Edu4sent projesi açılış toplantısı...

20 Şubat 2020 Perşembe 15:13

Edu4sent projesi açılış toplantısı...

Yetişkin mültecilerin sosyal girişimcilik yönlerini-becerilerini geliştirmelerinde yardımcı olmayı amaçlayan edu4sent projesi açılış toplantısı Valisi Erdoğan Bektaş’ın katılımıyla yapıldı.

 T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar programı kapsamında desteklenen kısa adı Edu4Sent olan “Developing The Competences of Educators to Promote Social Entrepreneurship of Adults With Migrant Background” (Göçmen Geçmişli Yetişkinlerin Sosyal Girişimciliklerinin Desteklenmesi İçin Eğitimcilerin Yeterliliklerinin Geliştirilmesi) isimli projenin açılış toplantısı Zonguldak Valiliğinde 20-21 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek. 
Vali Yardımcısı Turgut Subaşı ile Kilimli Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan’ın da katıldığı proje açılış toplantısın da yurt dışından gelen konuklara "ülkemize hoş geldiniz" diyen Vali Erdoğan Bektaş projeyi anlamlı bulduğunu ve önemsediğini belirterek paydaşlara çalışmalarında başarılar diledi. 
Proje detayları ise şu şekildi: 
"Zonguldak Valiliğinin ortakları arasında yer aldığı projenin koordinatörlüğünü Zonguldak ilinde faaliyet gösteren Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği yaparken, İtalya’dan Formazione E Comunione Societ Cooperativa Sociale Onlus, Yunanistan‘dan Institute Of Entrepreneurship Development ve Polonya’dan Danmar Computers Sp Zoo da projenin uluslararası ortaklarını oluşturmaktadır. Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar alanında ilimizin ilk kabul edilen projesi olma özelliği gösteren Edu4Sent 2020-2021 yıllarında uygulanacaktır. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilen Projenin toplam bütçesi 135 bin Euro dur. Türkiye Ulusal Ajansına 2019 yılında sunulan Yetişkin Eğitimi alanındaki projelerden 32 proje kabul edilmiş olup bu alanda üniversite, belediye, milli eğitim müdürlükleri ve valilik gibi devlet kurumlarının projeleri kabul edilirken bu alanda İstanbul ve Zonguldak’tan toplamda 2 Sivil Toplum Kuruluşunun projesi kabul edilmiştir. Uluslararası alanda gerçekleştirilecek olan proje yerelde Türkiye’den Zonguldak Valiliği ve Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği’nin bir araya gelmesiyle birlikte KAMU-STK işbirliği açısından da önemli hale gelmiştir. Sosyal girişimcilik; göçmenler için yeni iş olanakları oluşturma, adil ve eşit bir ortamda çalışmalarını sağlama açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak, eğitim sistemleri yeterli olarak girişimci eğitimi içermemektedir. Edu4Sent, göçmenlerin yoğun olarak geldiği ülkelerdeki kurumların ve sivil toplum örgütlerinin güçlü işbirliğiyle tasarlanmıştır. Proje, genç yetişkin mültecilere kendi işlerini oluşturmaları için sosyal girişimcilik yönlerini geliştirmelerinde yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bunu sağlamak için proje kapsamında açık erişim bir ders geliştirilecek, bu şekilde Açık erişim çevrimiçi eğitim kursu, mültecilerin uzun vadede sosyal girişimciliğine katkıda bulunup iş imkanı açısından kolaylaştırıcı bir imkan sunacaktır. Mültecilerin iş becerilerini geliştirerek sosyal girişimciliğini destekleyecek olan Açık Erişim Çevrimiçi Eğitim Kursunun içeriğinin oluşturulmasında Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği yapılacak ve online platform 5 farklı dilde olacaktır. Proje açılış toplantısı, tüm ortakların katılımı ile 20-21 Şubat 2020 tarihlerinde Zonguldak Valiliğinde gerçekleştirildikten sonra iki yıllık süreçte Polonya, İtalya ve Yunanistan’da gerçekleştirilecek eğitim ve toplantılarla devam edecektir. Projenin kapanış toplantısı 2021 yılının sonunda Zonguldak Valiliğinin himayelerinde ilimizde gerçekleştirilecektir." 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , edu4sent projesi açılış

Yorumlar

Herkes teşekkür etti!

20 Şubat 2020 Perşembe 12:38

Herkes teşekkür etti!

Zonguldak'ta bir restoran işletmecisi, "Eğer tacize veya şiddete maruz kalırsan hemen bize koş" yazılı pankart astı.

 Pankartı görenler ise teşekkür etmek için iş yerine koştu. 
Kadına ve çocuğa yönelik taciz, şiddet olaylarının kamuoyunda geniş yer bulması üzerine Bülent Ecevit Üniversitesi ile aynı cadde üzerinde bulunan bir restoran işletmecisi harekete geçti. 
İş yerinin camına asılan "Sana söz, herhangi bir durumda rahatsız edildiğini ve tacize uğradığını hissedersen, çeşitli şiddet türlerine maruz kalırsan, yer ve zaman ve fark etmeksizin biz senin yanındayız. Tereddüt etmeden bu kapıya koş. Güvenliğini sağlayacağımıza ve seni evine rahatça ulaştıracağımıza söz veriyoruz" yazılı pankart kısa sürede ilgi odağı oldu. 

"Ailelerinden uzakta öğrenim gören gençler var" 
İşletmenin ortaklarından 28 yaşındaki Berdan Güler, Emine Bulut'un bir restoranda bıçaklanmasının ardından farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir pankart astıklarını ifade etti. Güler, "Emine Bulut'un bir restoranda öldürülmesi, restoranda 'ölmek istemiyorum' demesi ve restoran sahiplerinin duyarsız kalması başlangıç olarak bizi çok etkiledi. Ondan sonra yaşanan kadın cinayetleri, tacizler ciddi manada bizi etkiledi. Ortaklarımızdan biriyle böyle bir fikir ortaya çıktı. Üniversitenin karşısında esnaflık yapıyoruz. Sonuçta burada ailelerinden uzakta öğrenim gören gençler var. Duyarsız kalmamak için ne yapabiliriz diye kendi çapımızda bir yazı yazdık. Elimizden geldiği kadar da sahip çıkmaya hazırız" dedi. 

Yardım için değil teşekküre koştular 
Pankartta yazan "Tacize veya şiddete maruz kalırsan tereddüt etmeden bu kapıya koş" yazısını görenlerin kendilerine teşekkür etmeye geldiğini anlatan Güler, "Gayet güzel tepkiler alıyoruz. Özellikle pankartın fotoğrafını çekip sosyal medya hesaplarında paylaşanlar var. Tebrik eden çok insan oluyor. Şu ana kadar sığınan arkadaşlar olmadı. Teşekkür etmeye gelenler var. Ama öyle bir durum söz konusu olursa gerek polise başvurarak gerekse kendi imkanlarımız doğrultusunda sahip çıkmaya hazırız. Ciddi anlamda ticaretten ziyade farkındalık oluşturmak, ülkemiz sorunlarına duyarlı olmak istedik. Kadınların ve çocukların tacize veya şiddete maruz kalmalarına karşı sesimizi çıkartalım dedik. İnsanlara duyarlılığımızı göstermek istedik. Burada bütün esnaf arkadaşlarım olsun bunu yapmalarını istiyoruz. Talep ediyoruz. Sonuçta burada öğrenim gören öğrenciler ailelerinden uzak. Gençlerimize sahip çıkmalıyız. Bir çok esnafımız da bu konuda duyarlı" şeklinde konuştu. 
Pankartı gördüğünde mutlu olduğunu ifade eden Refika Yavuz ise "Tebrik ediyorum. Gün geçmiyor ki kadın cinayetleri haberleri izliyoruz. Kadına şiddet olayları gündem oluyor. Çok üzücü. Böyle bir yazıdan dolayı arkadaşları tebrik ediyorum" diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , pankart

Yorumlar

Adaylığını açıkladı!

20 Şubat 2020 Perşembe 09:36

Adaylığını açıkladı!

Avrupa Zonguldaklılar Derneğinin Mart ayında gerçekleştireceği seçimde Mehmet Kuzucu da başkanlığa adaylığını açıkladı.

 Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneğinde 28 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan Olağan genel kurul toplantısında mevcut başkan Karakulak’ın yanı sıra Çaycuma’nın Perşembe Beldesi doğumlu Mehmet Kuzucu da başkanlık adaylığını açıkladı. Avrupa Zonguldaklılar Derneğinin Mart ayında gerçekleştireceği seçimle ilgili konuşan Başkan Adayı Mehmet Kuzucu,” 15 yıldan bu yana derneğin çeşitli kademelerinde görev aldım ve 3 yıldan bu yana da bir fiil aktif olarak başkan yardımcılığı görevini yürütmekteyim. 15 yıllık tecrübemden yola çıkarak Mart ayında gerçekleştirilecek seçimde başkan adayı olarak bu kulvarda ki yarışta bende varım. Seçildiğim takdirde mevcut derneği üst kademelere taşımak için arkadaşlarımla ele ele vermek tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz derneğimizin bundan sonra yeni bir yönetime ve yeni bir vizyona ihtiyacı var” diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

"Ümmet olarak sorunlarımız ve sorumluluklarımız"

19 Şubat 2020 Çarşamba 17:23

"Ümmet olarak sorunlarımız ve sorumluluklarımız"

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde “Ümmet Olarak Sorunlarımız ve Sorumluluklarımız” konferansı düzenlendi.

 BEÜ İnsani Değerler Topluluğu tarafından, Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde Siyer Vakfı Kurucusu araştırmacı-yazar Muhammed Emin Yıldırım’ın sunumunu yaptığı ‘’Ümmet Olarak Sorunlarımız Ve Sorumluluklarımız’’ konulu konferans düzenlendi. 
Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyfullah Kara, akademik-idari personel ve öğrenciler ile çok sayıda Zonguldaklı katıldı. İnsani Değerler Topluluğu öğrencileri konferans öncesinde Sezai Karakoç Kültür Merkezi girişinde ‘’Dünya Mazlumları’’ (İdlib, Doğu Türkistan) sergisi düzenlendi. Bunun yanında İdlib’deki ve diğer Müslüman coğrafyalardaki katliamlara dikkat çekmek için ayrıca ‘’İdlib’te 2 Dakika Yaşamak’’ isimli Sosyal Deney ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , beü , konferans

Yorumlar

Çelik: "İleride tercih edilecek bir fakülte olacağız"

19 Şubat 2020 Çarşamba 17:16

Çelik: "İleride tercih edilecek bir fakülte olacağız"

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ZBEÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hakan Çelik Zonguldak Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.Çelik; "Şuanda bu bölümde 52 öğrencimiz var. Tercih edilen bir bölüm olduğunu ve ileride tercih edilecek bir fakülte olacağını doluluk oranlarımız şimdiden gösteriyor. Şu anda yüzde 100 doluluğa ulaştık" dedi.

 Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Akbıyık, Üniversite de İletişim Fakültesi açılmasının çok önemli olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu ifade etti. Akbıyık, "Bugün İletişim Fakülte Dekanımızı konuk ettik. Bülent Ecevit Üniversitesi İletişim Fakültesi bizim için çok ilimiz için çok önemli. Biz iletişim fakültesinin açılacağını öğrendikten sonra çok mutlu olduk. Sonuçta bu mesleğin içerisindeyiz. Radyo televizyonculuk var ama şimdi de iletişim fakültesi ile beraber bu eksiklik de tamamlanmış oluyor. Zonguldak gazeteciler Cemiyeti veZonguldak'ta meslektaşlar olarak iletişim fakültesi bizden istek ve talepleri olursa her zaman hazırız. Bizler her zaman sizin yanınızdayız" dedi. 
ZBEÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Çelik yaptığı ise; "İletişim Fakültesi olarak bu eğitim öğretim döneminde halkla ilişkiler bölümüne biz öğrenci alımına başladık. Şuanda bu bölümde 52 tane öğrencimiz var. Tercih edilen bir bölüm olduğunu ve ileride tercih edilecek bir fakülte olacağını doluluk oranlarımız şimdiden gösteriyor. Şu anda %100 doluluğa ulaştık. Halkla ilişkiler bölümünde. Tabii aktif olmayan kapatılan bölümlerimiz vardı. Biz arkadaşlarımıza göreve geldiğimizde rektör hocamız da sağ olsun iki bölümümüzün açılması için bir teklifte bulunduk. Şu anda Aralık ayı içerisinde radyo televizyon ve sinema bölümü için teklifimiz uygun bulundu. O bölümümüz şu anda açıldı Ocak ayı içerisinde de bizim gazetecilik ve medya olarak bir teklifte bulunduk. Öneride bulunduk ve yeni medya ve gazetecilik bölümümüz açıldı. İnternet yani yeni iletişim teknolojileri dijital teknoloji yani buraya da bütünleştirmeye gayret ediyoruz. Daha kapsamlı bir bölüm olarak faaliyette bulunacağız. İleriki yıllarda da tabii planlamasının yaptıktan sonra da buraya da öğrenci almayı düşünüyoruz. Genç bir fakülteyiz dinamik bir fakülteyiz" dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , zbeü , beü

Yorumlar