Cumhuriyet Koşularında madalyayı kaptılar

29 Ekim 2019 Salı 15:44

Cumhuriyet Koşularında madalyayı kaptılar

Düzce’nin Cumayeri İlçesinde faaliyet gösteren Çok Programlı Anadolu Lisesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında yapılan Cumhuriyet Koşuları’nda derece aldı.

Cumayeri Çok Programlı Anadolu Lisesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında il bazında düzenlenen Cumhuriyet Koşu’sunda erkeklerde birinci, kızlarda ise ikinci olmak üzere derece aldı. Başarıları ile adından sıkça söz ettiren Düzce Cumayeri ÇPAL öğrencileri, mutlu olduklarını belirtti. Cumayeri ÇPAL Beden Eğitimi Öğretmeni Yavuz Sağır, öğrencilerin çok çalıştığını ve spor alanında birçok başarılara imza attıklarını ifade etti.
Başarının tesadüf olmadığını ifade eden Cumayeri ÇPAL Okul Müdürü Haşim Yılmaz, öğretmen ve öğrencilerini tebrik etti. Yılmaz açıklamasında, “Biz okulumuz öğrencilerini sadece eğitim-öğretim alanında değil, spor alanında da eğiterek geleceğe hazırlıyoruz. Gerçekten spor alanında yetenekli öğrencilerimiz var. Aldığımız derecelerden de görüyoruz ki başarı tesadüf değildir. Bu anlamda öğrencilerimize emek veren Beden Eğitimi Öğretmenimiz Yavuz Sağır’ı ve derece alan öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , düzce , cumayeri , çpal ,

Yorumlar

Gülüç'te Cumhuriyet Bayramı coşkusu bir başka güzel

29 Ekim 2019 Salı 15:22

Ereğli Haber

Gülüç'te Cumhuriyet Bayramı coşkusu bir başka güzel

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Gülüç Belediyesi’nin destek verdiği kutlama etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Gülüç Beldesi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni Gülüç Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş eşi Işıl Demirtaş, belediye meclis üyeleri, muhtarlarla birlikte katıldığı etkinlikte düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Etkinlikte Gülüç Vesile Dikmen Ortaokulu öğrencileri çeşitli koreografi ve dans gösterileri gerçekleştirdi. Öğrencilerin gösterileri etkinlikleri renklendirirken, katılımcılar zaman zaman duygusal anlarda yaşadı. Etkinlikte katılımcılara hitaben konuşan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, herkesin bayramını kutladı. Demirtaş burada yaptığı konuşmasında “Vesile Dikmen Ortaokulu’nun düzenlemiş olduğu 29 Ekim Cumhuriyet Bayram’ımızı başta öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimizle birlikte coşkuyla kutladık. Cumhuriyet’in geleceğe büyük bir ümitle bakmamızı sağlayan gurur verici atılım ve başarıları, her türlü zorlu engelin aşılması konusunda bizlere güç vermesi dileğiyle herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu güne kadar vatanımızın bağımsızlığı için şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilerimiz ise minnetlerimi sunuyorum” dedi.

Yorumlar

Motosiklet otomobille çarpıştı

28 Ekim 2019 Pazartesi 19:38

Motosiklet otomobille çarpıştı

Kdz. Ereğli ilçesinde motosiklet ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hafif şekilde yaralandı.

Kaza Müftü Mahallesi Erdemir Caddesi İstanbulyolayrımı mevkisinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre 67 AAE 936 otomobil ile 34 GB 5630 plakalı motosiklet çarpıştı. Kazada devrilen motosikletin sürücüsü hafifi şekilde yaralandı. Kaza nedeniyle bir süre aksayan trafik motosiklet ve otomobilin yoldan kaldırılması ile yeniden işlemeye başladı.

Yorumlar

Vatandaşın tepkisi belediyeyi harekete geçirdi

28 Ekim 2019 Pazartesi 19:18

Ereğli Haber

Vatandaşın tepkisi belediyeyi harekete geçirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kışla Mahallesi’nde vatandaşların tepkisi üzerine harekete geçen Kdz. Ereğli Belediyesi ekipleri kanalizasyonların dışarı akmasını önlemek için harekete geçti.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kışla Mahallesi Potbaşı Sokak’ta aylardır lağımların dışarı akmasına vatandaşların tepki göstermiş ve Kdz. Ereğli Belediyesi’nden çalışma yapmasını istemişti. Kışla Mahallesi Potbaşı Sokak’ta lağımların dışarı akması ve vatandaşların tepkisinin ulusal basına yansıması üzerine Kdz. Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipleri bu sabah harekete geçti. Mahalleye gelen ekipler yaptıkları incelemelerin ardından önce derede iş makineleri ile kazı çalışması, ardından da patlayan lağım borularını yenileri ile değiştirmeye başladı. Konuya ilişkin olarak Kdz. Ereğli Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Kdz.Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü tarafından Kışla Mahallesi Köseler Sokak Bayramoğlu mevkiinde bulunan alanda 400 metre kanalizayon hattı yapım çalışması başlatıldı. Planlamaya göre çalışmalar bir hafta içinde tamamlanacak” denildi.
Mahalle sakinleri bölgede geçici bir çalışmadan ziyade ileride sorun çıkarmayacak kalıcı bir çalışma yapılmasını istedi.

Yorumlar
  • Timur
    29 Ekim 2019 Salı 15:56

    Demekki potbasindan chp oy cikmadi kendi kendinize arizayi yapın o kadar

Maden ocaklarında patlamaların önüne geçecek sistem

28 Ekim 2019 Pazartesi 15:51

Maden ocaklarında patlamaların önüne geçecek sistem

Akademisyenlerden oluşan bir grup maden ocaklarında oluşan patlamaların önüne geçecek bir sistem geliştirdi. Çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan cihaz ile ölçülecek taş tozu ve kömür tozu oranları mevcut cihazlara göre daha hassas sonuç veriyor.

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne bağlı Maden Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Suphi Ural ve Dr. Abdulkadir Ürünveren, Biyomedikal Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Mutlu Avcı ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Buse Melis Özyıldırım’dan oluşan bir çalışma grubu tarafından geliştirilen bir cihaz ve yazılım sistemi sayesinde artık patlama olma ihtimalini önceden anlayıp maden ocağında çalışanlara erken uyarı verecek.

Yeraltı kömür ocaklarında üretim, nakliye ve depolama işlemleri sırasında meydana gelen kömür tozlarının patlamaları, yeraltı maden işletmeleri için karşılaşılan en önemli tehlikelerden biri. Yeraltı kömür ocakları galeri tabanında, duvarlarında ve tahkimat üstlerinde biriken kömür tozları uygun şartlar oluştuğunda, ocak havasında askıya geçerek patlamaya sebep oluyor. Kömür tozu patlamaları sonucunda ocak içerisindeki sıcaklıklar, 2000 C’ye kadar çıkarken CO gazı konsantrasyonu da yüzde 10’lara kadar çıkabilmektedir. Kömür tozu patlaması sonucunda, yüksek sıcaklık ve/veya zehirli gazlara maruz kalan çalışanların büyük bir çoğunluğu ya hayatlarını kaybetmekte ya da ciddi şekilde yaralanıyor.

Kömür tozu sebebiyle oluşan patlamaları engellemek adına bir sistem ve yazılım geliştirdiklerini söyleyen ekipten Prof. Dr. Mutlu Avcı açıklamasında "Bu sistem ile maden ocağı içerisinden alınan toz örneklerindeki taş tozu/kömür tozu oranlarının belirlenmesini hızlı bir şekilde mümkün kılan ve kullanıcısını yönlendirerek kömür tozu patlamasının önlenebilmesi için gerekli önlemlerin alınmasında önemli bir rol oynayan, kendisine ait kamera, ışıklandırma, mikroişlemcili sistem, dokunmatik ekran, kablolu ve kablosuz çevresel haberleşme ve besleme ünitelerinden oluşan, alev sızdırmaz özelliğe sahip ve kamera görüntüsü tabanlı bir ölçme sistemi geliştirdik. Bu sistem sayesinde optik yansıma esasına göre çalışan sistemlerden farklı olarak kamera ile renk ayrımı yapan bir sistem oluşturduk. Ekiple birlikte oluşturduğumuz bu sistem sayesinde umuyoruz ki kömür tozu patlamaları minimuma indirilmiş olacak" dedi.

Geliştirici ekipter yer alan Dr. Öğretim Üyesi Buse Melis Özyıldırım ise "Bu çalışmada ortaya konulan cihazımız, görüntü işleme ve yapay zekâ tekniklerini barındıran, kendi başına bağımsız olarak çalışan bir sistem olup dünyadaki tüm yeraltı kömür ocaklarında şistleme uygulamalarını hızlı, güvenilir ve yüksek hassasiyette ölçebilecek, her yere adapte edilebilir bir sistemdir. Böylece kömür tozu patlama riski, cihazın anlık ve hızlı ölçümü sayesinde maden ocağında kömür tozunun yoğun olarak bulunduğu alanlara taş tozunun zamanında ve yeterli miktarda ilavesiyle minimize edilebilecektir. Çalışma kapsamında geliştirilen cihaz, içerdiği kamera ile taş tozu-kömür tozu karışımlarına ait görüntülerin uygun ön işleme adımlarının ardından yapay sinir ağına uygulanması sonucu taş tozu-kömür tozu yüzde miktarlarını (ağırlıkça) tespit etmektedir. Bu cihaz ile ölçülecek taş tozu ve kömür tozu oranları mevcut cihazlara göre daha hassas sonuç vermektedir (ağırlıkça yüzde 1). Her şeyden önce dileğimiz bu sebepten dolayı yaşanan kayıpların azalmasıdır " açıklamasında bulundu.

Cihazın geliştiricileri arasında Maden Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Suphi Ural ise "1993 yılında Zonguldak, Kozlu Bölgesi’nde 263 işçi, 2003 yılında Karaman, Ermenek ilçesinde 10 işçi, 2010 yılında Balıkesir, Dursunbey İlçesi’nde 17 işçi grizu/kömür tozu patlaması sonucunda hayatını kaybetti. Bu ölümlerin önüne geçilebilmesi amacıyla 20. yüzyıldan itibaren bu konuda çeşitli çalışmalar yapıldı. Kömür tozunun patlamasının önlenmesinin en kolay yolu kömür tozunun içine yanıcı olmayan kireç taşı tozu karıştırmaktır. Bu amaçla yer altı kömür madenlerinde kömür tozu birikmesi muhtemel yerlere taş tozu serpme işlemi (Şistleme) yapılmaktadır. Birikmiş tozların patlamaması için taş tozu miktarının yüzde 80 olması hedeflenmektedir ve bu miktarın ölçümü için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan en önemlisi kimyasal analiz yöntemi olup en doğru sonucu vermektedir. Ancak yeraltında kimyasal analiz yapma imkânı olmaması ve bu analizin uzun sürmesi nedeniyle daha pratik çözümler bulunmaya çalışıldı. Bu yöntemlerden bir tanesi taşınabilen ve optik yansıtma esasına dayalı çalışan sistemdir. Bu yöntemin de en önemli eksikliği uygulanan taş tozu serpme işleminin ne kadar başarılı olduğu konusunda net bir sonuç verememesidir. Bu amaçla Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde bir Doktora çalışması olarak ‘Kamera Görüntüsü Tabanlı Kömür Tozu Patlayabilirlik Ölçme Sistemi’ tasarlayarak patentleme işlemleri yaptık" dedi.

"Amacımız can kayıplarını azaltmaya bir nebze olsun katkıda bulunmak"
Madem Mühendisliğinde görevli Dr. Abdulkadir Ürünveren, "Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne bağlı Maden Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Suphi Ural ve Dr. Abdulkadir Ürünveren, Biyomedikal Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Mutlu Avcı ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Buse Melis Özyıldırım’dan oluşan bir çalışma grubu oluşturup bu cihaz ve yazılım sistemini geliştirdik. Bu sistem ile maden ocağı içerisinden alınan toz örneklerindeki taş tozu/kömür tozu oranlarının belirlenmesini hızlı bir şekilde mümkün kılan ve kullanıcısını yönlendirerek kömür tozu patlamasının önlenebilmesi için gerekli önlemlerin alınmasında önemli bir rol oynayan, kendisine ait kamera, ışıklandırma, mikro işlemcili sistem, dokunmatik ekran, kablolu ve kablosuz çevresel haberleşme ve besleme ünitelerinden oluşan, alev sızdırmaz özelliğine sahip ve kamera görüntüsü tabanlı bir ölçme sistemi geliştirdik. Bu sistem sayesinde optik yansıma esasına göre çalışan sistemlerden farklı olarak kamera ile renk ayrımı yapan bir sistem yapıldı. Bu çalışmada ortaya konulan, görüntü işleme ve yapay zekâ tekniklerini barındıran, kendi başına bağımsız olarak çalışan bir sistem olup dünyadaki tüm yeraltı kömür ocaklarında şistleme uygulamalarını hızlı, güvenilir ve yüksek hassasiyette ölçebilecek adapte edilebilir bir sistemdir. Böylece kömür tozu patlama riski, cihazın anlık ve hızlı ölçümü sayesinde maden ocağında kömür tozunun yoğun olarak bulunduğu alanlara taş tozunun zamanında ve yeterli miktarda ilavesiyle minimize edilebilecektir. Çalışma kapsamında geliştirilen cihaz, içerdiği kamera ile taş tozu-kömür tozu karışımlarına ait görüntülerin uygun ön işleme adımlarının ardından yapay sinir ağına uygulanması sonucu taş tozu-kömür tozu yüzde miktarlarını (ağırlıkça) tespit etmektedir. Bu cihaz ile ölçülecek taş tozu ve kömür tozu oranları mevcut cihazlara göre daha hassas sonuç vermektedir. Bu özellikleri sayesinde şu anda en hassas sonuçla en doğru sonucu verip erken uyarı veren bir sistem geliştirdik. Amacımız can kayıplarını azaltmaya bir nebze olsun katkıda bulunmak" açıklamasında bulundu.

Madenlerde oluşan patlamaları önceden tespit eden bu sistem ayrıca 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’19’da jüri tarafından bronz madalya ile ödüllendirildi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , Maden , Patlama , Bilgilendirici , Yerli , Sistem

Yorumlar