Engelliler Haftası programı düzenlendi

17 Mayıs 2019 Cuma 17:14

Engelliler Haftası programı düzenlendi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Nurdan Ahmet Oğuz İlkokulu10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında program düzenledi.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında kutlanan ilçe programı Kdz. Ereğli Nurdan Ahmet Oğuz İlkokulu’nda gerçekleşti. Programa AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Vedat Sever ve Reşat Atar, Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği adına Ahmet Hasan Eroğlu ve Aysel Manay, Paravolley Milli Takım Antrenörü Adem Çelik ve Milli Takım oyuncuları, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan Kdz. Ereğli Nurdan Ahmet Oğuz İlkokulu Müdürü Burak Turgut engelliliğin sadece engelli ve yakınlarının sorunu olmadığını ve tüm toplumun sorunu olduğunu belirtti. Müdür Turgut konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “10-16 Mayıs tarihleri arasında Birleşmiş Milletlere üye ülkelerle birlikte ülkemizde de bu hafta Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Engellilik sadece engellilerin ve yakınlarının değil tüm toplumun ortak sorunudur. Araştırma verilerine göre ülkemiz nüfusunun yüzde 12,3’ünü engelli kardeşlerimiz oluşturmaktadır. Aileleriyle birlikte ele alındığında nüfusumuzun yaklaşık yarısını ilgilendirmektedir. En büyük engel sevgisizliktir ilkesinden hareketle öğrencilerimizi özel gereksinimli bireyleri farketmelerini, sohbet etmelerini, öncelik vermelerini ,her bir engelli bireyin farklı yetenekleri olduğunu bilmelerini sağlamak için okulumuzda empati istasyonları kurarak öğrencilerimizin onlarla duygudaşlık kurabilmelerini sağlamaya çalıştık. Öğrencilerimize bunları aşılamaya çalışırken bizler de eksikliklerimizi görme fırsatı yakaladık. Salonumuz hayırseverimiz tarafından henüz binamız inşaat aşamasında iken yaptırılmıştı ve yüklenici firma tarafından herhangi bir engelli rampası yapılmamıştı. Sahnemizi şu an belki yok ama ileride özel gereksinimli bir öğrencimiz olursa onların da salonumuzu, kullanabilmeleri için hazır hale getirmiş olduk. Yine Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu olarak İlçemiz genelinde akülü tekerlekli sandalye almak için başlatılan yardım kampanyasında velilerimiz ve öğretmenlerimizin destekleriyle bir akülü tekerlekli sandalye alacak parayı toplamanın da mutluluğunu yaşamaktayız.
Program daha sonra okulda yapılan empati istasyonları videoları, evde eğitim öğrencisi Meliha Nur Peker’in okuma azmi, Kdz. Ereğli Paravolley Takımı’nın başarı öyküsü, gölge oyunu gösterisi ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi etkinliği ile son buldu.

Yorumlar

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'ne 2 ödül

17 Mayıs 2019 Cuma 15:25

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'ne 2 ödül

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde yılın ebesi seçilen Nagehan Kabasakal ile yılın en çok normal doğum yaptıran ebesi Leyla Vural’a ödül verildi.

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde görev yapan ebelerden yılın ebesi Nagehan Kabasakal ile yılın en çok normal doğum yaptıran ebesi Leyla Vural Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne iki ödül kazandırdı. Yılın Ebesi seçilen Nagehan Kabasakal, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner ile birlikte Ankara’da düzenlenen törende başarı belgesini Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’den aldı. Öte yandan Yılın En Çok Normal Doğum Yaptıran Ebesi olarak seçilen Leyla Vural ise ödülünü Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taştan’tan alarak Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne 2 ödül kazandırmış oldu.

Yorumlar

Plastik poşet karşılığında bez torba verdiler

17 Mayıs 2019 Cuma 15:15

 Plastik poşet karşılığında bez torba verdiler

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nizamettin Özdoğan öncülüğünde bölüm öğrencileri Merve Akay, Begüm Kuru ve Pelin Yiğit, “Geleceğin Bez Torbada” projesi kapsamında bez torba kullanımına dikkat çekmek amacıyla plastik torba karşılığında vatandaşlara bez torba verdiler.

Bülent Ecevit Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında Teknopark’ın destekleri ile “Geleceğin Bez Torbada” projesi kapsamında bez torba kullanımına dikkat çekmek amacıyla Valilik binası önündeki İsmet paşa parkında bez torba dağıttı. Öğrenciler, plastik poşet karşılığında vatandaşlara bez torba verdi. 
‘‘Geleceğin Bez Torbanda’’ sloganıyla gerçekleşen projede, plastik poşet kullanımının çevreye verdiği zararı Zonguldak halkına anlatmak, plastik poşet tüketimini azaltmak ve bu konu ile ilgili farkındalık anlatmak amacıyla böyle bir proje hazırladıkları belirten Çevre Mühendisliği bölümü öğrencisi Merve Akay, şunları söyledi: 
"Bülent Ecevit Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğrencileriz biz. Bizim projemiz bez çantamız. Sıfır Atık projesi kapsamında Dr. Nizamettin Özdoğan öncülüğünde bez torba projesi başlattık. Amacımız insanlara plastik torba kullanımını azaltmak, plastik torbanın çevreye verdiği zararları anlatabilmek, plastik poşet yerine daha çok tekrar tekrar kullanabilir bez torbayı alışkanlık haline getirmek. Bunu için proje amacı olarak insanlardan plastik poşet alarak bez torba vereceğiz. Plastik poşetlerin doğaya insanlara ve canlılara birçok zararı var. Doğaya atılan plastik poşetlerin çözülmesi bazen yıllar bazen yüz yıllar alabiliyor ve bu çözülme sırasında da doğaya büyük büyük ölçüde zararlar aynı zamanda da insan sağlığı içinde büyük zararları var. Kanserojen madde içerdiği için kullanımını istemiyoruz. Denize ve doğaya bırakılan bu poşetleri canlılar yiyecek sanıp tüketiyor ve böylece canlıların ölümüne neden oluyor. Bunu gibi birçok zararı var. Bunun içinde plastik poşetlerin kullanılmaması gerekiyor. Amacımız böyle etkinlikler yaparak insanları bilinçlendirmek. Şehrimizde çevre kirliliğini azaltmak amacıyla başlattığımız bu projeye desteklerinden dolayı Zonguldak Teknoparka ve yöneticilerine teşekkürü bir borç biliriz. Sıfır Atık kapsamında projelerimiz hız kesmeden devam edecek, gerçekleştirilen bu etkinlik 21 Mayıs Salı günü Kozlu pazarında açacağımız stantla tekrarlanacaktır" dedi. 

Yorumlar

“Yolcular” isimli titayro sahnelenecek

17 Mayıs 2019 Cuma 14:49

“Yolcular” isimli titayro sahnelenecek

Adana Devlet Tiyatrosu’nun hazırladığı “Yolcular” isimli oyunu Zonguldak’ta sahnelenecek.

Adana Devlet Tiyatrosu’nun hazırlayıp sunduğu iki perdelik iki saatlik “Yolcular” isimli oyun Zonguldak’ta ‘perde’ diyecek. Sam Bobrick’in yazdığı, Ekin Tuncay Turan’ın çevirdiği oyunu Sinan Pekinton yönetecek. 17 Mayıs 2019 günü 20.00’de Zonguldak Devlet Tiyatrosu sahnesinde sergilenecek olan oyun 18 Mayıs 2019 günü 14.00 ila 20.00 seanslarında sahnelenecek. Oyunun konusu ise şöyle: 
“Sanırım hepimizin sahip olduğu güzel şeyler vardı. Sadece onların varlığını fark etmek için zaman ayırmalıydık. Hepimiz hayatı özleyeceğiz.” 
Oyuncular ise Fırat Demirağ, Efe Ünsal, Mazlum Taşkıran, Sevinç Gediktaş, Gizem Göbenli ve Gönül Dilmen. 

Yorumlar

GMİS, "19 Mayıs kutlu olsun"

17 Mayıs 2019 Cuma 14:41

 GMİS, "19 Mayıs kutlu olsun"

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, yönetim kurulu adına bir mesaj yayınlayarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Yeşil’in mesajı şöyle; 
“Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 138. yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mayıs 1919 tarihi, Mustafa Kemal Atatürk'ün, şanlı kurtuluş mücadelemizin ateşini yaktığı ve özgürlük bayrağımızı Anadolu'da dalgalandırdığı tarihtir. 19 Mayıs 1919 tarihi ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır. Elinde ulusuna olan güveninden başka hiçbir şey olmayan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesi dalga dalga tüm vatana yayılarak tarihte eşine az rastlanır bir destan yazılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Türk gençliğine olan güvenini ve inancını “Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözleriyle ifade eden Atatürk, ulusumuzun varolma, bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin ateşlendiği 19 Mayıs tarihini bayram olarak gençlere armağan etmiştir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz." 

Yorumlar