Doğalgazın çıkartılmasına 2 bin kişilik istihdam

12 Ocak 2021 Salı 10:18

Doğalgazın çıkartılmasına 2 bin kişilik istihdam

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Karadeniz açıklarında bulunan doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için Filyos'un kullanılacağını belirterek çalışma için 2 bin kişinin istihdam edileceğini ifade etti.

Tutulmaz, "Uzun vadede gazın buraya çıkmasının hem psikolojik açıdan önemi var" diye konuştu.
2020 yılı değerlendirme toplantısında konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, kentin geleceği açısından Filyos Vadi Projesi'nin önemine dikkat çekti. Bölgenin liman, endüstri ve serbest ticaret bölgesi olmasının yanı sıra Türkiye Petrolleri tarafından da kullanılmasına dikkat çeken Tutulmaz, Karadeniz açıklarında bulunan doğalgazın karaya çıkartılmasında 2 bin kişinin istihdam edileceğini ifade etti. Bölgede OSB'ler ile birlikte 20 bin istihdamın olacağının altını çizen Mustafa Tutulmaz, şöyle dedi:
"İlimiz açısından en önemli projelerden birisi de ilimizin geleceği açısından Filyos Vadisi ile ilgili Filyos Projesi'dir. Birkaç projenin bir arada olduğu projedir. Liman, endüstri bölgesi, serbest ticaret bölgesi şimdi yaptığımız çalışmayla lojistik merkezi, OSB, Sera OSB ve Gökçebey OSB aslında Filyos'u, Filyos Vadisi'ni Devrek'e kadar götüren alanda bir çalışma önümüzdeki süreçte önümüzdeki yüzyılda bu bölgenin yüzyılı olarak görebiliriz. Bunlar gerçekten kısa vadede o bölge sanayinin, üretimin, ülkemizin, gelişmesinin önemli merkezlerinden birisi olacak. Liman şu anda yüzde 99,5'ta çok az bir şey kaldı. Ama bir taraftan TPAO tarafından 6-7 aydır kullanılmakta. Geçen hafta o bölgede Enerji Bakanımızın açıkladığı üzere doğalgazımızın karaya çıkacağı bölge orası. Bu bölgede şu anda o bölge içerisinde doğalgazın borularının hazırlanması, döşenmesi, yine sondaj çalışmalarında 2 binin üzerinde kişi çalışmaya başlayacak. Orada bir istihdam oluşacak. Bunlar biraz teknik kişiler çoğunlukla ama 2 bin kişinin Zonguldak'tan yiyor, içiyor olması harcamasının bir kısmını Zonguldak'a bırakıyor olması önemlidir. Ama uzun vadede gazın buraya çıkmasının hem psikolojik açıdan önemi vardır. Hem çevrim santralinin burada yapılıyor olması dağıtıma buradan gidiyor olması ilimizin yeniden bir ülkemizin önemli illerinden konumuna sokuyor. Bu da geleceğe yönelik daha umutla bakmamız anlamına geliyor. Doğrudan sadece 12 bin kişinin çalışacağı beklentisi var."

Etiketler:

doğalgaz , , lojistik , rezerv

Yorumlar

Erdemir ile Türk Metal arasında mutlu son

23 Aralık 2020 Çarşamba 18:22

Erdemir ile Türk Metal arasında mutlu son

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde faaliyet gösteren Ereğli demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) TAŞ. ile Türk Metal Sendikası arasında devam eden 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı.

Türk Metal Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, yazılı bir açıklama yaparak bugün, Erdemir adına görüşmeleri sürdüren Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) daveti üzerine Ankara’daki MESS binasında bir araya geldiklerini belirtti. Ercan, taraflar arasında yapılan görüşmede işçi ücret zamlarının ilk 6 ayı için saat ücreti üzerine 3 lira seyyanen artış sağlandığını, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6’şar aylar için ise enflasyon oranında zam alındığını belirterek, “Yapılan anlaşmada ayrıca sosyal haklarda da birinci yıl yüzde 17, ikinci yıl ise enflasyon oranında artış sağlandı” dedi.
Ercan, sözleşmeye ilişkin detayların ise önümüzdeki süreçte üyelerle paylaşılacağını sözlerine ekledi.
Türk Metal Şube Sekreteri Yakup Yılmaz, Şube Mali Sekreteri Hakan Eskibina, Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Turgay Kavak, Şube Eğitim Sekreteri Birol Onay, Türk Metal Toplu Sözleşme Daire Başkanı Mahsun Turan, Türk Metal Toplu Sözleşme Uzmanı Berna Kavukçuoğlu, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Haluk Gümüşderelioğlu, ERDEMİR Genel Müdürü Salih Cem Oral, ERDEMİR İnsan kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa, ERDEMİR Endustri İlişkiler Müdürü Kerem Çelebi, MESS Genel Sekreteri Fatih Ay, MES yönetim kurulu üyeleri ile hukuk müşavirlerinin hazır bulunduğu toplantıda, yaklaşık 4200 işçiyi kapsayan ve 1 Eylül 2020-31 Ağustos 2022 arasındaki 2 yılı kapsayacak 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza altına alındı.

Yorumlar

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan açıklama

3 Aralık 2020 Perşembe 13:34

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan açıklama

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve diğer oda yöneticilerinin üyelerden gelen talepler ve şikayetleri aktardığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu pandemiden dolayı kapanan yada ciddi ciro kaybı yaşayan iş yerleri ilgili açıklamalarda bulundu.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ile Türkiye genelinde ki bir çok oda yöneticisinin üyelerden gelen talep ve şikayetleri aktardığı TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu bu konuyla ilgili olarak talep ve isteklerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a iletildiğini aktardı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Pandemi tedbirleri kapsamında kapanan veya ciddi ciro kaybı yaşayan işletmelerimizin ilave desteklere ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu işletmelere kira ve benzeri giderleri için doğrudan destek verilmesi gerekiyor. Vergi, prim, kredi ödemelerinin de ertelenmesi de hayati öneme sahip. Bu taleplerimize sektörlerin diğer sorun ve önerilerinin tamamını başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan ve ilgili bakanlarımıza aktardık. Özellikle KOBİ’leri, ticaret erbabını rahatlatacak istihdamı koruyacak müjdeli haberleri bekliyoruz.”
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun taleplerini en üst düzeyde dile getirmesinin önemine vurgu yapan Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş “Türkiye genelinde olduğu gibi pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bir çok iş yeri kapandı yada cirolarında ciddi anlamda düşüşler yaşadı. Bizler üyelerimizden gelen talep ve şikayetleri bu süreçte TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na sürekli olarak aktardık. TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun bizlerin ilettiği talep ve şikayetleri başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan ile ilgili kuruluşlara aktarması ve aktardığımız konularla ilgili olarak adımlar atılması esnaf, sanayici ve tüccarımız açısından hayati önem taşımaktadır. Bu vesile ile TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na üyelerimizden gelen talep ve şikayetleri en üst düzeyde dile getirmesi ve çözüm için yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz.”

Yorumlar

Başkan Çınar, MÜSİAD EXPO 2020’yi değerlendirdi

25 Kasım 2020 Çarşamba 17:18

Başkan Çınar, MÜSİAD EXPO 2020’yi değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, MÜSİAD EXPO 2020 fuarıyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, pandemi sonrasında yapılan en büyük fuar olan, hem katılımcı hem ziyaretçilerden yoğun ilgi gören MÜSİAD EXPO 2020'nin başarıyla tamamlandığını belirterek 4 gün süren fuara Avrupa, Asya-Pasifik, Avrasya, Afrika ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkeleri başta olmak üzere, 102 ülkeden 15 bine yakın ziyaretçinin katıldığını ifade etti. “Küresel Ticaret Burada” sloganıyla yapılan fuarda, 50 ülkeden 400 alım heyetinin ağırlandığını dile getiren Çınar, pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği fuar kapsamında, 4 kıtadan 19 iyi niyet (MoU) anlaşmasına da imza atıldığını vurguladı. EXPO 2020’nin sanal fuarı 28 Kasım’a kadar online ziyaretçilere açık olacağını belirten Çınar “MÜSİAD Expo Fuarı ve beraberinde ki etkinlikler, pandemi sürecinde yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen, camiamıza ve ülkemiz iş dünyasına büyük bir moral ve motivasyon kaynağı olmuştur” dedi.

Çınar MÜSİAD EXPO 2020 fuarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi; “ Bu yıl sadece pandemi dönemindeki en geniş katılımlı fuar olarak değil; aynı zamanda pek çok ilki gerçekleştirerek de güçlü marka imajını sağlamlaştıran fuarımız, 70 bin metrekarelik bir alanda 15 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde pandemi kurallarına ve TSE COVID 19 Güvenli Hizmet standartlarına uygun şekilde yapılan MÜSİAD EXPO, ilk hibrit fuarı olma özelliğiyle sanal ortamdan da katılım ve ziyaretlerin gerçekleşmesine olanak sağlandı. Maske, mesafe, temizlik kuralını hiçbir şekilde göz ardı etmeden yürütülen organizasyonda tüm katılımcı ve ziyaretçiler hassas kontroller sonrasında içeriye alındı ve fuar alanında temassız teknolojiler kullanıldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açılışı yapılan fuarımızı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da ziyaret etti.”

24 Sektörden 100’lerce firma katıldı
MÜSİAD EXPO 2020 kapsamında 50 ülkeden 400 alım heyetinin ağırlandığını söyleyen Çınar, 24 sektörden yüzlerce firmanın katılımıyla yapılan MÜSİAD EXPO 2020’nin, pandeminin bu zorlu sürecinde yeni dönem iktisadi yol haritasında etkili ve faydalı olacağına inandıklarını ifade etti.
Fuara, Karadeniz Ereğli’den Çınar Boru Profil, Tat Metal Çelik ve Hira Havlupan firmalarıyla katılım sağlandığını belirten Çınar, Venezuela’dan Özbekistan’a, Endonezya’dan Almanya’ya kadar pek çok ülkeden stantlı katılımın sağlandığını ve Avrupa, Asya-Pasifik, Avrasya, Afrika ve MENA ülkelerinden yoğun talebin olmasının, ülkemizin yeni dönem yatırım politikalarına destek verebilmek adına kendilerini motive ettiğini belirtti.

Expo 2020’de Girişimcilik Alanı’na büyük ilgi
Bu yılki fuarın ilklerinden olan Girişimcilik Alanı’nda, Türkiye’nin yeni yatırım gücü haline gelen projelerin sergilendiğini ve bu alanın ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi çektiğini aktaran Çınar, aynı şekilde fuar kapsamında ziyaretçilerle buluşan Türk dünyasının haklı gururu elektrikli araçların da yoğun ilgiyle karşılandığının altını çizdi. Çınar açıklamalarına şöyle devam etti ; “Bu yılki EXPO’da ilk kez MÜSİAD tarafından projelendirilen Karavan Turizmi girişimleri de sergilendi. Fuarda yer alan MÜSİAD Vadisi’nde Akıllı Tarım Kent Projesi, Karavan Park Projesi, Pandemi (Sahra) Hastanesi ile MÜSİAD’ın Milli Üretim Üssü olacak Yatırım, Üretim ve Ticaret Üsleri projeleri başta olmak üzere MÜSİAD Future, MÜSİAD Innova, MÜSİAD Invest, MÜSİAD Akademi, 2023 YEREL ve MÜSİAD TIA markalarının da lansmanları yapıldı. MÜSİAD EXPO kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen sanayici ve iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen 24'üncü Uluslararası İş Forumu - International Business Forum (IBF) kapsamında "Virüs Ekonomisi" gündemi konuşuldu. Toplantılar boyunca, pandemi sonrası dünya düzeni masaya yatırıldı.
Dünyanın içinde bulunduğu bu zorlu zamanda düzenlenen, ülke temsilcileri ve iş insanlarını ağırlayan forumda IBF Başkanı Erol Yarar yaptığı konuşmada; "Bugünün fotoğrafını iyi çekmezsek, teşhislerimizi doğru yapamazsak, tedaviyi yapamayız. Sektörel analizleri, bugünün ve yarının ne olacağı ile ilgili uzmanlarımızdan dinlemek yararlı olacaktır. Dünya hayatı hiçbir asırda görmediği büyük kriz haline dönüştü. Dünyadaki istatistiklere baktığımızda her yıl 56 milyon kişi ölüyor. Şu anda bu hastalık nedeniyle ölümler istatistiki olarak %1,5 artmış. Dünyanın ekonomisi nasıl daralır diye baktığınızda, tek izahı var. Psikoloji bozulunca ekonomi de bozuldu" diyerek düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.”

Dünya fahri konsoloslarının buluşma noktası
Çınar, fuarda ticaret ve yatırım ağlarına katkıda bulunmak adına, ticaretin iletişim dili haline gelen diplomasinin, öncü unsurlarından olan fahri konsolosların bir araya geldiği ‘MÜSİAD-Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesi’nin de gerçekleştirildiğini ifade etti.
Uluslararası ticaretin önemli oyuncuları sayılan fahri konsolosları bir araya getiren yaklaşık 50 fahri konsolosun katıldığı zirvede Türkiye ile ABD, Avrupa, Asya ülkeleri başta olmak üzere, farklı ülkelerin ticari ve ekonomik diplomasisinin tartışıldığını anlatan Çınar “Bugüne kadar çeşitli kurum ve kuruluşlarla toplam 193 anlaşma imzalayan MÜSİAD, Uluslararası İş Birliği Anlaşmaları İmza Töreni ile 4 kıtadan 20 yeni karşı kuruluşla iyi niyet ve işbirliği (MoU) anlaşması imzalayarak, ülkeler arasındaki ihracatın ve ticaret ilişkilerinin gelişmesi noktasında adımlar attı” diye konuştu.

MÜSİAD Dünya Genel İdare Kurulu (DGİK) yapıldı
MÜSİAD EXPO boyunca yapılan diğer bir etkinliğin de MÜSİAD Dünya Genel İdare Kurulu olduğunu ifade eden Çınar “Karadeniz Ereğli Başkanı olarak şahsımın da katıldığı toplantı, MÜSİAD Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, MÜSİAD yönetim kurulu üyeleri, yurt içi ve yurt dışından şube başkanları ve temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti” dedi.

MÜSİAD Expo pandemi sürecinde iş dünyasına bir nebze de olsa moral oldu
Korona Virüsü nedeniyle tüm dünyayı etkisi altına pandemi sürecinden dolayı fuar ve etkinliklere katılımın az olabileceğine dair düşünceler içerisindeyken özellikle yurt dışından gelen heyetlerin fazla olması ve bu durumun iş görüşmelerinede pozitif yansımasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Çınar “Bu vesileyle yaşadığımız pandemi sürecine rağmen Fuar ve beraberinde ki etkinliklerle iş dünyasına moral veren organizasyonlarımızın düzenlenmesinin öncesinde ve icrasında emeği ve katkısı olan herkese şahsım ve şube üyelerimiz adına şükranlarımızı sunarım. Allah, camiamıza, devletimize, milletimize ve İslam Alemine fayda sağlayacak daha nice başarılı organizasyonlara imza atabilmeyi hepimize nasip eylesin” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Posbıyık o yatırımcıyı kabul etti...

17 Kasım 2020 Salı 18:57

Posbıyık o yatırımcıyı kabul etti...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, dünyada sadece Almanya ve Kanada’da, Türkiye’de ise ilk kez Kdz. Ereğli OSB’de üretilen ‘Ağır Tonajlı Yük Taşıma Aracı’ firmasının Türk ve Kanadalı ortağıyla bir araya geldi.

Almanya ve Kanada’dan sonra Türkiye’de ilk kez Kdz. Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üretilen ‘Ağır Tonajlı Yük Taşıma Aracı’ firmasının Türk ve Kanadalı ortakları Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret etti.
Başkan Posbıyık, Ereğli’ye yatırım yapan iş insanları SBB Transporter firması ortakları Sezgin Atar ve Bob Charczuk’ı, Türkiye’de ilk kez üretimini Ereğli’de yaptıkları ‘Ağır Tonajlı Yük Taşıma Aracı’ için tebrik etti. Firma sahipleri Sezgin Atar ve Bob Charczuk OSB’de yaptıkları yatırım süresince Belediye olarak verdikleri destek için Başkan Posbıyık’a teşekkür ederek, ürettikleri 2 aracın seri üretimine başlayacaklarını açıkladı.
Başkan Posbıyık, Kdz. Ereğli’ye yapılacak yatırımlarda her zaman iş insanlarının yanında olduklarını belirtti. SBB Transporter firmasına Ereğli’deki çalışmalarında başarılar dileyen Posbıyık, ziyaretin anısına misafirlerine Herkül heykeli hediye etti.

Yorumlar