Eğitimde ‘KAÇAK’ cenneti olduk

19 Aralık 2018 Çarşamba 13:05

Eğitimde ‘KAÇAK’ cenneti olduk

Kdz. Ereğli ilçesinde son yıllarda kaçak öğrenci yurdu, kreş ve özel öğrenim kursları mantar gibi türemeye başladı. İşlerini yasal yapan yurtlar, kreş ve özel öğrenim kursları ise haksız rekabet nedeniyle bu duruma isyan ediyor.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde son yıllarda kaçak yükseköğrenim öğrenci yurdu, kreş ve dershane benzeri kursların sayısında bir hayli çoğalma oldu.
Ereğli Haber’e ulaşan bilgilere göre Kdz. Ereğli ilçesinde konuttan dönüştürülen kaçak yurt, pansiyon ve apartların sayısı 20’yi bulurken, yeterli denetim yapılmaması kaçak yurt, apart ve pansiyonların açılmasına davetiye çıkartıyor. İşini yasal olarak yapan yurt, apart ve pansiyon sahipleri ise devletin kendilerinden istenen tüm yükümlülükleri yerine getirirken ciddi bir mali külfetinde altına girdiklerini ancak kaçak olan yerlerin denetlenmemesi veya kapatılmaması nedeniyle haksız rekabete maruz kaldıklarını anlattı. Yasal olarak iş yapan yurt, pansiyon ve apart sahipleri FETÖ’den boşalan alanların başka simsarlar ve art niyetli fırsatçılar tarafından doldurulmaya çalışılmasının ileride geri dönüşü olmayan bir tehlike ortaya çıkartabileceğini savundu.

Yönetmelikte bakın ne deniyor?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkarttığı “Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte bakanlığa bağlı olarak faaliyette bulunan özel öğrenci yurtları 9. maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki şartlar hariç olmak üzere binalarını 01.08.2019 tarihine kadar bu yönetmelikte belirlenen şartlara uygun hale getirirler. Bu tarihe kadar binalarını uygun hale getirmeyen özel öğrenci yurtlarının kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatları iptal edilir. Özel öğrenci yurtlarının, bu tarihe kadar binalarını uygun hale getirip getirmedikleri yapılan inceleme ve denetimlerle tespit edilir.
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen yetkili idareden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisi ruhsatı aldığı halde öğrenci barındırma hizmeti veren öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartları, öğrenci stüdyo daireleri gibi çalıştırılan yerler bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne ek-1’de yer alan özel öğrenci barınma hizmetleri kurumu açacaklar için başvuru formuyla kurum açmak üzere müracaat ederler. Bir ay içinde gerekli başvuruyu yapmayan ve 30/9/2017 tarihine kadar bu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı almayan yerler 5442 sayılı Kanun hükümleri uyarınca valilikçe kapatılır.” Hükmü getirilmiştir” şeklinde ki iki yönetmelik maddesini hatırlatan yurt, apart ve pansiyon sahipleri Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’ndan yasa ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlamalarını istedi.

Özel kurslar dershane gibi
Kdz. Ereğli’de eğitim alanında ki bir başka sorun ise özel öğrenim kurslarının yasak olmasına rağmen neredeyse dershane hizmeti vermeye başlamaları. İlçede tek dersten kurs açma ruhsatı alan özel öğrenim kursları diğer dersleri ise aynı binada yada binaya farklı girişler vererek kaçak yollardan veriyor. Yasal olarak özel öğrenim dersi veren kurumların sayısı haksız rekabetten dolayı azalırken, kaçakların sayıları ise her geçen gün artıyor. Bilindiği üzere dershane işletmeleri FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadele kapsamında kapatılmış ve açılmasına kesinlikle müsaade edilmiyordu.

Kreşlere denetim yetersiz
Kdz. Ereğli ilçesinde yasal olarak faaliyet gösteren kreş sahipleri de kaçak olarak bodrum katlarda, merdiven altlarında, sağlıksız koşullarda kendileri ile aynı hizmeti sunmaya çalışan kreşlerle dertte. Halen faaliyetlerini devam ettiren birçok kreşin ruhsatı olmadığı gibi eğiticilerinin de bu işi yapmaya muktedir olduklarını dahi hiçbir belgesi bulunmuyor. Kdz. Ereğli’de ki yasal kreş sahipleri geçtiğimiz günlerde Kdz. Ereğli TSO yönetimini ziyaret ederek haksız rekabetin ortadan kaldırılması için denetimlerin artırılması ve gerekli yasal cezaların uygulanmasının sağlanmasını istedi.

Kaçaklarla mücadele için denetim ekibi kurulabilir
Kdz. Ereğli ilçesinde kaçak olarak işletilen 10’larca kreş, özel öğrenim kursları, yurt, apart ve pansiyonlarla mücadele için Kdz. Ereğli Kaymakamlığı başkanlığında, içerisinde Milli Eğitim, Aile ve sosyal Politikalar Müdürlüğü, Ereğli Belediyesi, Vergi Dairesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü birimlerinin de yer alacağı bir denetim ekibi kurulup suistimallerin önüne geçilmesi isteniyor.

Yorumlar

Kdz Ereğli'de Akademik Genel Kurul toplantısı yapıldı

17 Aralık 2018 Pazartesi 11:23

 Kdz Ereğli'de Akademik Genel Kurul toplantısı yapıldı

Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz Ereğli Turizm Fakültesi 2018-2019 Akademik Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

Fakültenin seminer-toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Dekan Vekili Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel ile bölüm başkanları ve bölüm hocaları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel; fakültenin tarihçesi hakkında verdiği bilgilerden sonra, başarılı bir akademik yılı geride bıraktıklarını ifade ederek akademik ve idari insan kaynakları, fakülte bölümleri, öğrenci sayıları ilgili bilgi ve istatistiklerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi. Büyükgüzel ayrıca akademik, sosyal ve idari faaliyetler olarak fakültede yürütülen çalışmalara değindi.
Sunumun ardından Rektör tarafından ulusal-uluslararası indekslerde taranan bilimsel yayını olan öğretim üyelerine “Yayın Başarı Belgeleri” takdim edildi. Toplantıda Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, fakülte öğretim elemanlarının çalışma performansları ve faaliyetlerine yönelik olumlu görüşlerini belirtti. Bilimsel çalışmaların kalitesinin artırılmasına yönelik taleplerin desteklenmesi, fakültenin eğitimine katkı sağlayacak çalışmaların değerlendirilmesi ve üniversitenin iyileştirilmesi konularındaki her türlü çabayı değerli bulacağını ve dikkate alacağını vurguladı.
Dekan Vekili Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, fakültenin gelişimi, bölümlere yaptığı yardım, sağladığı olanaklar için ve ayrıca Turizm Rehberliği Bölümünün açılışına verdiği özel destekten ötürü, kendi adına ve fakülte akademik ve idari personelleri adına, Rektör Çufalı’ya teşekkürlerini iletti.
Akademik kurul toplantısı, Çufalı'nın akademik personeli dinlemesi ve soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Yorumlar

3 temada dereceye giren tek okul oldu

14 Aralık 2018 Cuma 18:07

3 temada dereceye giren tek okul oldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Hatice Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3 temada dereceye giren tek okul oldu.

Kdz. Ereğli Hatice Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017-2018 verileri ile dikkate alarak hazırladığı “Kurumsal Dış Değerlendirme Raporu” verilerine göre 6 tema değerlendirme kriterlerinden 3 temada Türkiye ortalamasının üstünde yer alarak En İyi Meslek Liseleri arasına girdi. Zonguldak ilinde ise 3 temada dereceye giren tek okul olarak kalitesini tescillendirdi.

Yorumlar

Rektör Çufalı Gökçebey Kampüsünde incelemelerde bulundu

13 Aralık 2018 Perşembe 18:55

Rektör Çufalı Gökçebey Kampüsünde incelemelerde bulundu

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Gökçebey Mithat Mehmet Çanakçı Meslek Yüksekokulu Güçlendirme ve Geliştirme Derneği’nin davetlisi olarak ilçeyi ziyaret etti.

Prof. Dr. Çufalı, ziyarette ilk olarak Gökçebey Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt, Çanakcılar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Çanakçı, Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özer, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ceren Efe, Dernek Başkanı Sevgi Kurtoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Usluoğlu ile kahvaltılı toplantıya katıldı. Görüşmede Gökçebey Mithat Mehmet Çanakçı Meslek Yüksekokulu ve Gökçebey kampüsü ile ilgili fikir alışverişinde bulunan Rektör Çufalı, “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak tüm yerleşkelerimizin şartlarını iyileştirmek, öğrencilerimizin ve personelimizin akademik, sosyal, fiziki, sanatsal, sportif olanaklarını geliştirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Gökçebey ilçesi de bizim özel olarak gelişimini takip ettiğimiz, imkânlarını zenginleştirme projeleri geliştirdiğimiz yerleşkelerimizden bir tanesidir.” şeklinde konuştu.
Meslek Yüksekokulunun sorunları ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantının ardından Prof. Dr. Çufalı ve beraberindekiler ilerleyen dönemlerde Gökçebey ilçesine yeni yapılabilecek kampüs alanları için ön incelemede bulundular. Gökçebey Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt ve hayırsever iş insanı Mithat Çanakçı, Gökçebey ilçesini tercih eden öğrenciler için fiziki olanakları en yüksek standartlarda hazırlanmış bir yeni yerleşkenin planlanması adına çalışmalar yürüteceklerini belirterek ziyaretleri dolayısıyla Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya teşekkür ettiler.

Yorumlar

Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi açıldı

3 Aralık 2018 Pazartesi 11:11

Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi açıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde deneysel araştırmaların yapılması için kurulan “Deneysel Araştırmalar Uygulama Ve Araştırma Merkezi” bilimsel araştırmalar yapılmak üzere hizmete girdi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışı Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Rektör Yardımcısı V. Haktan Özaçmak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Borazan, Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine Yılmaz Sipahi, akademik-idari personel ve öğrencilerin katılımı ile geçekleştirildi.
Üniversitenin akademik personelinin sağlık alanında araştırmalar yapmasını desteklemek suretiyle 2002 yılında Tıp Fakültesi bünyesinde bulunan deney hayvanları biriminin, deneysel araştırmalar yapmak üzere rektörlüğe bağlı “Uygulama ve Araştırma Merkezi” olması için kuruluş teklifi ve yönetmeliği hazırlanarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’na sunulmuş; YÖK tarafından kabul edilen “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama Ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği” 30 Ekim 2018 tarihli ve 30580 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi” resmi statüsüne kavuştu.
Bülent Ecevit Üniversitesince yapılan açıklamada, “ Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, yapılan talepler doğrultusunda, etik kurul onayı olan tüm araştırmacılar için hem kurum içine hem kurum dışına deney hayvanı temin ediyor. Ayrıca deney hayvanlarını ister bizden, isterse diğer yasal üreticilerden temin etsinler, yönetim kurulumuzca uygun görülen ve etik kurul onayı olan tüm araştırmacılar için merkezimizde çalışma olanağı sağlanmaktadır. Şu anda merkezimizin fare, sıçan ve tavşan üretimi onayı bulunmaktadır. Merkez, Tarım ve Orman Bakanlığının 2011 yılında açıkladığı Deneysel ve Diğer Bilimsel Amaçlar İçin Kullanılan Hayvanların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmeliğine uygun olarak tüm alt yapı ve cihazlar deneysel çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi, deney hayvanlarının bilimsel metotlarla yetiştirilmesi, kullanılacak hayvanların yaşam koşullarının deneyin özüne zarar vermeyecek şekilde iyileştirilmesi ve deneyleri sadece eğitimli araştırmacıların yapmasını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir” ifadelerine yer verildi.
Rektör Çufalı, merkezin açılışında yaptığı açıklamada, “500 metrekarelik bir alanda kurulan merkezimizde, üretim için fare, sıçan ve tavşan kafeslerinin yanı sıra, üç operasyon odası, postoperatif bakım odaları, karantina odası, dinlenme odası, yem ve talaş odası, malzeme, yıkama ve sterilizasyon odaları olmak üzere toplam 13 adet oda bulunmaktadır. Bugün açılışını yaptığımız “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama Ve Araştırma Merkezi” akademik personelin sağlık alanında yapacağı deneysel çalışmalarda büyük kolaylık sağlayacaktır. Öğretim üyelerimizin akademik çalışmaları ve bilimsel faaliyetleri bu merkezde, temel standartlara ve etik kurallara uygun olarak ve hayvan refahı göz önüne alınarak gerçekleştirecektir. Merkezin kuruluş aşamasında ve açılışa hazır hale getirilmesinde emeği geçen birim çalışanlarına, daire başkanlarına, Tıp Fakültesi yönetimine ve akademik-idari personelimize teşekkür eder, bilim dünyasına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Yorumlar