Dün testten geçen köy bugün karantinaya alındı

26 Şubat 2021 Cuma 11:20

Dün testten geçen köy bugün karantinaya alındı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Danişmentli Köyünde dün yapılan koronavirüs test sonuçları sonrası köyün bir bölümü karantinaya alındı.

İlçeye bağlı Danişmentli Köyü Muhtarı Fahrettin Donat ve ailesinin koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıkması sonrası, talep üzerine İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri köye giderek vatandaşlara Covid 19 testi uyguladı. 863 nüfuslu köy halkından test olmak isteyenler ve rahatsızlığı olanlar köyde bulunan Sağlık Evine giderek kontrollerin ardından Koronavirüs testinden geçirildi. Kimlik kontrollerinin ardından işlemleri yapılan köy halkı tek tek içeri alınarak PCR (Covid-19) testi yaptırdı. Test sonuçlarının çıkması ile çok sayıda vaka olduğu tespit edilince Danişmentli Köyü’ne bağlı Aşağı Mahalle karantinaya alındı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu da bölgede incelemelerde bulunarak bilgi aldı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , danişmentli köyü , karantina

Yorumlar

Muhtarda virüs çıkınca köyün tamamını taradılar

25 Şubat 2021 Perşembe 15:58

Muhtarda virüs çıkınca köyün tamamını taradılar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Danişmentli Köyü muhtarı Fahrettin Donat’ın koronavirüs testi pozitif çıkması sonrası köy halkına test yapıldı.

İlçeye bağlı Danişmentli Köyü Muhtarı Fahrettin Donat ve ailesi dün yaptırdığı koronavirüs testi sonucu pozitif çıktı. Köyde artan vaka artışları sebebiyle, talep üzerine İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri köye giderek vatandaşları Covid 19 testi uyguladı. 863 nüfuslu köy halkından test olmak isteyenler ve rahatsızlığı olanlar köyde bulunan Sağlık Evine giderek kontrollerin ardından Koronavirüs testinden geçirildi. Kimlik kontrollerinin ardından işlemleri yapılan köy halkı tek tek içeri alınarak PCR (Covid-19) testi yaptırdı. Muhtar Donat, sosyal medya hesabından köy halkına çağrıda bulunarak, karantinada olan vatandaşların evlerinde kalmalarını istedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , danişmentli köyü

Yorumlar

Doktorun antikor testi pozitif çıktı

25 Şubat 2021 Perşembe 14:48

Doktorun antikor testi pozitif çıktı

Covid -19 aşısı yaptıran Zonguldak Alaplı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şakir Bahadır’ın antikor testi pozitif çıktı.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şakir Bahadır, “Aşı için ilk gönüllü olanlardan biriyim. 28 günün ardından 2’inci dozu yaptırdık. Aşıdan sonra herhangi bir semptom ya da belirti görmedim. Herkesin gönül rahatlığıyla aşı yaptırmasını öneririm” dedi.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın sağlık çalışanlarına Covid-19 aşı uygulamasında öncelik tanımasıyla sağlık çalışanlarıyla birlikte ilk aşı uygulamasını yaptıran Zonguldak Alaplı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şakir Bahadır, yaşadığı süreci İHA’ya anlattı. İlçe sağlık müdürü olan ve gönüllü olduğu çalışma kapsamında, aşının insan vücudunda olumlu etki edip etmediğini belirlemek amacıyla vurulduğu Covid-19 aşısının kendisinde antikor oluşturduğunu ve aşılamadan önceki ve sonraki 1 aylık süreçte korona virüse yakalanmadığını söyledi.

“Herkes gönül rahatlığıyla yaptırabilir”
Aşı uygulamasına ilk gönüllü olanlardan biri olduğunu ifade eden Zonguldak Alaplı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şakir Bahadır aşı yaptırdıktan sonra herhangi bir semptom veya belirti görmediğini söyledi. Herkesin gönül rahatlığıyla aşı yaptırması gerektiğini ifade eden Bahadır, “Mart 2020 yılından bu yana ülkemizi etkisi altına alan korona virüs pandemisi nedeniyle çalışmaktayız. Çokça vaka ve hastalık gördük. Bazı insanların bu durumdan çok etkilendiğini gördük. İnsanlarımızı sosyal mesafe ve maske konusunda teşvik etmeye çalıştık ve son dönemde Sağlık Bakanlığımızın uygulaması olan aşı uygulaması için ilçemizde ilk gönüllü olan kişilerden biriyim. Tüm sağlık çalışanlarımızla birlikte bakanlığımızın bizlere sağladığı aşıyı yaptırdık. 28 günün ardından 2’inci dozu yaptırdık. Aşıdan sonra herhangi bir semptom ya da belirti görmedim. Herkesin gönül rahatlığıyla aşı yaptırmasını öneririm. 2’inci aşıdan 14 gün sonra antikor testi yaptırdım ve antikorların pozitif olduklarını yani Covid-19 hastalığına karşı bağışıklık kazandığımı öğrendim. Bu tamamen aşı sayesinde oldu. Herkes gönül rahatlığıyla aşı yaptırabilir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

covid-19 , virüs , sağlık , aşı , hastalık , sosyal mesafe

Yorumlar

Jandarma'dan kan bağışı desteği

24 Şubat 2021 Çarşamba 20:05

Jandarma'dan kan bağışı desteği

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi öncülüğünde Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı önünde kan bağış kampanyası düzenlendi.

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli şubesi, Kdz. Ereğli Jandarma Komutanlığı işbirliği ile 10:00 ile 18:00 saatleri arasında İlçe Jandarma Komutanlığı önünde kan bağışı kampanyası düzenlenirken, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer, kan bağış kampanyası için destek olan Jandarma komutanlığına teşekkür etti. Ciğer açıklamasında, “Bugün kan bağış kampanyasına vatandaşlarımızın çok yoğun katılımı var. Özellikle Jandarma Bölge Komutanı Bayram Dündar’a çok teşekkür ediyoruz. Muhtarlarımız ve bölge halkımızın yoğun katılımları ile kan bağış kampanyasına devam ediyoruz. Özellikle pandemi sürecinde kan stoklarımızın azalması ve bu anlamda ihtiyacımızın çoğalması durumuyla Jandarma Komutanlığı’mız da bu anlamda bize,  Türk Kızılay’ımıza kan tedariği konusunda yardımcı oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen kan bağışı kampanyasında 120 ünite kan toplandığı öğrenildi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , jandarma , kızılay , kan bağışı

Yorumlar

Kan bağışına davet

23 Şubat 2021 Salı 15:02

Kan bağışına davet

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi öncülüğünde Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı önünde kan bağış kampanyası düzenlenecek.

Türk Kızılayı Karadeniz Ereğli şubesi, Karadeniz Ereğli Jandarma Komutanlığı işbirliği ile 24 Şubat 2021 (Çarşamba) tarihinde 10:00 ile 18:00 saatleri arasında İlçe Jandarma Komutanlığı'nda kan bağışı kampanyası düzenlenecek.
Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesinden yapılan açıklamada, “Özellikle kana ihtiyaç olan bu dönemde tüm vatandaşlarımızın İlçe Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenecek olan kan bağış kampanyasına katılmaya davet ediyoruz” denildi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , türk kızılayı

Yorumlar