Devrek’te okuma yazma seferberliği sertifika töreni

9 Mayıs 2018 Çarşamba 16:07

Devrek’te okuma yazma seferberliği sertifika töreni

Devrek’te düzenlenen “Okuma Yazma Seferberliği” programında kursiyerler belgeleri verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan’ın eşleri Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan “Okuma Yazma Seferberliği” kapsamında açılan “Okuma Yazma Kursu Belge Töreni’nde Devrek protokolü ve vatandaşlar bir araya geldi. Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programa saygı duruşu ve işaret dili ile okunan İstiklal Marşının okunmasının ardından programın önemini belirten konuşmalardan sonra kurs süresince verilen eğitimlerden sinevizyon eşliğinde kesitlerden sunumlar gerçekleştirildi. Halen devam eden kurslarda ilk olarak 32 kursiyere protokol üyeleri tarafından sertifikaları verilirken, ilçe merkezinde 385 kursiyer, Çaydeğirmeni Beldesinde 57, köylerde 378, Devrek Yarı Açık Cezaevinde 21 ve Engelsiz Yaşam Merkezinde 3 kursiyer kayıt yaptırdı.
Düzenlenen sertifika törenine; Çaycuma Kaymakamı Devrek Kaymakam Vekili Serkan Keçeli, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Yıldırım Yörük, Belediye Başkanı Mustafa Semerci, TSO Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu, Kaymakamlık Yazı işleri Müdürü Gün Albayrak, İlçe Özel İdare Müdürü İlyas Açık, İlçe Müftüsü Mahmut Çakır, Milli Eğitim Şube Müdürleri, muhtarlar, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı

Yorumlar

Karma sergi büyük ilgi gördü

9 Mayıs 2018 Çarşamba 16:04

Karma sergi büyük ilgi gördü

Devrek’te Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan yılsonu karma sergi davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü kursiyerleri tarafından açılan karma sergi protokol ve diğer davetliler tarafından büyük ilgi gördü. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Sergi Salonunda Resim ve sanat eğitimi kursu tarafından açılan sergide ahşap boyama ve vernikleme kursu, düz dikiş makineci kursu, kadın üst giysileri kursu, iğne oyası kursu ve basit nakış iğne teknikleri kursları sergiyi gezen davetliler tarafından büyük beğeni topladı.
Düzenlenen karma sergi programına; Çaycuma Kaymakamı Devrek Kaymam Vekili Serkan Keçeli, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Yıldırım Yörük, Belediye Başkanı Mustafa Semerci ve çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar

Zonguldak barosundan büyük başarı

9 Mayıs 2018 Çarşamba 15:07

Zonguldak barosundan büyük başarı

Zonguldak Barosu Stajyer Avukatları Kurgusal Duruşma Yarışmasında 3'üncü oldu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığınca düzenlenen Kurgusal Duruşma yarışmaları kapsamında, Batı Karadeniz Bölge Elemeleri Çorum Barosunun ev sahipliğinde 05-06 Mayıs tarihlerinde Anitta Otelde Gerçekleşti.
Yarışmaya Amasya, Bartın, Çorum, Düzce, Karabük, Kastamonu ve Baromuz katıldı. Yarışmada birinciliği Kastamonu Barosu kazanırken, Amasya Barosu ikinci ve Zonguldak Barosu Üçüncü oldu.

Yorumlar

Kömür taşıyan raylar, turist taşıyacak

9 Mayıs 2018 Çarşamba 14:40

Kömür taşıyan raylar, turist taşıyacak

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın "Kömüre giden demiryolu" projesi kapsamında Zonguldak-Kozlu-Üzülmez demiryolunun turizme kazandırılmasının saha incelemesi gerçekleştirildi. BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar, "Biz bu konsepti oluşturduktan sonra Devlet Demir Yolları ile görüşüp konsept trenler üzerinde hazırlık yapmaya başlayacağız. Turizme yönelik vagonlar oluşturulması yönünde lobi çalışmaları yapacağız" dedi.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKKA) 'Kömüre giden demiryolu' projesi çerçevesinde Zonguldak-Üzülmez-Kozlu demiryolunun turizme kazandırılması projesi kapsamında saha gezisi düzenlendi. Konsept geliştirme ve ön fizibilite çalışmasını yürüten yüklenici firma temsilcilerinin yanı sıra BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar, TSO Başkanı Metin Demir, şehir bölge plancıları ve mimarlar da saha gezisine eşlik etti. Zonguldak'tan başlayan gezinin ilk ayağı olan Kozlu bölgesine TTK'ya ait lokomotif ile gerçekleştirildi. Kent merkezinden Çaydamar Mahallesi'ndeki tren istasyonuna ardından da tüneller vasıtasıyla Kozlu'nun İhsaniye Mahallesi ve ilçe merkezine ulaşım sağlandı. Kozlu gezisinin ardından bu kez Üzülmez bölgesine gezi gerçekleştirildi.

"Konsept trenler üzerinde hazırlık yapmaya başlayacağız"
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Elif Acar, Kozlu-Üzülmez demiryolu hattının turizme kazandırılmasıyla ilgili başlatılan çalışmanın devamında saha gezisi yaptıklarını ifade etti. Proje kapsamında tüm paydaşlarla tren hattını deneyimleme fırsatı bulduklarını aktaran Acar, "Kozlu Üzülmez tren hattını turizm kapsamında yenileyebilir miyiz? Turizme kazandırabilir miyiz istedik. Tüm paydaşlarımızla bir araya gelerek toplantı yaptık. Daha sonra hattı sahada görmek istedik. Türkiye Taş Kömürü Kurumu bize bu konuda çok destek oldu. Bu kapsamda ilgili paydaşlarımızla tren üzerinde hattı deneyimleme fırsatı bulduk. Çok farklı bir deneyim bizim için. Biz bu konsepti oluşturduktan sonra Devlet Demir Yolları ile görüşüp konsept trenler üzerinde hazırlık yapmaya başlayacağız. Turizme yönelik vagonlar oluşturulması yönünde lobi çalışmaları yapacağız. Umarım ilimiz ve bölgemiz için hayırlısı olur" diye ifade etti.

'Hem turistik rota, hem de şehir içi ulaşımına destek'
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir ise demiryolu hattının hem turistik bir rota hem de şehir içi ulaşımına destek olabileceği fikrini aktararak şöyle dedi:
"Hat aslında bizim bilmediğimiz kullanmadığımız bir hat değil daha önce kullandığımız bir hat ama bugün şehir dışında gelen arkadaşlarımızla birlikte etüt çalışması yapıyoruz. Malumunuz bu iş geçen sene aslında daha kapsamlı büyük ölçekli olarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansımız da “Kömüre Giden Demir Yolu” isimin de bir proje geliştirmiştik. Daha sonra bu “Kelebeğin Rüyasına Yolculuk” isimli bir turizm konseptine çevrildi. İşin büyük ayağı Ankara’dan Zonguldak’a gelecek ve Batı Karadeniz bölgesindeki turistlik değerleri katılımcılara deneyimlemiş sağlayacak bir turizm paketi ile ilgili çalışıyoruz büyük ölçekte. Küçük ölçek Kozlu’yla merkez arasında ve Üzülmez’e de devam eden hat hem bir turistlik rota olarak kullanılabilir mi hem de şehir içi ulaşımda da zorluklarımız var bu hat kilometre avantajı sebebiyle belki buna da bir çare olabilir gibi bir ön fikrimiz var. Bugün ulaşım uzmanlarımızla birlikte yerelde bu hattı iyi bilen arkadaşlarımızla bu hususu tekrar değerlendiriyoruz. Bugün edindiğimiz izlenimlerden sonra bunu bir nihai rapor haline getireceğiz başarabilirsek bu kısa hattı hem şehir içi ulaşımda hem de turizm maksatlı kullanmak ana hedefimiz bu inşallah başarılı bir projeye dönüşür."

"Bu tarih, kültüre dönüşsün istiyoruz"
Araştırmacı tarihçi ve yazar Ekrem Murat Zaman ise, "BAKKA’nın organizasyonu olan Kozlu’dan Üzülmez’e gitmesi planlanan demiryolunun şuan tespitlerini yapıyoruz. Bu demiryolu her şeyden evvel yaşasın istiyoruz. Bu tarih kültüre dönüşsün istiyoruz. Bunu isterken de demir yolu güzergahında Kozlu’dan Üzülmez’e kadar uzanan bütün sanayi sosyal tesisler tanınsın istiyoruz. Bunların hepsinin çalışmaları bir taraftan sürerken kömür çalışmalarına en ufak bir sekte vurmaksızın bu güzergah özellikle demir yolu güzergahı nostalji gazileri için kullanılabilir mi? Bu güzergahta kömür taşımacılığının yanı sıra neler yapılabilir bunları inceliyoruz. Her konunun burada uzmanı var. Demiryolcudan mimara şehir plancısından bu işin tasarımını yapan herkes burada bunun şimdi ilk çalışmaları yapılıyor. O neden bu ikinci gezimiz bugün daha geniş kapsamlı bir şekilde limandan çıktık Kozlu’ya geldik buradan Üzülmez’e geçeceğiz. Üzülmez lauvarı ile Kozlu lauvarı arasında demir yolunun varlığı bu demir yolu üzerinde neler yapılabilir Zonguldak’taki maden müzesi ile mağara arasında bir turizm destinasyonu nasıl oluşturulur, Azülmez vadisinde neler yapılabilir gibi bir çalışma" diye konuştu.

Yorumlar

“10 Mayıs Dünya Sağlık için Hareket Et” günü

9 Mayıs 2018 Çarşamba 13:20

“10 Mayıs Dünya Sağlık için Hareket Et” günü

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner , “10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et” günü etkinlikleri kapsamında yazılı bir açıklamada bulundu.

Güner yapmış olduğu açıklamada, “Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (ölümlerin yüzde 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir. Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 sonuçlarına göre ülkemizde 12 yaş ve üzeri bireylerin yüzde72’si düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. 6-11 yaş grubu çocuklarımızın yüzde 58.4’ü düzenli olarak (günde 30 dakika veya daha fazla süre ile) egzersiz yapmamaktadır. Bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma vs gibi gerekçelerle hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saat olarak bulunmuştur. Bu durum hareketsiz yaşam tarzının ülkemiz için ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır. 10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir. Sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir” diye konuştu.

Yorumlar