Dünya Madenciler Günü kutlandı

4 Aralık 2017 Pazartesi 15:55

Dünya Madenciler Günü kutlandı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir tören düzenledi.

GMİS ve Maden Mühendisleri Odası’nın Valilik alanında bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Zonguldak Maden Müzesi Alanı’nda yaptırılan Zonguldak Maden Şehitleri Anıtı’nda da bir tören düzenlendi.
Törene Eski Devlet Bakanlarından Aydın Tümen, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı ile oda yöneticileri, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, siyasetçiler ile vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Bu anlamlı günde herşeyden önce Türkiye’de bu sektörün tarihsel birikimine sahip olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na, Türkiye Kömür İşletmeleri’ne, Maden Tetkik Arama Kurumu’na sahip çıkılmasını istiyoruz” dedi.
Demirci şöyle konuştu; “Zonguldak’ta, ülkemizde ve dünyada madencilik sektöründe çalışan tüm meslektaşlarımızın “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyorum. Genel Maden İşçileri Sendikası ve bölgemiz madencileri adına, onlara dayanışma duygularımızı iletiyorum. Burada isimleri yazılı 3 bin 673 maden şehidimizi ve 1848 yılından günümüze kayıtları tutulamamış tüm maden şehitlerimizi, dünyanın başka ülkelerinde maden kazalarında hayatlarını kaybetmiş tüm madencilerimizi rahmetle, sevgi ve saygıyla anıyorum. 27 Kasım 2017 tarihinde Karadon’da meydana gelen kazada kaybettiğimiz maden şehitlerimiz Cafer Tepebaşı ile İsa Çeltik kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Bu anlamlı günde herşeyden önce Türkiye’de bu sektörün tarihsel birikimine sahip olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na, Türkiye Kömür İşletmeleri’ne, Maden Tetkik Arama Kurumu’na sahip çıkılmasını istiyoruz. Son yıllarda, bu kurumların işlevlerinin azaltılması nedeniyle sektördeki ölümlü iş kazalarında artış olmuştur. Özellikle Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun küçültülmesiyle birlikte taşkömürü ithalatında hızlı bir artış yaşanmış, TTK’nın yeri özel sektör tarafından doldurulamamıştır. Bugünkü iktidarın ilk yıllarında, 2003-2004 yıllarında bölgemize özel projeler açıklandı. Kamu ve özel sektör olarak yılda 10 milyon ton taşkömürü üretimi hedeflendi. Yılda 5 milyon ton üretmesi beklenen özel sektöre maden sahaları verildi, ancak sonuç alınamadı. Kamuda da söylenin aksine üretim geriledi, TTK küçültüldü ve zararı artırıldı. Zonguldak göç verdi, ülkemiz taşkömürü ithalatında rekorlar kırdı."

"Sendikamızın uyarılarına kulak verilmelidir"
Sendikanın uyarılarının dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Demirci, "TTK, işçi açıkları nedeniyle üretim yapamaz ve çalışamaz duruma sürükleniyor ve her geçen gün kaza riskleri artıyor. TTK üretim yapamaz hale getiriliyor. Sendikamızın uyarılarına kulak verilmelidir. Bülent Ecevit Üniversitesi’nin raporundaki öneriler hayata geçirilmelidir. Türkiye zaman kaybetmemeli, Zonguldak’a eziyet edilmemelidir. Türkiye’nin taşkömürüne, TTK’ya ve Zonguldak’a ihtiyacı var. Her yıl 4-5 milyar dolarımız taşkömürü için dışarıya gitmesin, Zonguldak göç vermesin. Bu gerçekleri bilen başta biz madenciler olmak üzere tüm bölge halkı olarak siyasi iktidara anlatmak sorumluluğumuz var. Bu duygularla tüm madencilerimizin Dünya Madenciler Gününü kutluyorum. Tüm maden şehitlerimizi bir kez daha sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.Sizlere katıldığınız için teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" diye ifade etti.

Etiketler:

madenciler , zonguldak , TTK , maden şehidi , GMİS ,

Yorumlar

Gülüç belediyesi her alanda lider…

4 Aralık 2017 Pazartesi 10:29

Ereğli Haber

Gülüç belediyesi her alanda lider…

Gülüç Belediyesi sosyal, kültürel ve hizmet alanında ki liderliğini spora da taşıdı.

Ereğli Haber - Gülüç Belediyespor Ereğli 1. Amatör Küme’de ilk yarının son maçında Gümelispor’u 3-2 mağlup ederek devreyi lider tamamladı.
Sosyal, kültürel ve hizmet alanında diğer belediyelere örnek olacak işlere imza atan Gülüç Belediyesi başarısını spora da taşıdı. Ereğli 1. Amatör kümede bu hafta oynanan maçlarla ilk yarı sona erdi.
Ereğli Beyçayır stadında oynanan maçta, Sarı- kırmızılı ekip Gülüç Belediyespor rakibi Gümelispor'u üstün bir oyun ile Erdi (2) ve Adem’in (1) attığı gollerle 3-2 yendi ve ilk yarıyı lider kapattı.

Yorumlar

Veremdede, İşadamı Özkayıkçı ile incelemelerde bulundu…

4 Aralık 2017 Pazartesi 09:47

Ereğli Haber

Veremdede, İşadamı Özkayıkçı ile incelemelerde bulundu…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan, İşadamı Bayram Özkayıkçı ile birlikte Osmanlar Köyü’nde 5 kişilik bir aile için yaptırdığı evin inşaatında incelemelerde bulundu.

Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan ilçeye bağlı Osmanlar Köyü’nde 5 kişilik bir ailenin eski evini onarmaya başladı. Kış aylarına girilen şu günlerde içerisinde oturulamayacak durumdaki evin yanına ek bina yapan ve mevcut binayıda onarımdan geçiren Erdoğan, Kardeşler Ekmek Fabrikası Sahibi İşadamı Bayram Özkayıkçı ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi. Evi yapan ustalardan bilgi alan Erdoğan, eksikleri tespit ederek giderilmesini sağlayacağını söyledi.


VEREMDEDE 5. AİLEYİ SICAK YUVASINA KAVUŞTURUYOR
Daha öncede Ereğli ve Alaplı’da mağdur durumdaki 5 ailenin evini yaptıran Erdoğan bu yılda yine maddi durumu yerinde olmayan 5 kişilik bir ailenin evini yaptırdıklarını ifade etti. Çalışmaların hızla ilerlediğini anlatan Erdoğan, bu aileyi en kısa zamanda sıcak yuvalarına kavuşturmayı planladıklarını anlattı.
Kardeşler Ekmek Fabrikası Sahibi Bayram Özkayıkçı, ise böyle güzel bir işte kendisinin de payının olmasından mutlu olduğunu belirterek “Verem Savaş Derneği Başkanımız Sayın Hasan Erdoğan bizi böyle güzel bir işe katkı sunmaya vesile oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İnşaat şu anda hızlı bir şekilde yapılıyor. İnşallah bu ailemiz soğuklar bastırmadan evlerine girmiş olur” dedi.


VEREMDEDE ESERLERİ İLE KONUŞUYOR
Kdz. Ereğli ilçesinde Verem Hastanesi, Sağlık Meslek Lisesi, 32 derslikli ilk ve ortaokul, Subaşı Camii başta olmak üzere birçok köyde ki okul ve camilerin yapımında büyük emeği bulunan Erdoğan, kendisinin 40 yıldır bölgede veremle mücadele ettiğini söyledi. Her yıl yüzlerce aileye kumanya yardımında bulunan Erdoğan “Ben yaklaşık 50 yıldır zamandır Zonguldak bölgesinde veremle mücadele ediyorum. Sadece son 5 yıl içerisinde derneğimize kazandırdığımız gezici röntgen tarama aracı ile 100 bini aşkın insanımızın verem taramasını gerçekleştirdik. Bu sayede bölgemizde verem hastalığı yok denecek kadar az seviyelere indi. Tabi verem taraması için gittiğimiz köylerde maddi durumu yerinde olmayan yardıma muhtaç insanlarımızı görüyorum. Bu insanlara yardım etmemeye gönlüm el vermiyor. Kayıtsız kalamıyorum. İhtiyacı tespit edip kumanya ihtiyacı varsa kumanya, sağlık problemi varsa gerekli yerlere yönlendirip takibini yapıyorum. Cami, okul yada bir ailenin evi yapılması gerekiyorsa çevremdeki işadamlarını devreye sokuyorum. Önümüz kış, Osmanlar Köyü’nde ki ailemizin evi oturulamayacak durumda. Benimde gönlüm razı olmuyor. Sağolsunlar Volkswagen Batı Karadeniz Bölge Bayii İlhami Yazıcıoğlu, Kardeşler Ekmek Fabrikası Sahibi Bayram Özkayıkçı, Yıldırımlar Market Sahibi Mehmet Yıldırım ve emekli olduktan sonra 18 yıldır çalıştığım İstanbul’da ki Yar-Kim Kimya Sanayii Yönetim Kurulu başkanı Sayın Murat Şengönül’e konuyu anlattığımda ‘Ne gerekiyorsa yapalım’ dediler. Ve ailemizin evinin yapımına başlandı. Ben katkılarından dolayı Volkswagen Batı Karadeniz Bölge Bayii İlhami Yazıcıoğlu, Kardeşler Ekmek Fabrikası Sahibi Bayram Özkayıkçı, Yıldırımlar Market Sahibi Mehmet Yıldırım ve Yar-Kim Kimya Sanayii Yönetim Kurulu başkanı Sayın Murat Şengönül’e çok teşekkür ediyorum” dedi.
Erdoğan, ömrü vefa ettiği sürece bu tür yardımlara devam edeceğini söyledi.

Yorumlar

Engelli öğrencilerden muhteşem performans

3 Aralık 2017 Pazar 17:15

Engelli öğrencilerden muhteşem performans

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen programda Zeybek ve Roman oynayan engelli öğrencilerin gösterileri salondakilerden büyük alkış aldı.

Kdz. Ereğli ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü Spor Salonu’nda etkinlik düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Duyan İşitme Engelliler Merkezi öğretmenleri tarafından işaret dili eşliğinde İstiklal Marşı okundu.
Programa Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve eşi Sevim Uysal, bazı daire müdürleri, STK temsilcileri, engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.
Etkinliğe Kdz. Ereğli Özel Eğitim İş Uygulama Okulu ve Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin gösterisi damga vurdu. Öğretmenleri Yeliz Ödoğan’ın yaklaşık bir ayda hazırladığı özel öğrenciler oynadıkları Zeybek ve Roman oyunu ile salondakilerden büyük alkış aldı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu burada yaptığı konuşmasında asıl olan kafalardaki engellerin kaldırılması olduğunu söyledi. Madenoğlu konuşmasında “Türkiye’de bu oranın yüzde 12 civarında olduğunu, rakamsal olarak da 6-7 milyon civarında olduğunu biliyoruz. Bu gelişmiş dünya ülkelerinde de bir hayli yüksek bir orana sahip. Biz engelliliği herkesin kabul ettiği gibi işlerin yapılmasına, hayatı yüksek standartla yaşamaya engel bir hal olarak görmüyoruz. Engelli kardeşlerimiz de, aileleri de hayatlarını tıpkı tüm diğer vatandaşlarımız gibi sürdürmek azim ve kararlılığındadır. Bunları biliyoruz. Devletimiz ve hükümetimiz, vatandaşlarımız, sivil toplum örgütleri ve tüm ilgili kuruluşlar engelli kardeşlerimizin hayatlarını en iyi şekilde sürdürebilmesi, ekonomik, sosyal ve fiziki zorluklarla karşılaşmamaları için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Nitekim devletimiz engellilerimize gerek istihdam alanında, gerek hayatlarını kolaylaştırma anlamında ve sosyal olarak, sosyal devlet olmanın gereği olarak maddi her türlü desteği vermektedir. Otobüslerden tutun, her alanda engelli kardeşlerimize kolaylıklar sağlanmaktadır. Devletimiz sosyal bir devlet olmanın gereğini her alanda yapmaya çalışmaktadır. Bizler engelli olmayan vatandaşlar olarak engelli kardeşlerimize asla acıyarak veya farklı şekilde değil, içimizden biri olarak davranmak durumundayız. Bir engelliyi incittiğimiz zaman onun ailesini de incitmiş, kendisini de incitmiş olduğumuzun farkında olmamız lazım. İlçemizde gerek belediyemiz, gerek ilgili kuruluşlar engellilerimizin hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalar yapıyorlar. Ben başta belediye başkanımız olmak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kuruluşlarına canı gönülden tebrik ve teşekkür ediyorum. Buradaki rehabilitasyon merkezlerimiz gerçekten vatandaşlarımızın huzurlu ve rahat şekilde hayatlarını idame ettirebilmeleri için ellerinden gelen gayreti gösteriyor. Buradaki rehabilitasyon merkezlerinin sahipleri ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Toplumumuzun bu yükünü büyük oranda üstünden alıyorlar.
Engellilik, sadece engelli vatandaşların üzerinde olduğu, öyle görünen bir durum değildir. Engelli kardeşlerimizle ilgili gereğini yapmıyorsak, bizim kafalarımızda da engel var demektir. İnsanların kamburu sırtlarında değil kafalarındadır. Eğer kafamızdaki bu kamburu atabilirsek, sanıyorum engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini en iyi şekilde anlamış oluruz. Bugün engelli vatandaşlarımız diğer vatandaşlar gibi ekonomik alanda, sosyal alanda, iş dünyasında onurlu bir şekilde hayatlarını sürdürmektedirler. Burada kurulu Fiziksel Engelliler derneğimiz de gerçekten bu vatandaşlarımızla ilgili gereken hizmeti vermektedir. Bu güzel organizasyonu yapan tüm ilgililere teşekkür ediyorum” dedi.
“Sahip çıkmaya devam edeceğiz”
3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlayan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da engellileri ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduklarını söyledi. Uysal, “Bugün bu salonda sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gerçekten engelli olmak gerek fiziksel gerekse zihinsel engelliler son derece önemli rakamlarda daha doğrusu artık kronik hastalığı olan, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi, tansiyon hastalığı gibi hastalıklar bu gruba dâhil ediyor. Bu grubun hitap ettiği, ilgi ve alakamız alanına giren kitle gittikçe büyüyor. Ancak toplumla şunu paylaşmamız lazım. Engelli olmak bulaşıcı bir hastalık değildir ve günümüzde 2030’lu yıllarda toplum ve dünyada sadece trafik kazalarından dolayı 20-30 milyon insan geri dönülmeyecek şekilde veya bir süre engelli konumuna gelecek. Ölüm sıralamasında bile artık 7. Sıraya çıktı Trafik kazalarından ölüm oranı. Bugün burada engelli adayı olarak konuşuyorum. Bir saniye sonra, bir nefes sonra veya önümüzdeki günlerde engelli olabiliriz. Bu yüzden toplumun tüm dikkatlerini özellikle şu an engelli olmayan tüm vatandaşlarımız bu konu üstünde hassasiyetle durmalı. Bizler belediye olarak Ereğli’de gerek fiziksel, gerek farkındalıkla olan çocuklarımıza, kardeşlerimize sahip çıkmaya dün olduğu gibi bugün de, önümüzdeki günlerde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol ve ilçedeki rehabilitasyon merkezleri görevlileri hatıra fotoğrafı çektirdi.
Etkinlik kapsamında ilçede faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören öğrenciler çeşitli gösteriler gerçekleştirdi. Vatandaşlar öğrencilerin gösterilerini fotoğraflamak ve görüntüye almak için birbiriyle yarıştı.
Etkinlik kapsamında davetlilere tavuk, pilav, tatlı ve ayrandan oluşan ikramlarda bulunuldu.

Etiketler:

3 Aralık , Dünya Engelliler günü , yeliz özdoğan , otizm ,

Yorumlar

Korkunç cinayet... Karısını ve kızını öldürdü

2 Aralık 2017 Cumartesi 12:47

Korkunç cinayet... Karısını ve kızını öldürdü

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde bir kişi, silahla eski karısını ve kızını öldürdü, oğlunu da ağır yaraladı.

Olay, Gökçebey ilçesi TOKİ konutlarında meydana geldi. İddiaya göre, Güngör K. (65) eski eşi Gülay G., oğlu Barboros K. (16) ve kızı Betül K. (11) ile tartıştı. Yaşanan tartışmanın kavgaya dönüşünce Güngör K. kızı Betül K., oğlu Barboros K. ve eski eşi Gülay G.'yi silahla yaraladı. Yaşanan olay sonrası bölgeye çok sayıda polis ve ambulans sevk edildi. Olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen silahla yaralanan Gülay G. ve kızı Betül K.'nın yaşamını yitirdiği öğrenildi.
Yaralı olan Barbaros K. sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Çaycuma Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumun ağır olduğu öğrenilen Barboros K. Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Yaşanan olayın ardından Güngör K’nın polise teslim olduğu öğrenildi. Anne ve kızının cansız bedenleri ise Cumhuriyet Savcısı'nın incelemesinin ardından hastane morguna kaldırıldı. Olayda yaralanan Barbaros K. ise olayı babasının gerçekleştirdiğini söyledi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Etiketler:

cinayet , karısını öldürdü , kızını bıçakladı , gökçebey ,

Yorumlar