Engelli kediye umut oldular

10 Temmuz 2020 Cuma 10:12

Engelli kediye umut oldular

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde avukat Umut Kurt ve çalışanı Sevil Küçükosman, gözleri görmeyen ve sol ön patisi olmayan “Umut” isimli kediyi sahiplendi.

Sevil Küçükosman, “Umut’un bize ihtiyacı var. Biz de ona elimizden geleni yapmaya, onu hayata tutundurmaya çalışıyoruz. Onun sevgiye ihtiyacı var” dedi.
Lüleburgazlı avukat Umut Kurt ve çalışanı Sevil Küçükosman, Zonguldak’ta bulunan gözleri görmeyen ve bir patisi olmayan “Umut” isimli kediyi sahiplendi. Geçirdiği bir kaza sonucu engelli hale gelen ve sadece sevgiye ihtiyacı olan kedi Umut, şimdi yeni yerinde mutlu bir şekilde yaşamını sürdürüyor.
İHA muhabirine konuşan Sevil Küçükosman, kediyi Umut Kurt’un Zonguldak’ta bulduğunu söyledi. Kedinin engelli olmasının kendilerini etkilediğini ve onu sahiplenmeye karar verdiklerini anlatan Küçükosman, “Kedinin iki gözü görmüyor. Sol ön patisi de kaza geçirdiği için yok. Onu sahiplenmek istedik. Umut Bey de kediyi sahiplendi” dedi.

“Bizim arkadaşımız oldu”
Kedi Umut’u sahiplendikten sonra veterinerde gerekli aşı ve kontrollerini yaptırdıklarını söyleyen Küçükosman, “Şimdi kedi ofisimizde bizimle birlikte. Kedinin de adı tesadüfen Umut. Bizim arkadaşımız oldu. Zaten sevgiye muhtaç. Biz de ona elimizden gelen sevgiyi vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Hayvanların satın alınmayıp sahiplenilmesi gerektiğini kaydeden Küçükosman, hayvanlara hediyelik eşya gözüyle bakanlara ise ders verir nitelikte konuştu. Küçükosman, “Umut’un şu anda bize ihtiyacı var. Biz de ona elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, onu hayata tutundurmaya çalışıyoruz. Normal hayvanlara bile sevgiyi veremeyenler var. Bir de böyle daha çok sevgiye ihtiyacı olan hayvanlara sahip çıkmak daha önemli” dedi.
Sevil Küçükosman, Umut’un kendilerine alıştığını ve çağırdığında koşa koşa geldiğini anlatarak, “Umut gel dediğimizde koşa koşa geliyor. Zaten sevgiye muhtaç olduğu için sadece onu sevmemizi istiyor. Yere yatıyor hemen sevdiriyor kendini. Onun buna ihtiyacı var. Biz de onu hayata tutundurmak için normal bir hayvanı sahiplenmek yerine sevgiye muhtaç bir hayvanı almayı tercih ettik. Biz de şimdi onunla birlikteyiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kedi , engelli , avukat , sahiplendi ,

Yorumlar

Kepez'de sinyalizasyonla geçiş güvenliği sağlandı

9 Temmuz 2020 Perşembe 19:33

Kepez'de sinyalizasyonla geçiş güvenliği sağlandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi, Elmatepe Mahallesi girişi ve Echomar Hastanesi önüne yaptığı sinyalizasyon sistemini Kepez Solak yol ayrımına da kurdu. Mahalle sakinlerinin teşekkür ettiği Başkan Halil Posbıyık “Önceliğimiz can güvenliği. İnşallah bir daha bu bölgede kazalar yaşanmaz” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Kepez Solak yol ayrımına yapılan sinyalizasyon sistemi hizmete alındı.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, başkan yardımcısı Mehmet Tayyar Mendeş ve ilgili daire müdürleriyle birlikte, yapılan çalışmayı yerinde takip etti. Solak yol ayrımında CHP grubu Belediye Meclis Üyeleri Emrah Karaarslan, Mehmet Akçakaya, Çetin Günce, AK Parti Grubu Meclis Üyesi Fuat Ulaş, Kepez Mahalle Muhtarı Baki Karaarslan ve mahalle sakinleri tarafından karşılanan Başkan Posbıyık, sinyalizasyon sisteminin bölge halkına hayırlı olmasını diledi.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Elmatepe Mahallesi girişi ve Echomar Hastanesi önünde yolun karşısına geçmek isteyen yayalara bir çok kez araçların çarpmasıyla ölümlü kazaların meydana geldiğini, aynı sorunun Kepez bölgesinde de yaşandığını belirterek, bu sorunu sinyalizasyon sistemiyle çözüme kavuşturduklarını söyledi.
Posbıyık, “Elmatepe’de çok büyük sorunumuz vardı, orayı çözdük. Echomar Hastanesi’nin karşısında ölümlü kazalar olmuştu, oraya da izin vermemelerine rağmen gerekli girişimde bulunarak sistem kurduk. Baki muhtar ve belediye meclis üyelerimiz Solak yol ayrımında da büyük sorun olduğunu ve buraya da sinyalizasyon sistemi yapmamız gerektiğini söylediler. İhaleye verdik ve bugün hizmete açtık. İnsanların yaralanmasına, ölümüne sebebiyet veren kazaların bu şekilde önüne geçmiş olacağız. Belediye Başkanı olarak değil, bir insan olarak vicdanımız rahat. Kepez halkına hayırlı olsun” dedi.
Kepez Mahalle Muhtarı Baki Karaarslan ve mahalle sakinleri Başkan Posbıyık’a uzun yıllardır yaşadıkları sorunu çözdüğü için teşekkür etti.
Muhtar Karaarslan, “Burası okullar bölgesi. Çok yoğun bir yaya trafiği oluyor. Vatandaşlarımız çok sıkıntılar çekti, çok kazalar oldu, çok canlar yitirdik burada. Engelli, sakat kalan insanlarımız oldu. Sizin özveriniz sayesinde bu sorunu da çözmeyi başardık. Mahalle halkı adına meclis üyelerimize, ekibinize ve size özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Elmatepe ve Echomar Hastanesi önüne olduğu gibi Kepez Solak yol ayrımına da butonlu sinyalizasyon sistemi kuruldu. Karşıya geçmek isteyen yayalar butona basarak güvenli bir biçimde yolu kullanabilecekler. Yaya bulunmadığı sürelerde yeşil ışık yandığından araç trafiği de aksamayacak.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli ,

Yorumlar

Kuruluşunun 28. yılında ZBEÜ'deki yatırımları anlattılar

9 Temmuz 2020 Perşembe 16:32

Kuruluşunun 28. yılında ZBEÜ'deki yatırımları anlattılar

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin kuruluşunun 28. yıldönümünde Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, kuruma yapılan yatırımları anlatırken kurumun başarılarına dikkat çekti.

ZBEÜ kuruluşunun 28. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde basın mensupları ile bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, rektör yardımcıları, genel sekreter ve idari amirler önce gazeteciler ile kahvaltıda buluştu. Ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve beraberindeki heyet Tahir Karauğuz Konferans Salonu'nda toplandı. Burada Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Fehmi Gür tarafından sunum gerçekleştirildi.
Sunumda eğitim-öğretim, uluslararasılaşma, AR-GE, sağlık ve toplumsal fayda konularındaki çalışmalar aktarıldı. Gür, "14 fakülte, 4 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 9 MYO ve 35 bin bandında öğrencilerimizle hizmetlerimize devam ediyoruz. Ayrıca 2 bin 192 idari ve bin 300 akademik personelle çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.
Koordinatör Fehmi Gür, farklı bölümlerde 22 bölüm program açılarak öğrenci alındığını ifade etti. Gür, YÖK kararı gereğince azami sürelerden dolayı 8 bin 776 öğrencinin kaydının silindiğini hatırlattı. Sağlık kampüsünde eğitim gören öğrenci sayısını da 5 bin 33'den 5 bin 795'e çıkarttıklarını vurguladı. Koordinatör Fehmi Gür, sunumunda akredite olan programları da hatırlatarak 2018 yılında 8 olan kalite akreditasyon sayısının 2020 yılında 17'ye çıkartıldığını ifade etti.
Eğitimde kalite bağlamında engelsiz üniversite turuncu bayrak ödülü, kampüsün kanında hayat var kan bağış kampanyaları, GreenMetric Türkiye ve dünya derecelerini aktaran Fehmi Gür, spordaki başarılara da dikkat çekti. İHA ve insansız kara aracı çalışmalarının takımlar tarafından başarıyla sürdüğünü belirten Gür, kamuoyunda başarılarıyla bilinen Grizu-263 uzay takımının başarılarını da hatırlattı.
2018 yılında 57 bin 903 olan mezun sayısının Haziran 2020 itibariyle 69 bin 129 olduğuna vurgu yapan Fehmi Gür, Erasmus ve Farabi programlarındaki uluslararasılaşma sayılarını da gazeteciler ile paylaştı. Teknopark başta olmak üzere bilimsel araştırmalar, Ar-Ge çalışmaları, sağlık hizmetleri hakkında bilgi veren Fehmi Gür, 15 Temmuz Şehitler Kampüsü'ndeki çalışmaların son hızla sürdüğünü aktardı. Gür, 2018 yılında 273 bin 677 metrekare olan yatırımların 2020 yılında 296 bin 709 olduğuna dikkat çekti. Ardından kürsüye gelen ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çufalı, şöyle dedi:
"Fakültelerin kurulması YÖK’ün kararında oluşuyor. Ancak ilerleyen zamanlarda Zonguldak’a Hukuk Fakültesi ile ilgili bir çalışma yapılacaktır. Hastane ile ilgili biz bunu Sağlık Bakanlığı ile görüştük. Bu sıkıntılar bazen azaltılabilir. Bununla ilgili çalışmalar bir yıldır devam ediyor. SUT fiyatları güncellendi. Malzeme alımlarına başlandı. Araya Covid süresi girince yavaşladı. Hükümet bize ekstra destek verdi. Ancak borçlar konusunun çözümüne ilişkin de destek gelirse rahatlarız. Hastaneye hep beraber sahip çıkmalıyız. Dolayısıyla Hastanenin olumsuz bir şekilde anılması herkese zarar verir. Son iki yıldır temizliğin üzerinde hassasiyetle duruluyor. Personel canla başla çalışıyor. Bir kişi bir işten memnun olmayınca durumu sosyal medyadan yansıtabiliyor. Sıkıntıları CİMER yoluyla şikayet edilebilir, Bizzat tarafıma da iletilebilir. Biz üniversite olarak talep ettik, gerisini ilgili kurumlar belirleyecek ama bizim oraya ihtiyacımız var. Kampüs alanı çok daraldı ve Tugay alanı olursa bizim için mükemmel olur. Covid-19 süreci ile birlikte öğrencilerimiz aslında Zonguldak'ı ne kadar çok sevdiklerini ve özlediklerini ifade ediyorlar. Öğrencileri gerçekten bizlerde özledik. Covid-19 süreci nasıl işler bilemiyoruz ama biz her türlü eğitim ve öğretime hazırız. İster uzaktan ister normal."
Rektör Çufalı ve beraberindekiler inşaat çalışmaları devam eden İlahiyat Fakültesi ve Kütüphane binasını gezdi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , beü , zbüe , rektör ,

Yorumlar

Güvenlik ve asayiş toplantısı yapıldı

9 Temmuz 2020 Perşembe 15:28

Güvenlik ve asayiş toplantısı yapıldı

“Kaymakamlar toplantısı” ile “Güvenlik ve Asayiş toplantısı” Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında yapıldı.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında “Kaymakamlar toplantısı” ile “Güvenlik ve Asayiş toplantısı yapıldı. Toplantılarda Covid-19 ile mücadele kapsamında alınacak tedbirler ile yapılacak denetimler, orman yangınlarının önlenmesi, yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarının önlenmesi, Kurban bayramı, düğün-nişan-kına-asker uğurlama gibi programlarda yanıcı-patlayıcı havai fişek türü maddeler ile ateşli silah kullanımının önüne geçilmesi, boğulma vakaları konularında alınacak tedbirler, yapılacak denetimler ile kurumlar arası koordinasyon ve işbirliği görüşüldü.
Vali Tutulmaz; toplantılarda görüş ve önerilerini dile getirdi, tecrübelerini paylaştı.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , güvenlik , asayiş , vali , kaymakam , kaymakamlar , toplantı , güvenlik , orman , yangın , kıvılcım , kurbanbayramı , nişan , kına , düğün , asker , eğlence

Yorumlar

Talihsiz adam göz yaşları arasında defnedildi

9 Temmuz 2020 Perşembe 13:13

Talihsiz adam göz yaşları arasında defnedildi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde dün talihsiz şekilde ölen Galip Keskin, göz yaşları arasında defnedildi.

İlçeye bağlı Kalaycıoğlu köyünde yaşayan 62 yaşındaki Galip Keskin'in, dün evinin önüne çıktığı esnada yıldırım düştüğünü görünce tekrar evine doğru yönelirken ayağı kayarak düştü. Bu düşme esnasında kafasından darbe aldı. Ailesi 112 Acil Servisi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri talihsiz adamın öldüğü teşhisini koydu. Bugün öğle namazına müteakiben Kalaycıoğlu Merkez Camii'nde cenaze namazı kılındı. Ardından ailesinin ve sevenlerinin göz yaşları arasında asri mezarlığına defnedildi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kaza , vefat , talihsiz , yıldırım , şimşek , çarpma ,

Yorumlar