Defterlerine her gün aynı cümleyi yazıyorlar

27 Aralık 2018 Perşembe 13:10

Defterlerine her gün aynı cümleyi yazıyorlar

Zonguldak’ta yaşayan 28 yaşındaki bir anne ve üç çocuğu, derme çatma yaptıkları çatı katında boyunları bükük yaşıyor. Çocuklar ise her gün defterlerine “Ben de güzel bir evde yaşamak istiyorum” cümlesini yazıyor.

Karaelmas Mahallesi’nde yaşayan 28 yaşındaki Pınar Türkmen, üç çocuğu ile tek başına hayat mücadelesi veriyor. Çatı katında yaşayan anne ve üç çocuğu, alçıpanla kapattıkları yarım kat dairede adeta boyunları bükük yaşıyorlar. Anne Pınar Türkmen ise çaresizce yardım elinin uzanmasını bekliyor. Duvardan duvara battaniye sererek çocuklarını soğuktan korumaya çalışan aile yüksekliği iki metreyi bile bulmayan evde yaşam mücadelesi veriyor. Eğilerek yaşadıkları evin elektrik hattı dahi bulunmazken, alt kat komşuları seyyar hat çekerek aileye yardımcı olmaya çalışıyor. 
Evlerine gidecek yol dahi olmayınca ahşap köprü yaparak evlerine ulaşan aile hayırseverlerin yardımını bekliyor. 

Kovada su ısıtıp çocuklarını banyo yaptırıyor 
Yaşadığı dramı anlatan anne Pınar Türkmen, yaklaşık on gün çocuklarına sadece mercimek çorbası pişirebildiğini, rezistans teli ile kovada su ısıtıp çocuklarını banyo yaptırdığını anlattı. Çaresiz anne tehlikeli olmasına rağmen buna mecbur kaldığını söyledi. 
Valilikçe çocuklarının okul servisi ihtiyaçları, okul yemeği ve aylık 800 lira yardımının karşılandığını ancak çocuklarının evde yine aç kaldığını söyleyen anne Türkmen, “Üç senedir bu evdeyim bu şartlar altında hala devam ediyorum. Doğru düzgün bir yardım eli uzatılmadığı için zor şartlarda yaşamımı idame ettirmeye çalışıyorum. Bu şartlarda su ısıtmaya çalışıyorum o kadar tehlikeli ki elimde patladı. Kendi imkanlarımla tekrar tamir etmeye çalıştım. Bu şekilde bu şartlarda çocuklarımı iki büklüm yıkıyorum. Tavanı da gördüğünüz gibi çocuklarım kambur oldu boyunları bükük duruyor artık boyunlarında düzleşme çıktı. Artık çocuklarımın beli ağrıyor. Çocuklarım her gün soruyor anne ne zaman değişecek diye kimse elini uzatmıyor. Vali yardımcımıza ‘Allah rızası için evimi değiştir’ dedim. Bana ‘söz’ dedi fakat red geldi. Bu şartlar altında yaşıyorum kış ortasında tavanlarım delik eş dost sayesinde yaptırdık ama tekrar çatladı. Çocuklarım 10 gündür sadece çorba içiyor. Bunu da komşularımın desteğiyle aldım. Çocuklarıma verecek kahvaltım bile yok. Bu şartlar altında olduğumu biliyorlar ama hiçbir şey yapmıyorlar. İnsanların içlerinde tamam diyorlar kimse yokken hayır diyorlar. 3 senedir bu şartlar altında mücadele etmeye çalışıyorum. Gücüm yetmiyor evi taşımaya çünkü 296 tane merdiven var. Ben astım hastasıyım kronik astımım var merdivenleri çıkamıyorum. Eğer düzgün bir eve yerleşebilirsek astım hastalığıma rağmen çalışmak istiyorum. Devletime sesleniyorum elimden tutsunlar” diye konuştu. 

“Alt katta soba yakarlarsa az bir şey ısınmaya çalışıyoruz” 
Tek başına üç çocuğunun eğitimini karşılamaya çalıştığını vurgulayan anne Pınar Türkmen, “3 çocuk okutuyorum. Tek başıma mücadele etmeye çalışıyorum Bir tek sosyal hizmetlerden aldığım 800 TL ile onun dışında hiçbir yardım almıyorum. 3 çocuğu okutmaya çalışıyorum yetişemiyorum. Çocuklarımın ihtiyacı var onları karşılamaya çalışıyorum. Aş evindeki hakkınızı okula veriyoruz dediler. Çocuklar okulda ayaküstü yiyor açız diye eve geliyorlar. Kömür yardımım var daha gelmedi ama bekliyoruz. Gerçi kömürüm olsa bile sobanın içinde kova olmadığı için kullanamıyorum. Çünkü alacak gücüm yok. Alt katta soba yakarlarsa az bir şey ısınmaya çalışıyoruz. Zor 3 çocukla geçinmek gerçekten zor bu şartlar altına yaşamaya çalışıyorum. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum ne olur yardım edin. Bu yaşımda kapı kapı dolaşmak hoşuma gitmiyor ama çocuklarım için yaparım. Bazen denk düşmezse tüpümü dolduramıyorum. Kapıda ateş yakıp yemek pişirmeye çalışıyorum. Yapabildiğim kadar çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Alabilirsem de 2 parça kahvaltılık alamaya çalışıyorum. Dışarıda ki insanlara kolay gelse de gerçekten çok zor. Çocuğumun ilaçlarını alabilmek için evimdeki televizyonumu sattım. 
Çocuklarım 5 gündür televizyon izlemiyor. Bu şartlar altında yaşamak gerçekten çok zor. Benim çocuklarında güzel bir evde yaşamak istiyor. Benim çocuklarımın da buna hakkı var. Her gün defterlerine “Güzel bir evde yaşamak istiyoruz” diye cümleyi yazıyorlar. Devletten yardım istiyorum. Ne olur bana yardım etsinler” ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar

BEÜ GreenMetric’te Türkiye üçüncüsü oldu

27 Aralık 2018 Perşembe 12:49

BEÜ GreenMetric’te Türkiye üçüncüsü oldu

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, her yıl dünya üniversitelerini, çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren GreenMetric (Yeşil Ölçüm) 2018 Dünya Üniversiteler sıralamasında Türkiye üniversiteleri içinde üçüncü oldu.

Sıralamada İstanbul Teknik Üniversitesi birinci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ikinci olurken, üniversitemizi dördüncü olan Erciyes Üniversitesi ve beşinci olan Ankara Üniversitesi takip etti. Bu yılki değerlendirmede, dünyanın 82 farklı ülkesinden 719 üniversitenin katıldığı sıralamada ise BEÜ 193. sırada yer aldı.
Zonguldak BEÜ, dünya üniversiteleri arasında 2014 yılında 239uncu, 2015 yılında 217inci, 2016 yılında 195inci ve 2017 yılında ise 190ıncı sırada yer almıştı. Dünya genelindeki sıralamada konumunu yükseltmeyi hedefleyen üniversitemiz, çevre bilincini geliştirmeye yönelik örnek uygulamaları, enerji, atık ve ulaşım politikaları ve yeşil kampüsler oluşturma konusundaki yatırımları ve son dönemde ‘Sıfır Atık’ projesini tüm kampüslerinde yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, GreenMetric’teki başarı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Üniversitemizin GreenMetric sıralamasında elde ettiği başarı ve dünya genelinde 719 üniversite arasında oldukça iyi bir yere sahip olması dolayısıyla büyük gurur yaşıyoruz. Özellikle 2014 yılından itibaren sıralamada her yıl iyi sonuçlar almamız, başarımızın sürdürülebilir olduğunu ve çevre bilincinin ve çevre dostu uygulamaların üniversitemizde yerleştiğinin göstergesidir. Tüm kampüslerimizde uygulamaya konan Sıfır Atık Projesi ve son yıllarda sürdürülen yeşil ve çevreci kampüsler oluşturma, enerji tasarrufuna yönelik yatırımlarımız, atık yönetimi ile ilgili projelerimiz ve tüm eğitim birimlerimizde çevre bilincine yönelik seçmeli derslerimiz, sosyal sorumluluk projeleri ve diğer çabalarımızın sonuçlarını görmek gurur vericidir. Çevre konusundaki tüm çalışmalara katkı veren akademik ve idari personelimizi ve öğrencilerimizi bu başarıdan dolayı kutluyor ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

GreenMetric
Tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric, dünyadaki bütün yükseköğretim kurumlarının katılımına açık. Her yıl farklı ülkelerden pek çok üniversite GreenMetric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda değerlendirilmekte, her değerlendirme alanı için puanlanmakta ve yükseköğretim kurumları, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralanıyor. Sıralamanın altyapı kategorisinde kampüslerdeki orman alanları, ekilmiş yeşil alanlar ve su geçiren ve su geçirmeyen alanlara ait veriler değerlendirmeye alınırken enerji ve iklim değişikliği kategorisinde ise enerji verimliliğine sahip cihazların kullanımı, enerji tasarrufu, yenilenebilir enerji kullanımı ve sera gazları emisyonunu azaltma alanındaki veriler puanlandırılıyor. Üniversiteleri çevreye duyarlılık ve çevreye saygı açısından değerlendiren GreenMetric, atıklar kategorisinde toksik, organik, inorganik ve kanalizasyon atıklarının bertarafı ile ilgili veri toplarken, su kaynakları kategorisinde ise su tasarrufu programları ve şebeke suyu dışındaki su kaynaklarının kullanımını değerlendiriliyor. GreenMetric, üniversitelerde topyekûn çevreci anlayışın benimsenmesini destekliyor. Bu nedenle, ulaşım kategorisinde öğrenci ve akademik personelin kullandığı araç sayısı ve toplu taşıma olanakları da değerlendirmeye alınıyor. GreenMetric, üniversiteleri temel işlevleri olan eğitim açısından da değerlendirmekte, eğitim kategorisinde çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili ders sayısı ve bu derslerin niteliğini de puanlanıyor.

Yorumlar
  • Mustafa
    27 Aralık 2018 Perşembe 22:43

    Nerede bu zonguldak valisi gormuyormu bu insanlarn halini suriyeli olsalar devletin butun imkanlarini sunarlar yaziktir ya

BEÜ’de büyüme hormonu tümörü paneli verildi

27 Aralık 2018 Perşembe 12:47

BEÜ’de büyüme hormonu tümörü paneli verildi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, Radyoloji Anabilim Dalı ve Beyin Cerrahisi Anabilim Dalının birlikteliğinde “Akromegalide (Büyüme Hormonu Tümörü) Güncel Tanı ve Tedavi” başlıklı panel verildi.

Dekanlık toplantı salonunda düzenlenen panele akademik personel ve öğrenciler katıldı. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu’nun panelin düzenlenme süreci ve programı hakkında verdiği bilgiler ile başlayan panel, akromegalinin tanısı ve tedavisi konulu yapılan sunum ile devam etti.
Panelde, konuşmacılardan Radyoloji Anabilim Dalından Doç. Dr. İlker Öz, akromegal hastalarda radyolojik görüntülemelerin tanı, tedavi ve takiplerdeki yerini olgu örnekleriyle aktarırken, Beyin Cerrahisi Anabilim Dalından Doç. Dr. Şanser Gül, akromegali hastaların özel cerrahi tedavisi ve içeriği; İç Hastalıkları Anabilim Dalı Arş. Gör. Dr. Hanife Yurdakul Ertan ise klinikte takip edilen bir olgunun tanı, tedavi ve takip süreci hakkında bilgiler aktardı.
Panel, soru ve cevap bölümüyle tamamlandı.

Yorumlar

Üreme sağlığı eğitimi verildi

27 Aralık 2018 Perşembe 12:42

Üreme sağlığı eğitimi verildi

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından bölgemizde görev yapan Aile Hekimi, Ebe ve Hemşirelere yönelik Üreme Sağlığı Eğitimi tamamlanarak sağlıkçılara düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Esra Canan Koca, Ebe Figen Aydoğan, Sevgi Günay, Gülbahar Karapınar, Zekavet Saçkırkan tarafından verilen 14 günlük eğitimde sağlıkçılara Üreme sağlığı eğitim programı kapsamında anne ölümlerini önlemek ve anne sağlığını korumak, bebeklerin sağlıkla doğmalarını ve yaşamlarını sağlamak, istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla düzenlenen üreme sağlığına giriş, aile planlaması ve danışmanlığı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, gençliğe yönelik üreme sağlığı hizmetleri ve güvenli annelik modüler eğitimi geniş kapsamlı olarak eğitimciler tarafından sağlık personellerine verildi.
Düzenlenen eğitim sonrasında törenle eğitime katılan sağlık personellerine Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Tülay Çakır Bakkaoğlu, Çeküs Uzmanı Handan Özçoban Saka, Çeküs Birim Hemşiresi Şeyda Köksal ve Eğitimciler tarafından sertifikaları verildi.

Yorumlar

BEÜ bağımlılıkla mücadele kapsamında etkinlik düzenledi

27 Aralık 2018 Perşembe 12:38

BEÜ bağımlılıkla mücadele kapsamında etkinlik düzenledi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde “Sigara Bağımlılığı ve Ağız Sağlığı” semineri gerçekleştirildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen ve akademik personelin katıldığı seminerin açılışında konuşan Dekan Vekili Prof. Dr. Emre Bodrumlu, sigara bağımlılığı ve sigara ile mücadelenin önemine vurgu yaparak sigaranın ağız sağlığına zararlarına değindi. 
Seminerde konuşan Dekan Yardımcısı ve Endodonti Anabilim Dalı öğretim Üyesi Doç. Dr. Baran Can Sağlam ülkede ve tüm dünyada sigaranın en yaygın bağımlılık yapıcı madde olduğunun altını çizerek, sigaranın genel insan sağlığının bozulmasının yanı sıra ağız sağlığı üzerinde de birçok zararlı etkisinin bulunduğunu belirtti. Baran, diş eti hastalıklarına, ağız kanserlerine ve diş kayıplarına neden olan sigara alışkanlığının aynı zamanda diş tedavilerinde iyileşmenin gecikmesine de yol açtığını vurguladı. 
Seminerin sonunda Dekan Bodrumlu, katılımcılara teşekkür ederek, bağımlılıkla mücadele kapsamında bu tür etkinliklerin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini ifade etti. 

Yorumlar