ERDEMİR’e “hava kirliliği” tepkisi

11 Mart 2020 Çarşamba 16:29

Ereğli Haber

ERDEMİR’e “hava kirliliği” tepkisi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli için Mücadele Platformu Sözcüsü Niyazi Özcan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi verilerine göre ilçede son 7 gündür hava kirliliğinin hassas seviyede olduğunu belirterek, hava kirliliğine ERDEMİR’in neden olduğunu iddia etti.

 Ereğli için Mücadele Platformu Sözcüsü Niyazi Özcan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi verilerine göre ilçede merkezinde son 7 gündür hava kirliliği seviyesinin hassas noktada olduğunun kaydedildiğini belirterek, yetkililerden gerekli önlemleri almalarını istedi. Hava kirliliğindeki yüksekliğin ilçede faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’den (Erdemir) kaynaklandığını iddia eden Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere yerel yöneticilerinde bu konuya önem vermesi gerektiğini açıkladı. 
Özcan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı linkini tıklayarak haritadan Ereğli’mizi tıklarsanız korkunç bir gerçekle karşılaşacaksınız. İzleme sonucundaki verilerde Ereğli’nin 7 günlük havası ile ilgili: “Açık hava sporları için iyi bir hava değil, bisiklet sürmek için iyi bir hava değil, açık havada yürüyüş yapmak için iyi bir hava değil, dışarıda piknik yapmak için iyi bir hava değil” yazıyor. Bu yazılanlar resmi veriler. Biliyorduk zehirlendiğimizi, bilerek ölüme terk edildiğimizi, ama ilk defa devletin resmi raporlarına göre de öldürüldüğümüzü anlamış olduk. Zehirlenmemizin sebebi soluduğumuz havayı dışarı salıvermek değil ise; zehirlenmemizin tek sebebi Erdemir’in çevreye her gün saldığı, hiç bir tedbir almadığı zehirli gazlardır. Erdemir bizleri çevreye saldığı zehirli gazlarla öldürüyor. Zehirlenmemize kim izin veriyor? Zehirlenmemize izin verenler, vatandaşının zehirlenmesine göz yuman vatandaşının sağlığını Erdemir’e peşkeş çeken Ereğli’yi yönetenler. Şimdi buradan yetkililere sormak lazım, siz sadece hava raporumu yayınlarsınız? Sizin göreviniz vatandaşın sağlığını korumak değil mi? Ama kimin umurunda! Hangi milletvekilimizin umurunda. Durumdan haberleri bile yoktur. Yazıktır, günahtır. İnsanını hiçe saymaktır bu" diyerek tepkisini ortaya koydu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , ERDEMİR , hava kirliliği , tepki

Yorumlar

"Kampüsün Kanında Hayat Var" kampanyası...

11 Mart 2020 Çarşamba 12:55

"Kampüsün Kanında Hayat Var" kampanyası...

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Spor Salonu'nda bu yıl 9. kez 'Kampüsün Kanında Hayat Var' isimli kan bağış kampanyası düzenlendi.

 Farabi Kampüsü Spor Salonu'nda bu yıl BEÜ ile Türk Kızılayı tarafından ortaklaşa olarak 9. Kampüsün Kanında Hayat Var kan bağış kampanyası düzenlendi. Programa Vali Erdoğan Bektaş'ın yanı sıra Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Türk Kızılayı Zonguldak Şube Başkanı Aydın Ergenç, protokol üyeleri katıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu programın açılış konuşmasını Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç yaptı. Ergenç, kan bağışının önemine dikkat çekerek "Sağlıklı ve dinamik bir yaşam sürdürebilmemiz adına en anlamlı günlerden birini yaşıyoruz. İşinden ve özel yaşantısından ödün vermek pahasına gerek yatağındaki bir hastanın gerekse hasta yakınlarının acılarını ve sıkıntılarını dindirmek için yani, yeni hayatlar kurtarmak adına kan bağışında bulunuyoruz" şeklinde konuştu. 
BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı da 2012 yılından kan bağış kampanyası düzenlendiğini ve üniversitenin altın madalya ile ödüllendirildiğini hatırlattı. Çufalı, "Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2012 yılından beri sürekli kan veriyor. Diğer kurumlara da öncülük ediyor. Geçen yıl 2000 ünite kanın üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdık. Kızılay geçen yıl en fazla kan bağışı yapan kurum olarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'ne altın madalya ve berat takdim etti. Geçen yıldan itibaren artık limit koymuyoruz. Çünkü ne kadar yükseltirsek yükseltelim yine de o sayıyı aşıyoruz. Fakat kan vermek sürekli olan bir şey. Bir defalığına değil. O nedenle artık sembolik anlamda rakamlar konuluyor. Geçen yıl 2023 hedefini de bulduk. Bu yıl da yine 2 binin üzerinde bir hedefimiz var. Daha da fazla aşabiliriz ama belli bir sayıdan sonra artık rakam aşmanın çok fazla bir anlamı olmadığını düşünüyoruz" diye konuştu. 

"Türk Kızılayı milletimizin yardımseverliğini temsil ediyor" 
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da konuşmasında Türk Milleti'nin dünyada farklı bir imajı olduğuna vurgu yaptı. Vali Bektaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Kızılay yarı resmi bir sivil toplum kuruluşu. Artık dünyanın her tarafında faaliyetleri var. Milletimizin hoşgörüsünü, cömertliğini, yardımseverliğini; gördüğü her düşkünü kaldırmasını temsil ediyor. Milletimizin yüzünü ak ediyor. O anlamda özellikle son dönemde ülkemizin yaptığı açılımlara paralel olarak Kızılay'ın açılımlarını memnuniyetle mutlulukla izliyoruz. Milletimiz adına Kızılay ile gurur duyuyoruz. Bizim Türk Milleti olarak insanlığa söyleyecek güzel sözlerimiz var. İnsanlığa katacak güzelliklerimiz var. Bazı ülkelerin, bazı milletlerin adı anıldığında aklımıza güzel çağrışımlar gelmez. Ortalama dünya insanının aklına da güzel çağrışımlar gelmez. Bizim ülkemiz ve milletimizin imajı öyle değildir. Dünyanın neresine giderseniz gidin. Miletimizin farklı bir algısı, farklı bir imajı vardır. Biz o algının torunlarıyız. Temsilcileriyiz. Onu daha iyi yerlere taşımak gibi bir görevimiz var. Kızılay bu işi hakkıyla yapıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz." 
Konuşmaların ardından protokol üyeleri fotoğraf sergisini gezdi. Panoya hatıra amaçlı boya ile parmak basan protokol üyeleri gönüllü üniversiteli gençler ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Kan bağış kampanyası da açılışın ardından başladı. İki gün sürecek olan kan bağış kampanyasında 2 bin ünitenin üzerinde kan bağışı hedefleniyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kızılay , BEÜ

Yorumlar

Genç yaşında kanserden öldü...

10 Mart 2020 Salı 15:44

Genç yaşında kanserden öldü...

Zonguldak’ın Kozlu İlçe Belediyesinde Hukuk işlerinde çalışan 29 yaşındaki Emine Gök kansere yenik düştü. Annesi ile aynı kaderi paylaşan genç kızın ani ölümü herkesi yasa boğdu.

 Zonguldak Kozlu İlçesinde belediyede hukuk işlerinde görev yapan 29 yaşındaki Emine Gök mide kanserine yenik düşerek hayatını kaybetti. Emine Gök için Kozlu Aziziye caminde tören düzelendi. Törene, belediye çalışanları ve genç kızın sevenleri katıldı. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Belediye çalışanı Emine Gök'ün annesi Neriman Gök'ün de bir buçuk sene önce aynı hastalıktan hayatını kaybettiği öğrenildi. 
Kozlu 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Hakkı Taşkın, gencin ölümünün herkesi yasa boğduğunu ifade ederek “Genç bir kardeşimizi kaybettik. Kendisi sevilen bir insandı ölümü hepimizi yasa boğdu. Yaklaşık 1 buçuk yıl önce aynı rahatsızlıktan annesi kaybettik. Mahallemizin sevilen insanlarındandı genç olması ayrı önem taşıyor. Allah rahmet eylesin ailesine sabırlar versin” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kozlu , Emine Gök , ÖLÜM , KANSER , ANNE , KIZ

Yorumlar

Tilkiler mahallesinde referandum gerçekleşti!

10 Mart 2020 Salı 13:35

Tilkiler mahallesinde referandum gerçekleşti!

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde referandum yapıldı.

 İlçeye bağlı Karapınar beldesi Güzeloğlu köyüne bağlı olan Tilkiler mahallesinde referandum gerçekleşti. Karapınar beldesine bağlanması için nüfus sayısının 500'i geçtiği Tilkiler mahallesi artık Karapınar beldesine bağlandı. Referandum sonucu Tilkiler mahallesi Karapınar beldesine bağlanarak yeni muhtarı seçildi. 
6'ncı Muhtarlık seçimleri yapılan Tilkiler mahallesinde 257 seçmenin bulunduğu sandıktan 243 oyu olarak tek seçmen Muhtar İsmail Aydın seçildi. Aydın, seçim sonrası oy kullanan herkese teşekkür etti. 
Karapınar Belediye Başkanı Necdet Dernek'in de katıldığı seçim sonrası mahalle sakinlerine ve esnafa hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu. 
Ardından Şehit Tolga Can Yılmaz’ın kabri ziyaret edilerek dualar okundu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Tilkiler mahallesi , referandum , Karapınar beldesi Güzeloğlu köyü

Yorumlar

Fırtına otobüs durağını devirdi...

10 Mart 2020 Salı 13:29

Fırtına otobüs durağını devirdi...

Zonguldak Çaycuma ilçesinde yolcu bekleme durağı çıkan fırtınada devrildi.

 İlçenin Yeni mahalle Koru düzü caddesinde bulunan otobüs durağı sabaha karşı çıkan fırtına yüzünden devrildi. Yaklaşık bir saat süren fırtına da üniversiteye giden öğrencilerin beklediği durak rüzgara dayanamadı. Çaycuma belediyesinin yaptığı duraklar için de yer alan yolcu bekleme durağı sabaha karşı çıkan fırtına yüzünden devrilerek camları kırıldı. Otobüs durağında kimsenin olmaması can kaybını önledi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Fırtına , durak yıkıldı , durak

Yorumlar