Erdemir'e karşı eylem uyarısı...

29 Mart 2021 Pazartesi 15:55

Erdemir'e karşı eylem uyarısı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, ilçede faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (Erdemir) nakliye sektörünü zor duruma sokacak karar alması durumunda demokratik eylemler yapacaklarını ifade etti.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Başkan Vekilleri Tasin Tanyıldız, Ahmet Türk, yönetim kurulu üyeleri Mevlüt Özdemir, Özgür Erdoğan ve Kadir Çaygeç ile birlikte TSO hizmet binasında basın toplantısı düzenledi. Pandemi sürecinde üyelerine yönelik yaptığı çalışmaları anlatan Başkan Keleş, başta sanayi olmak üzere bir çok iş yerinde üretimin durmaması için kaymakamlıkta birlikte ortak çalışarak hizmet verdiklerini söyledi. TSO üyesi kapanan iş yerlerinde çalışanların ailelerine toplamda 2 bin koli gıda yardımında bulunduklarını ifade eden Keleş, uzaktan eğitim gören 120 öğrenciye de tablet desteği verdiklerini açıkladı.

Keleş “Gerçekten eylemlere başlayacağız”
Kdz. Ereğli ilçesinde kurulan Erbirlik Kooperatifi’nin dönemin TSO yönetimi ve Erdemir’in desteği ile nakliye sektöründe önemli bir noktaya geldiğini vurgulayan Keleş, ancak Erdemir’in son dönemlerde ortaya koymaya çalıştığı uygulamalar ile sıkıntıya girilebileceğini söyledi. Ereğli nakliyecisinin sıkıntıya gireceği uygulamaların hayata geçirilmesi durumunda TSO olarak demokratik eylemler yapmaktan çekinmeyeceklerini belirten Keleş konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Son yıllarda sac tüccarlarımız ve nakliyecilerimiz tarihinin en iyi günlerini geçirdiler ve geçirmeye de devam ediyor. Fakat son günlerde Ereğli’de ki iş huzurunu bozmak isteyen, bazı kişi ve kurumlar bu olumlu gidişata sekte vermek için yine bilindik numaralarını yapmaya başladılar; böl, parçala ve yönet. Ama bu sefer bu oyunlar tutmayacak. Nakliye sektörü demişken; Kdz. Ereğli’de yaşayan ve çalışan nakliyecilerin bir araya gelmesinde Kdz. Ereğli TSO önceki dönem başkanı Yaşar Tetiker öncü olmuştu ve buna Erdemir’de destek vermişti. Kdz. Ereğli’de ‘Erbirlik’ adı altında bir kooperatif kurulmuştu. Bu kooperatif işlerine devam etmekte. Karasu Gazi Metal işini yapmakta. Araç ve üye sayısı başladığı günden bu yana ciddi anlamda artmış vaziyette. Elinde bir iş var. Maalesef Erdemir bu devam eden işin fiyatını iyileştirmek yerine tekrar ihaleye çıkartarak ve ihalede ne kadar gariptir ki geçici teminat dahi almayarak buradaki iş huzurunu bozmak için gayret sarf etmekte. Amaç fiyatı düşürmek. Her şeyin fiyatı yüzde 50 artmışken, minimum maliyetler yüzde 20-30 seviyesindeyken buradaki iş huzurunu bozmak için bir tezgahla karşı karşıyayız. Sadece bir Karasu Gazi Metal işi değildir burada yapılan iş. Baktığınız zaman orada verilecek ödün hemen hemen bitme noktasına gelen ağır tonajlı araçların tekrar hortlamasına, Ereğli’de yeniden fazla tonajın ortaya çıkmasına, fiyat düşüşüne, eko sisteme inanmış, yatırım yapmış, filosuna yeni araç katmış nakliyeci esnafımızın tekrar sıkıntılı günler geçirmesine sebebiyet verebilecektir. Bu konunun daha derinleşmeden olması gerektiği gibi devam etmesi noktasında Erdemir yetkililerinden bir beklentimiz var. Bu olmazsa, bizde bize verilen demokratik haklar neticesinde lafta değil gerçekten eylemlere başlayacağız. Bu iş öyle kolay ve çocuk oyuncağı değil.”

“Ereğli’ye taşra gözü ile bakmasınlar”
Meslek odaları ile yapılan toplantılarda Oda Başkanlarının üyelerinin talepleri doğrultusunda Erdemir’in portföyüne girerek satın almalarda önceliğin Ereğli’ye verilmesinin talep edildiğini dile getiren Keleş, Erdemir ile iş yapma kapasitesinin artırılmasını beklediklerinin altını çizdi. Keleş konuşmasında “Bunlarla ilgili olarak internette var; Erdemir’in repertuarına girme. Bunu gayet iyi biliyoruz. Gördüğümüzü anlayabilecek ve görebilecek yeteneğe sahibiz. Erdemir yöneticilerinden odanın ev sahipliğinde bir toplantı organize ederek. Bu işin Erdemir ve Ereğli ilişkilerini artırmak için ne yapılması gerektiğini ortak akılla aramaya davet ediyorum. Ereğli’yi taşra gözü ile görmeyi herkesin vazgeçmesi lazım. Kim Ereğli’deki insanları ve iş insanlarına taşralı muamelesi yapıyorsa bundan vazgeçmesi lazım. Biz kimseye pahalı mal satalım ya da tek teklif bizden alınsın diye bir gayemiz yok. Biz istiyoruz ki eşit şartlarda, hizmet ve tefariğin varsa Ereğli’den yapılması. Çünkü burada ki havayı da tozu da biz soluyoruz, bir başkası değil” dedi.


“Malzeme çıkarken az, düşerken fazla tonaj vermesinler”
Erdemir’in tüccara fiyat arttığında verilen siparişin altına, azaldığında ise verilen siparişin üzerine tonaj eklediğini belirten Başkan Keleş, bu konuda da adil olunmasını istedi. Keleş konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Demir çelik ile ilgili şöyle bir sıkıntı var, sipariş üzerine çalışılıyor. Vermiş olduğunuz siparişlerin bazıları maalesef eksik tonajla kapatılıyor ve fiyatlar arttığı için malzeme verilmiyor. Tam tersi bir durum söz konusu olsa malzeme fiyatları aşağıya gitse, şu anda 44 ton sipariş verilen bülten, 38 tonla kapatılırken, emin olun o zaman 44 tonla verilen bülten 50 ton ile kapatılır. Dolayısıyla bu konuda bir miktar hassasiyette bulunuyoruz. Bu arkadaşlarımız risk almış, sipariş vermişler öyle ya da böyle her türlü riske açıklar. Baktıkları zaman sözleşmelerin altında yazıyor, “yüzde 50 eksik, yüzde 50 fazla verebilir” diye. Ama malzeme çıkarken az, verirken fazla anlamına gelmiyor.”

Erdemir’in 85 engelliyi istihdam etmesi gerektiğini ancak bunu yerine getirmeyip yılda 4 milyon ceza ödediğini belirten Keleş, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedi. Keleş açıklamasında “Bir taraftan da deniz acentelerimizin sorunu çözüldü. Bu konu ile ilgili Erdemir yetkililerine teşekkür ediyoruz. Artık herkes iş yapabiliyor. Türkiye’nin her yerinde iş yapan herkes 50 kişinin üzerine çıktığında engelli istihdamı yapmak zorunda. Toplantıda dile getirmiştim Erdemir toplamda 85 engelli istihdam etmek zorunda. Fakat maalesef bu istihdamı yerine getirmediği gibi, kişi başına aylık 4 bin TL ceza ödeyerek, bu istihdamı yapmaktan kendini sakındırmaya çalışıyor. Ama cezayı ödüyor. 85 kişi aylık 4 bin liradan yılda 4 milyon lira yapar, Ereğli ekonomisi için. Cezayı ödediğiniz zaman vergi de indirim konusu yapamıyorsunuz. Ama birisini çalıştırır buna maaş verirseniz, bunu vergiden de indirim konusu yapabiliyorsunuz. Bu konuda ki görüşümüzün desteklenmesini talep ediyorum. Ereğli’de yaşayan 85 tane engelli kardeşimizin iş sahibi olmasını istiyoruz” diye konuştu.

“OYPA Personeline verilen sözler tutulsun”
Erdemir içerisinde çalışan OYPA personeline yıllardır daimi personel olacağı yönünde sözler verildiğini ancak şu ana kadar hiçbir sözün yerine getirilmediğini dile getiren Keleş sözlerini şu şekilde tamamladı; “OYPA personeli, olan arkadaşlarımız yıllardır Erdemir’e geçme niyeti içerisinde yanıp, tutuşurlar. Ağır sanayide asgari ücrete çalışmaya devam ederler. Her seçim zamanı birileri gelir bu arkadaşlara söz verir, biz size yardımcı olacağız diye. Seçim biter bu sözde gider. Ama torpiliniz varsa bunun sayısı çok değil, Erdemir’e geçersiniz. Torpili olmayan arkadaşlar ne yapacaklar, hep böyle çalışmaya devam mı edecekler? Eğer devam edeceklerse onlarda bilsinler. Kimse bize öyle böyleden bahsetmesin.”
Başkan Keleş ayrıca Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın Karabük Üniversitesi’nin binalarının birçoğunu ve kentin bir çok hizmet alanının bir çoğunu yaptığını belirterek Ereğli’de de fakülte binalarının yapımını üstlenmenin Erdemir’e yakışacağını ifade etti.
Başkan Keleş toplantıda gazetecilerden gelen sorulara da yanıt vererek bölge milletvekillerinin Ereğli’nin sorunlarının çözümüne yönelik daha duyarlı olmalarını istedi.

Yorumlar
 • hızır
  5 Nisan 2021 Pazartesi 10:57

  sarı öküzü vermeyecektik... artık herşey için çok geç, erdemir istediğini yapar hiç bir tepki de işe yaramaz. zaten yalandan tepki veriliyor.

 • Turan Ergül
  1 Nisan 2021 Perşembe 22:42

  Artık ERDEMİR kalmadı Oyak var .Bunu unutmadan hareket edin. Önce bölge satış müdürlüklerini yok ettiler. Sonra fiyatlandırmayı istedikleri hale getirdiler ve Ereğli tüccarını yok Ettiler sonra Ereğli nakliyecisini yok edecekleri açıktı. Uyan EREĞLİ.

Ekmek fiyatı geri çekildi

27 Mart 2021 Cumartesi 16:28

Ekmek fiyatı geri çekildi

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde ekmeğin 2 liradan satılması üzerine Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz tarafından konu yargıya taşındı. Alaplı Asliye Hukuk Mahkemesi, Alaplı Kaymakamlığının “ihtiyati tedbir" talebini kabul ederek zammın durdurulmasına karar verdi. Ekmek yeniden 1.5 TL’den satılmaya başlanacak.

Alınan bu kararla, Zonguldak İl merkezinin ardından Alaplı ilçesinde de, ekmek 2 liradan 1,5 liraya düştü. Alaplı Kaymakamlığının, Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'nin Ekmek fiyat tarifesinin uygulamasının durdurulmasına yönelik “ihtiyati tedbir" kararı verilmesi talebiyle Alaplı Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığı dava sonuçlandı.

Alaplı Asliye Hukuk Mahkemesi, Alaplı Kaymakamlığının “ihtiyati tedbir" talebini kabul ederek, ekmek fiyat tarifesi komisyonu kararına karşı itiraz davası sonuçlanıncaya kadar, Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanlığının, Alaplı ilçesindeki ekmek hizmetleri ücret Tarifesinin uygulanmasını tedbiren durdurdu.

Bu kararla, Komisyon kararına itiraza ilişkin dava sonuçlanıncaya kadar, Alaplı’da da ekmek, 2 liradan değil yeniden eski fiyatı olan 1,5 liradan satılacak.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , ekmek , alaplı

Yorumlar
 • ERDEMİR EMEKLİSİ
  1 Nisan 2021 Perşembe 08:39

  ereğli nin sahipsiz oldugu bir kere daha ortaya çıktı ereğli kaymakamı maske takibi yapıyor

 • İsimsiz
  31 Mart 2021 Çarşamba 11:47

  Herşeye zam geldi fırıncılar unu bedavaya almıyorlar işçiye para vermiyorlar herhalde

 • Selçuk
  30 Mart 2021 Salı 21:03

  Kaymakam bey ekmek küçülecek ne fark edecekki Gel 1 bardak çay 1.5 lira hadi çayırda 1 lira yap

 • Emekli,
  29 Mart 2021 Pazartesi 16:38

  Alaplı Kaymakamını kutlarım!

 • berna
  28 Mart 2021 Pazar 09:18

  ereğli de hala 2 lira neden denetlenmiyor

 • isimsiz
  27 Mart 2021 Cumartesi 21:49

  ereglıde ayrı fıyat alaplıda ayrı bu nasıl iş yasa kanun

SANKO Onursal Başkanı Konukoğlu’na ödül

24 Mart 2021 Çarşamba 18:38

SANKO Onursal Başkanı Konukoğlu’na ödül

Merkezi Adana'da bulunan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) tarafından SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'na ÇGC Onur Ödülü verildi.

ÇGC Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Esendemir, Başkan Yardımcısı Yasemin Atasoy ile Yönetim Kurulu Üyeleri Vahap Ünkat ve Mustafa Akköse, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'nu ziyaret ederek ‘ÇGC Onur Ödülü’nü takdim etti.

Esendemir, ödül takdiminde yaptığı konuşmada, "Sayın Konukoğlu, Gaziantepli olmakla beraber Adana iş ve basın dünyasında sevilen, uyarıları dikkate alınan iş insanıdır” dedi.

Çukurova Bölgesi'ne gerçekleştirilen SANKO yatırımları, SANKO'nun pandemi sürecindeki yardım, paylaşım, moral ve örnek tutumu, yerel basına yakınlık ve desteğinden dolayı ÇGC Onur Ödülü'nün Abdulkadir Konukoğlu'na takdim edilmesini oybirliğiyle kararlaştırdıklarını ifade eden Esendemir, “Abdulkadir Konukoğlu’na ve SANKO Ailesine gerek bölgemize gerekse ülkemize yaptıkları yatırım ve hizmetlerden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

SANKO’nun bölge yatırımları, pandemi döneminde yardımları ve yerel basına katkılarından dolayı ‘ÇGC Onur Ödülü’ne layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konukoğlu, SANKO Holding’in kurulduğu günden bu yana, her zaman ülke çıkarlarını her şeyin üzerinde tutmaya azami özen gösterdiğini söyledi.

Pandemiyle mücadelede toplumsal dayanışmanın önemine de değinen Konukoğlu, “Ülkemiz ve milletimiz varsa biz de varız. Bu bizim kurucu felsefemizdir. Bu anlamlı ödül için Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’na teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların sonunda ÇGC Başkanı Esendemir, Konukoğlu’na, üzerinde Adana’nın sembol yapılarının küçük örneklerinin bulunduğu plaket ile Adana dikimi şalvar, yelek ve şapka takdiminde bulundu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , sanko , abdulkadir konukoğlu , cafer esendemir

Yorumlar

Ereğlili iş kadınları kongreye gitti

24 Mart 2021 Çarşamba 18:14

Ereğlili iş kadınları kongreye gitti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği (ERGİKAD) kongresi yapıldı. Kongreye katılan BAKZİFED Başkanı İsmail Külah, amaçlarının bölgede katkı sunmak olduğunu belirtti.

Kdz. Ereğli Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği’nde tek liste ile gidilen kongrede Nilgün Efes güven tazeledi. Kongreye Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Külah da katıldı.

Kdz. Ereğli Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği Başkanı Nilgün Efes yaptığı konuşmada kadınların iş dünyasındaki önemine değindi. Efes konuşmasında;

“Elimizin hamuru, ayağımızın çamuru ile her işe karışacağız. Her işi de başaracağız. Bundan da erkeklerimiz, ki bunlar babalarımız, oğullarımız, arkadaşlarımız, eşlerimiz ve kardeşlerimizdir. Gurur duymalılar, mutlu olmalılar. Kadın statüsü ne kadar yüksekteyse o toplulukta o kadar yüksekte yer tutar. Kadının birinci görevi, öncelikle aile içindeki statüsünü eğitimi ile ekonomik gücüyle ve sosyal faydası ile yükseltmek olmalıdır. Sonrasında durumu toplumdaki statüsüne de otomatik olarak yansıyacaktır. Bugün Almanya’da korona aşısını eşiyle birlikte bulan Özlem Türeci ile gurur duymayanımız var mı? Tabi ki yok. Statüsü ise Merkel’in üstünde.” İfadelerini kullandı.

Külah, “Yapacağımız projelerle bölgeye katkıda bulunacağız”

BAKZİFED Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Külah, kongrede yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Alt derneklerden, federasyonlara uzanan sizin belirlediğiniz aile için ekonomiye katkı veren, aile içi sosyal hizmet veren tüm bireylerden başlayarak işletme, kadın girişimciler, sanayiciler, iş insanlarının kapsadığı oluşum olmuştur. 2016 yılında Batı Karadeniz’i kapsayan Zonguldak, Bartın ve Karabük illerini içeriğine alan Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu sizlerle birlikte oluşturulmuştur. Federasyonumuzun amacı sizin dernekteki amaçları neyse odur. Sizler ve Sanayici topluluklar dahil olmak üzere hepsi bir dayanışma içerisinde ekonomiyi büyütmek ve ülkemize, topluma, insanlığa yararlı olmak konusunda çaba sarfetmektedir. Gerçek dayanışma gönüllülük esasına dayalı sivil toplum kuruluşlarındadır. Bugün bizim Batı Karadeniz’de sizlerle birlikte 3 kadın girişimci derneğimiz biri Safranbolu, biri Karabük’te olmak üzere ve 6 sanayici iş insanları olmak üzere 9 dernekten oluşmaktayız. Yegane amacımız kendi gücümüzü birleştirerek yapacağımız projeler, hedeflerle bölgede katkıda bulunmaktır.”

Konuşmaların ardından tek liste ile gidilen kongrede, Nilgün Efes başkanlığında yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

Aysel Manay, Ayşe Tornoğlu, Derya Gökbulut Sağlam, Filiz Eroğlu, Zeynep Yüksel Ünal, Dilek Çimenoğlu.

Yönetim Kurulu Yedek: Handan Öner, İlknur Turt Özen, Yeşim Özdoğan Çakır, Hülya Şavlı, Elif Sarı, Ayşe Kalo Efe, Emel Bahadır.

Denetim Kurulu Asil: Pınar Oker Akgün, Derya Erhal, Nilay Suvardar

Denetim Kurulu Yedek: Nazmiye Özen, Fatma Kılıçarslan, Ümit Karahan.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , bakzifed , ergikad , nilgün efes

Yorumlar

Ziyaretler sürüyor

23 Mart 2021 Salı 16:42

Ziyaretler sürüyor

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yılmaz’a kutlama ziyaretlerinde bulunuldu.

MHP İlçe Başkanı Rahman Parti Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, göreve atanması nedeniyle kutladığı Yılmaz’a çiçek hediye etti.

Demirtürk, Yılmaz’ın üstlendiği her görevi başarıyla yürüttüğünü bildiklerini belirterek, “Kendisine tevdi edilen Türk Metal Şube başkanlığını da layığı ile yapacağına inancımız tamdır. Kendisini ve birlikte görev yapacağı arkadaşlarını kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.

ÇAKIR BAŞARI DİLEDİ

Bu arada, AK parti İlçe Teşkilatlarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Fatih Çakır da Türk Metal’e kutlama ziyaretinde bulundu.

Çakır, göreve atanması dolayısıyla kutladığı Şube Başkanı Yılmaz ile yönetimine başarı dileğinde bulundu.

EVEDER’DEN ZİYARET

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Vakfı ve Erdemir Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Bahattin Şenay da, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ziyaret ettiği Yakup Yılmaz’ı kutlayarak başarılar diledi.

Diğer yandan, gün içinde çok sayıda sendika üyesi işçiler, Yılmaz ve göreve atanan yönetim kurulu üyelerine ziyarette bulundular.

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yakup Yılmaz da, ziyaretlerden duydukları memnuniyeti dile getirerek, teşekkür etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , türk metal

Yorumlar