Dolmuş durağında bebek bulundu

23 Haziran 2020 Salı 20:51

Dolmuş durağında bebek bulundu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde dolmuş durağına terk edilmiş halde bulunan bebek, hastanedeki tedavisinin tamamlanmasının ardından Sevgi Evi'ne yerleştirildi.

Edinilen bilgiye göre geçen hafta Perşembe günü Çaycuma ilçesine bağlı Kayıkçılar köyünde bulunan dolmuş durağına 2 günlük bebek bırakıldı. Durağa gelen bir vatandaş, terk edilmiş halde bulduğu bebeği görünce durumu 112 acil sağlık ekipleri ve jandarmaya haber verdi.
Ambulans ile Çaycuma Devlet Hastanesi'ne kaldırılan bebek tedavi altına alındı. Durumunun iyi olduğu, uzun süre aç kaldığı için mama ile beslenen bebek; tedavisinin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.
Bebek, tedavisinin ardından İl Müdürlüğü'ne bağlı Sevgi Evi'ne yerleştirildi. "Melek İnci Mutlu" ismi konulan bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan jandarma ekiplerinin bebeği bırakan kişi yada kişiler hakkındaki geniş çaplı soruşturması sürüyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdz ereğli haber , bebek ,

Yorumlar

Posbıyık “Endüstri bölgesi kurdurmayacağız”

23 Haziran 2020 Salı 20:41

Ereğli Haber

Posbıyık “Endüstri bölgesi kurdurmayacağız”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçede faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (ERDEMİR) alanının özel endüstri bölgesi ilan edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Kdz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye binasında CHP’li Belediye Meclis üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Erdemir’in özel endüstri bölgesi ilan edilmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, TSO Başkanı, AK Parti İlçe Başkanı ve Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş ile birlikte önceki gün Bilimi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret ederek taleplerini anlattıklarını ifade eden Başkan Posbıyık, Ereğli halkına bu konuda duyarlı olmaları ve mücadelelerine destek vermeleri çağrısında bulundu. Posbıyık konuşmasında “Birçok yerlerde endüstri bölgesi ilan ediliyor. Endüstri bölgeleri bir kentin sınırının ötesinde fabrikalar vardır. Mücavir bölgelerde vardır. Oralarda ilan edilebilir. Karadeniz Ereğli’de fabrika merkezin tam göbeğindedir. Merkezde Erdemir hava kirliliğinde bir numara. Cüruf dağlarını yasadışı olarak fabrikanın içine yığmış. Oradan gelen tozu vatandaşın ciğerlerine gönderiyor, Ereğli’de nefes yolu hastalıkları iyice artmış durumda. Endüstri bölgesi ilan edildiğinde belediye filtreleri değiştirmesi için baskı yapamayacak. İnşaatları kaçak, imar kirliliği yapacak: Cüruf, mermer tozları etrafta dolaşacak. Cüruf tozları içme suyuna karışıyor, felaket yaratıyor. Aynı OSB gibi olacak, inşaat harçlarını da vermeyecek. Kirlilikte bağımsız olarak hareket edecek. Bu bölgede yaşayan insanlar, burası endüstri bölgesi yapıldığı takdirde bölgeyi terk etmesi gerekecek. Toprak zehirlenecek. Fütursuzca hareket edecek. Engel olan yok. Hava kirliliği makinesi bozulmuş, kimsenin haberi yok. Bir haftadır eleman bekliyoruz düzeltsinler diye. Şu anda hava kirliliğini bilmiyoruz” dedi.
Kdz. Ereğli tüm siyasi partilerin temsilcileri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gideceklerini ve taleplerini anlatacaklarını belirten Posbıyık, Erdemir’i özel endüstri bölgesi yapılmasına müsaade etmeyeceğini anlattı. Posbıyık açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Biz Ereğli halkı olarak, AK Parti, CHP,. MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi parti farkı gözetmeksizin bir mücadeleye giriyoruz. Cumhurbaşkanımız, Ereğli’nin milletvekili benim dedi, milletvekili olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı görüyoruz. Lobi olarak kendisiyle görüşmek için randevu isteyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın Ereğli halkının taleplerini dinleyeceğine bütün kalbimle inanıyorum. Ayrıca Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’dan randevu alıp kendisine sorunlarımızı ileteceğiz.
Tüm Ereğli halkına, Gülüç halkına, Ormanlı Halkına içimden geldiği gibi seslenmek istiyorum. Değerli halkım, en büyük sanayi kuruluşlarının olduğu bir bölgede yaşamanıza rağmen, ekonomi, istihdam yönünden ezildiniz, yokluklar yaşıyorsunuz. Çocuklarınızı Erdemir’e işe sokamıyorsunuz. Başka bölgelerden gelen baskılarla onların çocukları alınıyor. Ereğli’den yok, çünkü Ereğli’nin sahibi yok. Neden? Niçin? Sebep ne? Sebebi çok iyi biliyorum. Bakana da bunları anlattım. Ereğli halkı olarak mahvolduğumuzu söyledim. Endüstri bölgesini yaptırmayacağımı, kanımın son damlasına kadar çalışacağımı söyledim. Bölgemin insanı sakindir, Ensesine vur, lokmasını al. Cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkan sessiz bir halk. Özelleştirme meselesinde büyük mücadeleler verdik ama istediğimiz desteği alamadık. Özelleştirmeden sonra herkes yandım Allah diye bağırıyor. İşçinin yüzde 35 haklarını kestiler, ayağa kalktık, sendika beni düşman belledi. Ama halktan destek göremedik. Şimdi haklıymışsın diyorlar ama iş işten geçtikten sonra. İşten adamlar atıldı haksız yere, formenleri, mühendisleri dövdüler, isyan ettik, ayağa fırladık ama istediğimiz desteği alamadık. Şimdi Ormanlı’ya, kandilli’ye, Gülüç’e, Ereğli’ye sesleniyorum. Son şansımızı kullanacağız. Eğer Erdemir özel endüstri bölgesi hattına girdiği takdirde, tam bağımsız, daha fazla kirleten, cürufunu denize atan, lisans almayan bir tavır sergileyeceğini herkesin tahmin etmesi lazım. Erdemir’e taşerona dahi çocuklarınız giremez. Çocuklarınızı, torunlarınızı seviyorsanız, ilçe başkanlarımız, il genel ve belediye meclisi üyelerimiz, oda başkanları ve dernek başkanlarımızla birlikte bir planlama yapıp, demokratik kurallar içinde hakkımızı arayacağız. Endüstri bölgesini buraya kurdurmayacağız.”
Başkan Posbıyık ayrıca ilerleyen günlerde eylemlere başlayacaklarını söyledi.

Yorumlar

Balkona yumurtlayan kuşa, ev sahibi sahip çıktı

23 Haziran 2020 Salı 10:48

Balkona yumurtlayan kuşa, ev sahibi sahip çıktı

Alaplı'da bir evin balkonundaki çiçek saksına yumurtlayan kuşa her gün kontrol eden aile fertleri; gözü gibi görüyor. Alaplı Mollabey Köyü Karacallı Mahallesi’nde ikamet eden İsmail Türk, kuşların her yıl evlerinin balkonundaki saksıya yuva yaparak yumurta bıraktıklarını ifade etti.

Birkaç gün sonra kuşun yumurtladığını ve kuluçkaya yattığını söyleyen İsmail Türk ; “Kuşlar her yıl evimizin balkonundaki saksıya yuva yapıyor. Bizde artık onlara alıştık. Bu yılda çiçek saksına 3 yumurta bırakmışlar. 2 tanesi yumurtadan çıktı, 1 tanesinin çıkmasını bekliyoruz. Annesi de sürekli başında nöbet tutarak onlara sahip çıkıyor. Çok güzel görünüyorlar. Hayvanları ve kuşları çok seviyorum. Şimdi büyüyüp uçmalarını bekliyorum. Her yıl davetsiz misafirlerimi ağırlamaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kuş ,

Yorumlar

Ereğli birleşti, taleplerini Bakan Varank'a iletti...

22 Haziran 2020 Pazartesi 16:31

Ereğli birleşti, taleplerini Bakan Varank'a iletti...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, TSO Başkanı Arslan Keleş, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret ederek bazı konulardaki taleplerini iletti.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık sosyal medya hesabından konuya ilişkin olarak yaptığı paylaşımda şu sözlere yer verdi; “Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı makamında ziyaret ettik. Bakanımızla kentimizi ve bölgemizi ilgilendiren konuları konuştuk, taleplerimizi ilettik. Kendisine bölgemiz sorunlarına gösterdiği ilgi için teşekkür ediyorum.”

Yorumlar

Ereğli-Devrek yolunda bin 200 metre daha asfaltlandı

22 Haziran 2020 Pazartesi 12:09

Ereğli-Devrek yolunda bin 200 metre daha asfaltlandı

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Ereğli- Devrek karayolunun Kelçe ve Çaylıoğlu Köyleri arasında kalan bin 200 metrelik kısmınında asfaltlanarak kullanıma açıldığını söyledi.

AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Ereğli-Devrek arası karayolunda devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Çakır Kelçe ile Çaylıoğlu Köyleri arasında sıcak asfalt işlemi tamamlanan bölgeye giderek yolun kalan kısmının yapımı için mücadeleye devam ettiklerini ifade etti. Çakır gazetecilere yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Uzun yıllardır bölge halkının bizden beklemiş olduğu Ereğli-Devrek yolunun Ereğli-Çaylıoğlu kısmının kalan bölümü olan Kelçe-Çaylıoğlu arasındaki 1200 metrelik mesafeyi de bugün vatandaşımızın hizmetine sunmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte de inşallah Çaylıoğlu-Devrek arasındaki çalışmaları da bir an önce başlatabilmenin gayreti içindeyiz. Gerçekten bu yolun mazisi uzun. Çok uzun yıllardır çeşitli mücadeleler ile bugünlere gelirdi. Ama önemli olan, bugünden sonra daha iyisini ve daha kalitelisini yapmaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bölge insanımıza hayırlı uğurlu olsun. İnsanımız, her şeyin en iyisine layıktır.”

Yorumlar