Enerji Bakanı Dönmez'den yerli kömür açıklaması...

5 Eylül 2018 Çarşamba 16:06

Enerji Bakanı Dönmez'den yerli kömür açıklaması...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin yerli kömür ihtiyacının karşılanması için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, “Türkiye’deki taşkömürü ihtiyacının 1 milyon ton civarını yerli kaynaklardan üretiyoruz. Hedefimiz ithal kömürü asgariye indirmek” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak ziyaretinde Valilik programının ardından AK Parti İl Teşkilatı’nı ziyaret etti. AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ve partililer tarafından karşılanan Bakan Dönmez, burada partililere hitap etti.
Bakan Dönmez, “Zonguldak yaklaşık iki asır madencilik sektörünün gözbebeği idi ama sadece sadece madencilik alanında değil bizim diğer alanımız olan enerji alanında da yatırımlar var. Yaklaşık 3 bir megavatı geçen termik santral projelerimiz var. Bunlar işletme halinde. Öyle baktığınızda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın birnevi izdüşümü hemen hemen tüm branşları Zonguldak’ta gösterilmektedir. Örnek bir şehrimiz. Zonguldak’ın geçmişte acı tatlı bir sürü hatırası oldu. Kazaları oldu. Bu vesile ile maden şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. Bugün zaten öğleden sonraki programlarımızda şehitlik ve müze ziyaretlerimiz olacak. MTA’nın gemisi Zonguldak limanında yetkililerden bilgi alacağız. Türkiye Taşkömürü Kurumu’muza da bugün yapılan faaliyetlere ilişkin plan ve hedeflere ilişkin bilgi alacağız. Kısaca geçtiğimiz yıl açıkladığımız milli enerji ve maden politikalarımızın en önemli ayaklarından birisi yerlileştirmektir. Yerli kaynakları azami derecede ekonomiye kazandırmak için yeni modeller yeni projeler hayata geçirdik. Onların önemli ayaklardan birisi de taşkömürü hususudur. Türkiye’de yaklaşık 30 milyon ton taşkömürü ihtiyacımız var. Bunun ancak 1 milyon ton civarını yerli kaynaklardan üretebiliyoruz. Hedefimiz ithal kömürü asgariye indirmek. Mümkünse sıfırlamak. Onun için bu bölgede işçimiz, mühendisimiz, yöneticimiz hep birlikte üretimin ve dolayısıyla da istihdamın artması için ne gerekiyorsa yapacağız. Cumhurbaşkanımız seçimlerden önce TTK’ya 1500 işçi alımıyla ilgili söz vermişti. O söz bizim için talimat mhaiyetindedir. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. O süreci hızlıca tamamladıktan sonra sür'atle işçi alımını da gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

“Tedarik zincirini sağlıklı oturttuğumuz müddetçe burada iş ve istihdam garantisini de temin etmiş olacağız”
Bakan Fatih Dönmez, özel sektörde yerli kömür kullanılmasına yönelik gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Dönmez, şöyle devam etti:
“ İki özel sektör arasında bir anlaşmaydı. Biz bir yerde arabuluculuk yapmış olduk. Bir özel sektöre ait santralimiz yaklaşık yılda 7 milyon ton taşkömürü kullanıyor. Bir başka özel sektöre ait redevansla verilmiş sahamızda da yine yaklaşık 5 milyon tona çıkabilecek bir üretim planı vardı. Biz üreticiyle tüketiciyi bir araya getirdik. Aralarında bir anlaşma sağlandı. Şimdi süratle o anlaşmanın sahanın işletmeye geçmesini bekliyoruz. Bir takım hukuki prosedürler vardı. Onlar da tamamlanır tamamlanmaz tedarik zinciri sağlanmış olacak. Bu ilk ama son değil. Aslında biz bütün ithal yakıtlı santrallere aynı teklifi götürdük. Gelin burada kendi kömürünüzü çıkartın çıkartamıyorsanız çıkartan firmalardan tedarik anlaşması yapın şeklinde teşvik ettik. Bu arada üç sahamızın ruhsat devir ihalesini de gerçekleştirmiş olduk. Yine bu sahalarda da tedarik anlaşmaları yapılacak. Taşkömürümüz zaten TTK’nın belli bir üretimi var. Sevindirici olan taraf bu ihalelerden birisi de Ereğli Demir’in sahip olduğu OYAK firması da aldı. Aslında kendi koklaşabilir kömürünü burada kendi ham madde tedarikini güvence altına almış oldu. Tedarik zincirini sağlıklı oturttuğumuz müddetçe burada iş ve istihdam garantisini de temin etmiş olacağız. Bu hedeflerde bir değişikliğimiz yok. Şu anda üreticiler ve işletme sahipleriyle görüşmek lazım. Arkadaşların bize verdiği bilgi bir yıl içerisinde bu üretime geçeceğiz demişlerdi. Biz de takip ediyoruz.”
Bakan Fatih Dönmez, AK Parti ziyaretinin ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Bakan Fatih Dönmez, “Bakanlığımız iki yıldır performansa dayalı üretim modeline geçti. Bu kapsamda da her kurumumuzun yıllık kurumsal hedefleri var. Bunları da biz yıllık bazda izliyoruz. 6 ayda bir de dinliyoruz. Bize bağlı kurumlarımızın hepsini bitirdik. En son Türkiye Taşkömürleri Kurumu kalmıştı. Bu gün de burada TTK Genel Müdüründen ve yönetici arkadaşlardan bu yıl ki planlarındaki gerçekleşmeleri dinlemiş, izlemiş olacağız. Sonrasında belli ziyaretlerimiz var. Gün boyu Zonguldak’ın misafiri ve ev sahibi olacağız.

Yorumlar

Mecliste su polemiği...

5 Eylül 2018 Çarşamba 13:20

Mecliste su polemiği...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Meclisi’nin 2018 yılı eylül ayı olağan toplantısında CHP’li meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal arasında içme sularının sarı renkte akması nedeniyle polemik yaşandı.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2018 yılı Eylül ayı olağan meclis toplantısı AKM Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden çnce söz alan CHP Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi Grup Sözcüsü Sertan Ocakçı, şehir şebeke suyundan doldurduğunu iddia ettiği pet şişedeki sarı renkli sudan bir bardak doldurarak Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a içmesi için ikram etti. Başkan Uysal bu gün itibariyle ilçe genelinde ki şebeke suyunda normale dönüldüğünü belirterek, sarı renk ve kokunun giderildiğini ifade etti. Uysal’ın sözlerine itiraz eden CHP’li meclis üyeleri ise mahallelerde halen şebeke sularının sarı renkte aktığını ve kokunun giderilemediğini savundu.
Mecliste üniversite kampüsü yapılması için ayrılan eski devlet hastanesi binalarının bulunduğu alanın askeri güvenlik alanı olarak imarda yer alması talebi imar komisyonunun red kararı ile meclise getirildi. Gündem maddesi hakkında söz isteyen CHP Grup sözcüsü Sertan Ocakçı, üniversite kampüsünün yapılamayışı ve arsanın tabuda askeri alan olarak işlenmesinin sorumlusunun AK Parti hükümeti temsilcileri ile Ereğli Belediyesi yönetimi olduğunu söyledi. Yaşanan uzun tartışmaların ardından yapılan oylamada meclis üyelerinin tamamı imar komisyonunun red kararını onaylayarak eski devlet hastanelerinin bulunduğu alanın askeri güvenlik alanı olarak belirlenmesine karşı çıktı.
Mecliste resmi kurum ve şahısları ait imar tadilatı talepleri ile belediye başkanının yurt dışına çıkma talebini öngören maddeler oy birliği ile kabul edildi.

Yorumlar
 • Turan
  8 Eylül 2018 Cumartesi 17:04

  İnanmayan varsa musluklarından bir bardak su içsin. Sn başkan musluklardan içme suyu akacaktı ama kullanma suyu bile olmayacak kadar kötü bir su akıyor.

 • gökhan
  8 Eylül 2018 Cumartesi 07:23

  ereglide sanki belediye baskanı boslugu var gibi

 • Nigar ceyda idil
  6 Eylül 2018 Perşembe 19:54

  yağmurdan sonra daha fena gelinde bakin evdeki musluk tan akan pis kokulu suya 06.09.2018

Enerji Bakanı Zonguldak'ta...

5 Eylül 2018 Çarşamba 12:59

Enerji Bakanı Zonguldak'ta...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak'a geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Ahmet Çınar ve protokol üyelerince Valilik önünde karşılandı.
Çocuklar tarafından çiçek takdim edilen Bakan Dönmez, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Bakan Dönmez'in Valilik ziyareti basına kapalı olarak sürüyor.

Yorumlar

Tezel'den flaş kampüs açıklaması...

4 Eylül 2018 Salı 19:06

Tezel'den flaş kampüs açıklaması...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tezel, eski devlet hastanesi arazisinin askeri güvenlik bölgesi kapsamına alınma teklifine tepki göstererek, belediye meclis üyelerine seslendi.

Tezel yaptığı açıklamada, belediye başkanı ve milletvekillerinden gereğinin yapılmasını istedi.
Tezel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“ “Hepimizin bildiği gibi Eski Devlet Hastanesi Arsası TOKİ’ye inşaat yapılmak üzere Hastane inşaatı karşılığı verilmiş idi. Uzman arkadaşlarımızın üzerinde titizlikle çalıştığı hazırlanan dosya (Muhteviyatı, Eski Devlet Hastanesi Arsalarının Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne Fakülte Kampüsü yapılması) hazırlanan dosya; 2014 Nisan ayında Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu, 7 Esnaf Oda Başkanı, Muhtarlar Derneği Başkanı, Federasyon Başkanı, Sayın Milletvekilimiz Ercan Candan’ın katkıları ile Sayın Başbakanımıza sunuldu.
Aynı dosyada Sayın Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar ve AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın katkıları ile Ekim 2014’de Bartın’da Sayın Başbakanımıza sunuldu.
Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Ekim 2014 Zonguldak’ta müjdeli haber, Eski Devlet Hastaneleri Arsaları, Fakülte Kampüsü yapılmak üzere Bülent Ecevit Üniversitesi’ne devri yapılarak Fakülte Kampüsü yapılacağı müjdeli haberini Ekim 2014 Zonguldak Mitinginde verdi.
Bildiğimiz kadarı ile eski Devlet Hastaneleri arsaları Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi devri yapıldı.
Avam projesi yapıldı. İnşaatının yapılması ihaleye çıkılması için hazırlanan dosya Sayın Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü ve Sayın Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu tarafından ayrı ayrı Kalkınma Bakanına sunuldu ve Ereğli’nin ekonomik ve kültürel ihtiyacı olan bu konu Ereğli halkı tarafından büyük bir beklenti haline geldi.
Ereğli’ye Fakülte Kampüsü yapılması konusunu bu kadar geciktiren ve engelleyen kimler;
Öyle ki bir şehirde arsa tahsisleri uygulanacak ise imar değişikliği tahsisi Belediye İmar Komisyonu ve Belediye Meclisi’nin yetkisinde olup;
Kdz. Ereğli Belediye İmar Komiyonu’nun ve Belediye Meclisinin Ereğli’de, Ereğli’nin geleceği ve Ereğli halkının beklentisini göz önünde bulundurarak, belediye imar komisyonu, belediye meclis üyelerinin askeriye güvenlik alanı teklifini kabul etmeyeceğine inanıyorum.
Türk Milleti olarak Silahlı Kuvvetimizi seviyor, desteklerimizi ön planda tutuyor, şehitlerimizi, gazilerimizi baş tacı yapıyoruz. Deniz Kuvvetleri’nin emniyet şeridine almak istediği Eski Devlet Hastanesi Arsaları hastane orada iken emniyetli idi; Fakülte yapıldığı zaman her öğrenci kartla kontrollü gireceği ve önünde emniyet mensubu ve özel korumaların olduğu bir durumda emniyetsiz olmayacağına inanıyoruz.
Ereğli halkının büyük beklentisi olan Fakülte Kampüsü konusunda; Ereğli Sivil Toplum Örgütlerinin bu konuda hem fikir olduğunu ve birlik içinde olduğunu biliyor Sayın Belediye Başkanımızdan ve Sayın Milletvekillerimizden katkılarını önemle arz ediyorum.”

Yorumlar
 • hüseyin öztürk
  11 Eylül 2018 Salı 15:48

  bende sayın hikmet baskan gibi ayni şeyleri duymustum hastane yerinin üniversiteye devir edildiğini ve diyer ilçe siyasi parti teşkilatı belediye meclis üyesi arkadaşlardanda dinlemiştim bu haberi okuyunca şaşıdım bu işin üniversiteye tahsis edidiğini biliyordum eger aksi olmuş ise hem ereğliye hemde halkımıza cok haksızlık olmuş cok zaman gecmeden bu yanlışın tezden duzeltılmesını arz edıyorum....

Şehidimizin adı, çocukluğunu geçtiği yerde yaşatılacak...

4 Eylül 2018 Salı 18:44

Şehidimizin adı, çocukluğunu geçtiği yerde yaşatılacak...

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Belediye Başkanı Nuri Tekin, Batman'ın Kozluk ilçesinde, güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan'ın adının Belediye Meclisi kararıyla 690 Evler 4 yoldaki Aile Parkına verileceğini söyledi.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, "İlçemiz eşrafından şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan’ın adını yaşatmak amacıyla, Şehidimizin çocukluğunun geçtiği, arkadaşları ile en fazla zaman geçirdiği, sohbet ettiği ve kaynaştığı yer olan 690 Evler Aile Parkına ismini vermeyi uygun gördük. Perşembe günü yapacak olduğumuz Belediye Meclis Toplantımızda bu konuyu gündeme getirerek 690 Evler Aile Park’ın ismini inşallah Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan olarak değiştireceğiz’ dedi. Hiçbir terör örgütünün Ülkemizin bağımsızlığını bozamayacağını ve hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklarının kaydeden Başkan Tekin, tüm Şehitlerimizi Rahmet ve Saygıyla anıyorum. Allah bir daha bizlere böyle acılar yaşatmasın’ dedi.

Yorumlar