Defne üretiminde ekonomiye büyük katkı

20 Ekim 2017 Cuma 16:31

Defne üretiminde ekonomiye büyük katkı

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hazırlanan Defne Eylem Planı doğrultusunda ülke genelindeki defne üretimine Zonguldak’ta büyük bir katkı sağlıyor.

Türkiye'de Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde kıyı şeridi boyunca yayılış gösteren defnenin, Dünyadaki üretiminin çok büyük bir bölümü ülkemiz tarafından karşılanıyor. Baharat olarak kullanımının yanında son yıllarda gıda destek, ilaç, kozmetik, kimya ve temizlik gibi çok sayıda alanda değerlendirilen defneye olan talebi her geçen gün artırıyor. Zonguldak bölgesi ülkemizdeki defne üretiminin yüzde 30’unu gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza atıyor.

Orman köylülerine yaklaşık 12 milyon lira gelir sağlandı
Defne özellikle son yıllarda Zonguldak Merkez, Ereğli ve Alaplı ilçelerinde, Bartın’da ise Merkez, Amasra ve Kurucaşile ilçelerinde orman köylülerinin başlıca geçim kaynağı haline geldi. Geçen yıl 5 bin ton defne üretilen Zonguldak Orman Bölge sınırlarındaki alanlarda bu yıl 10 bin ton defne üretimi gerçekleştirildi. Defne üretiminde toplama, ayıklama, nakliye ve işleme gibi safhalarda bin 500 kişiye istihdam sağlanarak orman köylülerine yaklaşık 12 milyon lira gelir sağlandı.

Eylem planı meyvelerini veriyor
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi gayesiyle çeşitli eylem planları hazırladıklarını kaydederek şunları söyledi:
“Özellikle defne üretimiyle alakalı bir eylem planı hazırlayarak uygulamaya koyduk ve sonucunda da meyvelerini almaya başladık. Bunun en büyük örneklerinden birini Zonguldak bölgemizde görüyoruz. Defne üretiminde başı çeken Zonguldak bir yandan orman köylülerimize diğer yandan da ülke ekonomimize büyük bir ekonomik değer sağlıyor.”

Yorumlar

Köpeğin saldırısına uğrayan karaca kurtarılamadı

20 Ekim 2017 Cuma 16:09

Köpeğin saldırısına uğrayan karaca kurtarılamadı

Zonguldak Alaplı ilçesinde yiyecek aramak için taş ocağı mevkisine inen yavru karaca, bir köpeğin saldırısına uğradı. Tır sürücüsü kanlar içindeki karacayı fark edip aracına aldı ancak saldırıya uğrayan yavru karaca yolda öldü.

Edinilen bilgilere göre, Zonguldak Alaplı ilçesi ile Akçakoca ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir yavru karaca, sahile yaklaşık 13 kilometre uzaklıktaki taş ocağının yakınında yiyecek aramaya başladı. Karacayı fark eden bir köpek yavru hayvana saldırarak yaraladı. Bu sırada tırla Ereğli ilçesine seyir halindeki Salih Komuz, yaralı karacayı köpeğin ağzından kurtardı. Yaralı karacayı tırın ön koltuğuna koyan Komuz, Alaplı İlçe Jandarma Karakolunu arayarak yardım istedi. Köpeğin sol arka bacağı ile boynundan ısırdığı ve kan kaybeden yavru karaca yolda öldü.
Haber verilmesi üzerine ilçe jandarma karakoluna gelen Alaplı Gıda Tarım İlçe Veterineri Oral Bulum, "Karacanın kontroller sonucunda öldüğünü tespit ettik. Karaca vahşi veya vahşi olmayan hayvanlar tarafından boğularak öldürülmüş. Bundan sonra işlem belediye ekipleri ile irtibata geçilip hayvanı uygun bir şekilde gömülmesini sağlamak olacak" diye konuştu.
Aracıyla seyir halindeyken karacanın köpeğin saldırısına uğradığını fark eden sürücü Salih Komuz ise "Taş ocağından geliyorum. Gelirken bir köpeğin ağzından karaca yavrusunu boğarken aldım. Tırdan indim ve köpeğin ağzından kurtardım. En yakın İlçe Jandarma Komutanlığına teslim etmek istedim. Maalesef karacayı yolların ağır şartları nedeniyle ilçe komutanlığa yetiştiremedim. Bütün yetkili tüm jandarma arkadaşlara sağ duyulu oldukları için teşekkür ediyorum. Karacayı arabaya koyduğumda canlıyken, su verdim ve okşadım. Kurtaramadığım için çok üzgünüm" ifadelerini kullandı

Yorumlar

Engellerini sanatla aştılar

20 Ekim 2017 Cuma 11:09

Engellerini sanatla aştılar

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bulunan özel bir bakım merkezinde kalan zihinsel engelli vatandaşlar resim ve seramik üzerine yaptıkları etkinlikler ile engellerini aşıyorlar.

Çaycuma ilçesindeki özel bir bakım evinde kalan zihinsel engellilerden oluşan 16 kişilik ekip, resim ve seramik üzerine yaptıkları etkinlikler ile engellerini aştılar. Projeyi yürüten Resim Seramik Öğretmeni olan Leyla Dombaycı, 7 aydır süren çalışmanın büyük katkı sağladığını ifade etti. Dombaycı, "Yaklaşık 7 aydan beri engelli kardeşlerimiz ile resim ve seramik üzerine etkinlikler yapmaktayız. Bu noktada kardeşlerimin resim ve seramik konusunda başarılı ve yetenekli olduklarını fark ettim. Aynı zamanda resim atölyesine geldikleri zaman psikolojik ve ruhsal yönden büyük bir rahatlama içerisinde olduklarını gelişme içerinde olduğunu fark ettim ve bunun bir projeye dönüşmesini gerektiğini düşündüm. Kurum müdürümüz Özkan bey ile görüştüm kendisi de projeye sıcak baktı. Daha sonra bunu projeye dönüştürme kararı aldık.Engelli olan vatandaşlarımızın arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İktisat bölümünü okuyup bitirmiş olan bir ağabeyimiz var. 3 kez üniversiteyi kazanmış bir kızımız var. El sanatları örgü ve nakış konusunda çok başarılı bir ablamız var ve etkinliklerimiz şuanda çok güzel gidiyor. Bu projenin amacı, buradaki zihinsel engelli kardeşlerimizin sanat konusunda çok başarılı olduklarını ben herkese ve her ülkeye, dünyaya göstermek istiyorum. Bu insanlar psikolojik ve ruhsal anlamda çok büyük gelişmeler gösteriyorlar. Bu benim için ayrı bir özellik, bu projenin dünyada tek olması benim için ayrı bir değer katıyor. Bu insanları topluma kazandırıp yurtiçi ve yurtdışında sergiler açma konusunda elimden geldikçe ben mücadele edeceğim. Burada yapılan resimlerle ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir ve yurtdışında sergi açmayı düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.
Bakım evinde kalan Ceylan Arslan ise "Burada resim yapmayı hepimiz çok seviyoruz. İyi geliyor, bize moral veriyor. Boş vakitlerimizde buraya geliyoruz. Burada faaliyetler yapılıyoruz" dedi.

Yorumlar

Makinistlerin dikkati faciayı önledi

20 Ekim 2017 Cuma 10:51

Makinistlerin dikkati faciayı önledi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde makinistlerin tren raylarında bir kişinin oturduğunu fark ederek treni durdurması sayesinde faciadan dönüldü.

Edinilen bilgiye göre olay, saat 18.30 sıralarında Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesindeki tren garında meydana geldi. Zonguldak-Çaycuma seferini yapan yolcu treninin makinistleri, gara yaklaştıklarında raylarda oturan bir kişiyi fark ederek hızla treni durdurdu. Daha sonra trenden inerek raylarda oturan adamın yanına giden makinistler, durumu jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri, şüpheli şahsı ifadesi alınmak üzere karakola götürdü. Makinistler, şüpheli şahsın raylardan alınmasının ardından yolculuğa devam etti.

Yorumlar

"Vatandaşların sorunlarına birlikte çözüm arıyoruz"

19 Ekim 2017 Perşembe 16:45

"Vatandaşların sorunlarına birlikte çözüm arıyoruz"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Muhtarlar Derneği yönetimi ile köy ve mahalle muhtarları Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı ziyaret etti.

19 Ekim Muhtarlar Günü etkinlikleri kapsamında, Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği yönetimi, köy ve mahalle muhtarları Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı ziyaret ettiler.
Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç ve yönetimi ile köy ve mahalle muhtarlarından oluşan heyeti kapıda karşılayan Başkan Hüseyin Uysal, 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutladı.
Başkan Uysal, “Bulunduğu mahalle veya köyde, devletimizin tüm kurumlarını temsil eden, her fırsatta bir araya gelerek vatandaşlarımızın sorunlarına birlikte çözüm aradığımız, ilçemizin gelişimi ve değişimi hususunda çözüm ortaklığı yaptığımız siz değerli muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü en samimi duygularımla kutluyorum” dedi.
Başkan Uysal ayrıca, Muhtarların getirdiği çiçeği, Kdz.Ereğli’nin tek kadın muhtarı olan Akarca Mahalle Muhtarı İlknur Güleri Tekin’e takdim etti.
Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç ise, Başkan Uysal’a muhtarlara ve muhtarlık müessesesine verdiği katkılar nedeniyle teşekkür etti.
Başkan Uysal, anıt önünde düzenlenen Muhtarlar Günü çelenk koyma törenine de katılarak muhtarların gününü kutladı.

Etiketler:

muhtarlar günü , Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ,

Yorumlar