Demirköse: "Eğitimle alakalı konuları istişare edeceğiz"

10 Şubat 2020 Pazartesi 17:09

Demirköse: "Eğitimle alakalı konuları istişare edeceğiz"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak il Başkanı Varol Demirköse beraberinde Merkez ilçe Başkanı Süleyman Erbay, İl Kadın Kolları Başkanı Türkan Özdemir ve i yönetim kurulu üyesi Ercan Alaca ile birlikte il Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Akgül'ü makamında ziyaret ettiler. Ziyarette konuşan MHP İl Başkanı Demirköse; "Zonguldak'taki eğitimle alakalı konuları istişare edeceğiz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz ne yapabiliriz ne yapacağız onu tartışacağız" dedi.

 Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse; "Müdürümüzü ziyaret ederek Yeni görevinde başarılar diliyoruz. Allah yar ve yardımcısı olsun. Başarılar diliyoruz. Gelmişken de Zonguldak'taki eğitimle alakalı konuları istişare edeceğiz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz ne yapabiliriz ne yapacağız onu tartışacağız. Akgül'e görevinde başarılar diliyoruz"dedi. 
İl Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Akgül'de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İl Başkanımız Varol Demirköse ye Merkez İlçe başkanımız Süleyman Erbay'a ve konuklarımıza hoş geldiniz diyorum. Varol Başkanımla Zonguldak'ın eğitim düzeyi noktasında, eğitimi sorunları ve çözümü noktalarında istişare yapacağız. İnşallah olumlu faydalı bir görüşme olur. ziyaretlerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Milliyetçi Hareket Partisi , Zonguldak il Başkanı Varol Demirköse

Yorumlar

Havza-i Fahmiye'de çalışmalar sürüyor...

10 Şubat 2020 Pazartesi 16:59

Havza-i Fahmiye'de çalışmalar sürüyor...

Zonguldak Kadastro il Müdürü Engin Reis, Havza -i Fahmiye çalışmamda Kilimli, merkez ve Kozlu'da 31 mahallede çalışmanın tamamlandığını söyledi.

 38 mahallede çalışmaları tamamlandıktan sonra çalışmalara tapuya devrilebileceklerini ve vatandaşların milli emlak vasıtasıyla tapularına kavuşuyor vereceklerini ifade eden Kadastro İl Müdürü Engin Reis şunları söyledi. 
"Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Temmuz ayı gibi ihalesi yapılarak başlamış olduğumuz Havza-i Fahmiye çalışmalarında bugün itibariyle toplamda 38 mahallenin 31 tanesini tamamladık. Geri kalan 7 tanesinde çalışmalarımız devam ediyor. bu ay sonu itibariyle İnşallah önemli işte bir iki tanesi i Mart ayına satabilir diğerleri tamamlayacağız. Bu şekilde tapu işlemelerini tapuya devredeceğiz akabinde vatandaşlarımız tapuları milli emlak vasıtasıyla satın alabilecekler. Yapmış olduğumuz çalışmalar kilimli, merkez ve Kozlu ilçelerimizde daha önce bilindiği üzere 18 mahallede bir çalışmalara tamamlamıştır 2. Etap atar tabii çalışmaları yapıyoruz. çalışmalarımız tabii belki daha önce bitmiş olabilir ama bu kış şartlarında değil de biraz gecikmeli oldu ondan dolayı İnşallah bu ay şu an itibariyle bir önemi yok işte çalışmalarımızı tamamlayacağız"dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kadastro il Müdürü Engin Reis , Havza -i Fahmiye

Yorumlar

Usulsüz satış yapan esnafa tezgah kapatma cezası!

10 Şubat 2020 Pazartesi 16:14

Usulsüz satış yapan esnafa tezgah kapatma cezası!

Devrek Belediyesi tarafından bir pazarcı esnafının tezgahı; usulsüz satış yaptığı gerekçesiyle kapatıldı.

 Zonguldak’ın Devrek ilçesinde pazar tezgâhlarını denetleyen zabıta ekipleri usulsüz satış yaptığı ve fiyat etiketi kurallarına uymadığı gerekçesiyle, bir pazarcı tezgahı Devrek Belediye Encümeni tarafından geçici bir süre pazardan men edildi. Zabıta ekiplerince meyve sebze pazarında yapılan kontrollerde bir tezgahta fiyat etiketinin kurallar uymadığı gerekçesiyle Belediye Encümeni tarafından geçici bir süre pazardan men edilen tezgah boş bırakılırken, belediye tarafından tezgahın neden kapatıldığına dair pankart asılarak vatandaş bilgilendirildi. 
Pazarcıya verilen kapatma cezası ile ilgili bilgi veren Devrek belediye Başkanı Çetin Bozkurt, "Biz belediye olarak hiçbir ekmek kapısının kapatılması taraftarı değiliz ancak, kurallar uymayan ve vatandaşlarımıza değişik fiyat etiketi yansıtarak alışveriş yapan esnaflara da göz yummamız mümkün değil. Bu tür uygulamalarımız kesintisizi olarak devam edecektir” diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , usulsüz satış , tezgahı kapatıldı , pazarcı

Yorumlar

"Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri" tanıtıldı

10 Şubat 2020 Pazartesi 16:09

"Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri" tanıtıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi “Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri” projesini basına tanıttı.

 Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak’ın değerlerine ilişkin bir projeyi daha başarıyla tamamladı. 2014 yılında kurularak faaliyetlerine başlayan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Yayınevinin yeni çalışması Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri başlıklı çalışma oldu. 
Rektörlük Senato Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtılan toplantıya BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı,Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyfullah Kara, Genel Sekreter Hayri Bulazar, ZTSO Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özer ile proje ekibi katıldı. 
Toplantı BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’nın açılış konuşması ile başladı. Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri adlı projenin başarıyla tamamlanmasından büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yükseköğretim kurumlarının diğer kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile toplum yararına çalışmalar yürütmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu noktada Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ileZonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile birlikte ortaya koyduğumuz bu çalışmanın örnek bir proje olacağı kanaatindeyim. Üniversitelerin bulundukları bölgelerin insanını tüm yönleri ile ele alması, önemli bir sorumluluk göstergesidir. Bu bakımdan Zonguldak insanının farklı yönleriyle ele alınması ve incelenmesi bizleri memnun etmektedir. Şehrimize bu vesile ile bir vefa gösteriyor olmak, Zonguldak’ta yaşanmış ve yaşanmakta olan insan hikâyelerini tarihe not düşmek ciddi bir vazifenin ifası olarak değerlendirilmelidir. Üniversitemiz Yayınevinin yayın politikası olarak Zonguldak ile ilgili meseleleri öncelemesi; Zonguldak’ı tarih, nüfus, sosyoloji, çevre, ekonomi, sanat, coğrafya, edebiyat, kültür gibi pek çok ayrı perspektifle ele alması özel olarak dikkat ettiğimiz bir husustur. Bu bağlamda Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri adlı eseri, hem şehrimizde sessiz sedasız sürüp giden hayatların gündeme getirilerek topluma tanıtılması, hem de teknolojik gelişmelere feda ettiğimiz mesleklerimizin kayda geçilerek gelecek nesillere tarihi bir belge olarak bırakılması bakımından değerli buluyorum. Biz Üniversite yönetimi olarak Zonguldak’ı her yönüyle ele alan çalışmaları desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu çalışmaların artması ilimizin geçmişinden ve bugünden alacağı güçle geleceğini daha sağlam temeller üzerinde inşa etmesini sağlayacaktır. Projede görev alarak böylesi kıymetli bir eseri ortaya çıkaran tüm akademisyenlerimizi Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özer nezdinde tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. ZonguldakYöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri projesini birlikte gerçekleştirdiğimiz Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir’e ve Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun’a teşekkür ediyorum. Ülkemizde son yıllarda değeri giderek daha fazla fark edilen Yaşayan İnsan Hazinelerimizin tanıtılması ve hayatlarının kayda geçirilmesi anlamında büyük bir farkındalık oluşturan projemizin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını, bu çerçevede yapılacak yeni çalışmalara örnek teşkil etmesini diliyorum." 

Kaybolan mesleklerin son ustaları 
Rektör Çufalı’nın ardından söz alan Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özer, üç yılda tamamlanan projenin son derece önemli bir eserin ortaya konmasına vesile olduğunu belirterek “Üniversitemiz, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ileZonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ortaklığıyla kıymetli bir eser ortaya kondu. Bu üçlü güç birlikteliği ile tamamlanan çalışmamız, Zonguldak’ta kaybolmakta olan mesleklerin son ustaları ile yapılan görüşmelerden oluşuyor. Proje kapsamında, Zonguldak merkezde ve tüm ilçelerde araştırma konumuza uygun olabileceğini düşündüğümüz insanlarımızın tamamına ulaşmaya gayret ettik. Üç yıl boyunca devam eden görüşmelerden elde ettiğimiz neticelerden 40 tanesineZonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri başlığıyla ilgililerin beğenisine sunduğumuz çalışma içerinde yer verdik.Zonguldak insanının hayat hikâyesine tanıklık eden kitapta temel amacımız, hızla tükettiğimiz hayat hikâyelerinin kayda geçmesini sağlamaktı. Kitabımızı kendileri ile görüşmelerimizi tamamladıktan sonra vefat eden heykeltıraş Yaman Civan, motor ustası Recep Yazıcı ve sepetçi Dursun Sarı’ya ithaf ettik. İki bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümdeZonguldak’ta kaybolan mesleklerin tarihçesine yer verdik. Bu bölüm, Fen Edebiyat Fakültemiz Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Yücel Namal tarafından hazırlandı. İkinci bölüm ise, ustalarımızla yapılan görüşmelerin dökümünü ve onların fotoğraflarını içeriyor. Bu bölümde görüşmeleri Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gül Banu Duman ile birlikte gerçekleştirdik. Görüşmelerin çözümü ve redaksiyonu yine Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü araştırma görevlileri Kübra Akgün, Arda Karadavut ve Nagehan Kunduz tarafından gerçekleştirildi. Çalışmamızın en iddialı yanlarından birini teşkil eden ve ayrıca değerlendirmeyi planladığımız proje fotoğrafları, Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim elemanımız uluslararası fotoğraf sanatçısı ve Zonguldak Fotoğraf Derneği Başkanı Öğr. Gör. İ. Kerem Öztürk tarafından çekildi. ZonguldakYöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri adlı eserin ortaya çıkmasında proje ekibimizin dışında birçok kişi ve kurumun destekleri etkili olmuştur. Projenin daha fikir aşamasında oluşmasında ve desteklenmesinde büyük emeği olan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer’e bu noktada özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı göreve başladığı günden projemiz tamamlanıncaya kadar bizlere her aşamada büyük destekler sunarak bu eserin ortaya konmasını sağladı; kendilerine Zonguldak insanı adına teşekkür ediyorum. ZonguldakTicaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, ZTSO Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya ve tüm yönetim kurulu üyeleri ileZonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun ve çalışma arkadaşlarının desteklerini gördük; kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Üç yıl boyunca ulaşmaya çalıştığımız tüm hikâyeler uzun yolculuklar yapmayı,Zonguldak’ı köy köy gezmeyi gerektirdi. Bu yolculuklar süresince bize yol gösteren, bizleri misafir eden, yardımımıza koşan, güler yüz gösteren bölge insanımıza proje ekibim adına teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 
Projeyi tanıtan video gösterimi ve sunum eşliğinde yapılan tanıtımda proje ekibinden Doç. Dr. Yücel Namal Zonguldak’ta kaybolmakta olan meslekler ile ilgili tarihsel bilgiler verdi. Doç. Dr. Gül Banu Duman ise gerçekleştirdiği röportajlar hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Basın toplantısında söz alan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, “Odamızın 100. yılında böylesi değerli bir çalışmanın ortağı olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı başta olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına ve bu değerli eseri Zonguldak’a kazandıran araştırmacılara teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun ise “Mesleklerin zamana yenik düşmesi, bu mesleklerin son ustalarının sessiz sedasız aramızdan ayrılması hepimizi üzmektedir. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu proje ile bu hayatlara tanıklık etme şansımız oldu. Sayın Rektörümüze ve projeyi hayata geçiren akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
Kitap tanıtımı basın mensuplarının sorularının cevaplanması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , beü , zbeü , Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri

Yorumlar

Güner açıklamada bulundu...

10 Şubat 2020 Pazartesi 15:50

Güner açıklamada bulundu...

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında yazılı bir açıklama yaptı. Güner, “Sigara Dünyada 6 Milyon İnsanın ölümüne yol açıyor” dedi.

 Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında yazılı bir açıklama yaparak tütün ve tütün kullanımının yol açtığı zararlara dikkat çekti. 
Güner yaptığı açıklamada, “Tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar bağlamında her yıl 9 Şubat günü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır. Tütün kullanımı, sağlığı olumsuz olarak etkileyen en önemli zararlı davranışların başında gelmektedir. Tütün kullanımının akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerinin gelişiminde, kalp hastalıklarının ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı başta olmak üzere bir çok hastalığının ortaya çıkmasında temel etkendir. Tütün ve nikotin içeren her ürün sağlığa zararlıdır, hastalık yapar, ölüme neden olur, kullanılmamalıdır. Sigara her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanından pasif etkilenime bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir. Sigara kullanımı, sigara bağımlılığı bir hastalıktır ve tedavi edilebilir. Sigarayı bırakanlar ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başlar. İlk 20 dakikada kalp atışı hızı normal değerine düşer, 12. Saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döner. 2 hafta- 3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür. 1-9 ay arasındaysa öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalır. 1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riskiniz sigara içen birinin yarısı kadardır. 10.yılın sonundaysa akciğer kanseri riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğu biliniyor. 15 yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye iniyor. Eğer sigara kullanıyor iseniz, bunun bir bağımlılık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak bir “Sigara Bırakma Polikliniğine” başvurmalısınız. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı uzman personeli ile sigarayı bırakmanızda yardımcı olmaktadır. Sigara ile tek başınıza mücadele etmeniz zor olabilir, çünkü bu bir bağımlılıktır ve irade ile ilişkisi yoktur. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla sizde sigarayı bırakabilirsiniz. Unutmayın sigara içtiğiniz her an hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. İlimizde Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi,Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi, Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi, Çaycuma Devlet Hastanesi sigara bırakma poliklinikleri hizmet vermektedir. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır, hemen size en yakın sigara bırakma polikliniğine başvurarak randevunuzu alın kendiniz ve aileniz için yeni bir hayata adım atın. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Gününün sağlıklı bir yaşam için yeni bir başlangıç olması dileğiyle “ şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar