Erdemir’de 130 milyonluk dolandırıcılık iddiası…

12 Aralık 2017 Salı 18:56

Ereğli Haber

Erdemir’de 130 milyonluk dolandırıcılık iddiası…

Türkiye’nin dünya çapında bilinen küresel demir çelik gücü, OYAK’a bağlı Erdemir ve Erdemir Çelik Servis Merkezi’nin (ERSEM) milyonlarca dolar dolandırıldığı iddia edildi.

Modern teknolojiye sahip tesislerinde yüksek standartlarda çelik üreten ve dağıtımını gerçekleştiren Erdemir ve ERSEM’in 2 yılda yaklaşık 34 milyon dolar (130 milyon 220 bin TL) dolandırıldığı belirtiliyor.
Ulusal ve uluslararası piyasalarda güçlü bir marka olan Erdemir Grubu, madencilik ve mühendislik alanlarında da faaliyet gösteriyor. Dolandırıcılık olayı, ERSEM firması muhasebe görevlisinin, 2 yıldır çalışılan bir şirketin banka teminat mektuplarını bankalardan sorgulamasıyla ortaya çıktı.
Erdemir ve ERSEM şirketlerine verilen iki ayrı bankanın teminat mektuplarının sahte olduğu ortaya çıkınca OYAK’a bağlı şirketlerde telaş yaşandı. Yönetim Kurulu tarafından iç soruşturma başlatılırken, olayın yargıya taşındığı belirtildi. Demir çelik sektöründe iş yapan firmaların tedirgin olduğu olayla ilgili dolandırıcılık yapan firmanın, Erdemir’in depolarında bulunan mallarına Yönetim Kurulu’nun kararıyla el konulduğu öğrenildi.

(KAYNAK: GÖKSEL ÇAĞLAV / ANKARA)

 

O haberlere yalanlama geldi

ulusal ölçekte yayın yapan bir gazete, Erdemir’in sahte teminat mektupları yoluyla 34 milyon lira dolandırıldığını öne süren bir haber yayınlamıştı.

Haberin ardından, ithamların hedefindeki iki firma olan Baştuğ Sac. San. Tic. Ltd. Şti ile Yeşilışık Metal İnşaat Nakliyat Dış Ticaret Ltd. Şti yaptıkları açıklamalarla haberi yalanladı. Söz konusu gazete, yalanlama metinlerine sayfalarında yer verdi.

NE DEDİLER?

Baştuğ Sac. San. Tic. Ltd. Şti ile Yeşilışık Metal İnşaat Nakliyat Ltd. Şti’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “11.12 2017 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nde yer alan ‘Erdemir’de 34 Milyon dolarlık sahte teminat kazığı’ başlıklı habere ilişkin doğru bilgileri paylaşma sorumluluğunu üzerimizde hissediyoruz. Haberde bahsi geçen bilgi ve tutarlar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Dolandırıcılık söz konusu değildir. Durum böyleyken, Malzeme Tedarikçimiz Yeşilışık Metal Ürünleri Dış Ticaret Ltd Şti’nin Erdemir ile ilişkilerinde yaşamış olduğu ticari uyuşmazlık üzerinde görüşmeler devam etmekte olup, Erdemir’e olan borcun büyük kısmı vadesinden önce ödenmiştir. Henüz vadesi gelmemiş kısım ile ilgili de ödeme protokolü çalışmaları devam etmektedir. Haberde belirtildiği üzere Erdemir ve Ersem’in finansal zararı gerçeği yansıtmamaktadır.”

Baştuğ Sac. San. Tic Ltd Şti’nin tedarikçisi Yeşilışık Metal İnşaat Nakliyat Dış Ticaret Ltd. Şti’de konuyla ilgili bir açıklama yaparak açıklamayı teyit etti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “11.12. 2017 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nde yer alan ‘Erdemir’de 34 milyon dolarlık sahte teminat kazığı’ başlıklı habere ilişkin doğru bilgileri paylaşma sorumluluğunu üstümüzde hissediyoruz. Haberde bahsi geçen bilgi ve tutarlar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Dolandırıcılık söz konusu değildir.  Erdemir ile ilişkilerimizde yaşamış olduğumuz ticari uyuşmazlık üzerinde görüşmeler devam etmekte olup, Erdemir’e olan borcun büyük kısmı vadesinden önce ödenmiştir. Henüz vadesi gelmemiş kısım ile ilgili de ödeme protokolü çalışmaları devam etmektedir. Haberde belirtildiği üzere Erdemir ve Ersem’in finansal zararı gerçeği yansıtmamaktadır.”

Yorumlar
  • ereğlili çiftci
    12 Aralık 2017 Salı 23:51

    2008 KIRİZİNDE EREĞLİYE SAHİP ÇIKMAYAN ERDEMİRİ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE

  • ali kumaş
    12 Aralık 2017 Salı 19:46

    Demekki etme bulma dünyasıymış, oyak yönetimi 2008 de 900milyon dolar kar açıklayıp sözleşme imzaladığı sendikayla zarar ediyorum diye calışanlardan fedakarlık istemis brütten yüzde 35 çalışanlardan çalmıştı çok sevindim dolandırıldıklarına iyi yapmışlar, ayrıca vakıftan aldıklarına yok çaldıklarına ne demeli daha bunlar ii günleri inş. hükümet bunlara bedavaya verdiği erdemiri geri alır.

Yalçın, katılımın az olmasını eleştirdi...

8 Aralık 2017 Cuma 19:02

Kaynak: Saliha Doğan

Yalçın, katılımın az olmasını eleştirdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selim Soydemir’in katılımı ile “Şirketleşme ve Kurumsallaşma” konulu konferans düzenlendi.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda bu gün saat 14.30’ da gerçekleştirilen “Şirketleşme ve Kurumsallaşma” konulu konferansın açılışında konuşan Kdz. Ereğli TSO Başkanvekili Sertan Yalçın düzenledikleri konferanslara katılımın az olmasını eleştirdi. TSO’nun ticaretle ilgili neden eğitim semineri ve konferanslar düzenlemediğinin eleştirildiğini ifade eden Yalçın, düzenledikleri konferanslar için bin 700 üyelerine bilgi vermelerine rağmen katılımın çok az olduğunu söyledi. Yalçın 2013-2017 yılları arasında bir çok konuda üyelerine yönelik bir çok eğitimler düzenlediklerini anlattı.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selim Soydemir ise şirket yöneticilerinin stratejik konular veya PR’a daha fazla zaman ayırabilme imkanı sağladığını, aynı zamanda aile içi çatışmaların da şirketi etkilemesinin önüne geçtiği vurgusunu yaptı. Soydemir yaklaşık 1,5 saat süren konuşmasında şirketleşmenin ve kurumsallaşmanın önemi ve nasıl olması gerektiğini katılımcılara anlattı.
Konferans sonunda TSO Başkanvekili Sertan Yalçın tarafından Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selim Soydemir’e teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Yorumlar

Yalçın acı gerçekleri vekillere anlattı...

7 Aralık 2017 Perşembe 13:07

Ereğli Haber

Yalçın acı gerçekleri vekillere anlattı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki siyasi parti ve Sivil toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri Ankara’da AK Parti ve CHP Zonguldak Milletvekilleri ile toplantı yaptı. Toplantıda konuşan Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Vekili Sertan Yalçın, bölgenin ekonomik olarak zor günler yaşadığını söyledi.

Kdz. Ereğli TSO Başkan Vekili Sertan Yalçın, Ankara’da siyasi parti ve STK temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş’a bölgenin ekonomik sorunları ve çözümleri noktasında bilgilendirmede bulundu.


Yalçın “İl olma isteğimizin temelinde ekonomik sorunlar yatıyor”
Ankara’ya siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcileri olarak Ereğli’nin il yapılması talebiyle geldiklerini ancak bu isteğin temelinde ekonomik sorunlar yattığını ifade eden Yalçın, sosyal gelişmişlik endeksinin yeniden düzenlenerek Zonguldak’ın teşvikte 5 ve 6. Sıralarda olması gerektiğini vurguladı. Yalçın burada yaptığı konuşmada “Öncelikli olarak il olmak için yola çıktık ama işin özünde ekonomik sıkıntılarımız var. Sadece Ereğli olarak bahsetmiyorum, Zonguldak bölge olarak ekonomik sıkıntılarımız var. Bir bölgenin gelişmesini sağlayan en önemli faktörler bir kamu, iki özel yatırımlardır. Biz Zonguldak olarak gerek kamu gerekse özel sektör yatırımlarından yeterince faydalanabildiğimizi düşünmüyorum. Kamu yatırımlarından bahsedildiğinde TTK'nın sübvansesi önümüze çıkartılıyor. Biz bölge olarak bu sorundan bir an önce kurtulmak istiyoruz. Merkezi hükumet TTK’ya yapılan yatırımı, bölgeye yapılmış yatırım olarak kabul ediyorsa son derece haksızlığa uğradığımızı düşünüyoruz. Bu sorunla ilgili sizlerden bir an önce çözüm bekliyoruz. TTK’ya zarar ettiren sonuçta Zonguldak bölgesi değil. TTK’da çalışan 6 bin kişiyi 4 ile çarparsanız 24 bin yapar. Ama Zonguldak’ın nüfusu 550-590 bin. Bu sorunun artık çözülmesini ve Zonguldak’ın kamu yatırımlarından faydalanmasını istiyoruz. Özel sektör yatırımlarına baktığımızda biz bölgede birçok yatırımcı ile temasa geçiyoruz, görüşüyoruz. Etrafımızda bulunan Düzce, Karabük ve Bartın’ın teşvik noktasında bizden daha avantajlı konumda olması dolayısıyla yatırımcıları bir şekilde elimizde tutamıyoruz. Dolayısıyla özel sektörü de bölgemize çekemiyoruz. Sosyal gelişmişlik endeksi 2011 verilerine göre hazırlandığı için o dönemde Zonguldak 29. Sırada. Bunların yeniden gözden geçirilip sıralamanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Erdemir ve TTK’yı çıkardığınızda bizim sıralamamızın çok farklı yerlerde olacağını düşünüyoruz. Yatırımlarda 5, OSB’de de 6. Bölgede olmamız gerekir. Bölgemizde tersanelerimizle ilgili çok büyük sıkıntılarımız var. Mevcut Cumhurbaşkanımızın 2004 yılında temelini attığı tersaneler şu anda yüzde 20 kapasite ile çalışan bir noktaya düştü. Buralarda ekonominin yeniden canlandırılması noktasında belli projeler üzerinde çalışıyoruz. Burada hükumetimizin 35 milyon TL’ye yaptığı mevcut bir liman yatırımı var. Limanla ilgili bir an önce 3. Şahıslara tamil ve tahliye hizmetleri vermesi noktasında sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Bu sayede tersanelerimizi bir can suyu, hareket sağlayacağı inancındayız. Genel olarak söyleyeceklerim bu kadar ama bizim il olma isteğimizin temelinde ekonomik sıkıntılarımız var. Bölgemiz ekonomik olarak son derece kötü günlerden geçmekte” dedi.

“Ereğli her geçen gün kan kaybediyor”
Yalçın, AK Parti Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır’ın “Kamu yatırımlarından kastınız ne?” şeklindeki sorusuna “Bölgemizde altyapı ve yol çalışmaları yıllardır devam ediyor. Son 2-3 yılda biraz ivme kazandı ama bunları bir şekilde sonlandıramıyoruz. Ereğli-Zonguldak karayolunda senelerdir yapım çalışması var, bir hastane mevkiinde kavşak kaldı. Orada itiraz ve mahkemelik bir durum var. Bir şekilde çözülmüyor. Her tarafta kavşaklar, alt geçit, üst geçit süratle yapılırken Ereğli’de olmuyor. Ereğli-Devrek yolunda çalışma yapılıyor ama bir türlü bitirilemiyor. Aynı şekilde Ereğli’nin çevre yolu duruyor. Üniversite konusunda sıkıntılarımız var. Ereğli en güzel yerini üniversiteye devretti. Bizde bu konuyu yakinen takip ediyoruz. Bizim Ereli’de ki esnafımızın orayla ilgili çok büyük beklentileri var. Problem şu anda hangi aşamada bilmiyorum ama bu iş çok uzadı. En son avam projesi yapıldı, uygulama projesi için ihaleye çıkılacak. Üniversite diyor ki; ‘kaynak yok. Kalkınma bakanlığından kaynak için talepte bulunduk.” Ne kadar bu kaynak. 1 milyon TL civarında bir kaynaktan bahsediyoruz. Bu para kalkınma bakanlığından bir şekilde üniversiteye aktarılıp proje yapılamadı. Ereğli her geçen gün kan kaybediyor” şeklinde yanıt verdi.


Ereğli tam kadro Ankara’ya gitti
Ankara’da düzenlenen toplantıya AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı M. Fatih Çakır, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkan Yardımcısı Sevdikar Aras, MHP ilçe Başkanı Rahman Demirtürk, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Büyük Birlik Partisi ilçe Başkan Vekili Nizamettin Halıcıoğlu, DSP İlçe Başkanı Mustafa Timur, DYP İlçe Başkanı Mustafa Danışmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Sertan Yalçın, Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Ziraat Odası Başkan Vekili Tacettin Keskin, Kent Konseyi Başkan Vekili Ahmet Özer, Gülüç Belediyespor’dan Seydi Demirtaş Gümeli Belediyesi Başkan Vekili Ekrem Kumuz, Kdz. Ereğli Marangozlar Odası Başkanı Metin Yüksel, Pazarcılar Odası Başkanı Fehmi Taşkın, Madeni İşleri Odası Başkanı Atilla Akar, Tuhafiyecilet Odası Başkanı Dursun Kertlez, Bakkallar Odası Başkanı Adam Araç, Berberler Odası Başkanı Murat Cebesoy, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Taksiciler Derneği Başkanı Yücel Oktay, Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan, Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkan Vekili Yasin Ören, Subaşı Haber Gazetesi Sahibi İsmail Çetin ile bir çok STK temsilcisi katıldı.
Yaklaşık 4 saat süren toplantıda milletvekilleri konuşulanları not alarak, devam eden ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili olarak bilgilendirme yaptı.

Yorumlar

5-6 bin tonluk gemilere hizmet verebilecek...

27 Kasım 2017 Pazartesi 13:34

Ereğli Haber

5-6 bin tonluk gemilere hizmet verebilecek...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesinin işlettiği Bozhane Limanındaki hasarlı iskelenin onarım çalışmaları tamamlandı.

Kdz. Ereğli ilçesinde 1980’li yıllarda faaliyete geçen Bozhane Limanı yaklaşık 5 yıl önce büyük hasar görmüş ve kullanılamaz hale gelmişti. Kdz. Ereğli Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü tarafından işletilen limanın onarımı için başlattığı çalışmalarda sona gelindi. Yaklaşık 500 bin TL’ye mal olan onarım çalışmalarının tamamlandığını belirten Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ilçenin önemli bir ihtiyacının giderileceğini ifade etti. Başkan Uysal açıklamasında “Bozhane Limanı iskelesinde başlattığımız onarım çalışmaları tamamlandı. Daha önce limandan sadece 3 bin tonluk gemiler yükleme boşaltma yapabiliyordu. Yapılan onarım ile birlikte Bozhane Limanı’nda 5-6 bin tonluk gemiler yükleme boşaltma işlemlerini yapabilecekler. Ereğlimize hayırlı olsun” dedi.

Yorumlar

SGK, prim ödeme süresini uzattı

7 Kasım 2017 Salı 11:43

SGK, prim ödeme süresini uzattı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim ve yapılandırma taksitlerinde süre uzatımına gitti.

Açıklamaya göre eylül ayına ilişkin prim ödeme süresini 7 Kasım'a kadar uzatıldı. Kurum, gerekçe olarak tahsilat sisteminde yaşanan aksaklıkları gösterdi.
SGK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Kurumumuz alacaklarının tahsilatında bankaların Kurumumuz tahsilat sistemleriyle iletişiminde sıkıntılar yaşanması dolayısıyla 2017 yılı Eylül ayı primleri, 6770 sayılı Kanun kapsamında ertelenen 2016 yılı Aralık ayı primleri ve yapılandırma taksitleri de dahil olmak üzere ödeme vadesi 31/10/2017 tarihinde dolan prim tahsilatlarında aksaklıklar oluştuğu tespit edilmiştir.
Bu nedenle, işveren ve sigortalılarımızın mağduriyetlerini önlemek amacıyla son ödeme tarihi 31/10/2017 olan prim ve diğer tüm Kurumumuz alacaklarının ödeme süresi 7/11/2017 tarihi gün sonuna kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak söz konusu ödemeler yasal süresi içinde yapılmış sayılacaktır.
İşverenlerimizin/Sigortalılarımızın sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanmaya devam edebilmeleri, süresinde ödenmeyen primler nedeniyle gecikme cezası ve gecikme zammına maruz kalmamaları ve yapılandırma anlaşmalarının bozulmaması açısından belirtilen tarihlere kadar ilgili borçlarını ödemeleri önem arz etmektedir."

Yorumlar