Doğa Okulları’ndan ihtiyaç sahibi çocuklara yardım desteği

19 Aralık 2016 Pazartesi 11:34

Doğa Okulları’ndan ihtiyaç sahibi çocuklara yardım desteği

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Doğa Okulları t-MBA öğrenci meclisi, kardeş okul seçtikleri Ormanlı Ortaokulu’ndaki ihtiyaç sahibi 100 öğrenciye kışlık giyecek hediye etti.

Doğa Okulları Kırklareli Lüleburgaz Kampüsü t-MBA öğrenci meclisi ‘Bu Kış Beni Sen Giydir’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında kardeş okul olarak seçtikleri Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı beldesindeki Ormanlı Ortaokulu’nu ziyaret etti. Sabah saatlerinde Ormanlı Ortaokulu’na gelen Doğa Okulları t-MBA öğrenci meclisi öğretmen ve öğrencileri, okul müdürü Okan Çamdal tarafından karşılandı. İki okulun öğretmen ve öğrencileri daha sonra birlikte sabah kahvaltısı yaparak, sohbet etti. Doğa Okulları Lüleburgaz Kampüsü t-MBA Öğrenci Meclisi’nde yer alan öğrenciler kardeş okulun rehber öğretmeni tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi 100 öğrenci için bot, mont, atkı, eldiven, çorap, kazak ve pantolon gibi eşyalardan oluşan kışlık giyecekler getirdi. Kardeş okul olarak seçtikleri Ormanlı Ortaokulu’nu ziyaret ederek öğrencilere çeşitli hediyeler getirdiklerini belirten Doğa Okulları t-MBA öğretmeni Çağrı Doğan Sezer, akademik derslerin yanında bu tür sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirdiklerini anlatırken, “Doğa Okulları Kırklareli Lüleburgaz Kampüsü’nden geliyoruz. Sosyal sorumluluk projemizi gerçekleştirmek için t-MBA öğrenci meclisimizle birlikte Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı beldesindeki Ormanlı Ortaokulu’nu ziyaret ediyoruz. Kardeş okul olarak seçtiğimiz okuldaki 100 öğrencimize hediyeler getirdik. Tüm Doğa Okulları’nda uygulanan t-MBA öğrenci meclisimiz akademik derslerinin yanında sosyal sorumluluk, iş projeleri ve seminerlerine katılan öğrencilerimiz yer alıyor. Bugün kardeş okulumuza ulaştık ve bunun sevincini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çocukları sevindirdiler
Ormanlı Ortaokulu’nda belirledikleri öğrencilere hediyeler almak için sponsorlar ve yardımlar bulduklarını dile getiren Doğa Okulları Lüleburgaz Kampüsü t-MBA Öğrenci Meclisi Başkanı Berkay Akbalık, amaçlarının kardeş okuldaki öğrencileri mutlu etmek olduğunu belirterek, "Bu bizim sosyal sorumluluk projemiz. Ormanlı Ortaokulu’ndan 100 öğrenci belirledik. Rehber öğretmenimizin aracılığı ile 100 öğrencimizin beden, boy ölçülerini ve ayakkabı numaralarını aldık. Daha sonra sponsorlar ve yardım etmek isteyen insanlar bularak hediyeleri temin ettik. Yapılan yardımlar sayesinde 100 tane öğrenci arkadaşımız için hediyeler aldık. 7 parçadan oluşan hediyelerimizin içerisinde kazak, pantolon, bot, mont, eldiven, çorap ve atkı bulunuyor. Biz bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. İnşallah buradaki arkadaşlarımız da hediyelerini aldıktan sonra çok mutlu olurlar" dedi.
Doğan Okulları Lüleburgaz Kampüsü t-MBA Öğrenci Meclisi’nin ‘Bu Kış Beni Sen Giydir’ sosyal sorumluluk projesinde görev alan 14 öğrenci ve 2 öğretmen daha sonra getirdikleri hediyeleri Ormanlı Ortaokulu öğrencilerine vererek yüzlerini güldürdü.

Yorumlar

"Filyos Projesiyle bölgemizdeki işsizlik ve göç duracaktır”

19 Aralık 2016 Pazartesi 11:32

 "Filyos Projesiyle bölgemizdeki işsizlik ve göç duracaktır”

Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği başkanı Savaş Çiloğlu, Filyos Vadi Projesi’nin bölgedeki işsizlik ve göçü durduracağını ifade etti. Başbakan Binali Yıldırım, bugün Zonguldak’a gelerek Filyos Vadi Projesi’nin temel atma törenine katılacak. 2. Abdülhamit’in rüyası 100 yıl sonra gerçek olacak.

Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği başkanı Savaş Çiloğlu da temel atma töreni ile uzun yıllar konuşulan projenin hayata geçeceğini ifade etti.
Filyos Vadi Projesi ile ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Çiloğlu, şöyle konuştu:
“Biz Zonguldak halkı olarak Sayın Başbakanımızı özlemle hasretle bekliyoruz. Bilindiği üzere Filyos Projesi 100 yıllık bir proje. 2. Abdülhamit’in hayali olan bir proje olarak gündemde. Her seçim döneminde de bu proje önümüze gelir ama bir türlü hayata geçmezdi. Ülkemizdeki son yıllardaki çok olumlu gelişmeler bu projenin de hayata geçmesinde etken oldu. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Filyos Vadi Projesi’nin ilk adımı olan limanın temel atma töreni için gelecek. Bu Filyos Projesi hayata geçtiği zaman bölgemizdeki işsizlik, bölgemizdeki göç duracaktır. Bu açıdan Filyos Vadi Projesi bölgemiz açısından çok önemlidir. Geçtiğimiz ay Bilim ve Sanayi Bakanımız Faruk Özlü de Zonguldak’a geldi. Filyos ile ilgili çok önemli müjdeler verdi. Bu müjdeler bölge halkımızı umutlandırdı ve sevinç yaşattı. İlk önce Filyos’ta karma endüstri bölgesi ilan edildi. Bu karma endüstri bölgesi Türkiye’de 5 yerde var. Ve içerisinde yüksek teknoloji ürünlerin üretileceği bir karma endüstri bölgesi olacağını söyledi sayın bakan. Dünyada da Çin, Singapur ve Güney Kore’de bu tür sanayi bölgeleri mevcut. Bu karma endüstri bölgesinin olduğu bölgede de yaklaşık 12 bin istihdam olacağını açıklamıştı sayın bakanımız. Bu müjdeler arasında en önemli etken de Sayın Bakanın burada bunlar yapılırken doğal güzelliklerin korunacağını müjde olarak vermesi bizi de çok mutlu etmiştir.”

Filyos’a “Yerli Otomobil Fabrikası” çağrısı
Projenin hayata geçmesiyle bölgeye yerli otomobil fabrikasının da kurulabileceğini ifade eden Başkan Savaş Çiloğlu, “Biliyorsunuz Filyos Projesi 2. Abdülhamit Han’ın hayali diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ülkemiz için çok önemli bir hayali vardı. Bunu da kendisi de açıklamıştı. Yerli otomobil fabrikası kurulması yönünde. Neden olmasın ki. 2. Abdülhamit ile başlayan hayal, yerli otomobil ile sonuçlanmasın” diye konuştu.

“Havaalanı için müjde bekliyoruz”
Zonguldak Havaalanı’nın Filyos Vadi Projesi ile entegre olacağına dikkat çeken Çiloğlu, “Türkiye’de dört ulaşımını nadir olduğu hatta tek yer Zonguldak’tır. Demiryolu, havayolu, karayolu ve deniz yolu ulaşımı var. Havaalanımız şu anda yurt dışı seferleri gayet başarılı şekilde devam ediyor. Ne yazık ki yurt içi seferleri şu anda yok. Sayın Başbakanımız; dönemin Ulaştırma Bakanı iken iç hat seferleri sözünü vermişti. Zannediyorum bu sefer geldiğinde bunu teyit edip bize müjde olarak söyleyecektir. Havaalanımızın pisti uzatılmaya da müsaittir. Eğer uzatılırsa daha büyük uçakların da inmesine müsait hale gelecektir” dedi.

Yorumlar

Otomobil 20 metreden dereye uçtu: 1 ölü, 1 yaralı

19 Aralık 2016 Pazartesi 11:28

Otomobil 20 metreden dereye uçtu: 1 ölü, 1 yaralı

Zonguldak’ta iki maden işçisi otomobille 20 metreden dereye uçtu. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre kaza, saat 16.00 sıralarında Zonguldak-Ankara karayolunun 8. kilometresinde meydana geldi. Zonguldak istikametinden Ankara istikametine giden İbrahim Kiren (32) idaresindeki 06 DG 2222 plakalı otomobil kontrolden çıktı. Önce aydınlatma direğine çarpan araç ardından 20 metreden dereye uçtu.
Olayın ardından UMKE, AFAD ve 112 ekipleri olay yerine sevk edildi. Jandarma ve trafik polisleri çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Kazada araçtan yaralı kurtulan Özcan Korkut isimli maden işçisi ambulansla Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.
Ağır yaralanan maden işçisi İbrahim Kiren için UMKE ve 112 ekipleri olay yerinde ilk müdahaleyi yaptı. Yaklaşık bir saat boyunca kalp masajı yapılan Kiren; sedyeye konularak vinçle yola çıkartıldı. Ambulansla Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kiren, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
BEÜ Hastanesi’nde tedavi altına alınan Özcan Korkut’un ise sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Kazayı haber alan Genel Maden İşçileri Sendikası Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak ve yönetimi olay yerine geldi. GMİS Yönetim Kurulu da hastaneye gelerek kaza hakkında bilgi aldı. Kiren ve Korkut'un TTK Kozlu Müessesinde çalıştıkları öğrenildi.
Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

Yorumlar

Üniversiteli öğrencilerden 15 Temmuz sergisi açılışı

19 Aralık 2016 Pazartesi 11:25

Üniversiteli öğrencilerden 15 Temmuz sergisi açılışı

Devrek'te eğitim gören üniversiteli öğrenciler tarafından 15 Temmuz Sergisi açılışı düzenlendi.

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde eğitim gören Bülent Ecevit Üniversitesi (BÜE) Devrek Meslek Yüksekokulu (DMYO) Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı öğrencileri 15 Temmuz Sergisi açtı. Sosyal Sorumluluk Projesi dersi kapsamında Öğretim Görevlisi Serkan Ören koordinatörlüğünde hazırlanan sergi büyük ilgi gördü. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından davetlilere hitap eden DMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nurettin Hatunoğlu 15 Temmuz başarısız darbe girişimi hakkında bilgi sunumunda bulunurken, program okunan Ku’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Sergisi gezildi ve yine öğrenciler tarafından hazırlanan Türk Bayrağı figürlü kurabiyeler davetlilere ve öğrencilere ikram edildi.

Yorumlar

Hüseyin Uysal'dan Erdemir A.Ş'ye sert eleştiriler

19 Aralık 2016 Pazartesi 11:23

Hüseyin Uysal'dan Erdemir A.Ş'ye sert eleştiriler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Erdemir’in son 3 yıl içerisinde ilçeye bir tane eser kazandırdığını görmediğini söyledi.


Başkan Uysal konuşmasında, “Ereğli’mizin ihtiyaçları olan bu dosyaları gerek sayın bakanlığımıza, gerekse de özellikle bölge Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu’na verdim. Birinci dosyamız, Devrek yol ayrımında bulunan hayvan pazarı olarak bilinen şuan ilçemizin girişinde olan arsanın belediyemize kullanımının verilmesi. Buradaki arsa Ereğli’mizdeki çözümsüz gibi görünen sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacak. Özellikle de trafik keşmekeşliğini düzelteceğine inandığımız arsanın Ereğli Belediyemize verilmesi üzerine bir dosya. 2. dosyada da şuan kullanılmayan atıl vaziyette olan ve Erdemir’in sanayi tesisleri dışında kalan Erdemir Stadı. Buranın Belediyemize veya Spor Bakanlığına verilerek insanlarımız özellikle spor maçları için Alaplı’ya, Kandilli’ye uzak ilçelerimize veya beldelerimize gitmemesi için bu stadı istiyoruz. Çünkü Ereğli’mizde sadece belediyemizde 400 tane sporcumuz var. Ereğli haklıda sporu çok seviyor. Ereğli’de 2 bin 500 tane sporcumuz var. Bunlara spor yapacakları yerleri bulmakta zorlanıyoruz ve Erdemir stadı kullanılmadığı için atıl vaziyette olduğu için, buraları eğer gençlerimiz kullanırsa milli bir serveti de koruma ilkesini yerine getirmiş olacağımızdan bu stadı belediyeye veya spor bakanlığına istiyoruz. 3.'sü Erdemir ile DSİ arasında Gülüç Irmağı projesinde protokol yapılmasını istiyoruz. Burası projemize göre çok güzel bir küçük haliç olacak. Çevresi bir yaşam alanı olacak. Yeni rekreasyon alanları çıkacak. Özellikle de Bölücek, Yaraşlı, Hamzafakıhlı ve Topçalı sel baskınlarından da kurtulacak. Bu projenin turizme katkısı da son derece önemli olacak. Daha da önemlisi yıllardır sorun olan Kışla’daki tırların oradan geçişi köprü vasıtasıyla karşı tarafa alacağımız için kışlada yaşayan sakinlerimizde bu tırlardan kurtulmuş olacak. Rahmetli Kadir Kameraoğlu Bölücek’e bir okul yaptırmıştı. Bu okulumuzdaki öğrenciler de faydalanmış olacaklar, bu mahalleler arasındaki akrabalık bağları nedeniyle bu proje ile gidiş gelişleri daha kolay olacak. Bir protokolle sel felaketleri ortadan kalkacak, eğitime katkı sağlanacak, 4 mahallede yaşayan halk birbirleriyle buluşacak, kışla tırlardan kurtulacak, turizme katkı sağlayacak. Biz belediye olarak buranın kamulaştırmasına gidersek 70-80 milyon TL gibi bir rakam çıkıyor. Erdemir ile DSİ arasında yapılacak protokol ile de belediye bu kamulaştırma bedelinden de kurtulmuş olacak çünkü DSİ’nin yaptığı yeni projede bu kamulaştırma alanları azalıyor. Erdemir plajını da Ereğli Belediyesi'ne verin, Ereğli halkı da oradan faydalansın. Sizler de bu konuda anlayış gösterin halkımız buranın denizinden faydalansın. Bu dosyalarda anlattıklarım Erdemir’e hiçbir şey kaybettirmez. 115 bin nüfuslu Ereğli’ye, yaşayanlara toplamda 250 bin nüfusa rahat bir nefes aldıracaktır” dedi.
Bakanlık’tan Göztepe’de askeriyeye ait alanları da talep ettiklerinin altını çizen Uysal, Göztepe, Çeştepe ve Kale Tepe’yi turizme açmak istediklerini ifade etti.

“Toplumu baskı altına almaya çalışıyorlar”
Karadeniz Ereğli’de 15 Temmuz sonrası 27 gün devam eden demokrasi nöbetlerinde Erdemir yönetimini göremediklerini belirten Uysal, “Geçen ay yaptığımız açıklama belki yanlış anlaşıldı. Şöyle söylendi, Ereğli Belediyesi'de artık kavgaya başladı. Hayır biz kavga etmiyoruz. Sadece bazı sorular sorduk. Bu sorulardan en önemlisi, biz dedik ki kapısında Fatin Rüştü Zorlu tesisleri yazanlar, dünya devi dediğimiz, yılda milyar dolar kar açıklayan ve göz bebeğimiz dediğimiz, her yerde gurur duyduğumuz 15 Temmuz süreci ve sonrasında Erdemir yönetimi neredeydi? Dedik. Sorduğumuz soru bu? Ereğli’nin STK’ları olsun, biz olalım daha öncede söylemlerimiz oldu. Ereğli’ye yüzünüzü dönmüyorsunuz dedik. Telefonlarımıza çıkmıyorsunuz dedik. Etrafınızda yaşananları görmüyorsunuz dedik. Görüyorlar mı? Görmüyorlar. 27 gün Ereğli’de yaşayanlar sokakları, caddeleri, meydanları doldurdu, anıt önlerinde nöbet tuttu o insanlar bir tek şey söyledi. Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Devlet, Tek Vatan dedi. Bunların yanında olmadınız dedik. Bu Milletin dilini anlamadınız dedik. Şimdi bunları söylemeyelim mi? Kendilerini farklı görüyorlar dedik. Şu manada söyledim onu. Bizler yaradılışta eş değimliyiz. Peki dinde kardeş değimliyiz. Kardeşiz. Şunu da dedik, sizler içinize kapandınız, ulaşılmaz oldunuz, çatık kaşlı oldunuz. Bunları anlatmak istedim. Birde ben farklı bakıyorum, farklı baktığım nokta şu; Erdemir olmazsa Ereğli olmazmış. Erdemir Ereğli’yi büyüttü, bu söylemlerle tüm toplumu baskı altına alıp bu millete öz güvenini kaybettiriyorlar. Evet Erdemir her zaman olacak ama sadece artık Erdemir’imiz olmayacak. Dünyadaki büyük bütün fabrikalar bulunduğu yerde bütün projelere destek veriyor. Hiçbir şey yapmıyorsa öğrencilere burs veriyor. İş adamlarına yok, çevreye yok, sosyal projelere yok. Bir tane temel atmadı dedik. Ama Gülüç’e denize attıkları ne. Açık hava depolarındaki hurdaları demirleri, rüzgarlı havalarda Ereğli’nin havasını bozuyor, bunu soruyorum. Bunları kapalı hale getirmek çok mu zor bu çağda. Madde sizde, ürün sizde. Üstünü kapatın. Hurdanızla Ereğli’yi toz duman içinde bırakmayın üstünü kapatın, denize de dökmeyin. Artık kusura bakmasınlar, yüzleşme zamanı. 21. Yüzyıl bunu istiyor, zamanın ruhu da bunu istiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar