Engelliler Haftası törenlerle kutlandı

10 Mayıs 2019 Cuma 14:07

Engelliler Haftası törenlerle kutlandı

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası Zonguldak'ta çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Hafta nedeniyle Zonguldak'ta faaliyet gösteren Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde ile çeşitli okullarda okuyan öğrenciler, Türkiye Sakatlar Derneği üyeleri, öğretmenler ve aileleri Madenci Anıtından Valilik önüne kortej eşliğinde yürüyüş düzenlediler. 
Yürüyüşün ardından Valilik önünde tören düzenlendi. Törene Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı ve öğrenciler katıldı. Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve Uzun Mehmet İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencileri işaret diliyle İstiklal Marşı okudu. 
Engelliler Haftası nedeniyle günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, şunları söyledi: 
“Engelli camiası adına, engelliler adına toplumsal hayatın bütün alanlarında eğitim de, iş bulma da, ulaşım da, kent politikalarında taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Bu çerçevede bilindiği gibi 2005 tarihinde çıkarılan bir rehber niteliğindeki engelliler yasası ülkemizde engellilerin haklarının sağlanmasında büyük yarar sağlamıştır. Çıkarılan yasa gereği yapılan kanuni düzenlemeler uygulanmasında bazı sıkıntılar yaşasa bile ülkemizde yeterli olmamakla beraber istihdamda ve erişebilirlik de oldukça önemli mesafe alınmıştır. Türkiye Sakatlar Derneği olarak ilimizde her yıl 10 Mayıs Engelliler Haftası'nda engellilerimizin yaşadıkları ulusal ve yerel bazda ki sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz. Derneğimiz engellilerin talepleri için demokratik bir zeminde mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bütün kamuoyu ve engelleri yasal haklarını savunmaya, dayanışmaya taleplerini ifade etmeye çağırıyoruz"dedi. 
Ardından törende engelli öğrenciler tarafından şiirler okundu. 

Yorumlar

Sayaçtan çıkan duman, yaşlı aileye korku dolu anlar yaşattı

10 Mayıs 2019 Cuma 13:34

Sayaçtan çıkan duman, yaşlı aileye korku dolu anlar yaşattı

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesinde elektrik sayacından çıkan yangın evde yaşayanlara korku dolu anlar yaşattı.

Olay Perşembe Beldesi Keçecioğlu mahallesinde meydana geldi. Amir Keçeci 'ye ait evde, sahur vakti elektrik sayacından çıkan dumanlar aileye korku dolu anlar yaşattı. Olayı ailesini arayarak yardım isteyen Amir Keçeci, evin dışında bulunan şartelden eve elektrik gelmesini önleyerek evini ve ailesini yanmaktan son anda kurtardı. 
Elektrik arıza hattını arayarak yardım isteyen Keçeci, nöbetçi ekip buluhmadığı iddiası üzerine hemen Çaycuma ve Perşembe Belediyesi itfaiyelerini arayarak yardım istendi. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin yaptığı inceleme sonucu enerji firmasından izin alınmadan sayaca müdahale edemeyecekleri öne sürüldü. 
Amir Keçeci' nin oğlu Tugay Keçeci, "Babam gece 03.30'da beni aradı. elektrik sayacından dumanlar çıktığını söyledi. Bunun üzerine hemen yardıma geldim. İlgili kuruluşu arayarak yardım istedim. Durumumu izah ederek evde 98 yaşında yatalak babaannem, annem ve babam yaşıyor diye belirttim ama sabah mesai başlayana kadar kimsenin gelemeyeceği belirtildi. Sonra itfaiyeyi aradım. Eve gelip incelemede bulunarak ilgili kuruluşuzaradılar. Onlara da cevap olarak gece çalışan vardiyalarının olmadığını söylediler. Benim aileme bir şey olsaydı hesabını kim verecekti, yatalak olan babaannemi nasıl kurtarıp, nereye koyacaktım" dedi.   

Yorumlar

Fahri Yılmaz hayatını kaybetti

10 Mayıs 2019 Cuma 13:08

Fahri Yılmaz hayatını kaybetti

Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Erdemir sıcak haddane kalite kontrol müdürlüğünden emekli Fahri Yılmaz vefat etti.

Erdemir sıcak haddane kalite kontrol müdürlüğünden emekli, Merhum ayakkabıcı Yusuf Yılmaz'ın oğlu, 24. Dönem Zonguldak Milletvekili Adayı Hüseyin Yılmaz, Erdemir'den emekli Mustafa Yılmaz'ın ve Türkiye gazetesinden Recep Yılmaz'ın abisi, Avukat Elçin Uyar'ın ve Erdinç Yılmaz'ın babaları Fahri Yılmaz hayatını kaybetti. Cenazesi Alaplı Bektaşlı köyü Cinler Mahallesinde Cuma namazına müteakip toprağa verilecektir.
Ereğli Haber Gazetesi olarak Merhum Fahri Yılmaz’a Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Yorumlar

Alan, Gaziler ve huzurevi sakinleri ile iftarda buluştu

10 Mayıs 2019 Cuma 13:08

Alan, Gaziler ve huzurevi sakinleri ile iftarda buluştu

Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Gaziler Derneği ve Huzurevi sakinlerine iftar yemeği düzenledi.

Belediye yemekhanesinde düzenlenen iftar yemeğine; Türkiye Muharip Gaziler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Recep Başar ve Gazi yakınları, Huzurevi sakinleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri ve belediye meclis üyeleri katıldı. 
Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, mübarek Ramazan ayında, Gaziler Derneği ve Huzurevi sakinleri ile iftar yemeğinde bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, konuşmasında şu görüşlerine yer verdi; “Mübarek Ramazan ayında, şanlı tarihimizin yaşayan abideleri gazilerimiz ile bir arada olmaktan dolayı büyük onur duyuyorum. Bizleri kırmayıp, iftar yemeğimize katıldığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Rabbim tuttuğumuz oruçlarımızı kabul eylesin. Başta, Gazilerimiz olmak üzere, değerli büyüklerimiz olan huzurevi sakinlerimizin her zaman emrindeyim. İnşallah, Zonguldak’ımızı hak ettiği yere hep birlikte getireceğiz. İnşallah, seneye de yine böyle sıcak, samimi, bereketli iftar sofralarında buluşmak nasip olur” şeklinde konuştu. 
Gaziler Derneği Recep Başar ise, Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan’a, iftar yemeği organizasyonundan dolayı teşekkür ederek, Başkan Alan’a, çalışmalarında başarılar diledi. 

Yorumlar

"Kuaförüm Okulda" Projesinin kuaförleri ödüllerini aldı

10 Mayıs 2019 Cuma 12:58

"Kuaförüm Okulda" Projesinin kuaförleri ödüllerini aldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim önderliğinde imzaları atılan "Kuaförüm Okulda" projesinin, ilçeye bağlı okullarda okuyan ve kuaföre gidemeyen özel eğitim öğrencilerinin okullarına, kuaförlerin giderek öğrencilerin saçlarını şekillendiren "Kuaförüm Okulda" projesinin kuaförleri ödüllendirildi.

"Kuaförüm Okulda" projesinin amacı ilçeye bağlı olan okullarda okuyan ve kuaföre gidemeyen özel eğitim öğrencilerinin okullarına kuaförlerin giderek, öğrencilerin saçlarının kesilmesi ve bakımlarının yapılmasıydı. İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cengiz Yılmaz, projeye destek olan Esin Bayan Kuaförünün sahibi Esin Akçaalan ve beraberinde Büşra Akçaalan ile Büşra Biçer, İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli´ye ziyarette bulundu. 
Kaymakam Serkan Keçeli, projede yer alan kuaförlere teşekkür belgesi vererek, başarılarının devamını diledi. 

Yorumlar