Engelliler gününde doyasıya eğlendiler...

4 Aralık 2018 Salı 18:05

Engelliler gününde doyasıya eğlendiler...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ilçedeki engelliler ve aileleriyle bir araya geldi. Başkan Uysal, ilçedeki engellilere yönelik pozitif ayrımcılığın süreceğini vurgulayarak engelleri kaldırmaya devam edeceklerini vurguladı.

Kdz. Ereğli Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, Belediye Başkan Yardımcıları, Kaymakamlık ve Belediyenin Daire Müdürleri, Özel Rehabilitasyon Merkezleri yöneticileri, öğretmenleri, engelliler ve aileleri katıldı.
Başkan Uysal’ın göreve geldikten bu yana sürekli engellilere destek olduğunu ve engelliler için yaptığı çalışmalara müteşekkir olduklarını belirten Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, ilçenin engelliler konusunda daha iyi yerlere geleceğine inandıklarını ifade etti.
Engellilere pozitif ayrımcılık uygulamaya devam edeceklerini hatırlatan Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, engellilerin yanında olduğunu söyledi. Uysal konuşmasında, “Bizler engelli aileleri ve onların sorunlarını biliyoruz. Onlar toplumda biz varız mesajı veriyor, bizler de onların yanındayız.Hayatlarını kolaylaştırmak, ihtiyaçlarını karşılamak için söz verdik. Bugüne kadar bu yönde önemli çalışmalar yaptık ama asla yeterli görmedik. Bizler beraber, birlikte büyük bir aileyiz. Çalışmalarını her şeye rağmen büyük bir başarı ile yürüten Engelliler Derneği Başkanımız ve Rehabilitasyon merkezleri yönetici ve eğitmenlerine teşekkür ediyorum. Arzum o dur ki, yeni dönemde belediye bünyesinde engellilere ve ilçede onların hayatını kolaylaştırma adına belediyeden bir bütçe hazırlanmalı ve Rehabilitasyon ve engellilerle ilgilenen bir meclis üyesi mutlaka olmalı” dedi.
Daha sonra engelliler çeşitli oyunlarla ve müzikle dans gösterileriyle eğlenerek günlerini kutladı.

Yorumlar

İki kardeşin yardım eli herkesi etkiledi...

4 Aralık 2018 Salı 18:03

İki kardeşin yardım eli herkesi etkiledi...

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde iki kardeşin çalıştırdığı lokantaların önünde ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzattı.

Çaycuma ilçesinde İstasyon Caddesi yokuşunda bulunan esnaf olan Atilla ve Anıl Bayar kardeşlerin yaptığı yardım görenleri etkiledi. Topladıkları ayakkabı ve kıyafetleri yardım kurumları almaya gelmeyince çareyi lokantalarının önündeki banka sererek ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalıştılar. Banka koydukları kıyafetin üzerine 'ihtiyacı olan alabilir' yazısı ile sosyal medyalarından duyuru yaptılar. Bu soğuk kış aylarında durumu olan herkesi, hayırseverleri ihtiyacı olan kimselere yardım etmeleri için çağrıda bulunan Bayar kardeşler; "Sabah 8'de dükkanımızı açınca banka kullanılmayan eşyaların ihtiyacı olan birilerine yarayacağını düşündüm ve sabahtır baya alan ve ilgilenen oldu. Eğer ihtiyacı olanları memnun edebildiysek ne mutlu. Ben 30 yıldır Çaycuma'da küçük bir restoran işletmecisiyim. Bu şekilde belki duyarlı insanların ihtiyaç sahiplerine daha fazla ulaşacağını düşünüyorum. İnşallah herkes duyarlı olur. Yardım elleri çoğalır " dedi.

Yorumlar

Uysal, okul etkinliklerine katıldı

4 Aralık 2018 Salı 17:46

Uysal, okul etkinliklerine katıldı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, okul etkinliklerine katıldı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Pestilci Ortaokulu’nun düzenlediği 'Teknoloji Bağımlılığı ve Benimle Oynar Mısın?” etkinliği ile Kdz.Ereğli Kent Konseyi ve Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz.Ereğli Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencilerinin işbirliği ile hazırlanan 'Karaelmas Kültür Fuarını' ziyaret etti.
İlk olarak Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde Pestilci Ortaokulu’nun Erasmus programı kapsamında düzenlediği 'Teknoloji Bağımlılığı ve Benimle Oynar Mısın' konulu seminerine katılan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, öğrenci, öğretmen ve Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen delegasyonla bir araya geldi. Uysal, öğretmen ve öğrencileri emeklerinden dolayı kutladı.
Seminerin ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde, Kdz. Ereğli Kent Konseyi ve Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencilerinin işbirliği ile hazırlanan 'Karaelmas Kültür Fuarını’ ziyaret eden Uysal, fuarı gezdi.
Fuarı çok beğendiğini ifade eden Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, fuarı herkesin mutlaka gezmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar

AK Parti’de ‘Kurt’ sürprizi yaşanır mı?

4 Aralık 2018 Salı 16:08

Ereğli Haber

AK Parti’de ‘Kurt’ sürprizi yaşanır mı?

AK Parti’de tüm gözler Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayına çevrilirken, Yüksek İnşaat Mühendisi Mustafa Kurt’un sürpriz aday olup olmadığı tartışılıyor. Bilindiği gibi AK Parti’de 2011 yılında Prof. Dr. Ercan Candan milletvekili adayı, 2014 yılında ise Hüseyin Uysal sürpriz bir şekilde aday yapılmıştı.

Ereğli Haber- AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Kurt bu sabah öğretmenevinde gazetecilerle sohbet toplantısı gerçekleştirdi.
Basın toplantısında Kurt’a iş Adamı Alim Özer’de eşlik etti.
Kdz. Ereğli’nin trafik sorunu kısa vadede çözecek projeler açıklayan Kurt, ilçeye mutlaka üniversite kurulması gerektiğini açıkladı.

Rüzgar enerjisi Ereğli’ye para kazandıracak
Ereğli’nin 6-7 tepesinin bulunduğunu ve bu tepelerin iyi rüzgar aldığını anlatan Kurt, bu tepelere rüzgar enerjisi santralleri kurularak belediyeye ciddi bir gelir sağlanacağını savundu. Göztepe’nin altına tünel otopark yapılabileceğini belirten Kurt, çarşı merkezinden devlet hastanesine kadar raylı sistemin kurulmasının da mümkün olduğunu anlattı.
“Annem Kestaneci, babam Korubaşı Köyü’nden”

Neden Ereğli’den aday oldu?
Kurt, bir çok donanıma sahipken ve AK Parti’de üst düzey kişilerle bağı bulunurken Ankara yada İstanbul’dan her hangi bir ilçe yerine neden Ereğli’ye gelip Belediye Başkanlığına aday olduğu ile ilgili soruya “Bu memleketin çocuğuyum. Annem Kestaneci köyünden, Babam Korubaşı’ndan. Memleketime hizmet etmek istiyorum. Belediye başkanlığını bir dönem yaparken yerime en az üç tane lider yetiştirmek istiyorum” dedi.

‘Projelerimi halka inandırabilirim”
Anlattığı projeleri nasıl hayata geçireceği ve parasını nasıl temin edeceği noktasında yöneltilen soruya da yanıt veren Kurt, açıkladığı projelerin birçoğunun yap-işlet-devret modeli ile yapılabileceğini ve dolayısı ile belediye kaynaklarına çok fazla ihtiyaç duyulmayacağını söyledi. Kurt, projelerini halka anlatarak inandırabileceğini ifade etti.

İşte o projelerden bazıları
Kurt’un açıkladığı bazı projeleri şu şekilde: Trafik sorunu çözüm sistemleri; hafif raylı ulaşım sistemi: hastane, (otogar, İstanbul yol sapağı, sahilden çınar altı- mevkii -adalet sarayı, Kırmacı mahallesi, İstanbul yol sapağından, sanayi sitesi, Anadolu oteli, Gülüç, Belediye plajı, Alaplı güzergâhı.) ; Göztepe toprak altı tünel otopark düzenlemesi; şehir kent meydanı; Yıldız Teknik üniversitesi Vakfı Destekli Teknik Üniversite kurulması; millet bahçesi (Subaşı-Delihakkı civarında), Kdz. Ereğli platformu kurulması.

Yorumlar

Böylesi ilk kez oldu... Görenler pür dikkat izledi...

4 Aralık 2018 Salı 14:52

Ereğli Haber

Böylesi ilk kez oldu... Görenler pür dikkat izledi...

Bülent Ecevit Üniversitesi, Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı ikinci sınıf öğrencileri “Bağımlılık” temalı sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi.

Öğretim Görevlileri Bircan Topçu Yurdigül, Derya Erarslan ve Meva Apaydın’ın danışmanlığında gerçekleştirilen projede hazırlanan temalarla kumar, alkol, sosyal medya, pedofili, online alışveriş gibi birçok konuya farklı bakış açılarıyla değinilerek farkındalık oluşturuldu.
Projede “ Yaşamak Senin Elinde” adlı kısa filmde, kumar bağımlısı bir aile reisinin her şeyini kaybetmesi ve “Pedofili Hastalık Değil Bağımlılıktır” adlı kısa filmde pedofili bağımlısı birinin çocuk kaçırma sahnesi gösterilerek vatandaşlar bu konularda bilinçlendirmeye çalışıldı. Etkinlikte ayrıca “Güler Misin Ağlar Mısın?” adlı özgün baskı sergisinde insanların içinde bulunduğu bağımlılıklar dramatik bir biçimde ele alındı. “Sessiz Çığlık” adlı canlı heykel sergisinde de kumar, sigara, sosyal medya ve alkol bağımlılığı üzerine örnekler verildi. Sosyal sorumluluk proje kapsamında yapılan etkinlikte en fazla dikkati ise öğrencilerin bağımlılık ürünleriyle hazırladıkları tabut dikkat çekti. Etkinliği izleyen vatandaşlara öğrenciler tarafından kitap okumanın ve eğitim almanın faydaları olumlu örnek olarak gösterildi. Ereğli ilçesindeki bir AVM’de düzenlenen etkinliğe ilgi büyük olurken, projede yer alan öğrenciler vatandaşlara el ilanı dağıtıp bağımlılıkla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Yorumlar