Denizdeki kirliliğe yönelik Valilik’ten açıklama

26 Temmuz 2021 Pazartesi 16:24

Denizdeki kirliliğe yönelik Valilik’ten açıklama

Zonguldak Valiliği, Muslu Beldesi santraller bölgesinde denizde kirlilik oluşumu sonrası, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından alınan numunelerin raporuna ilişkin açıklama yayınladı. Müsilaj oluşumuna da dikkat çekilen açıklamada, “Son zamanlarda Ülkemizde de gündem olan müsilaj oluşumu sorunu ilgili olarak İlimiz genelinde kıyı kesimlerinde İl Müdürlüğümüz tarafından denetimler yoğun olarak sürdürülmektedir” denildi.

Muslu beldesi santraller bölgesinde görülen ve alınan numuneleri daha önce akredite laboratuvara gönderilen deniz kirliliğine ait sonuçlara ilişkin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan bilgiye yönelik yapılan açıklamada;

“İlimiz, Kilimli İlçesi Muslu Beldesi, santraller bölgesinde denizde kirlilik oluştuğuna dair 29/06/2021 tarihinde yerel basında yer alan haberler üzerine İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından 29/06/2021 ve 01/07/2021 tarihleri arasında bahsi geçen olay ile ilgili olarak bölgede bulunan işletmelerde ve deniz kısmında kıyı şeridi boyunca denetimlerin gerçekleştirildiği ve yapılan denetimler sonucunda bölgede kıyı kesimi açıklarında, denizde kaynağı ve muhteviyatı tespit edilemeyen, kıyıya paralel olarak ince uzun bir hat halinde uzanan ve köpük niteliği taşıyan bir unsura rastlandığı 30/06/2021 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Söz konusu unsurun muhteviyatının anlaşılabilmesi için İl Müdürlüğümüz tarafından, Bakanlığımızca yeterlik verilmiş akredite bir laboratuvar personelleri 30/06/2021 tarihinde ilgili deniz yüzeyinden ve bölgede bulunan işletmelere ait evsel ve endüstriyel atık su artıma tesisleri olmak üzere 10 adet deşarj noktasından numune alımı gerçekleştirildiği ve denetimler boyunca deniz yüzeyindeki maddenin yoğunluğunun zamanla azaldığının görüldüğü ve deniz yüzeyinin temizlenmesi için İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda bölgede bulunan işletmeler tarafından temizlik çalışmalarının gerçekleştirildiği aynı açıklamada belirtilmiştir. 

Denetimler esnasında alınan numuneler için ilgili laboratuvar tarafından “ağır metal, katı madde, çözünmüş oksijen, pH, yağ-gres, renk sıcaklık, azot, fosfor, kimyasal oksijen ihtiyacı vb.”  kirletici parametrelerinin tayinine yönelik  hazırlanan analiz raporları İl Müdürlüğümüze sunulmuştur. Söz konusu analiz raporlarının Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve yönetmeliğin Ek-1’inde yer alan kriterler çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonucunda bölgede bulunan işletmelerin atık su arıtma tesisleri deşarj noktalarından alınan numunelerin sınır değerler içerisinde kaldığı, ayrıca deniz yüzeyinden alınan köpüğe ilişkin numuneye ait analiz raporunda yapılan incelemede ise yukarıda belirtilen parametreler çerçevesinde herhangi bir kirlilik unsurunun bulunmadığı tespit edilmiştir.

Bununla birlikte son zamanlarda Ülkemizde de gündem olan müsilaj oluşumu sorunu ilgili olarak İlimiz genelinde kıyı kesimlerinde İl Müdürlüğümüz tarafından denetimler yoğun olarak sürdürülmektedir. Son olarak 26/07/2021 tarihinde yapılan incelemede Kilimli İlçesi, Muslu Beldesinde kıyı kesiminde ve deniz açığında denetim esnasında herhangi bir kirlilik unsuru tespit edilmemiştir.  

Bu bağlamda İlimiz genelinde, denizlerde meydana gelebilecek kirlilik olaylarına ilişkin 2872 Sayılı Çevre Kanununa göre yetki devri yapılan kurumlarla birlikte İl Müdürlüğümüz tarafından koordineli olarak denetimler titizlikle sürdürülecek olup Çevre Kanunu ve ilgili mevzuatlarda belirtilen hükümlere aykırı faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişiler hakkında idari yaptırım kararları uygulanacaktır.” İfadeleri yer aldı.

 

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , deniz , kirlilik

Yorumlar

“Eşit vatandaşlık, ilkemiz çiğneniyor”

26 Temmuz 2021 Pazartesi 13:24

“Eşit vatandaşlık, ilkemiz çiğneniyor”

MHP Kdz. Ereğli Özel Bireyler, eşit hak için çağrıda bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Karadeniz Ereğli Özel Bireyler Komisyon Başkanı Yasin Çiçek, Anayasa’nın 10. ve 61. Maddelerine istinaden her Türk vatandaşının eşit hakta olduğu eğitim, seyahat ve kamu hizmetlerine girme haklarına ilişkin açıklamada bulundu. Çiçek yaptığı açıklamada;

“Anayasa’nın 10. Maddesinde yer alan: Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

Anayasa’nın 61. Maddesinde yer alan; Devlet, Engellilerin korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.

İlgili haklar: Eğitim Hakkı, Seyahat Hakkı, Seçme hakkı, Kamu hizmetlerine girme hakkı vb.

Anayasa Başlangıç 6. Paragraf: Her Türk vatandaşının bu Anayasadaki temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanarak millî kültür, medeniyet ve hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürdürme ve maddî ve manevî varlığını bu yönde geliştirme hak ve yetkisine doğuştan sahiptir.

Aslında, 16-17 yıldır "eşit vatandaşlık" ilkemiz çiğneniyor. Bir an önce ciddi adımlar atılmasını talep ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , yasin çiçek , özel bireyler

Yorumlar

Emniyet Müdürü Çelik'ten kutlama

24 Temmuz 2021 Cumartesi 20:49

Emniyet Müdürü Çelik'ten kutlama

Kdz. Ereğli ilçe Emniyet Müdürü Hakan Çelik, komiser ve yunus timleri ile birlikte Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği’ni ziyaret ederek 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutladı.

Kdz. Ereğli ilçesinde başarılı şekilde görev yapan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çelik beraberinde iki komiser ve yunus timleri ile birlikte Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti. Emniyet Müdürü Çelik basının önemli bir görevi ifa ettiğini belirterek tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutladı. EGD Başkanı Şafak Erel ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Emniyet Müdürü Çelik ve ekibine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Erel konuşmasında, “Bizim için önemli bir günde derneğimizi ziyarete gelerek 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlamanızdan dolayı öncelikle size ve ekibinize teşekkür ediyoruz. Ereğli’de göreve başladığınız günden bu yana başarılı çalışmalar yaptığınızı görüyor ve izliyoruz. Ereğli’mizin güvenliği için her zaman halkın arasında ve sahada sizleri görüyoruz. İlçemizde asayişin sağlanması için gösterdiğiniz özverili çalışmalardan dolayı sizin şahsınızda tüm polis ve bekçilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

EGD Başkanı Erel, yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyeleri Emniyet Müdürü Çelik ile bir süre sohbet ettikten sonra günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , kdzereğli haber , hakan çelik , emniyet müdürü , gazeteciler , 24 temmuz

Yorumlar

24 Temmuz Basın Bayramı kutlandı

24 Temmuz 2021 Cumartesi 20:47

24 Temmuz Basın Bayramı kutlandı

Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutladı.

Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Şafak Erel, yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyesi gazeteciler 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende EGD Başkanı Şafak Erel günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada basının birlik ve beraberlik içerisinde olduğunda en büyük güç olduğunu söyledi. Başkan Erel, törende yaptığı konuşmada, “113 yıl önce basından sansürün kaldırılışı günümüze basın bayramı olarak gelmektedir. Bizim için şunu söylerler: Yasama, Yürütme, Yargı’dan sonra dördüncü gücüz. Ama biz gerçekte en büyük gücüz. Eğer biz kalemlerimizi doğru kullanırsak, eğer biz yorumlarımızı ve haberlerimizi halka doğru yansıtırsak en büyük güç biziz. Biz, halkın gücüyüz. Biz, özgürlüklerin gücüyüz. Biz, demokrasinin gücüyüz. Ve biz Devlet’in gücüyüz. Bu gücümüzü doğru kullandığımız sürece, kişisel çekişmelerden arınarak halkımız ve devletimizin lehine kalemlerimizi kullanırsak; basın bayramı işte o gün önem kazanacaktır. Hepimizin Basın bayramı kutlu olsun” dedi.

Dernek yönetimi ve üyeler daha sonra günün anısına Atatürk anıtı önünde toplu fotoğraf çektirdi.

EGD Başkanı Şafak Erel, yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyesi gazeteciler törenin ardından dernek binasına geçerek burada 24 Temmuz Gazeteciler Basın Bayramı ve aynı zamanda bir gün önce doğum günü olan Başkan Şafak Erel için ayrı ayrı iki pasta kesti. Gazeteciler daha sonra dernek binasında bir süre güncel konularda sohbet etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , kdzereğli haber , gazeteciler

Yorumlar

11 bin çiçek fidesi, 3 bin kişiye kavurma

19 Temmuz 2021 Pazartesi 22:59

11 bin çiçek fidesi, 3 bin kişiye kavurma

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından şehir mezarlığında Kurban Bayramı arifesinde geleneksel olarak Mevlid-i Şerif okutuldu. Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla kabir ziyaretinde bulunan halka 11 bin çiçek fidesi ve 3 bin kişiye kavurma dağıtıldı.

Dini bayramlar arifesinde Kdz. Ereğli Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği şehir mezarlığı mevlid programı, bu yıl Kurban Bayramı öncesinde pandemi yasaklarının kalkmasıyla asri mezarlıkta yoğun katılımla yapıldı.

Şehir mezarlığındaki programa İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, önceki dönem Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

İlçe Müftülüğü ve Belediye Din Görevlileri mevlid-i şerif okudu, Mezarlıklar Müdürü Dr. Metin Avcı tarafından dua yapıldı.

Posbıyık: “Ölüsüne saygısı olmayanın dirisine saygısı olmaz”

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yaptığı konuşmada halkın Kurban Bayramı’nı kutladı. Posbıyık şunları söyledi:

“Ölüsüne saygısı olmayanın dirisine saygısı olmaz düsturuyla 1994 yılından itibaren Ramazan ve Kurban Bayramı arifelerinde mezarlıkları hazır hale getirip belediye ve müftülük hocalarımızla dua ediyoruz. Yağmur yağdı, kar yağdı, kış oldu ama bu geleneklerimizi bırakmadık. Pandemide evden çıkamadınız ama burada hocalarımızla, protokolümüzle dualarımızı yaptık. Mezarların bakımını yaptık ve çiçekler ektik. Belediye SBD TV ile sizlerin evlerinize girdik. Çünkü ölüsüne saygısı olmayanın dirisine saygısı olmaz. 20 yıl önce Belen’den 100 dönüm yer aldık, büyük mezarlık yapıyoruz.  Kdz. Ereğli’nin 200 yıllık ihtiyacını karşılayacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın verdiği ölçülere göre bir de şehitlik yapıyoruz. Bu mübarek günde bizlerle olduğunuz için teşekkür ediyorum.  Mezarlara dikmek için 11 bin fide dağıtıyoruz. Pilav üstü kavurma ikram edeceğiz. Kurban Bayramımız şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Ailenizle, çocuklarınızla birlikte sağlıklar, mutluluklar diliyorum. İnşallah pandemi olmadan önümüzdeki Ramazan ve Kurban bayramlarında yeniden birlikte oluruz.  İyi bayramlar diliyorum.”

Çorumluoğlu: Trafik kazalarına dikkat edelim

Kaymakam İsmail Çorumluoğlu da yaptığı konuşmada trafik kazaları ve pandemiye dikkat çekti. Çorumluoğlu açıklamasında;

“Hocalarımıza teşekkür ediyoruz. 30 yıldır Kaymakamlık görevini yürütüyorum, güzel bir adeti Ereğli’de görmekten ve yaşatılmasından son derece mutluyum.  Şimdiden sizlerin Ereğli haklının bayramını kutlarım. Bayram insanların yüzlerinin güldüğü günlerdir. Bu süreçte bazı hatırlatma yapmakta da fayda var. Seyahat ederken, büyüklerinize, küçüklerinize giderken trafik kurallarına uyunuz. Tatil can kayıpları ile başladı. Türkiye’nin çeşitli noktalarında can kayıpları var bunlara vesile olmayalım.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , kdzereğli haber , ismail çorumluoğlu , halil posbıyık

Yorumlar