Derneklerden Başkan Bozkurt'a ziyaret

14 Ekim 2020 Çarşamba 13:06

Derneklerden Başkan Bozkurt'a ziyaret

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Teknikerler Derneği Başkanı Yasin Bozlar ve Kdz. Ereğli Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı'nı ziyaret etti.

Kdz. Ereğli Teknikerler Derneği Başkanı Yasin Bozlar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret ederek yeni görevlerinde başarı dileğinde bulundular. Dernek Başkanı Bozlar, ziyarette yaptığı kısa konuşmasında; "Ereğli'mize ve bölgemize güzel hizmetler vermenizi önce Rabbimden sonra sizden rica ediyoruz." dedi. Bozkurt da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bozlar ve yönetimine teşekkür etti.Ziyaretin sonunda Bozlar, Başkan Bozkurt'ta Osmanlıca yazılmış İstiklal Marşı tablosu hediye etti.AK Parti İlçe Teşkilatı'na günün diğer bir ziyareti ise Kdz. Ereğli Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından yapıldı.Ziyarette, İlçe Başkanı Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyelerine yeni görevlerinin hayırlı olması temennisinde bulunan Muhammet Başkan, İlçe Başkanı Bozkurt ile sohbet ederek servis araçlarının sorunlarını dile getirdi. Bozkurt ise ziyaretten ötürü Başkan ve beraberindekilere teşekkür ederek, her zaman yanlarında olduklarını ifade etti.

Yorumlar

Posbıyık: "Ereğli halkının haklarını korumaya kararlıyız "

13 Ekim 2020 Salı 20:31

Posbıyık: "Ereğli halkının haklarını korumaya kararlıyız "

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, OYAK/ERDEMİR’in, mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen, Kızılcapınar Barajı’nda kaçak inşaat yaptığını canlı yayın görüntüleriyle kamuoyuna açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, düzenlediği basın toplantısında, OYAK/ERDEMİR’in, mahkemenin durdurma kararına rağmen Kızılcapınar Barajı’nda kaçak HES yapımına devam ettiğini canlı yayın görüntüleriyle açıkladı. AKM Nikah Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Posbıyık, kaçak inşaat çalışmalarının görüntülerini ve fotoğraflarını paylaşarak “Devletimizin tüm birimlerine saygımızdan, hukuki bildirimlerimizi yaptık. 3 gün bekleyeceğiz, inşaat çalışmalarını mahkeme kararına rağmen derhal durdurmazlarsa cezai işlem için Cumhuriyet Savcılığına başvuracağız” dedi.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık konuşmasında şu ifadelere yer verdi:“Bugün önemli bir Ereğli meselesi için bir araya geldik. İlçemizin, Kızlar Çayı (Gülüç Çayı) üzerinde Erdemir Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Kızılcapınar Hidroelektrik Santrali Projesi’ kapsamında Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 11.10.2019 tarih ve E.13879 sayılı yazısı ile bildirilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 08.10.2019 tarih ve E-201910 sayılı ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir’ kararı ile çalışmalar başlatılmıştı. Biz de Ereğli Belediyesi olarak ‘Elektrik Santrali yapacaksanız, bunun mutlaka olması lazım. Boşa su akmaması lazım. Bunu Ereğli Belediyesi ile Ereğli halkı ile beraber yapalım. Biz de sizlere yardım edelim’ dedik. Ancak bizi dinlemediler. Bakanlıktan karar aldırdılar, ÇED’e gerek yoktur diye. Bizim de hakkımız olan barajda Re’sen HES yapmaya kalktılar. Geçmiş dönemde hukuksuz bir protokol yapılmış. Kuraklık döneminde yüzde 95 kotuna geldiklerinde Ereğli halkının suyunu kesmek için bir protokol. Biz de Ereğli halkının hukukunu korumak için derhal mahkemeye başvurduk. Karar iptal edilsin, halkın önünde ÇED yapılsın, dedik. Zonguldak İdare Mahkemesi’nin 2019/1002 E, 2020/606 K sayılı kararı ile 18.09.2020 tarihinde Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı’nın açtığı dava kapsamında ‘Re’sen ÇED’ kararı iptal edildi.Karar, yazımı tamamlandıktan sonra 6.10.2020 tarihinde hem tarafımıza hem de davalı idare olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na elektronik ortamda tebliğ edilmiştir. Bu ne demektir; ‘Mahkeme olarak ben iptal ettim, karar verdim çalışmaları olduğu gibi durdur’ demektir. Yeniden ÇED yapılacak demektir. Mahkemeyi kazandık, Ereğli halkı kazandı. Bu konuşmamda derhal inşaat faaliyetlerinin mahkeme kararı gereğince durdurulması gerektiğini belirttim.
Ancak OYAK/ERDEMİR kaçak olarak inşaat yapıyor.Hâlbuki mahkeme kararına rağmen 12.10.2020 tarihi itibarıyla bu çalışmaların devam etmesi mümkün değildir. Bu sebeple idarenin çalışmaları durdurması, OYAK – ERDEMİR’in de çalışmaları sonlandırması anayasal ve yasal gerekliliktir. Burada görüntülere de baktığınızda çalışmalara devam ettiklerini de göreceksiniz. Anayasa'nın 2. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Hukuk Devletidir. Hukuk devleti; kamu hizmeti görenlere hukuki güvenceler sağlayan, güvence sağlamak için koyduğu kurallara bağlı olan ve verilen yargı kararlarını ilgililerin başvurusuna gerek kalmadan infaz eden devleti ifade eder. Belediye başkanı olarak öncelikli görevim, kanun ve tüm mevzuat hükümleri doğrultusunda, Ereğli halkının sağlığını, menfaatlerini korumaktır. OYAK – ERDEMİR ne yazıktır ki, Ereğli halkını muhatap almadığı gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mahkeme kararlarını da muhatap almamaktadır. OYAK – ERDEMİR bu cesareti nereden almaktadır? OYAK – ERDEMİR’i kim ya da kimler koruma altına almıştır? OYAK – ERDEMİR kendini halkın ve hukukun üstünde mi görmektedir? OYAK – ERDEMİR hukuka ve halka meydan mı okumaktadır? Sayın Cumhurbaşkanımızın her defasında ifade ettiği gibi “Halkın Gücünün Üstünde Hiç Bir Güç Yoktur”. Buradan tekrar sesleniyorum OYAK ve ERDEMİR ülkemizin güzide kurumlarıdır. Bu kurumları kimsenin yıpratmaya hakkı yoktur. Çok merak ediyoruz, Sayın OYAK ve ERDEMİR üst düzey yöneticileri bu konulardan haberdar mıdır? Yoksa oradaki İrlandalılar mı bu işi yapıyor, bilemiyoruz. OYAK – ERDEMİR yönetimini hukuka uymaya çağırıyoruz. Mahkeme kararına uymamanın hem hukuki sorumluluğu hem de cezai sorumluluğu olduğunu hatırlatıyoruz. Devletimizin ilgili birimlerine olan saygımızdan, hürmetimizden dolayı cezai sorumluluğumuza geçmiyoruz. Hukuki bildirimlerimizi şu an yapıyoruz. İl Çevre Müdürlüğü’ne ihbarımızı yazdık. Çevre Bakanlığı’na ve ilgili tüm yerlere bu yazılarımız dağıtılıyor. Eğer bu hukuki sorumluluğu kale almayıp aynen inşaatlara devam ederlerse 3 gün daha bekleyeceğiz, cezai sorumluluk için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Şu anda halen daha Kızılcapınar’da OYAK/ERDEMİR kaçak inşaat yapmaya devam ediyor. Dün akşam betonu döktüler. Çatı makaslarını bu akşam oraya koymak istiyorlar ama oradaki vinç kısa geldi, onun için TAKSAN’dan uzun vinci istediler. Uzun vinci şu anda buraya getirmek için harekete geçtiler. Bir an evvel makasları da kapatıp altta çok önemli değerli malzemeler var, onların üzeri kapansın diye uğraşıyorlar. Mahkeme kararına uymadan koskoca güvendiğimiz OYAK, kaçak inşaata devam ediyor. Buradan ihbar ediyorum.”
Başkan Posbıyık, basın mensuplarının konu hakkındaki sorularını da yanıtlayarak, “Belediye olarak Ereğli halkının haklarını tam olarak korumaya kararlıyız” mesajı verdi. OYAK/ERDEMİR yönetimine bir kez daha çağrı yapan Posbıyık, “Bütün bunlara rağmen tekrar OYAK/ERDEMİR yönetimine çağrı yapıyorum. Biz sevgiden, barıştan, dostluktan yanayız. Barış masasına çağırıyorum onları. Eğer hastalarsa, dizleri falan ağrıyorsa Ereğli’ye gelemiyorlarsa biz Ankara’ya, İstanbul’a gelelim, nereye istiyorlarsa oraya gidelim. Oturalım teknik adamlarla beraber konuşalım, doğru yol nedir onu bulalım” dedi.

Yorumlar

Posbıyık’tan pazar esnafına geçmiş olsun ziyareti

13 Ekim 2020 Salı 15:21

Posbıyık’tan pazar esnafına geçmiş olsun ziyareti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kapalı pazar yerinde çıkan yangın sonrası esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Yangının büyümeden söndürüldüğünü belirten Başkan Posbıyık, esnafa hayırlı işler temennisinde bulundu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumartesi günü kapalı pazar yerinde meydana gelen yangın sonrası esnafı ziyaret etti.Kapalı pazar yerinde meydana gelen hasarı yerinde inceleyen Başkan Posbıyık, ilgili birimlere kısa sürede tadilatın yapılması talimatını verdi. Başkan Posbıyık, Pazarcılar Odası Başkanı Fehmi Taşkın’a da geçmiş olsun dileklerini iletti.Oda Başkanı Taşkın, yangının büyümeden kontrol altına alınması ve belediyenin destekleri için teşekkür etti. Başkan Posbıyık, daha sonra Tuhafiyeciler Çarşısı ile Pazar yerini gezerek esnafa hal hatır sordu, hayırlı işler dileğinde bulundu.

Yorumlar

Dut ağacını budarken yüksekten düştü: 1 ölü

13 Ekim 2020 Salı 14:43

Dut ağacını budarken yüksekten düştü: 1 ölü

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde dut ağacını budamaya çıkan yaşlı adam dengesini kaybederek yere düştü.

İlçenin Perşembe beldesi Madenler köyü'nde yaşayan 75 yaşındaki Sami Yaprak, evinin önündeki dut ağacını budamak için ağaca çıktığı sırada dengesini kaybederek yere düştü. Yaşlı adamın düştüğünü gören ailesi yanına koştuğu sırada cansız şekilde yattığını görünce 112 Acil Servisi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Sami Yaprak'ın öldüğü belirtildi. Yaşlı adam otopsi yapılmak üzere Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yorumlar

Tarihi tulumbalar restore edilip hizmete açıldı

13 Ekim 2020 Salı 14:39

Tarihi tulumbalar restore edilip hizmete açıldı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediyesi, kentin tarihi çeşmelerini ortaya çıkarmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda ilk olarak tarihi sobacılar çarşısındaki Tulumbacılar Sokağı’na adını veren tulumba, eski yerine yerleştirildi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tulumbadan su çekerek ikram etti, diğer tarihi çeşmelerin de restorasyonlarının yapılacağını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin, kentin tarihi değerlerini yaşatmak için başlattığı ‘Tarihi Çeşmeler Restorasyonu’ kapsamında Tulumbacılar Sokağı yeniden tulumbaya kavuştu. Tulumbanın çevresi seramik sanatçılarının eserleriyle kaplandı. Seramik eserlerde, sokağın eski hali, Kdz. Ereğli’nin simgelerinden olan çınar ağacı, Kdz. Ereğli’de suyun tarihiyle ilgili görseller yer alıyor. Sanatçılarının çalışmaları devam ediyor.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tarihi sobacılar çarşısında adını tulumbadan alan Tulumbacılar Sokağı’na yapılan tulumbadan su çekerek çarşı esnafına ikram etti. Sokağın eski sakinlerini hatırlayan ve anılarını paylaşan Posbıyık, esnafla sohbet etti. Tarihi tüm çeşmeleri ortaya çıkarmak ve restore etmek için Anıtlar Kurulu’na başvuru yaptıklarını açıklayan Başkan Posbıyık şunları söyledi:“Elimizden geldiği kadar geçmişi canlandırmaya, eski Ereğli’yi ve tarihimizi korumaya çalışıyoruz. Tulumbayı buraya koyduk. çok özel bir simgesi vardır Tulumba sokak için. Eskiden burada yaşayanlar bilir. Bölgemizde bulunan bütün tarihi çeşmelerin restorasyonunu yapıp tarihi unutmamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Kenarda, köşede kalan diğer tarihi çeşmelerin yapılması için Anıtlar Kurulu’ndan izin istedik, Nart bey müracaatı yaptı, sonucun gelmesini bekliyoruz. Anıları tazelemek, eski günleri hatırlatmak için bu çalışmaları yapıyoruz. Seramik sanatçısı Ayşe Hindistan ve Aysun Yıldırım başta olmak üzere sanatçı arkadaşlarımız sağ olsunlar. Gönüllerinden gelerek bize yardım ediyorlar. Emek veriyorlar, alın teri döküyorlar. Hepsine şükranlarımı sunuyorum.”Atölye Anka sahibi seramik sanatçısı Ayşe Hindistan, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a “Sanatı sokağa taşımamıza izin verdiğiniz ve tarihe sahip çıktığınız için teşekkür ediyoruz” dedi. Güzel bir eserin ortaya çıktığını anlatan Hindistan, şunları söyledi: “Tarihi anımsatan tulumbanın tasarımını biz üstlendik. Üzerinde; eşek ile su taşıyan bir figür, omzunda su taşıyan kadın figürü kullandık. Bir tarafına da, çarşının eski görüntüsünü yapmaya çalıştık. Şu anki fotoğrafını çekip, perspektifini eskittik. Ereğli Nostalji Derneği’nden de eski fotoğraflarını alıp, onlara bakarak, eskiye benzetmeye çalıştık. Tabii buna kendi yorumumuzu da kattık. Şamotlu çamur kullanarak, üzerini de sırlayarak ortaya çıkardığımız eserimizin montajını da seramik ustası Hocamız Şevket Şanlıoğlu yaptı. Üzerinde Tarihi Çınar, Sevgi, Barış, Dostluk simgeleri ile Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın sembolik imzası bulunan çalışma hayırlı olsun.”
Çarşı esnafı da Tulumba Çeşmesi ile tarihi yaşadıklarını belirterek, Başkan Posbıyık’a teşekkür etti.
Başkan Posbıyık, daha sonra yeniden düzenleme çalışmalarının yapıldığı Pazar yeri girişindeki Mehmetçik Çeşmesi köşesinde inceleme yaptı. Edebiyat öğretmeni Maksude Çubukcu’nun ‘Pazar’ın Güzel Ayşesi’ şiirinin de yeniden okunur hale getirildiğini söyleyen Başkan Posbıyık, şu açıklamada bulundu:“Maksude Çubukçu hoca Ereğli’nin, Zonguldak’ın değerlerinden. Edebiyat öğretmeni. Aynı zamanda sosyal bir hanımefendi idi. Allah onu nur içerisinde yatırsın. Bu bölgeye çok büyük hizmetleri oldu. Bize karşı da büyük bir sevgisi vardı. Bizim de ona saygımız vardı. Maksude Çubukcu hoca “Pazar’ın Güzel Ayşesi” isimli şiirinin Pazar yerine konulmasını talep etmişti. O yıllarda talebiyle şiirini buraya koyduk. Zaman içerisinde yıpranmıştı. Bu hatırayı canlandırmak için danışmanlarımızdan Nart Bozkurt bey ve Nergis Bozkurt hanım olayın üzerine gitti. Şu anda şiiri okunabilir hale getirdik. Çevresi düzenlendi. Çalışmalarımız devam ediyor. Mehmetçik Çeşmesi’ni ortaya çıkardık. Burayı inci gibi yapacağız. Duvarlara yeni dizeler yazılacak, Park Bahçeler görevlerini yapacak. Pazar yerinin girişindeki bu köşe, geçmişe dönük büyüklerimize olan saygımızı, anımızı hatırlatacağımız köşe olacak. Bir kez daha Maksude Çubukcu hanımefendiyi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Yorumlar