Emircan'ın mutlu günü

26 Eylül 2018 Çarşamba 12:29

Emircan'ın mutlu günü

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinin Geriş köyünde 15 yaşındaki doğum sonrası beynin hasar görmesi nedeniyle yakalandığı hastalıkla mücadele veren Emircan Saydam’ın bir hayali gerçekleşti.

İHA'nın gündeme getirdiği 15 yıldır yatağa bağlı olan Emircan’ın en büyük hayali olan akülü sandalye ile dolaşmak günün büyük bir bölümünü odasında askeri film ve diziler izleyerek geçirmekte olduğu için askeri ve özellikle Jandarmayı çok sevdiğini söylemişti. Bunun üzerine Çaycuma İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Murat Balkaş ve personeli engelli Emircan’ın hayalini gerçekleştirmek için ziyaret etti. Ziyaret esnasında kendisine Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazmış olduğu Nutuk isimli kitabı hediye edildi.
Duygulu anlar yaşayan anne Fatma Saydam İlçe Jandarma Komutanı Balkaş ve personeline teşekkürlerini dile getirirken “Emircan çok duygusal bir çocuktur. Bütün gün evde yatağa bağımlı kaldığı için hep televizyon da savaşları, askerleri izler. ‘Birgün bende asker olacağım anne’ derdi. Evladımı böyle mutlu görmek beni çok duygulandırdı. Onu askeri kıyafetle görmek nasip oldu ya bana Allah devletimizden, askerimizden, jandarmamızdan razı olsun" diye konuştu.

Yorumlar

17 yaşında ki genç kız babasından kaçıp polise sığındı

25 Eylül 2018 Salı 14:59

17 yaşında ki genç kız  babasından kaçıp polise sığındı

Zonguldak'ta 17 yaşındaki lise öğrencisi P.E., polise sığınarak babasının kendisine cinsel istismarda bulunduğunu, annesinin bilgisi olmasına rağmen yardım etmediğini iddia etti. Baba H.E. tutuklanırken, P.E. ise koruma altına alındı.

İddialara göre, geçen 15 Eylül günü Çocuk Şube Müdürlüğü'ne giden 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi P.E., babası H.E.'nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Polise babasının evde kapıyı kilitleyerek cinsel istismarda bulunduğunu, istismar sırasında bağırmasına rağmen annesinin yardım etmediğini söyledi. Bunun üzerine harekete geçen polis ekipleri, anne M.E. ve baba H.E.'yi gözaltına aldı. Anne ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Baba H.E. ise suçlamaları kabul etmedi. Polisteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen H.E., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Lise öğrencisi P.E. ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri tarafından koruma altına alındı.

Yorumlar

Üzülmez Kültür Vadisi projesi mutabakatı imzalandı

25 Eylül 2018 Salı 14:50

Üzülmez Kültür Vadisi projesi mutabakatı imzalandı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansında (BAKKA) Güdümlü Proje Desteği Mutabakat Toplantısı, Üzülmez Kültür Vadisi Projesi için yapıldı.

Toplantıya, Zonguldak Belediye Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Akdemir, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Rıza Cici, TTK Emlak İstimlak Şube Müdürü Yesari Sezgin, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Hayrettin Şahin, İl Özel İdaresi, Belediye ve BAKKA personelleri katıldı.
Proje kapsamında yapılması gereken faaliyetler, proje bütçesi ve süresi üzerinde mutabık kalınarak, mutabakat metni taraflarca imzalandı. Bu süreçten sonra proje başvurusu alınacak, değerlendirilecek ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına nihai onay için gönderilecek.
2018-2020 yılları içerisinde “Üzülmez Kültür Vadisi” başlıklı Güdümlü Proje kapsamında, Zonguldak ili Merkez ilçesi Üzülmez Mevkiinde Üzülmez Eski Lavuar Binası ve Eski Atölye Binasına işlev kazandırılması planlanıyor. Proje ile Zonguldak ilinde kent belleği ve kent hayatını zenginleştirmek, kentin endüstriyel mirasının deneyim turizmine kazandırılması amaçlarına hizmet edecek şekilde proje konusu alanın yeniden işlevlendirilmesi amaçlanıyor.
Tüm taraflar projenin ilimiz için hayırlı olmasını dileyerek toplantı sonlandırıldı.

Yorumlar

Yayla sahipleri tapularına kavuşmaya başladı

25 Eylül 2018 Salı 14:48

Yayla sahipleri tapularına kavuşmaya başladı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde yayla sahipleri tapularına kavuşmaya başladı.

Bölüklü'de babadan kalma 60 yıllık yayla evine 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olan imar affından yararlanarak, onlarca yıllık hayali olan tapuya kavuşan Mefa Yalçın, "Şimdi elektrik olmayan evimize elektrikte alabileceğiz. Suda alacağız. Yaylada bulunan 61 adet Yayla evi sahibi olarak ruhsat bile alamadığımız evlerimize onarım ve bakımdan geçiremiyorduk. 2-B ve imar affı konusundaki belirsizlik burada bulunan yaylacıları kara kara düşündürüyordu. Yayla sahipleri olarak Yaylaları ve Çevreyi Koruma derneği kurduk. Dernek başkanımız bu konuda bize büyük katkı sağlayarak, bürokratik işlemleri tamamlamamıza yardımcı oldu. Şimdi çok mutluyuz. Yaylalarımızdaki evlerimiz yasal sorumluğa kavuştu" diye konuştu.

Yorumlar

Zonguldak merkezli FETÖ operasyonu

25 Eylül 2018 Salı 14:46

 Zonguldak merkezli FETÖ operasyonu

Zonguldak merkezli 3 ilde düzenlenen FETÖ/PDY operasyonda, 5'i muvazzaf 9 asker gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca örgütün TSK'daki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 'ardışık arama ve kripto şifreleme" yöntemlerini kullandıkları ileri sürülen 5'i muvazzaf asker ile kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen 4'ü uzman jandarma çavuş ve bir askeri öğrenci hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Şüphelilerin yakalanması için Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, Zonguldak'ın Ereğli, Çaycuma ve Alaplı ilçelerinin yanı sıra Kocaeli ve Bolu'da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan 9 şüphelinin Zonguldak'a getirildiği öğrenildi.

Yorumlar