Devrek'te STK'lar 28 Şubat açıklaması yaptı

28 Şubat 2018 Çarşamba 18:24

Devrek'te STK'lar 28 Şubat açıklaması yaptı

Devrek'te sivil toplum kuruluşları tarafından ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde Birlik ve Kardeşli STK Platformu üyeleri ve siyasi parti temsilcileri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen basın açıklamasında sivil toplum kuruluş temsilcileri ve siyasi temsilcileri bir araya gelerek 28 Şubat davası, Afrin ve Doğu Guta olayları kapsamında basın açıklaması düzenlendi. Devrek Cumhuriyet Alanında gerçekleştirilen basın açıklamasına Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlanırken, katılımcılar tarafından Amerika ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı. Basın açıklamasını gerçekleştiren Recep Civelek davetlilere hitaben yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:
"Bugün burada Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat'ın yıl dönümünde Devrek'te milli iradenin önemini bilen, aynı dava için bir araya gelen ve tek amaçları zalimin karşısında, mazlumun yanında durarak Allah rızasını kazanmak olan STK’lar olarak, bu ülkede bir daha ister post modern, ister 15 Temmuz, adı ne olursa olsun bu ülke bir daha darbe görmesin anlayışıyla. 28 Şubat’ı darbenin yıl dönümünde lanetlemek üzere burada toplanmış bulunuyoruz. 28 Şubat Post Modern darbesini kurgulayan ve uygulayan kadrolar bir toplum mühendisliği ile kaba, ilkel ve tek tipçi bir dünya görüşünü, devletin ve toplumun vazgeçilmez bir unsuru olarak hücrelerimize yerleştirmeyi denemişlerdir. 28 Şubat süreci Cumhuriyet tarihinin Müslümanlara yönelik karalama kampanyalarının ve iftiraların ayyuka çıktığı kirli bir dönem olarak tarihe geçmiştir. Sermaye, üniversite, ordu ve medya dayanışmasıyla İslami değerlere karşı başlatılmış ve bin yıl süreceği iddia edilen Fişlemelerin, Sürgünlerin, Yasakların vicdansızca uygulandığı acı bir dönemdir. Bugün görüyoruz ki gelmiş geçmiş en büyük terör örgütlerinden biri olan hain FETÖ'yü, binlerce tır silah, mühimmat vermek suretiyle YPG/PYD ve PKK'yı, bunun yanı sıra tüm Türkiye düşmanı unsurları her fırsatta açıktan destekleyen ABD, alenen sınırlarımızda silahlı bir terör koridoru oluşturmak niyetini ortaya koymuştur."
Düzenlenen basın açıklamasında; Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, AK Parti İlçe Başkanı Serdar Kelebek, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Serpil Akyar Özmen, TSO Başkanı Ertan Civak ve çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar

İtfaiye ekipleri yangın tatbikatı düzenledi

28 Şubat 2018 Çarşamba 18:19

İtfaiye ekipleri yangın tatbikatı düzenledi

Alaplı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri Gümeli İlk ve Ortaokulu'nda yangın ve doğal afet tatbikatı yaptı. Okullarında ilk defa tatbikat yapılan öğrenciler, itfaiyecilere ve tatbikata büyük ilgi gösterdi.


Tatbikatta ekipler tarafından Gümeli Atatürk İlköğretim Okulu’nda öğrencilerine yangın söndürme ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Alaplı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Atatürk İlköğretim Okulu’nda yangın ihtimaline karşı öğrencilerle beraber yangın tatbikatı yaptı. Okulda çıkabilecek yangın ihtimaline karşı öğrenciler bilgilendirildi. Tatbikatta okul alarmının çalmasıyla okulda bulunan bütün öğrenciler sınıfları boşaltarak, okul bahçesinde toplandı.
Okul bahçesinde benzin yardımıyla yakılan ateş de önce itfaiye ekipleri daha sonra da öğrenciler tarafından söndürüldü. Bu sırada öğrencilere yangına müdahale ve yangın söndürme cihazları hakkında bilgiler verildi. Tatbikat öğrenciler tarafından ilgi ve heyecanla karşılandı.

Yorumlar

Kaçak madende hayatını kaybetti

28 Şubat 2018 Çarşamba 18:14

Kaçak madende hayatını kaybetti

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde, kaçak maden ocağında karbondioksit gazından zehirlenen maden işçisi Hasan Okumuş, gözyaşları arasında toprağa verildi. Ölen işçinin bir ay sonra üniversiteden mezun olacak olan oğlu ise babasının cenaze töreninde güçlükle ayakta durabildi.

Kozlu Ören köyü yakınlarındaki ormanlık alanda bulunan kaçak kömür ocağında meydana gelen olayda karbondioksit gazından zehirlenen maden işçisi Hasan Okumuş (47) son yolcuğuna uğurlandı. Evli ve 2 çocuk babası Hasan Okumuş'un cenazesi, Merkez Mahallesi'nde bulunan Kevser Camii'ne getirildi. Öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazına Hasan Okumuş'un Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Pilotaj Bölümü'nde öğrenim gören oğlu Bülent Okumuş, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS Genel Teşkilat ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak ve yakınları katıldı. Okumuş, kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.
Maden işçisinin önümüzdeki ay mezun olarak pilot olacak olan oğlu Bülent, cenaze namazında güçlükle ayakta durabildi. Bülent'i cenazeye katılan yakınları teselli etti. Öte yandan maden ocağından hayatını kaybeden diğer maden işçisi Hayrettin Akdemiroğlu ise Kozlu Çırgan köyünde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası köy mezarlığında toprağa verildi.

Yorumlar

Kalkınma Ajansları Kalkınma Bakanlığı'nda sorunları ele aldı

28 Şubat 2018 Çarşamba 13:47

Kalkınma Ajansları Kalkınma Bakanlığı'nda sorunları ele aldı

Kalkınma Bakanlığı tarafından, Yatırım Destek Ofislerinin sorunlarını dinlemek ve birlikte çözümler aramak, il yatırım destek ve tanıtım stratejileri başta olmak üzere gündemdeki konuları görüşmek için, Kalkınma Bakanlığında Kalkınma Ajanslarıyla istişare toplantısı düzenlendi.

Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdür V. Ömer Bilen Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Bakanlık uzmanları, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Mustafa Çöpoğlu, Trakya Kalkınma Ajansı Mahmut Şahin ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterler Vekili Abdullah Güç, YDO Koordinatörleri ve uzmanları katıldı. Toplantıda, Yatırım Destek Ofislerinin güncel sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri ele alınırken katılımcıların görüş ve önerileri değerlendirildi.
Yatırım Destek Ofisleri tarafından her yıl hazırlanan ve Yönetim Kurulu onayından sonra Bakanlığa sunulan stratejilerin içeriği ve kapsamı hakkında değerlendirmeler yapılırken, o il için strateji belgesi niteliğin olması gerektiği, özel sektör sorunlarına ışık tutacak bir rehber niteliğinde olması gerektiği, ilin öncelikli sektörlerinin analiz edildiği bir doküman olması gerektiği ve bir sonraki strateji hazırlama sürecinde kriterlerin bu doğrultuda revize edileceği belirtildi.
Bu kapsamda, yönetmelik hükümlerine göre hareket edilebilmesi için yapılması gerekenler ele alınarak Yatırım Destek Ofislerinin personel yapılarının güçlendirilmesi hakkında görüş birliğine varıldı. Bunun yanında YDO’ların bulundukları ilde daha güçlü olabilmesi, ilgili süreçlerde daha etkin söz sahibi olabilmeleri için görüş ve öneriler değerlendirildi. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Elif Acar, yeterli sayıda personel olmadığı için bölgede yer alan Yatırım Destek Ofislerinde kimi yerde tek uzman, kimi yerde de sadece koordinatör olduğunu ifade etti. Acar konuşmasında, “Ajansımızda daha önce gerçekleştirilen personel alımlarından sonra birçok arkadaşımız işi bıraktı. Kendilerine göre de sebepleri vardır. Bu sebeplerin en başında da 666 sayılı KHK ile ortaya çıkan maaş farklılıklarından dolayı bıraktılar. İnşallah bu yıl personel alımı gerçekleştireceğiz ve Yatırım Destek Ofislerindeki ve diğer birimlerimizdeki bu açığımızı da kapatacağımızı düşünüyorum” dedi.
Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdür V. Ömer Bilen, Yatırım destek ofislerinde mutlaka 2 uzman ve 1 Koordinatör olması gerektiğini belirterek, “Ajanslarımızın performansları çok önemlidir ve yüksek performans personel sayısıyla da doğru orantılıdır. Yeterli sayıda personeli olan Ajanslar de Yatırım Destek Ofislerinde personel görevlendirmelerini bir an önce yapmalıdırlar” diye konuştu. Bakanlık tarafından önümüzdeki süreçte yatırım destek ofislerinin İstanbul örneğinde olduğu gibi SGK, vergi dairesi, TSO temsilcisi, Valilik, OSB, Belediye gibi kurumlardan da birer temsilcilerin yer aldığı tek durak ofis haline getirilmesi düşüncesi tartışılmaya açıldı. Genel işleyiş sıkıntıları, atıl kapasite oluşma riski yanında bu ofislerin faydaları ve bölgeye katacakları konuları ele alındı.
Yatırım Destek Ofislerinin yerelde Ekonomi Bakanlığı teşvik belgelerinin takibinden, başvuruların alınması, belgelerin hazırlanması sürecine destek sağlanması, belirlenen sektörlerde yatırım teşvik belgesi hazırlanması, yatırım takip formlarının Ekonomi Bakanlığı sistemine işlenilmesi, ekspertiz ve kapama işlemlerini yerine getirmekten sorumlu olduğu ve bu kapsamda, YDO’ların bu süreçte karşılaştığı sıkıntılar özellikle Bakanlık nezdinde muhatap bulmada yaşanan zorluklar, iletişim sıkıntıları, Bakanlığın bu konular karşısındaki tutumu da etraflıca değerlendirildi.
BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, teşvik izleme süreçlerinin ve kapamaların YDO’lar tarafından yapılmasının gereksiz olduğunu dile getirerek, daha kalifiye ve daha katma değerli işlerin yatırım destek ofislerince yapılması gerektiğini dile getirdi. Acar aynı zamanda teşvik kapama işlemlerinde çoğunlukla sorunlu olan kapamaların ofislere gönderildiğini de belirterek kurumlar arası koordinasyonu sağlamakta zorlandıklarını ifade etti ve bu sorumluluğun ajansın üzerinden alınması gerektiğini vurguladı.
Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdür V. Ömer Bilen’de Elif Acar’a katıldığını belirterek, bu konuda yeni bir yol haritası izleyeceklerini söyledi.

"2019 yılında daha esaslı olacak"
Kalkınma Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan Sonuç Odaklı Programın 2018 yılı için bir geçiş/dönüşüm süreci, bir başlangıç olduğu vurgulanmış sürecin 2019 yılında daha esaslı olacağı ifade edildi. Sonuç Odaklı Programda YDO faaliyetlerine nasıl yer verildiği ve uygulamada herhangi bir sıkıntı yaşanıp yaşanamayacağı konusunda görüşler alındı. Bununla birlikte Mali Destek Programları’nda yatırım destek ofislerinin rolü ve önemi değerlendirildi.
Coğrafi Bilgi Sistemi / Yatırım Yeri Bilgi Sistemi hakkında daha önce Bakanlık tarafından başlanılan girişimde gelinen nokta hakkında bilgilendirmeler yapıldı ve ajansların kendi yaptıkları çalışmalar değerlendirildi. Verilerin nereden nasıl alınacağı, arayüz kullanımı, sistemsel altyapı sorunları gibi konular tartışıldı. Bunların dışında, “invest in” sitlerinin yapısının güçlendirilmesi, girişimci bilgi sistemi, yatırım takip sistemi gibi konular da kısa kısa ele alınarak, ortak yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.
Bütün katılımcıların bahsedilen konular üzerinde görüş ve önerilerini açıkça ifade ettiği toplantıda Bakanlık tarafından da gerekli notlar alınarak ilgililere iletileceği belirtildi. Yatırım Destek Ofisi sorunlarının bu gibi toplantılarda ele alınarak çözüm yolları aranmasının ilerleyen süreçte faydalı olacağı ve benzer toplantıların devam etmesi gerektiği değerlendirildi.

Yorumlar

BAKKA Zonguldak mağaralarını araştırıyor

28 Şubat 2018 Çarşamba 13:44

BAKKA Zonguldak mağaralarını araştırıyor

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) "Turizm sonuç odaklı" programı kapsamında Zonguldak'taki mağaraları araştırıyor. Araştırma kapsamında BAKKA Genel Sekreter Vekili ve çalışanlar turizme açılmak istenen İnağzı mağarasına girdiler.

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar'ın öncülüğünde gerçekleşecek olan "Zonguldak mağaraları" araştırması çalışmasıyla ile ilgili hizmet alımı gerçekleştirdiklerini belirten Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreter Vekili Elif Acar; "Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak 'Turizm sonuç odaklı' programımız kapsamında çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de Zonguldak Valimiz Ahmet Çınar'ın öncülüğünde gerçekleşecek olan "Zonguldak mağaraları" araştırması çalışması ve bu kapsamda hizmet alımı gerçekleştirdik. Zonguldak'ta bulunan mağaralarımızın araştırılmasına başladık. Turizme kazandırılacak olanlar zaten mevcutta turizme kazandırılmış olanlar ve bunun yanında da ekstrada hangi mağaralarımızı turizme kazandırabiliriz diye bu konuda çalışma yapıyoruz. Bunun içinde de bugün çalıştığımız firma ile beraber İnağzı mağarasını gezeceğiz. Bizde merak ediyoruz bölgemizin mağaralarını ve bu fırsattan faydalanmak istedik ve tüm personelimiz ile beraber mağara gezisini gerçekleştireceğiz. Daha öncede bir sempozyum gerçekleştirildi Bartın ilinde mağaralarla alakalı ve mağaralarda peynir üretimi ile alakalı ve bu çalışmanın benzeri Bartın ilimizde de gerçekleştireceğiz. Gökgöl Mağarası zaten hazır onun için Valimizin başka bir projesi var. Onla alakalı çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bizim bu çalışmamız inşallah Nisan ayında sonlanacak ve kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

Yorumlar