinin artmasına katkı sağlarken, 13 okul ise 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde TÜBİTAK’a proje başvurusu yapıp kabul gördü. İlçede 137 sporcunun grup yada bireysel olarak katıldığı futbol, Muay Thai, güreş, boks, O-sport, yelken, Jimnastik, Taekwondo, hentbol, Eskrim, basketbol ve voleybol turnuvalarında uluslararası alanda derece elde ederken, 4 kez Türkiye 1.’liği ve Türkiye derecesi elde etti. Kdz. Ereğli İlçe Milli eğitim Müdürlüğü eğitim, sosyal ve sportif alanda elde edilen başarıları ve başarıyı elde eden öğretmen ve öğrencileri ‘Başarıyı ödüllendiriyoruz’ etkinliği ile her eğitim öğretim yılı sonunda ödüllendirerek başarının artmasını teşvik etti.

5 bin öğrenciye sıcak yemek diğer ilçelere örnek oldu
Kdz. Ereğli İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından 2014 yılında taşımalı eğitim gören öğrencilerin sıcak yemekleri Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kurulan mutfakta hazırlanarak geçmiş yıllarda yaşanan sorunlar ortadan kaldırıldı. Sıcak yemek işinin kamu tarafından yapılmaya başlanması ile birlikte sadece taşımalı değil maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere de sıcak yemek verilmeye başlandı. Yemeğin hazırlanması sırasında Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin görev yapması hem mesleki deneyim kazanmalarında hem de elde ettikleri gelir ile aile bütçesine katkı sağlıyor. Son dört yılda sıcak yemek işinde elde edilen başarı diğer ilçelere de örnek oldu. Kdz. Ereğli ilçesinde 2017-2018 eğitim-öğrenim döneminde 5 bin 166 öğrenciye her gün 4 çeşit sıcak yemek hizmeti verildi.

 

Yorumlar

Elpek bezi Japon dergisinde...

29 Temmuz 2018 Pazar 17:39

Elpek bezi Japon dergisinde...

Japonya'da yaşayan Zonguldaklı işadamı Murat Enşici, ülkede yayın yapan dergide Zonguldak'ın elpek bezini anlattı.

Zonguldak’ın Devrek İlçesi’nden Malta’ya yabancı dil eğitimi almak için giden Murat Enşici aynı okulda eğitim gören Japon Hiroko İkenoue Türk geleneklerine göre yapılan bir düğün ile 2004 yılında evlendi. Türk adetlerine göre düğün yapan Enşici Çifti’nin Haluk ve Tolga isminde iki de çocuğu dünyaya geldi. Türkiye ile Japonya'nın Kyushu Bölgesi arasında kalıcı bağlar kurulması için çaba gösteren Enşici, Türkiye'den getirdiği yöresel kilimlerin hem tanıtımını hem de ticaretini sürdürüyor.
İki ülke arasındaki bağların güçlenmesi için Japonya'da şirket kuran işadamı Enşici, şirketin 15. yıl dönemi ile beraber yeni bir girişimciliğe de başladı. Enşici, tarihi çok uzun yıllara dayanan Elpek Bezi’nin tanıtım, pazarlama ve satışına başladı. Enşici engelliler ve kadınlara iş imkanı sağlayıp, memleketinin kültürel ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.
Japonya'nın Fukuoka bölgesinde aylık yayınlanan derginin 800. sayısında 'Fukuoka'ya değer verenler' başlığıyla yaşadıklarını anlatan Enşici, "Mağaza açmadan, Kyushu bölgesindeki sanat galerilerinde sergiler yaparak ve müşterilerin evlerine özel olarak götürerek satışları gerçekleştiriyorum. Çünkü mağazam olmuş olsaydı yalnızca çevredeki müşteriler gelebilir ancak uzak mesafedeki müşterilerin gelmelerinin zor olacağını düşündüğüm için mağaza açmayı düşünmüyorum. Müşterinin gelmelerini beklemek yerine ben onların ayağına giderek en az yılda bir defa müşterilerimle buluşmak benim için büyük bir mutluluk" ifadelerine yer verdi.

"Memleketim Zonguldak'a bir vefa borcum var"
Türkiye'ye maddi ve manevi katkıda bulunmak düşüncesinin bir an olsun aklından çıkmadığını anlatan işadamı Enşici, "Ülkeme maddi ve manevi katkı sağlayabilirim düşüncesi aklımdan bir an dahi olsa çıkmıyor. Benim için ülkemin her yeri için aynı sevgiyi hissediyorum. Ancak memleketim olan Zonguldak’a bir vefa borcum var o vefa borcumu ödemek istiyorum. Bu düşüncelerimin de etkisi ile Zonguldak’in yöresel değerlerini özellikle işlerimle ilişiği olan el dokuması kültürümüz Ereğli’nin Elpek Bezi’nin engellilerimiz ve bayanlarımız ile birlikte dokuma yaparak projenin çekirdek kısmına başlanmasının doğru olacağına inanıyorum. Projeye başlamak önemli ancak daha da önemlisi projenin devamlılık arz etmesi gereklidir. Hepimizin bu projede yapabileceği çok şeyi olduğuna inanıyorum. Herşey insanlık için kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur. Projedeki amacımız engellilerimizin meslek sahibi olmalarını ve çalışma ortamını oluşturmak. Ereğli’nin kültürel mirası Elpek Bezi’nin gelecek nesillere aktarılmasıdır. Ereğli Elpek Bezi’nin ihracatını gerçekleştirir konuma gelmektir. Engellilerimize farkındalık oluşturulmasıdır. Ereğli’nin Japonya’da tanıtımının yapılmasının sağlanmasıdır. Ereğli ile Japonya’nın doku olarak benzerlik gösteren ilçesi ile ilişkilerin başlamasını sağlamak. Elpek Bezi’nin ham maddesi olan ketenin tekrar bölgede yetiştirimlesi için gerekli çalışmaların yapılmasıdır. Buradaki asıl amaçlarımızdan birisi ise elpek bezinin üretilmesi ve ihracatının yapılmasının yanı sıra yöresel kültürümüzün yaşatılması ve bu ürünün üretilmesini sağlayacak olan nitelikli kişilerin sayısının arttırılmasıdır" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Parke çalışmalarını kadınlar yapıyor...

28 Temmuz 2018 Cumartesi 17:39

Parke çalışmalarını kadınlar yapıyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesi’nde ki parke çalışmalarını kadınlar yapıyor.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, havaların ısınması ile birlikte yol yapım ve parke çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Beldeye bağlı Merkez Mahalle Rasim Yılmaz Sokak üzerinde bin 800 metre kare alan üzerinde parke yol çalışması başlattıklarını dile getiren Başol, burada İş-Kur üzerinde belediyeye alınan bayanlarında çalıştığını ifade etti. Başol konuşmasında “Yaz ayında havaların ısınması ile birlikte yol yapım ve parke yol çalışmalarımıza ağırlık verdik. Şu ande Rasim Yılmaz sokak üzerinde bin 800 metre kare alanda parke yol çalışmamız devam ediyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü başlayan bu çalışmanın Salı gününe kadar tamamlanmasını planlıyoruz. Yaz ayı boyunca hem asfalt hemde parke çalışmalarımız devam edecek. Ormanlı Beldesi’ne halkımızın yaşamını kolaylaştırmak, beldemizi daha modern bir hale getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. 

Yorumlar

7 yaşındaki kızı babasından zorla alındı

28 Temmuz 2018 Cumartesi 14:42

7 yaşındaki kızı babasından zorla alındı

Zonguldak'ta yaşayan 38 yaşındaki Ramazan Yıldırım 7 yaşındaki kızları Z.Y.'nin boşandığı eşine teslim edilmek üzere icra memurları tarafından alınmasını cep telefonuyla görüntüledi.

Zonguldak Kozlu İlçesinde yaşayan 38 yaşındaki Ramazan Yıldırım, Mayıs ayından şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandı. Mahkeme tarafından Z.Y’nin velayeti babaya verildi. Temmuz ayında bir ay boyunca annesinde kalmasına izin verildi. Temmuz ayının gelmesiyle birlikte anne F.Y., kızını almak isteyerek durumu eski eşine bildirdi. Baba Yıldırım kızının annesine gitmek istemediğini eşine belirtti. Anne F.Y., çocuğunu kendisine gösterilmediği iddiasıyla avukatı aracılığıyla Zonguldak Adliyesi'nde bulunan İcra Müdürlüğüne 'çocukla kişisel ilişki kurulması' maddesi gereği çocuğunun babasından alınarak kendisine verilmesini talep etti. 
Talebi değerlendiren İcra Müdürlüğü, çocuğu almak için yasa gereği polis ve pedagog eşliğinde önceki gün Ramazan Yıldırım'ın evine gitti. Küçük kızın Kuran kursunda olduğunu öğrenen ekipler Z.Y.'yi dışarı çıkardı. Küçük kız kendisiyle görüşen pedagoga annesine gitmek istemediğini söyledi. Baba Ramazan Yıldırım, bu andan sonra yaşananları cep telefonuyla saniye saniye kayıt altına aldı. Baba Yıldırım'ın, 'Çocuğum şu anda zorla alınıyor. Toplumdaki insanı toplumdan uzaklaştırmak için uğraşıyorlar. Çocuğumun psikolojisinde bir şey olursa, hepinizden şikayetçiyim. Mes'uliyet size aittir. Çocuğumu zorla götürmeyin" dediği duyuluyor. 

Kızı elinden zorla alınan baba konuştu

Görevliler tarafından zorla okuldan alınarak annesine götürülmesine tepki gösteren baba Ramazan Yıldırım, çocuğunun annesine göstermek istemediği şeklindeki iddiaları kabul etmedi. Çocuğunun, annesiyle bağ kurması ve birlikte sosyal faaliyetlerde bulunmak için mücadele ettiğini söyleyen Yıldırım, "Sonuçta o onun annesi ve ben babasıyım. Çocuk için bir etkinlik yapacaktık. O da çocuğunu koklayacak, sevecek. Bu duygusal bağı kurmak için mücadele ettim. Olay günü pedagog, rapora çocuğun gelmek istemediğini yazdı. Çocuğum orada ağladı. Çocuğumun sağlıklı bir şekilde alınmadığını, uzmanın da bunu söylediği halde kızımın psikolojisi düşünülmeyerek bu şekilde alınmasının doğru olmadığını söyledim. Ben şahsen üzüldüm. Çocuğumun ve benim psikolojim olumsuz yönde etkilendi. Video kayıt yaparken ki halimi gelin bana sorun. Benim kızım bunu hak etmedi. Çocuklar bu şekilde değil, oyun parkında olur, bir oyuncak getirirsin, konuşursun sakin ortamda o şekilde alırsın. Benim çocuğum karga tulumba bir eşya gibi alındı ve karakola götürüldü. Çocuklar eşya değil. Kanunlara karşı boynum kıldan ince herkes görevini yapıyor ama bu şekilde olmaması gerekiyor. Yetkililerin, Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın bunu görmesini istiyorum. Burada bir yanlışlık var. Ben annesiyle arası düzelsin diye uğraşıyorum. Şu anda çocuğuma hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Çocuğum ağlayarak gitti. 'Beni al' diyerek yalvardı. Çocuğumu düşünüyorum. Kaçak götürür gibi hoş mu bu davranışlar. Çocuklar böyle mağdur olmasın. Kurbanlık koyun gibi, bir eşya gibi yaka paça çocuk alındı. Pedagog orada müdahale etmesi lazım. Tamam, çocuk alınacak ama bu şekilde olmaz demesi lazım. Orada hiç müdahalede bulunmuyor. Annesi çocuğun durumunu gördüğü halde müdahale etmiyor. Böyle bir çocuk alımı olmamalı. Ben kimseye zorluk da çıkarmadım. Burada çocuğumun psikolojisi net görülüyor" dedi. 

Yorumlar

Esnaf iş yerinde otururken kafasına tablo düştü...

28 Temmuz 2018 Cumartesi 13:53

Esnaf iş yerinde otururken kafasına tablo düştü...

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde iş yerinde otururken kafasına tablo düşen esnaf yaralandı.

Trajikomik olay ise saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. 
İlçede esnaflık yapan Burak Köseler, eline aldığı telefonu ile işyerinin yazıhanesine gelerek masasına oturdu. Bir süre telefonuyla oynayan Köseler’in arkasındaki Osmanlı Tuğrası’nın yer aldığı tablo bir anda Köseler’in başına düştü. 
Olayın şaşkınlığını yaşayan Burak Köseler, yaşadığı şokun etkisiyle çevresinden yardım istedi. Bu sırada durumu fark eden yan komşuları talihsiz adamın imdadına yetişti. Tabloyu genç adamın üzerinden alan komşuları, işyerinin farklı bir köşesine bırakarak yaralanan komşularına yardım etti. 
Bir süre başını tutan Köseler, arkadaşlarının da yardımıyla Çaycuma Devlet Hastanesi’ne gitti. Hastanede müşahede altında tutulan Köseler, tedavisinin ardından taburcu edildi. Yaşadıklarını anlatan Köseler, “Bir anda başımın üzerine düştü. Ne olduğunu anlayamadım. Sonra yardım istedim. Sesim de çıkmıyordu. Komşular imdadıma yetişti. Hastaneye başvurduk. Bir süre serum verdiler, tomografi çektiler. Allah’a şükür iyiyim. Başımda biraz şişlik ve ödem oluşmuş” diye konuştu. 
Trajikomik anlar ise saniye saniye işyerinin güvenlik kamerasına yansıdı. 

Yorumlar