Demirtaş hizmeti bu sefer Çeşme'den getirdi

18 Mayıs 2017 Perşembe 17:08

Demirtaş hizmeti bu sefer Çeşme'den getirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi’ne Çeşme Belediyesi tarafından içerisinde çocuk parkı, fitnes aletleri, zemin kaplama kauçuk, çöp kovaları ile konteynırları ve oturma banklarınında bulunduğu bir tır dolusu malzemesi gönderildi.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, talep ettikleri malzemelerin kardeş belediye olan Çeşme Belediyesi tarafından gönderildiğini belirtti. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a teşekkür eden Demirtaş “Kardeş belediyemiz olan Çeşme Belediyesi’nden ihtiyacımız olan bazı malzemeler istemiştik. Sağolsun Çeşme Belediye Başkanımız Muhittin Dalgıç ihtiyacımız olan malzemeleri bize önderdi. Bir tır dolusu çocuk parkları, fitnes aletleri, oturma gurupları, zemin kaplama kauçuk, çöp konteynırları elimize ulaştı. Bu malzemeleri mahallelerimizde ve sahilimizde ihtiyaç olan yerlerde kullanacağız. Ben yardımlarından dolayı Çeşme Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Dalgıç’a teşekkür ediyorum. Gülüç halkına hizmet almak için kapı kapı dolaşıyorum. Hizmet isterken hiç yüksünmüyorum. Gülüç’e hizmet almak için hangi kapıyı çalmam gerekirse, o kapıya giderim. Amacımız Gülüç’ü daha yaşanabilir yıldız bir kent haline getirmek. Bunun içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.
Başkan Demirtaş ayrıca belde deki parke taşlarını değişik desen ve ebatlarda kalıplar yaparak kendi imkanları ürettiklerini söyledi.

Etiketler:

Gökhan Demirtaş , gülüç belediyesi ,

Yorumlar

Emekliliğine 3 ay kala madende öldü

18 Mayıs 2017 Perşembe 17:01

Emekliliğine 3 ay kala madende öldü

Antalya'da emekliliğine 3 ay kala madende hayatını kaybeden maden işçisi son yolculuğuna uğurlandı.

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ovacık Mahallesi’nde Balyak Madencilik Limited Şirketine ait kömür madeninde metan gazı sıkışması sonucu meydana gelen patlamada 2 işçi hayatını kaybetmişti. İşçilerin cansız bedenleri patlamadan yaklaşık 8 saat sonra çıkartıldı. Gaz sıkışması sonucu hayatını kaybeden 40 yaşındaki maden işçisi Levent Korkmaz’ın cenazesi sabah saatlerinde memleketi Zonguldak’a getirildi. Maden İşçisi Levent Korkmaz için Çatalağzı Cuma yanı merkez camiinde öğle namazına müteakip cenaze töreni yapıldı. Törene Levent Korkmaz’ın abisi Bülent Korkmaz, Belediye Başkanları, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri vatandaşlar ve cenaze yakınları katıldı.
Kılınan cenaze namazının ardından Maden işçisi Levent Korkmaz’ın cenazesi Çatalağzı aile mezarlığına defin edildi.
Maden işçisi Levent Korkmaz’ın ağabeyi Bülent Korkmaz yaşanan olaydan 1 gün önce kardeşiyle görüştüğünü söyledi. Kardeşinin emekli olmayı çok istediğini ifade eden abi Bülent Korkmaz, “Kardeşim emekliliğini doldurmak için Antalya’ya çalışmaya gitti. Biz gitme dedik buralarda çalış dedik ama anlatamadık. Gitmek istedi bizde üstelemedik. 2 gün önce bu olayı duyunca ailecek yıkıldık. Emeklilikten sonra Zonguldak’tan gitmek istiyordu. Çalışmadığı zamanlar biz destek oluyorduk. Emekliliğime az kaldı diye seviniyordu. Bugün aldığım bilgilere göre ocak 12 Nisan tarihi itibariyle ocağın çalışmama kararı alınmış. Ocak kaçak görünüyor. Devletimiz bu konu hakkında gereğini yapmasını istiyorum ben kardeşimin hukuki sürecinin sonuna kadar takip edeceğim. Cezalılar cezasını çeksin. Bu ocak 12 Nisan tarihinde kapatma kararı alındıysa neden çalışma yapıldı” şeklinde konuştu.

Etiketler:

antalya , göçük , maden ocağı ,

Yorumlar

Sosyal güvence için çalıştığı ocakta öldü

18 Mayıs 2017 Perşembe 16:54

Sosyal güvence için çalıştığı ocakta öldü

Antalya'da meydana gelen maden faciasında ölen 35 yaşındaki Esen Çavuş, memleketi Zonguldak'ın Devrek ilçesinde gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Çavuş'un maden ocağında çalıştığını ailesinden gizlediği ortaya çıktı. Çavuş'un asıl mesleğinin aşçılık olduğu ve sosyal güvence için maden ocağında çalıştığı öğrenildi.
Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ovacık Mahallesi’nde Balyak Madencilik Limited Şirketine ait kömür madeninde metan gazı sıkışması sonucu meydana gelen patlamada 2 işçi hayatını kaybetmişti. İşçilerin cansız bedenleri patlamadan yaklaşık 8 saat sonra çıkartılmış, yapılan otopsinin ardından memleketleri olan Zonguldak'a gönderildi.
35 yaşındaki Esen Çavuş’un ise bir süre turizm sektöründe aşçılık yaptığı, daha sonra ise maden sigortası nedeniyle tekrar bu sektöre geri döndüğü ve 1.5 yıldır Antalya’da çalıştığı öğrenildi. Devrek ilçesi Hüseyin Çavuşoğlu köyündeki Merkez Camii'de öğlen namazını takiben kılınan cenaze namazının ardından Esen Çavuş'un cenazesi aile mezarlığına defnedildi. Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait maden ocağından emekli baba Recep Çavuş ise cenaze töreninde güçlükle ayakta durabildi. Baba Recep Çavuş'u taziyeye gelenler teselli etti. Oğlunun tabutu başında diz çöken baba Recep Çavuş, oğlunun ardından gözyaşlarıyla dua etti.
Öte yandan Esen Çavuş'un ağabeyi İsa Çavuş, olayda ihmallerin olduğunu ifade ederek tepki gösterdi. Ağabey İsa Çavuş, "Kardeşimin ihmallerden dolayı öldüğüne yüzde 500 eminim. Buradaki arkadaşlar da şahit. Çünkü onlar da orada çalışıyordu. Bu ihmallerin gerçek olduğunu kanıtlamak için. Çalışma alanında sensör yok. Uzaktan izlenmiyor. Sensör çalıştığı taktirde otomatik olarak gaz olan yerde kişiye haber verir. Bilgisayar başındaki kişiye de haber verir. Kontroller yapılmadığı için bu grizu patlaması oluyor. Benim kardeşimin dinamit atmak için barutçu belgesi yok. Kardeşim kendisi dinamit atıyor. Kendi barutçuları olmadığı için nerede dinamit atma işi var ustaları çağırıyorlarmış. İhmalin en büyü gaz sensörlerinin çalışmamasıdır. Sondaj hiçbir şekilde yapılmıyormuş. Gaz hiçbir şekilde alınmıyormuş. Benim kardeşimin cenazesi yanıktır" diye tepki gösterdi.

"Kulak rahatsızlığı vardı, nasıl sağlık raporu verildi?"
Kardeşi Esen Çavuş'un şantiyede çalıştığını bildiklerini söyleyen Ağabey İsa Çavuş, "Biz madende çalışmasını istemiyorduk. Kendi iş yeri vardı. Kapatmak zorunda kaldı. Otellerde çalışmaya çalıştı. Sezonda yeterli iş olmadığı için o da olmadı. Mecburen eşi var, giderlerini karşılamak için bu şekilde çalışmak zorunda kaldı. Bunu gizli gizli yapmak zorunda kaldı. Çünkü iş yok. Çalışacak bir yer yok. Mecbur. Bakması gerektiği kişiler var. Bir sene daha çalışıp emekli olmayı düşünüyordu. Kulağından rahatsızdı. Kulağından rahatsız bir insana sağlık raporu verip nasıl işe alıyorsunuz. Kulak, göz, ciğer bu sakatlıkları olanların kesinlikle sağlık raporundan geçmemesi gerekiyor. Ama bunu çalıştırdınız. Patronlara sesleniyorum. Nasıl bu şekilde çalıştırdınız. Nasıl bu şekilde sağlık raporu verildi. Kulak rahatsızlığı vardı" diye konuştu.

"Aileme kesinlikle söyleme dedi"
Esen Çavuş'un maden ocağında birlikte çalıştığı mesai arkadaşı Ramazan Karaüzüm, "Esen ile aynı iş yerinde çalışıyorduk. Bana telefon açtı. İşsiz kaldığını söyledi. 'Bana iş bulabilir misin?' dedi. Çalıştığım maden ocağında müdürle konuşup haber vereceğimi söyledim. Müdür ile konuştuk. O da 'alırız' dedi. Bir hafta 15 gün sonra işe başladı. Ailesinden 'babama, anneme, kayınvalideme, kayınpederime söyleme' dedi. Ben de hiç kimseye söylemedim. Ailesi şantiyede aşçılık yaptığını biliyordu" dedi.
Cenaze törenine Devrek Kaymakamı Serkan Keçeli, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ve sendikacılar, Devrek İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Koparan, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Esen Çavuş'un Antalya'daki maden ocağında birlikte çalıştığı mesai arkadaşları ve yakınları katıldı.

Etiketler:

şehit , cenaze , maden ,

Yorumlar

Ereğli’de Atatürk anıtı çevresi düzenleniyor

18 Mayıs 2017 Perşembe 12:18

Ereğli’de Atatürk anıtı çevresi düzenleniyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, anıt çevresinde sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi. Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Devrim Bulvarında bulunan Atatürk anıtı ve çevresinde yapılan düzenleme çalışmaları sürüyor.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, anıt çevresinde süren çalışmaları yerinde inceledi. Beraberinde belediye başkan yardımcıları ve ilgili daire müdürleriyle Atatürk Anıtı çevresini gezen Başkan Uysal, çalışmaların kısa sürede tamamlanması talimatını verdi. Yapılan çalışmalar ile Atatürk anıtı çevresinin daha modern bir hale kavuşacağını belirten Başkan Uysal; “Burada 2 etaplı bir çalışma yürütüyoruz. 1. Etap çalışmamız Atatürk Anıtı ve çevresinde. Çalışmalarımız bittiğinde göreceksiniz anıt çevresi daha modern bir görünüme kavuşacak. Ayrıca zemindeki değişimle de birlikte anıt alanı daha bakımlı bir hale kavuşmuş olacak” dedi.
Başkan Uysal, 2. Etap çalışmaların ise İnönü Parkı içerisinde yapılacağını ve önümüzdeki haftalarda bu çalışmalara da başlayacaklarını kaydetti.

Etiketler:

kdz. ereğli , belediye başkanı , hüseyin uysal ,

Yorumlar

Kızılay’dan yangında mağdur olan ailelere yardım

18 Mayıs 2017 Perşembe 12:14

Kızılay’dan yangında mağdur olan ailelere yardım

Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi tarafından yangında evlerini kaybeden 3 aileye kumanya ve ev eşyası yardımı yapıldı.

Zonguldak’ta Türk Kızılayı tarafından Tepebaşı Mahallesi Gürdal ve Ontemmuz Mahallesinde Köroğlu ve Civelek ailelerine, çeşitli ev eşyaları ve kumanya yardım malzemelerini teslim etti.
Yapılan yardımlarla alakalı açıklamalarda bulunan Türk Kızılayı Zonguldak Şube Başkanı Nihat Aygün, “Çeşitli tarihlerde meydana gelen ev yangınları şubemiz tarafından değerlendirilerek aileler için hazırlanmış olan ihtiyaç malzemeleri ailelere ulaştırılmıştır. Yangın sonucunda meydana gelen hasarlar dolayısıyla ailelerin evlerindeki tamiratlarının bitmesini bekledik ve sonrasında ailelere elimizde geldiğince yardımda bulunmaya çalıştık, Ailelere şubemiz ve hayırseverlerimiz desteği ile yardımlarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.
Evleri yanan Gürdal, Köroğlu, ve Civelek aileleri "Kızılay’ımızdan Allah razı olsun, daha öncede yardım almıştık, mağdur durumdaydık. Yardımlardan dolayı çok teşekkür ediyoruz.”

Etiketler:

zonguldak , kızılay , yardım ,

Yorumlar