ERİDAK'tan kaynaşma yemeği...

20 Kasım 2017 Pazartesi 13:01

ERİDAK'tan kaynaşma yemeği...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Kdz. Ereğli İtfaiyecileri Doğa Sporları Arama ve Kurtarma Derneği (ERİDAK) tarafından kaynaşma yemeği düzenlendi.

Eski Bağlık Düğün Salonunda yapılan kaynaşma yemeğine Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Başkan Yardımcısı Ayhan Atay, CHP Ereğli ilçe Başkanı Sertan Ocakçı, ERİDAK Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Ali Ateş, Başkan Yardımcısı Hüseyin Ağlar ve Yaşar Ciğer, ERİDAK Genel Sekreteri Gonca Turan, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, İş adamları, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.
ERİDAK Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Ali Ateş, Van depremi sonrası gönüllü itfaiyeciler ve itfaiye personeli tarafından derneğinden kurulduğunu belirterek, Zonguldak Bölgesinde ki ilk ‘Arama ve Kurtarma’ derneği olduklarını söyledi. Ateş konuşmasında, “Zonguldak bölgesi, 2. derece deprem bölgesidir. 1. derece deprem bölgelerine en yakın ilçe Kdz. Ereğli olmasından dolayı, bölgemizde arama kurtarma derneğinin kurulması ve sürekliliğinin sağlanması gerekmekteydi. Biz Ereğli İtfaiyecileri, Doğa Sporları Arama ve Kurtarma Derneği olarak bölgemizdeki bu eksikliği tamamlamak amacı ile böyle bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Derneğimiz; doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkili ve imkânı dâhilinde tüm koşullarda, zor durumda kalmış ve yardım talep eden herkesin yardımına koşuyoruz. Bu kaynaşma yemeğine katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Derneğin önemine değinen Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, kurulduğu günden bu yana birçok konuda vatandaşa yardımcı olduklarını vurguladı. Uysal konuşmasında, “ Deprem bölgelerine yakınlığımızdan dolayı ERİDAK bölgemiz için önem arz eden bir kuruluştur. Yemekte bulunan herkese bende ayrıca teşekkür ediyorum. Kdz. Ereğli Belediyesi turizm anlamında bir atak yapacaktır. Burada doğal turizm alanlarının keşfinde ERİDAK bize destek sunacaktır. Ben kendilerine bu yemekten ve yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından ERİDAK’a destek olan İş adamları ve esnaflara teşekkür plaketi verildi. Gece sanatçı Fatih Acar’ın şarkıları ile devam etti.

Etiketler:

ERİDAK , Kdz. Ereğli Belediyesi , Doğal Afet , Kaynaşma Yemeği ,

Yorumlar

İlkokulda “Milli kültür” sergisi açıldı

17 Kasım 2017 Cuma 16:28

İlkokulda “Milli kültür” sergisi açıldı

Zonguldak İlköğretim okulunda öğrenim gören 4. sınıf öğretmeleri ve öğrencileri Sosyal Bilgiler dersi kapmasında "Milli kültür” konusuyla ilgili olarak bir sergi açıldı.

Serginin açılmasına öncülük eden 4. sınıf öğretmeni Sevim Adıgüzel, “Her milletin kültürü kendine özgüdür. Milli kültür bir milleti diğer milletten ayırır beraberinde güçlendirir. Milli değerlerimiz aslında bizim geleceğe Milli kültürümüzü oluşturmaktadır. Değerlerimiz ile değerliyiz. Biz de Sosyal Bilgiler dersi ünitesi çerçevesinde milli değerlerimiz milli kültürlümüz ünitesini işliyorduk. Bizde böyle bir sergiyi açtık” dedi.
Serginin açılışına, İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, Zonguldak İlkokulu Müdürü Fatma Günaydın, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Açılış kurdelesini serginin açılmasına öncülük eden Sevim Adıgüzel, kesti.
Sergiyi gezen öğrenciler ve misafirler geçmişte kullanılan mutfak eşyaları, kıyafetler, ev eşyaları ve paraları daha yakından tanıma fırsatı buldular. Öğrenciler Eşyaların, kıyafetlerin, paraların özelliklerini, nasıl kullanıldıklarını öğrenirken aynı zamanda günümüzle de kıyaslama fırsatı buldular.

“Her milletin kültürü kendine özgüdür”
Sosyal Bilgiler dersi ünitesi çerçevesinde ders işlediklerini bundan sonra sergi böyle bir sergi açmaya karar verdiklerini söyleyen 4. Sınıf öğretmeni Sevim Adıgüzel; “Zonguldak İlköğretim okulu olarak Sosyal Bilgiler dersi ünitesi çerçevesinde milli değerlerimiz milli kültürlümüz ünitesini işliyorduk. Bu süreçte çocuklarımız için milli değerlerimizin daha kalıcı olabilmesi için önce saygı duyduğumuz karakterler değerler canlandırması yaptık. Daha sonrada aileleri de içine katarak böyle bir sergi gerçekleştirdik. Toplumuzun geçmişten günümüze tarihsel süreç içerisine aktardığı ortak değerlere kültür denir. Her milletin kültürü kendine özgüdür. Milli kültür bir milleti diğer milletten ayırır beraberinde güçlendirir. Milli değerlerimiz aslında bizim geleceğe dönükte milli kültürümüzü oluşturmaktadır. Değerlerimiz ile değerliyiz. Bu sergiye emeği geçen velilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Hiç daktilo görmemiş öğrencimiz vardı”
4. sınıf öğretmenlerinden Ece Polandüz ise “Geçmişte annelerinin dedelerinin yaşamış oldukları eşyaları tanıtmak istedik. Ünitemiz içerisinde isimleri duyuyorduk sadece merak ettiler. Örnekler varsa bir-iki tane getirin dedik derken sonuç kendimizi bir anda serginin içinde bulduk. Tamamen doğaçlama gelişti her şey. Çocuklar eskiden yaşanmış olduğu eşyaları görünce çok mutlu oldular. Hiç daktilo görmemiş öğrencimiz vardı. Diğer makineleri görmemiş öğrencilerimiz vardı. Bu sergiye velilerimiz katkısı çok oldu. Bu nedenle tüm velilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Prematüre bebek farkındalık buluşmasında fidan diktiler

17 Kasım 2017 Cuma 16:22

Prematüre bebek farkındalık buluşmasında fidan diktiler

17 Kasım Dünya Prematüre günü etkinlik kapsamında Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bahçesinde Prematüre bebek farkındalık buluşmasında Prematüre çocuklarla birlikte fidan dikildi.

Fidan dikimine Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ertuğrul Güner, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Muharrem Erdem, Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Abdullah Bircan, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Pınar Menderes Turhal, Hastane Yöneticilerinin yanı sıra prematüre çocuklarla ile yakınları katıldılar.
“Leylaklarımız mor kokulu çiçeklerini açsın, prematüre çocuklarımız pembe sağlıklı kalsın” sloganıyla bir araya gelinen etkinlikte çocuklar fidan dikerek kutlama yapıldı.

Yorumlar

Zonguldak ormanlarında renk cümbüşü

17 Kasım 2017 Cuma 16:16

Zonguldak ormanlarında renk cümbüşü

Zonguldak’ta sonbaharın gelmesiyle kuruyarak dökülen yapraklar kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Sonbaharda ağaçlardaki ve yerdeki yapraklar, renkli manzaralar oluşturdu. Zonguldak’ta sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ortaya eşsiz görüntüler çıktı. Kuruyunca sararan yaprakların yollara döküldüğü, eşsiz manzaraların ortaya çıktığı sonbahar şehirde farklı şekilde yaşanıyor. Sonbaharın gelişiyle sarıya bürünen ormanlar, doyumsuz seyir zevki sunuyor.
Yürüyüş parkurlarının çevresini saran ağaçlardan dökülen yaprakların kapladığı yolda gezmenin tadını çıkaran doğaseverler, eşsiz manzarada dinlenmenin de keyfini yaşıyor.
Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de sorumluluk alanında bulunan ormanların fotoğraflarını sosyal medyadan paylaştı. Kentin çeşitli noktalarında çekilen fotoğraflar büyük ilgi görüyor.

Yorumlar

Organlarını bağışladılar

17 Kasım 2017 Cuma 16:12

Organlarını bağışladılar

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen organ bağışı ve nakli haftası etkinlikleri kapsamında Zonguldak’ ta yaşayan beş bayan organ bağışına destek vermek amacıyla Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlık Hizmetleri Şubesi Organ Bağışı Koordinatörlüğüne müracaat ederek topluca organ bağışında bulundular.

Organ bağışı sonrasında bir açıklamada bulunan Hatice Geçkin, Gülhan Öcal, Ceyda Terbıyık, Günay Biçer ve Emine Karaöz duygularını şöyle anlattılar:
“Geçtiğimiz hafta içeresinde doğum gününde organ bağışında bulunan Nazmiye Doğangaç adındaki bayan arkadaşımızın organlarını bağışlayarak, “ben hayatta hiç mutlu olamadım kalbimi alan kişi onu mutlu etsin “sözü bizleri çok etkiledi ve duygulandırarak bizlerde organ bağışında bulunmaya karar verdik. Bu nedenle toprak olup çürüyeceğine bizden sonraki insanlara umut olsun diyoruz."
Düzenlenen bağış sonrasında konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ertuğrul Güner ise “Bağışlanan her organ yapılan her nakil aslında kurtarılan bir hayat ifade eder. Ancak Türkiye de organ bağışının istenilen düzeyde değildir. Türkiye de organ nakillerinin yüzde 75-80’i canlıdan alınan organlarla gerçekleştiriliyor. Bu şekilde yapılan nakillerde tamamen sağlam olan bir kişi ameliyat edilip, organının bir kısmı veya yarısı alınıyor. Bu çok istenmeyen bir durum olmasına rağmen insanları yaşatmak için yapmak zorunda kalıyoruz. Yurtdışında ise bu durumun tam tersi söz konusudur. Canlıdan alınan organlarla yapılan nakiller yüzde 25 oranında ölen insanlardan yapılan nakiller ise yüzde 75-80 seviyesindedir. Bu konuda hassasiyet gösterip organlarını bağışlayan vatandaşlara organ bekleyen hastalar adına teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar