Devrekli motor tamircisinden yerli robot

21 Ekim 2019 Pazartesi 09:10

Devrekli motor tamircisinden yerli robot

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde lise mezunu genç, kendi imkanları ile yerli robot yaptı.

Devrek'te 26 yaşındaki motor tamircisi lise mezunu Muhammet Öksüz, icat ettiği yerli robot ile görenleri hayrete düşürüyor. Devrek Sanayi Sitesi'nde motor tamirciliği yapan Meslek Lisesi Elektrik ve Elektronik Bölümü mezunu Öksüz, "Bu işe başlamadan evvel bir mermer fabrikasında çalışıyordum. Patronumun binlerce dolar para vererek İtalya’dan ithal ettiği makineden ben sorumluydum. O dev makineye ne yüklerseniz gerek ahşap, gerek metal ve gerekse mermere o objeleri kabartma ve üç boyutlu olarak size veriyor. Bir müddet sonra patronumla anlaşamadık ve o iş yerinden ayrıldım. Ayrılmadan evvel o cihazı çok inceledim, kendim tamirhane açınca o cihazı neden ben de yapamayayım dedim ve kolları sıvadım. Sanayiden temin ettiğim parça ve elektronik cihazların montajını yaparak binlerce dolar verilerek ithal edilen cihazın minisini icat ettim. Bilgisayara ne yüklerseniz birebir orijinalini veriyor. Benim yetkililerden ve iş adamlarından isteğim bana destek verildiği zaman dışarıdan binlerce döviz vererek paramızın dışarı gitmesini engellemek ve ülkemize katma değer sağlamaktır” diye konuştu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , Yerli , Robot

Yorumlar

Devrek’te Muhtarlar Günü kutlaması

19 Ekim 2019 Cumartesi 15:26

Devrek’te Muhtarlar Günü kutlaması

Devrek'te 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Alanında düzenlenen kutlama merasimine Devrek Kaymakam Vekili Ümit Altay, Belediye Başkan Vekili Şeref Aydınlı, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, AK Parti İlçe Başkanı Yaşar Canbaş, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Teğmen Murat Yıldırım, Emniyet Müdürü Selim Karartı, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Gün Albayrak İl Genel Meclis Üyeleri İsmet Bostancı ve İsa Bükrü ile mahalle ve köy muhtarları katıldı.
Organize edilen törende konuşan İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Necla Esen Ak,” Muhtarlı müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, 19 Ekim 2015 tarihinde çıkarılan genelge ile “ Muhtarlar Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Dolayısıyla bu yıl Muhtarlar Günü’nün beşinci yılını kutlamaktayız. Bu günün ilan edilmesinde başta cumhurbaşkanımıza, hükumetimize, Gazi meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonuna şükranlarımızı sunuyorum. Yerel yönetimler, gerek demokratik hayatta oynadıkları roller gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında ve erişiminde yüklendikleri sorumluluklar sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır. Yerel yönetimlerin en küçük birimi köy ve mahalle yönetimleridir.
Muhtarlık müessesesi 1829’dan günümüze 190 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunların ilgili kuruluşlara iletilmesinde köprü rolü oynayan muhtarlık Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan önemli bir yerel yönetimdir. Türkiye’de 18 bin 329 köy ve 32 bin 044 mahalle muhtarlığı olmak üzere toplam 50 bin 373 muhtar görev yapmaktadır. Muhtarların yetkisi konusunda önümüzdeki dönemde yasal düzenleme yapılması yönünde beklentilerimiz devam etmektedir. Bugün bakıldığında 94 yıllık köy kanunu ve 74 yıllık mahalle kanunu işle sorunlara çözüm üretilmeye çalışan bir müessese görüyoruz. Yerel yönetimlerin en küçük birimi olan muhtarlığın belki özlük hakları çözüldü ancak, hizmet edebilirlik olanları tespit edilerek gündemimizdedir. Belirlemiş olduğumuz sorunlarımız konfederasyon olarak yapmış olduğumuz toplantıda son şeklini almıştır. Ve en yakın zamanda yasal hale gelmesi en büyük temennimizdir” diye konuştu.
Muhtarlara programın ardından Öğretmenevinde kahvaltı ikramında bulunuldu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , Muhtarlar , Günü , Kutlandı

Yorumlar

Çaycuma'da "Muhtarlar Günü" kutlandı

19 Ekim 2019 Cumartesi 14:43

Çaycuma'da "Muhtarlar Günü" kutlandı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde "Muhtarlar Günü" kutlama programı gerçekleşti. Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından çelenk sunumu gerçekleşti.

 Programa, Zonguldak CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun, İlçe Jandarma Komutanı Vekili Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Ali Kadan, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri ile çok sayıda köy ve mahalle muhtarı katıldı. 
Çaycuma Muhtarlar Derneği Başkanı Ekrem Çelen günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, "19 Ekim 2015 tarihli ve 29507 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Başbakanlığın 2015/11 sayılı genelgesiyle her yıl "19 Ekim Muhtarlar Günü" olarak ilan edilmiştir. Bu sebeple 365 gün 24 saat çalışan muhtarlarımızın da kutlayacağı bir gün oldu. Muhtarlar bulunduğu mahallede veya köyde devletin tüm kurumlarını temsil etmekte olduklarını ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmekte olduklarını ifade ederek, "Muhtarlık; halkımızın talep, problem ve ihtiyaçların en kısa yoldan yetkili makamlara arz ederek çözüm hususunda halkımızın en yakın yardımcısıdır. Muhtarlar sorumluluk alanlarında insanlara şefkatle yaklaşarak, onların derdine çare bulmak için de ilgili kurumlarla görüşüp çare arayacak. Muhtarlar köyün eli, ayağıdır. Bizler mevcut yapı içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız. Örnek muhtar olmak mahallede gözü, devletin kulağı ve durumundayız. Örnek muhtar, halkının sorunlarını ilgili makamlara götüren çözen ve muhtardır. Bu günü bizlere devletimiz hediye etti. Devletimizin halkımızın hizmetine sunarak, onların yanında olarak ve onların hizmetine koşarak göstermemiz gerekiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde el birliği ile yarınlarımızı daha yaşanır verdiği değeri, bizlere bizlerde mahallemize güzel en hizmeti ve duruma getirmeliyiz. Değerli muhtarlarım sizler hem milleti hem de devleti temsil gibi önemli bir görevi deruhte etmektesiniz. Bunun bilincinde olduğunuzu ve yapmış olduğunuzu görmekteyim. Yürüttüğünüz fedakarca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da son dönemde yapılan iyileştirmelerin artarak devam etmesi devletimizin siz değerli muhtarlarımıza verdiği önemin bir göstergesidir. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenli olarak sizleri ağırlayıp, sizlerin görüşlerini ve isteklerini dinleyerek demokrasimizin bu en köklü kurumunun temsilcilerine hak ettikleri değeri verdiğini müşahede etmekteyiz. Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olmak gerçekten rütbelerin en büyüğüdür. Dolayısıyla, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş siz değerli muhtar kardeşlerimiz, son derece önemli bir makamda bulunmaktasınız. Devletin halkla en sıcak temas noktası, devletin güler yüzü ve şefkat elisiniz, halkın yönetime katılımının en önemli aracı, çalışmaları kolaylaştıran ve kamu hizmet sunumlarında hız, etkinlik ve performansın artırılmasında lokomotif görevi görmektesiniz. İşte tüm bu işlevleri yerine getiren demokrasinin taşısınız.19 Ekim Muhtarlar Günümüz kutlu olsun" diye konuştu. 
Akabinde öğretmenler evinin önüne muhtarlarla sohbet yapılmak üzere geçildi. Kaymakam Muharrem Coşgun gönüllerin ve kapılarının her zaman muhtarlara açık olduğunu söyleyerek, "Hizmet noktasında muhtarların her türlü işlerinde yanındayız. 19 Ekim Muhtar Gününü kutluyorum, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum" dedi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlanması

Yorumlar

Zonguldak’ta Muhtarlar günü kutlandı

19 Ekim 2019 Cumartesi 13:57

Zonguldak’ta Muhtarlar günü kutlandı

Zonguldak’ta 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla valilik önünde tören düzenlendi.

Törene, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas ve mahalle muhtarları katıldı.
Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, “19 Ekim Muhtarlar Günü'nün beşinci yılını kutluyoruz. Cumhurbaşkanımıza, hükumetimize, Gazi Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumıza şükranlarımı sunuyorum. Yerel yönetimler gerek demokratik rollerde oynadığı gerek kamu hizmetlerinin halka sunulmasında yüklendikleri sorumluluklar nedeniyle yerel halkın yönetim aşamasına katılmasıdır. Yerel yönetimlerin en küçük birimi köy ve mahalle muhtarlarıdır. Muhtar, Türk toplumunun tarihsel ve niteliksel bir kavramıdır. Başka bir değişle seçilmiş söz sahibidir” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , 19 , Ekim , Muhtarlar , Günü , Kutlama

Yorumlar

Günlük Burç Yorumu 19 Ekim 2019

19 Ekim 2019 Cumartesi 10:57

askmoyra

Günlük Burç Yorumu 19 Ekim 2019

Günlük burç yorumları ile burcunuzda neler oluyor, hayatınız hakkında size ne gibi ipuçları veriyor öğrenebilirsiniz.

Bugün dost ve sevdiklerimizle iletişim halinde olabilir, sosyal medyada dolaşabilir, dedikodulara kulak kabartabiliriz. Sabah saatlerinde herhangi bir girişimde bulunmadan hoşça vakit geçirmeye bakmalıyız. Ancak öğleden sonra duygusal yoğunluğumuz artabilir. Günün geri kalanını ailemize ve ev işlerine ayırabiliriz. Bugün başkalarına merhamet ve duyarlılıkla yaklaşabilir, bize ait olanı hassasiyetle korumak isteyebiliriz. Biraz kırılgan ve alıngan olabileceğimiz gibi vatanımızı ve milletimizi ilgilendiren konularda da hislerimiz yoğun olabilir.

KOÇ; günün ilk yarısında iletişim trafiği yoğun olsa da sonuç alınabilecek girişimlerde bulunman zor olabilir. Öğleden sonra duygusal ve duyarlı olabilir, ailene daha fazla zaman ayırma ihtiyacı hissedebilirsin.  Evinle ilgilenebilir, sevdiklerini korumak ve kollamak isterken, sen de onlardan ilgi görmek isteyebilirsin.

BOĞA; sabah saatlerinde tempon yüksek olabilir, günlük programını uygulamaya koyabilirsin. Kurduğun ilişkiler, işlerinin çabucak ilerleyip sonuca ulaşmasını sağlayabilir ancak yeni bir girişimden uzak durmalısın. Günün ikinci yarısında, yakın çevreni, özellikle kardeşlerini korumak ve kollamak ihtiyacı hissedebilirsin.

İKİZLER; Ay, sabah saatlerinde hâlâ burcunda hareket ediyor ama girişimlerini destekleyecek enerjiler veremiyor. Sevdiklerinle sohbet edip, kendine zaman ayırabilirsin.  Günün ilerleyen saatlerinde ise ekonomik konularla ilgili gelişmeler dikkat çekiyor. Kazançlarını biriktirmek ve yatırımlara yönelmek isteyebilirsin.

YENGEÇ; güne kararsız ve huzursuz bir ruh haliyle başlayabilirsin. Fakat öğleden sonra burcunda hareket etmeye başlayan Ay, kontrolü ele alarak, yaşamınla ilgili girişimlerde bulunacağına işaret edebilir. İlişkilerde daha korumacı ve duyarlı olabilir, sevdiklerine şefkat gösterisinde bulunabilirsin.

ASLAN; sabah saatlerinde girişimlerinde bir ilerleme kaydedemesen bile çevrendekilerle sohbet etmekten keyif alabilirsin. Sonrasında ise içine çekilmek ve yalnız kalmak istemen mümkün. Duygusal çalkantılar içinde olsan da bu durumu dışarıya yansıtmayabilirsin.

BAŞAK; son günlerde yaşanan hareketliliğin sonuçlarını öğleden sonra almaya başlayabilir, kararsız kaldığın konularda artık netleşebilirsin. Geleceğe dair hedef ve beklentilerini gerçekleştirmeye yönelik adımlar atabilir, arkadaşlarına karşı sevecen ve duyarlı olup, empatiyle yaklaşabilirsin.

TERAZİ; sabah saatlerinde elindeki işleri sonuca ulaştırıp biraz da sağa sola laf yetiştirmeye çalışabilirsin. Fakat sonrasında sosyal hayatın canlanabilir. Beklenti ve hayallerini gerçekleştirmek için adımlar atabilir, sosyal ve toplumsal alanda ön plana çıkarak, kendini gösterebilirsin.

AKREP; son günlerde yaşanan krizler kafanı karıştırsa bile artık kararını vermiş olabilir, biraz da boşa vakit geçirmek isteyebilirsin. Öğleden sonra duygularınla hareket etmeye başlayabilir, hayata bakış açında daha sevecen ve duyarlı olabilir, özellikle romantik ilişkilerde fedakârlık yapabilirsin.

YAY; güne iş birliklerinin desteğiyle kararlarını almış olarak başlayabilirsin fakat hâlâ kontrolün sende olmaması ilerlemeni erteleyebilir. Bugün duygusal krizlerle uğraşabilir, yakın paylaşımlarda hislerini ön plana çıkarabilir, finansal konularda girişimlerde bulunmak isteyebilirsin.

OĞLAK; sabah saatlerinde üstündeki angaryalardan kurtulmaya çalışabilirsin. Aldığın kararları uygulayıp, önceden planlanan görüşmeleri yapabilirsin. Öğleden sonra olayları kontrol etmen zorlaşabilir, adım atarken karşındakilere danışmak ve ortak hareket etmek zorunda kalabilirsin.

KOVA; aldığın kararları uygulayarak ve fikir alış verişlerinden fayda görerek güne başlayabilirsin. Çalıştığın ortamda duygusal çalkantılar yaşayabilir, sürekli değişen koşullardan dolayı sıkıntı duysan da beraber çalıştığın kişilere karşı daha anlayışlı ve duyarlı davranabilirsin.

BALIK; ailene ve evine zaman ayırıp, eksiklerini giderdikten sonra bugün romantik ilişkilerine veya çocuklara zaman ayırabilir, sevdiklerinle duygusal bir gün geçirebilirsin. Yaratıcılık gerektiren çalışmalarda başarılı olabilir, karşındakilere duyarlı, sevecen ve fedakârca davranabilirsin.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Burc

Yorumlar